Jak otworzyć pizzerię? Poradnik krok po kroku

Jak otworzyć pizzerię? Poradnik krok po kroku

Otwarcie własnej pizzerii wymaga nakładów czasu, pracy i energii. Takie wysiłki mogą się opłacić i przynieść upragniony sukces. Aby tak się stało, trzeba się odpowiednio przygotować do takiego przedsięwzięcia. Jak powinno przebiegać otwarcie pizzerii krok po kroku? Na co należy zwrócić uwagę? O tym w artykule!

Otwarcie pizzerii – najważniejszych zasad

Jak otworzyć pizzerię? Spełnianie takiego marzenia warto rozpocząć od stworzenia biznesplanu. Dokument powinien zawierać analizę lokalnego rynku, a także w miarę precyzyjne obliczenia wydatków i przewidywanych zysków. Dzięki niemu ustalisz, co i kiedy należy wykonać krok po kroku, na które elementy musisz zwrócić uwagę i jaki budżet warto zgromadzić. 

Biznesplan nakreśli kierunek wszystkich Twoich działań związanych z otwarciem pizzerii. To niezwykle ważny punkt, który warto uwzględnić przy rozpoczynaniu własnej działalności gastronomicznej. 

Zadbaj o niezbędne formalności

Otwarcie pizzerii, jak również każdego innego lokalu gastronomicznego, wiąże się z koniecznością spełnienia wymaganych formalności. 

Do najważniejszych z nich należą:

  • rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – należy przy tym określić wyrażony odpowiednim kodem rodzaj prowadzonej działalności;
  • zgłoszenie działalności do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wiąże się to również z wyborem formy prowadzenia biznesu (działalność jednoosobowa, spółka cywilna, spółka osobowa, spółka kapitałowa lub spółdzielnia);
  • złożenie wniosku do Państwowej Inspekcji Sanitarnej – należy zrobić to na co najmniej 14 dni przed planowanym otwarciem pizzerii).
Zadowolona kelnerka obsługuje gości za pomocą tabletu z systemem POS.

Uzyskaj koncesję na sprzedaż alkoholu

Jeśli w swojej pizzerii planujemy serwować napoje alkoholowe, konieczne jest uzyskanie na to pozwolenia. Wydają je urzędnicy stojący na czele instytucji samorządowej, na której terenie znajduje się lokal (wójt, burmistrz lub prezydent miasta).

Zdobądź pozwolenie na odtwarzanie muzyki

Otwarcie pizzerii to nie tylko kwestia wyboru lokalizacji i menu. Istotnym elementem jest też zdobycie pozwolenia na odtwarzanie muzyki. W tym celu musisz uzyskać licencję od organizacji zarządzających prawami autorskimi, jak ZAIKS czy STOART.

Opłaty za odtwarzanie muzyki w restauracji zależeć będą od rodzaju lokalu, liczby miejsc siedzących dla klientów czy popularności (rangi) wykonawców muzycznych.

Współpracuj z sanepidem

Jednym z wymogów otwarcia działalności gastronomicznej jest złożenie wniosku do sanepidu. 

Podczas odbioru pizzerii przez sanepid będą brane pod uwagę elementy związane m.in.:

  • ze stanem technicznym lokalu i jego wielkością,
  • z pracownikami (konieczność posiadania przez nich książeczki sanepidowskiej i aktualnych badań lekarskich), 
  • z organizacją i urządzeniem pomieszczeń oraz jakością wykorzystywanych do przygotowania pizzy artykułach spożywczych. 

Więcej informacji o wymogach sanitarnych i odbiorze lokalu przez sanepid znajduje się w artykule „Wymogi sanepidu dla gastronomii: zgłoszenie, wytyczne, odbiór”.

Przestrzegaj zasad HACCP

Otwarcie pizzerii wiąże się z wdrożeniem zasad HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points: Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli). Rozpocznij od analizy ryzyka, identyfikując potencjalne zagrożenia mikrobiologiczne, chemiczne i fizyczne. Następnie opracuj plan monitorowania krytycznych punktów kontrolnych, takich jak przechowywanie składników i gotowanie. 

Regularne szkolenia personelu oraz dokumentowanie procedur HACCP zapewniają zgodność z normami sanitarnymi i są istotnymi wymogami, które musi wdrożyć każdy restaurator.

