Jak otworzyć pizzerię? Poradnik krok po kroku dla własnego lokalu

Otwarcie własnej pizzerii wymaga nakładów czasu, pracy i energii. Nasze wysiłki mogą się jednak opłacić. Aby tak się stało, trzeba się odpowiednio przygotować do takiego przedsięwzięcia. Jak powinno przebiegać otwarcie pizzerii krok po kroku? Na co należy zwrócić uwagę? O tym w artykule!

Niezbędne formalności

Otwarcie pizzerii, jak również każdego innego lokalu gastronomicznego, wiąże się z koniecznością spełnienia wymaganych formalności. Do najważniejszych z nich należą:

  • rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – należy przy tym określić wyrażony odpowiednim kodem rodzaj prowadzonej działalności;
  • zgłoszenie działalności do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wiąże się to również z wyborem formy prowadzenia biznesu (działalność jednoosobowa, spółka cywilna, spółka osobowa, spółka kapitałowa lub spółdzielnia);
  • złożenie wniosku do Państwowej Inspekcji Sanitarnej – należy zrobić to na co najmniej 14 dni przed planowanym otwarciem pizzerii)
  • zdobycie koncesji na sprzedaż alkoholu – jeśli w swojej pizzerii planujemy serwować napoje alkoholowe, konieczne jest uzyskanie na to pozwolenia. Wydają je urzędnicy stojący na czele instytucji samorządowej, na której terenie znajduje się lokal (wójt, burmistrz lub prezydent miasta);
  • podpisanie umowy z ZAIKS – jest to konieczne w przypadku odtwarzania w lokalu muzyki.

Zadbaj o finanse i wizerunek swojej pizzerii

Ile dochodu przynosi pizzeria? Ile pizz dziennie sprzedaje? Jaki jest koszt otwarcia pizzerii? Jak otworzyć pizzerię krok po kroku? Pytania te zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować w działalność gastronomiczną. Aby na nie w pełni odpowiedzieć, nie sposób pominąć jednego z ważniejszych elementów – solidnie przygotowanego planu finansowego. To właśnie od zawartych w nim założeń, celów biznesowych i wyliczeń finansowych będą zależeć odpowiedzi na wyżej postawione pytania.

Dobry biznesplan pizzerii przyczyni się do łatwiejszego zadbania o jej finanse oraz wstępnego oszacowania początkowych wydatków i przychodów. Jest to szczególnie istotne w pierwszych miesiącach prowadzenia restauracji. Przy sporządzeniu biznesplanu pizzerii warto położyć nacisk na opis celów i sposobów ich osiągnięcia oraz dokładne wyliczenia wszystkich kosztów otwarcia pizzerii.

Kolejny ważny punkt stanowi zadbanie o wizerunek lokalu. W tym celu warto np. zapewnić atrakcyjne bonusy dla gości (np. w formie napoju gratis do zamówienia). Można też zaopatrzyć pizzerię w system sprzedaży online, dzięki któremu zarządzanie zamówieniami i obsługą klientów będzie odbywało się sprawnie i profesjonalnie.

Zadowolona kelnerka obsługuje gości za pomocą tabletu z systemem POS

Współpracuj z Sanepidem

Jednym z wymogów otwarcia działalności gastronomicznej jest złożenie wniosku do Sanepidu. Podczas odbioru pizzerii przez Sanepid będą brane pod uwagę elementy związane m.in. ze stanem technicznym lokalu i jego wielkością, pracownikami (konieczność posiadania przez nich książeczki sanepidowskiej i aktualnych badań lekarskich), organizacją i urządzeniem pomieszczeń oraz jakością wykorzystywanych do przygotowania pizzy artykułach spożywczych. Więcej informacji o wymogach sanitarnych i odbiorze lokalu przez sanepid znajduje się w artykule Wymogi sanepidu dla gastronomii: zgłoszenie, wytyczne, odbiór”.

