Nazwa dla restauracji ma znaczenie: jak nazwać swój lokal?

Wybór nazwy dla restauracji to zadanie, przed którym staje każdy jej właściciel. Choć może wydawać się ono proste, wymyślenie oryginalnej nazwy restauracji potrafi spędzić sen z powiek. Jak podołać temu wyzwaniu? Na czym skupić się podczas tworzenia nazwy dla restauracji? Jakich błędów nie popełnić? Podpowiadamy!

Dlaczego dobra nazwa dla restauracji jest taka ważna?

Dobra nazwa restauracji zapewnia rozpoznawalność wśród klientów. Jest ona jednym z najważniejszych elementów strategii marketingowej, ponieważ bezpośrednio oddziałuje na myśli i emocje odbiorców. 

Oryginalne i niecodzienne nazwy pozwalają uzyskać efekt świeżości oraz zaintrygować swoją nieszablonową pomysłowością. Z kolei nazwy odwołujące się do klasycznych skojarzeń gastronomicznych mogą oddać wyjątkowo elegancki i gustowny klimat lokalu. 

Nazwa restauracji determinuje jej odbiór i może wprawić klientów w dany nastrój. Możemy wzmocnić ten efekt i sprawić, by goście z jeszcze większą przyjemnością odwiedzali nasz lokal. W tym celu warto pamiętać też o innych elementach, niezbędnych dla prowadzenia biznesu gastronomicznego

Jaka powinna być dobra nazwa restauracji?

Aby mieć pewność, że wybierzemy odpowiednią nazwę dla naszej restauracji, powinniśmy nawiązać m.in. do:

  • lokalizacji lokalu – jeśli nasza restauracja znajduje się w oryginalnym i rozpoznawalnym miejscu, warto wykorzystać ten atut. Warto jednak sprawdzić, czy nie wykorzystała go już nasza konkurencja. Więcej wskazówek na temat lokalizacji lokalu znajduje się w artykule: „Lokalizacja restauracji: jak wybrać odpowiednie miejsce?”;
  • serwowanej kuchni lub głównego dania – to dobry sposób na podkreślenie wyjątkowego charakteru i serwowanych w lokalu smakołyków; 
  • nawiązanie do misji i celu działalności – jeśli tworzymy restaurację z konkretnym zamysłem lub dla bardzo konkretnej grupy odbiorców, warto zaznaczyć to w nazwie. Podkreślenie pozytywnych motywacji do prowadzenia biznesu jest zawsze dobrze widziane wśród klientów;
  • nas samych – jako właściciele jesteśmy niezastąpioną częścią naszego lokalu. Jeśli do tego posiadamy oryginalne imię lub nazwisko, możemy stworzyć z nich unikalną i niepowtarzalną markę!
Szyld z nazwą meksykańskiej restauracji

Nawiąż do swojej działalności, wartości lub idei

Jednym z pomysłów przy nadawaniu nazwy restauracji jest nawiązanie w niej do przewodnich wartości lub idei. Przykładowe nazwy tego typu mogą dotyczyć:

  • tradycyjnego sposobu wyrobu produktów: np. Pierogarnia Mojej Babci, Góralska Tradycja, Stara Wędzarnia;
  • wegetarianizmu lub weganizmu: np. I Love Wege, Gruszka i Pietruszka, VegeGo;
  • używania naturalnych lub lokalnych składników: np. Leśna Perła, Magia Lubczyku, Meat Me.

Bądź wyjątkowy na tle konkurencji

Wyjątkowość i łatwość zapamiętania to jedne z najbardziej cenionych cech nazwy restauracji. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy otwieramy lokal w dużym mieście, a konkurencja jest naprawdę spora? Jeśli nie możemy wykorzystać atutu miejsca lub oryginalnej kuchni, możemy postawić na proste, ale skuteczne rozwiązanie. 

W takich przypadkach sprawdzi się przetłumaczenie nazwy polskiej na język kraju, z którego pochodzą nasze dania. Włoska, grecka czy gruzińska nazwa sprawi, że klienci będą chcieli sprawdzić, czy lokal serwuje prawdziwe zagraniczne przysmaki. Nazwa nawiązująca do konkretnego języka może być też bardziej intrygująca od swoich polskich odpowiedników. 

Znajdź nazwę, którą łatwo zapamiętać

Kolejnym ważnym kryterium wyboru nazwy jest łatwość jej zapamiętywania. Te skomplikowane i długie mogą sprawić, że odbiorcy poczują się przytłoczeni i nie będą w stanie w prosty sposób skojarzyć naszego lokalu. Prostota, chwytliwość oraz dobre brzmienie, które łatwo przyswoić to klucz do sukcesu. To także dowód, że nazwa nie musi być przesadnie wymyślna, jeśli jest wystarczająca oryginalna. 

Mężczyzna szukający informacji w Internecie

Nazwa lokalu musi być klarowna

A co jeśli chcemy postawić na zabawne lub zaczepne gry słowne, takie jak np. Morski Zając, BonŻur, A Nóż Widelec lub Bez Gwiazdek? To dobre rozwiązanie pod warunkiem, że jest w pełni zrozumiałe dla gości. 

Gry słowne, nawiązujące do znanych przysłów i kontekstów kulturowych, mogą być interesującą alternatywą dla tradycyjnego nazewnictwa. Nie można jednak przesadzać i budować zbyt długich lub zbyt skomplikowanych nazw. 

Nazwa dla restauracji – podsumowanie

Szukając inspiracji na nazwę restauracji, warto wykorzystać największe atuty lokalu. Sposobów na wymyślenie oryginalnej nazwy restauracji jest wiele, a do głównych inspiracji należą m.in.: lokalizacja, osoba właściciela, serwowane dania, wybrana kuchnia, wybrana idea lub wartość, korzystanie z lokalnych produktów.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.