Personel pizzerii przyjmuje zamówienia oraz wypieka pizzę.

Zadbaj o niezbędne wyposażenie pizzerii

Kolejny krok podczas otwierania działalności to odpowiednie wyposażenie pizzerii. Specyfika przygotowywania pizzy wiąże się z koniecznością używania charakterystycznych narzędzi kuchennych.

W pizzerii nie może zatem zabraknąć akcesoriów wykorzystywanych do:

  • produkcji i przechowywania ciasta – mikser spiralny, elektryczna wałkownica;
  • wypieku pizzy – wszelkiego rodzaju siatki, kamienie lub blachy do pizzy (okrągłe, prostokątne), uchwyty do blach, stojaki do blach, łopaty do umieszczania pizzy w piecu;
  • przenoszenia i porcjowania pizzy – łopatki i szpatułki, radełka do krojenia (gładkie lub karbowane), talerze lub deski do serwowania pizzy;
  • transportu pizzy – w przypadku oferowania przez lokal pizzy na dowóz należy odpowiednio przygotować się do jej transportu i wyposażyć w specjalne torby (podgrzewane lub niepodgrzewane) lub plecaki;
  • czyszczenia pieców – szczotki z dostosowanym do powierzchni pieca włosiem.

Istotnym elementem wyposażenia pizzerii, które stanowi ogromne ułatwienie w zarządzaniu jej pracą, jest także system POS. W jego skład wchodzą zaawansowane narzędzia cyfrowe, ułatwiające obsługę klientów, kontrolę sprzedaży czy finansów.

Wybierz piec do pizzy

Niezbędnym elementem wyposażenia kuchni w pizzerii jest piec do pizzy. Stanowi on prawdziwe „serce” lokalu, bez którego nie może obyć się żadna dobra pizzeria. Ważny jest wybór pieca wysokiej jakości, który będzie funkcjonalny i dostosowany do potrzeb lokalu. Jednak na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki rodzaj pieca do pizzy wybrać? 

Do wyboru mamy te elektryczne, gazowe i opalane drewnem. Pierwszy z nich sprawdzi się w przypadku mniejszych lokali – zajmuje niewiele miejsca i jest tańszy w zakupie. Z kolei piece gazowe to doskonały wybór dla pizzerii o dużych obrotach. Zajmują one więcej miejsca i są droższe, jednak bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Natomiast piece do pizzy opalane drewnem mają z reguły prostą konstrukcję i intuicyjną obsługę. Takie urządzenia są również dość wszechstronne – można w nich gotować zupy lub wypiekać chleb.

Innym kryterium wyboru pieca do pizzy jest liczba ilość jego komór. Piece jednokomorowe dedykowane są lokalom mniejszym, a te z dwoma komorami charakteryzują się większą wydajnością. Jest to szczególnie ważne w przypadku lokali o większym obłożeniu klientelą.

Przed otwarciem pizzerii konieczny jest wybór odpowiedniego pieca.

Zatrudnij niezbędny personel

Wykwalifikowany personel stanowi ważny element biznesu gastronomicznego. W początkowym okresie działalności lokalu nie musi być on liczny. Warto go sukcesywnie poszerzać z upływem czasu. Warto również mądrze i strategicznie opracować listę stanowisk w naszym lokalu, by móc w jak najlepszym stopniu nim zarządzać (zobacz również: „Pracownicy restauracji: planowanie listy stanowisk w gastronomii”).

Już na stracie pizzerii trzeba pomyśleć o zatrudnieniu wykwalifikowanego pizzera (pizzermana) i profesjonalnej obsługi kelnerskiej. Szczególnie istotne są umiejętności osoby, która odpowiada za przygotowanie pizzy. Do głównych kompetencji pizzera powinny także należeć umiejętności organizacyjne i komunikacyjne.

Przygotuj kampanię reklamową

Ostatnim krokiem na drodze do otwarcia pizzerii jest przygotowanie strategii marketingowej i kampanii reklamowej. Ich celem jest odpowiednia promocja lokalu, uczynienie go rozpoznawalnym i nadanie mu atrakcyjnych w oczach klientów cech. 

Do podstawowych działań w tym zakresie mogą należeć elementy reklamy zewnętrznej (ulotki, banery), lecz główną uwagę powinniśmy skierować na reklamę w sieci. 