Zadbaj o niezbędne wyposażenie pizzerii

Kolejny krok w otwarciu działalności to odpowiednie wyposażenie pizzerii. Specyfika przygotowywania pizzy wiąże się z koniecznością używania charakterystycznych narzędzi kuchennych

W kuchni nie może zatem zabraknąć akcesoriów wykorzystywanych do:

  • produkcji i przechowywania ciasta – mikser spiralny, elektryczna wałkownica
  • wypieku pizzy – wszelkiego rodzaju siatki lub blachy do pizzy (okrągłe, prostokątne), uchwyty do blach, stojaki do blach, łopaty do umieszczania pizzy w piecu
  • przenoszenia i porcjowania pizzy – łopatki i szpatułki, radełka do krojenia (gładkie lub karbowane), talerze lub deski do serwowania pizzy
  • transportu pizzy – w przypadku oferowania przez lokal pizzy na dowóz należy odpowiednio przygotować się do jej transportu i wyposażyć w specjalne torby (podgrzewane lub niepodgrzewane) lub plecaki
  • czyszczenia pieców – szczotki z dostosowanym do powierzchni pieca włosiem

Istotnym elementem wyposażenia pizzerii, które stanowi ogromne ułatwienie w zarządzaniu jej pracą, jest także system POS. W jego skład wchodzą zaawansowane narzędzia cyfrowe, ułatwiające kontrolę sprzedaży, finansów, stanu czy magazynu.

Wybierz piec do pizzy

Elementem wyposażenie kuchni pizzerii jest piec do pizzy. Stanowi on prawdziwe „serce” lokalu, bez którego nie może obyć się żadna dobra pizzeria. Z tego powodu tak ważny jest wybór pieca wysokiej jakości, który będzie funkcjonalny i dostosowany do potrzeb lokalu. Jednak na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki rodzaj pieca do pizzy wybrać? Do wyboru mamy te elektryczne i gazowe. Pierwsze z nich sprawdzą się w przypadku mniejszych lokali – zajmują one niewiele miejsca i są tańsze w zakupie. Z kolei piece gazowe to doskonały wybór dla pizzerii o dużych obrotach. Zajmują one więcej miejsca i są droższe, jednak bardziej ekonomiczne w eksploatacji.

Innym kryterium wyboru pieca do pizzy jest ilość jego komór. Piece jednokomorowe dedykowane są lokalom mniejszym, a te z dwoma komorami charakteryzują się większą wydajnością. Jest to szczególnie ważne w przypadku lokali o większym obłożeniu klientelą. 

Zatrudnij niezbędny personel

Wykwalifikowany personel stanowi ważny element biznesu gastronomicznego. W początkowym okresie działalności lokalu nie musi być on liczny. Warto go sukcesywnie poszerzać z upływem czasu. Warto również mądrze i strategicznie opracować listę stanowisk w naszym lokalu, by móc w jak najlepszym stopniu nim zarządzać (zobacz również: „Pracownicy restauracji: planowanie listy stanowisk w gastronomii”).

Już na stracie pizzerii trzeba pomyśleć o zatrudnieniu wykwalifikowanego pizzera (pizzermana) i profesjonalnej obsługi kelnerskiej. Szczególnie istotne w jej prowadzeniu są umiejętności osoby, która odpowiada za przygotowanie pizzy. Do głównych kompetencji pizzera powinny także należeć umiejętności organizacyjne i komunikacyjne.

Personel pizzerii przyjmuje zamówienia oraz wypieka pizzę

Przygotuj kampanię reklamową

Ostatnim krokiem na drodze do otwarcia pizzerii jest przygotowanie strategii marketingowej i kampanii reklamowej. Ich celem jest odpowiednia promocja lokalu, uczynienie go rozpoznawalnym i nadanie mu atrakcyjnych w oczach klientów cech. Do podstawowych działań w tym zakresie mogą należeć elementy reklamy zewnętrznej (ulotki, banery), lecz główną uwagę powinniśmy skierować na reklamę w sieci. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem stworzyć dobrą stronę internetową i profile w mediach społecznościowych. Następnie możemy pomyśleć o przeprowadzeniu płatnych kampanii za pomocą Facebooka lub Google Ads.

Jak otworzyć pizzerię – podsumowanie

Spełnienie niezbędnych formalności, zadbanie o warunki sanitarne, stworzenie dobrego biznesplanu, wybór wyposażenia pizzerii i pieca, zatrudnienie personelu oraz przygotowanie kampanii reklamowej – oto najważniejsze kroki, które poprowadzą do otwarcia własnej pizzerii. Istotnym elementem jest także zaopatrzenie się w system POS, dzięki któremu zarządzanie lokalem będzie o wiele łatwiejsze i efektywniejsze.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.