Konkurencja w gastronomii: jak ją badać i wyróżnić swój lokal?

konkurencja w gastronomii

Konkurencja na rynku gastronomicznym jest duża. Restauracje starają się pokonać rywali za pomocą skutecznego marketingu, atrakcyjnych cen czy pomysłów kulinarnych. Jak odnaleźć się w tych realiach i co zrobić, by na – niemałej – mapie lokali zdobyć dominującą pozycję? Jak skutecznie wyróżnić się w gastronomii?

Rodzaje strategii konkurencyjnej dla restauracji

Restauratorzy muszą funkcjonować niczym menedżerowie wysokiego szczebla: analizować środowisko pod kątem konkurencji czy mieć po prostu operacyjną wiedzę na temat zastosowania odpowiednich strategii. Trudno będzie bez tego skutecznie walczyć o klientów i skutecznie realizować plan marketingowy restauracji

Szczególnie ważne jest, by poznać trzy podstawowe i główne założenia w kontekście strategii konkurowania:

  • przywództwo kosztowe; 
  • zróżnicowanie;
  • koncentracja.

Jak można je przeanalizować pod kątem branży gastronomicznej? 

  1. Przywództwo kosztowe – to jedna z kluczowych strategii konkurencyjnych. Zakłada osiągnięcie przewagi na skutek zapewniania produktów lub usług po niższych kosztach niż konkurencja. W ten sposób to pieniądze stają się newralgicznym czynnikiem wpływającym na ukształtowanie rynku. Patrząc na nią przez pryzmat restauracji, trzeba założyć, że fundamentem będzie minimalizacja kosztów produkcji i obsługi – tego typu redukcja powinna umożliwić zaoferowanie bardziej konkurencyjnego poziomu cen przy zachowaniu opłacalności. Jak wygląda to w praktyce? Załóżmy, że strategię tę chce wdrożyć miejska sieć restauracji fast food – przy czym należy zauważyć, że z założenia ma w ofercie raczej produkty o niskich kosztach wytworzenia. Do takich należą niewątpliwie burgery czy frytki. Jeśli znajdzie sposób na optymalizację – np. związaną z obsługą zamówień – jest w stanie zapewnić towar w niższej cenie niż podobna konkurencja.
  2. Zróżnicowanie – model ten polega na oferowaniu unikalnych produktów lub usług – na tyle oryginalnych, że zdecydowanie wyróżnią się na tle pozostałych podmiotów w branży. Przykładem zróżnicowania będzie np. wprowadzenie bardzo innowacyjnego menu czy po prostu nietypowe doświadczenia dla użytkownika. W te założenia wpisze się np. restauracja, która w piątkowe wieczory serwować będzie kolacje w całkowitej ciemności, by goście mogli skoncentrować się wyłącznie na smaku dań. 
  3. Koncentracja – zakłada maksymalną koncentrację na okrojonym i bardzo wąskim sektorze rynku. W ten sposób lokal chce w pełni zaspokoić potrzeby klientów – nie masowo, ale raczej elitarnie. To bardzo ciekawe rozwiązanie np. w lokalach, które z założenia specjalizują się w określonym rodzaju kuchni lub mają dobrze opracowaną grupę docelową. Tak działają m.in. food trucki. Ich właściciele celują w segment ludzi aktywnych i raczej młodszych oraz zapewniają zestawienie dań z określonej kuchni – np. gruzińskiej, meksykańskiej czy greckiej. 
konkurencja w gastronomii jak badać

Analiza konkurencji w gastronomii – jak ją badać i na co zwrócić uwagę?

Trudno o wdrożenie skutecznych działań konkurencyjnych bez wcześniejszej analizy – nie tylko własnych potrzeb, ale ogólnej sytuacji rynkowej. Analiza konkurencji przekłada się na dogłębne zrozumienie tego, jak działa cała branża i co wyróżnia w niej poszczególne marki – szczególnie w kontekście porównania do własnej. Jakie kroki należy zrobić, by skutecznie analizować konkurencję gastronomiczną? 

