Obostrzenia dla restauracji – jak sprzedawać, gdy czasy są ciężkie?

Nadeszły ciężkie czasy dla restauratorów. Obecnie ich biznesy są obłożone wieloma restrykcjami i obostrzeniami. W wielu miejscach nie ma możliwości, by goście zjedli posiłek przy stole. W niektórych lokalach są z kolei obostrzenia dotyczące ilości zajętych miejsc przy stolikach. Do tego też dochodzi obowiązek noszenia maseczek, częstej dezynfekcji i obawy gości przed jedzeniem poza domem. To wszystko sprawia, że mniej osób decyduje się na jedzenie w restauracji. To z kolei wpływa na zmniejszenie przychodów lokalu. Jak temu zaradzić? Co zrobić, by obostrzenia dla restauracji były mniej uciążliwe?

Zadbaj o swój biznes

Najlepsze wsparcie dla gastronomii to przemyślane działania właścicieli lokali. To właśnie w dużej mierze od nich zależy to, czy ich biznes przetrwa kryzys związany z pandemią. Jednym z najlepszych pomysłów jest postawienie na zwiększenie dostępności oferty restauracji dzięki przeniesieniu jej online. Wydajny, sprawny i wygodny system zamawiania online może zachęcić do składania ich bez wychodzenia z domu. Warto połączyć go z umożliwieniem bezkontaktowych dostaw pod drzwi. Nie jest to jednak obowiązkowe, bo osoba składająca zamówienie może też odebrać je w lokalu przy ladzie. Takie rozwiązanie jest w pełni legalne i nie stanowi zbyt dużego zagrożenia epidemicznego ani dla klientów, ani dla obsługi lokalu.

Rozwiązanie jest w Twoich rękach

Ciężko o sprawną pomoc dla gastronomii. To branża, która bardzo ucierpiała przez pandemię i trudno dokładnie określić, kiedy będzie mogła się po niej całkowicie podnieść. Dlatego tak ważne jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań i wprowadzanie nowinek technologicznych, które sprawiają, że kontakt z klientem jest prosty i bezpieczny. Pod tym względem na prowadzenie wysuwają się właśnie aplikacje mobilne, strony www i systemy przeznaczone do zamawiania dań online. Im są one bardziej intuicyjne i łatwiejsze w obsłudze, tym bardziej będą one zachęcały klientów do korzystania z nich. Warto o tym pamiętać i skoro wszystko przenosi się do sieci, to przenieść tam też swoją restaurację.

Restaumatic – kompleksowa pomoc dla gastronomii

Wiemy, w jak w ciężkiej sytuacji znalazły się obecnie restauracje, dlatego też postanowiliśmy przygotować specjalną ofertę, która pomoże przetrwać trudny czas w branży gastronomicznej. Do końca marca 2021 r. dla każdej nowej restauracji aktywacja naszego systemu kosztuje tylko 19 zł netto (zamiast 49 zł).  Dodatkowo prowizja wynosi 2,8%. Oferujemy także wsparcie marketingowe. Więcej informacji znaleźć można na stronie WWW: https://www.restaumatic.com/pl/special-offer/