W pierwszej kolejności powinniśmy zatem stworzyć dobrą stronę internetową restauracji i profile w mediach społecznościowych. Następnie możemy pomyśleć o przeprowadzeniu płatnych kampanii za pomocą Facebooka lub Google Ads.

Usługi marketingowe dla restauracji warto zlecić Restaumatic. W ramach współpracy specjaliści zadbają o skuteczną reklamę lokalu w sieci. Dodatkowo zyskasz dostęp do narzędzi marketingowych, takich jak np. moduł SMS, kupony promocyjne czy system odzyskiwania klientów. Za pomocą z tych rozwiązań możesz wysłać do klientów informacje o ofercie pizzerii, promocjach czy rabatach.

Zadbaj o wyjątkową atmosferę w lokalu

Atmosfera w lokalu jest niezwykle ważna dla komfortu i samopoczucia gości. Jakie elementy się na nią składają? Ważny jest spójny styl, który odda charakter pizzerii. Nowoczesny, rustykalny, a może klasyczny włoski – który wybierzesz? Sekret tkwi w odpowiednio dobranych naczyniach, sztućcach, dekoracjach stołu.

Na atmosferę wpływa też oświetlenie w lokalu, które powinno być ciepłe, nastrojowe i tworzyć przyjemny klimat dla gości.

Muzyka może wzmocnić miły klimat – postaw na playlistę, która będzie łagodna dla ucha i nie przeszkodzi w prowadzeniu rozmów przez gości. Dekoracje, czy to autentyczne włoskie akcenty, czy nowoczesne elementy, powinny harmonizować z resztą wystroju. Miejsce ma być przyjazne i estetyczne.

Zatrudnienie dobrego pizzermana jest dobrym sposobem na podniesienie renomy pizzerii.

Korzystaj z oprogramowania POS

Ogromnym wsparciem dla osób, które chcą otworzyć pizzerię jest RePOS: zaawansowany system optymalizujący zarządzanie restauracją. Dzięki temu oprogramowaniu od Restaumatic mamy szansę zminimalizować błędy i usprawnić obsługę zamówień.  

RePOS pozwala kontrolować nie tylko proces realizacji zamówień, ale także dostawy jedzenia online do klientów. Korzystając z tego narzędzia, możesz śledzić kursy kierowców w czasie rzeczywistym. Ponadto dodatek Giełda Kurierów umożliwia porównanie cen i wybranie najtańszego kuriera.

Jaki jest koszt otwarcia pizzerii?

Koszt otwarcia pizzerii zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, stan techniczny lokalu czy skala działalności. Pierwszym istotnym elementem jest adaptacja lokalu – koszty remontu i dostosowania przestrzeni do wymogów sanepidu oraz klientów mogą wynosić od 30 do 80 tys. zł. 

Kolejną pozycją jest wyposażenie: piec do pizzy, lodówki, zamrażarki, blaty, naczynia i inne sprzęty, które mogą średnio kosztować między 80 a 120 tys. zł.

Dodatkowo należy uwzględnić kapitał obrotowy, który pozwoli na pokrycie bieżących wydatków w pierwszych miesiącach działalności. Optymalna kwota to około 20 tys. zł. Całkowity koszt otwarcia pizzerii może się więc wahać od 130 do 220 tys. zł, co warto uwzględnić w biznesplanie.

Trzeba pamiętać, że koszt otwarcia pizzerii zależy od bardzo wielu czynników i tylko własna analiza pozwoli ustalić, ile faktycznie wyniesie takie przedsięwzięcie. 

Jak otworzyć własną pizzerię – podsumowanie

Spełnienie niezbędnych formalności, zadbanie o warunki sanitarne, stworzenie dobrego biznesplanu, wybór wyposażenia, zatrudnienie personelu oraz przygotowanie kampanii reklamowej – oto najważniejsze kroki, które poprowadzą do otwarcia własnej pizzerii. Istotnym elementem jest także zaopatrzenie się w system POS, dzięki któremu zarządzanie lokalem będzie o wiele łatwiejsze i efektywniejsze.

Skontaktuj się z Restaumatic i zyskaj wsparcie przy otwarciu pizzerii!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Zespół działu marketingowego Restaumatic.