Stwórz listę najważniejszych konkurentów z branży

Warto przygotować możliwie jak najszerszą listę kluczowych konkurentów z branży. Jeśli np. prowadzimy naleśnikarnię – trzeba przeanalizować przede wszystkim konkurencję naleśnikarni. Pomocna może okazać się wyszukiwarka internetowa. Pozwala sprawdzić, jakie lokale wyświetlają się na dane frazy, kto uruchamia reklamy lub w jakich serwisach można znaleźć rankingi lokali gastronomicznych w danym mieście. 

Istotne jest to, jak głęboka będzie tego typu analiza. Powinna ona zawierać zarówno restauracje bezpośrednio konkurencyjne – te, które kuszą identycznymi produktami – jak i powiązane, będące w stanie być konkurencją w przyszłości. 

Sprawdź działania marketingowe konkurencji

Analiza działań marketingowych konkurencji jest źródłem wiedzy o działaniach rywali w branży. Warto zrobić tzw.check-listę, która zawierać będzie informacje i porównanie narzędzi używanych przez inne podmioty. Należy sprawdzić, jak wygląda ich obecność w mediach społecznościowych. Można też obserwować profile społecznościowe pod kątem detali – np. tego, jakie mają pomysły na promocję lokalu lub w jakich przedziałach publikują treści, czy na bieżąco odpowiadają klientom na zapytania. 

Warto wykonać miniaudyt serwisu internetowego: czy posiada on np. funkcjonalność, która będzie wygodna także dla naszych klientów? Trzeba pamiętać, że szczególnie internet jest pełen regularnie pojawiających się nowości – np. restauracje mogą mieć standardowe lub rozszerzone profile na Google Maps. To ważne, jeśli właśnie tam chcemy rywalizować z innymi lokalami.

Porównaj jakość produktów i ofertę menu

Nawet najlepszy i najciekawszy marketing może dać niewiele, jeśli ściągnięty do lokalu klient zobaczy menu, w którym nie znajdzie nic interesującego. To ważna przestrzeń do analiz i porównań. Dobrym pomysłem są wizyty restauracjach konkurencyjnych firm. Na ich podstawie można ocenić jakość ich potraw, w jaki sposób prezentują dania i jak radzą sobie z np. klientami mającymi uwagi co do jakości obsługi. 

Dużą uwagę trzeba zwrócić na analizę jakości poszczególnych produktów, które – np. ze względu na zbieżność – mogą stanowić element przewagi konkurencyjnej. Warto w tym kontekście rozważać wprowadzenie unikalnych smaków czy innych innowacji. 

jak wyróżnić swoją restaurację na tle  konkurencji

Zrób analizę SWOT

Analiza SWOT – nazwa pochodzi z anglojęzycznego połączenia słów Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats. To mechanizm, który pozwala na zidentyfikowanie mocnych i słabych stron danego biznesu. 

W ten sposób poprzez SWOT można skuteczniej sprawdzić, jaka jest dana pozycja na rynku i gdzie są możliwości rozwoju. O ile np. w branży wąskiej i niszowej nie będzie to kluczowe, w przypadku gastronomii można je uznać za priorytet. Analiza SWOT w badaniu konkurencji restauracji umożliwia więc porównanie swojego lokalu z rywalami na określonym rynku.

Konkurencja w gastronomii – podsumowanie

Analiza konkurencji w gastronomii to nie marketingowy wymysł, ale realna potrzeba każdego lokalu. Od dużej sieci restauracji przez osiedlowy bar po food trucki. Potrzebne jest kompleksowe zrozumienie różnych strategii konkurencyjnych i zdecydowanie, czy dobrą opcją jest przywództwo kosztowe, czy też np. zróżnicowanie lub koncentracja.

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.