Plan marketingowy restauracji: jak zaplanować strategię reklamy?

Skuteczny plan marketingowy restauracji to klucz do jej sukcesu. Marketing w branży gastronomicznej jest wymagający. W dobie ogromnej konkurencji nie można pozwolić sobie na błędy. Dodatkowo proces opracowywania strategii bywa często długi i skomplikowany. Jak więc podejść do tego zadania, aby osiągnąć sukces? Na jakich środkach przekazu się skupić? Podpowiadamy!

Podejście do marketingu – wewnętrzny czy outsourcing?

Marketing dla restauracji skupia się zarówno na budowaniu wizerunku lokalu, jak i zwiększeniu sprzedaży. Tym samym wymaga nie tylko wiedzy, ale także elastyczności oraz stałego śledzenia bieżących trendów. Plan marketingowy restauracji możemy opracować sami lub zlecić to zadanie specjalistom.

Samodzielne tworzenie reklamy dla restauracji wiąże się z koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu. Stałe poszerzanie wiedzy, przygotowywanie materiałów do social mediów i na stronę internetową oraz moderowanie profili na różnych portalach to bardzo czasochłonne zadanie. Dodatkowo efekt z prowadzonych działań może nie być do końca zadowalający. Prowadząc kampanię samodzielnie – trzeba się liczyć z popełnianymi błędami. 

plan marketingowy restauracji

Oddając marketing gastronomiczny w ręce specjalistów, możemy liczyć na ich ekspercką pomoc i doświadczenie. Fachowo przygotowane kampanie reklamowe będą generować więcej zamówień, a tym samym większą ilość zysków. Ponadto jako właściciele zyskujemy więcej czasu na zajęcie się restauracją i mamy pewność, że marketing naszego lokalu jest w pełni profesjonalny. 

Dobry marketing jest niezbędny

W dzisiejszych czasach bez dobrego marketingu nie ma dobrych zysków. Do przyciągnięcia klientów nie wystarczą już tradycyjne ulotki czy banery. Obecni goście mają wysokie wymagania. Aby je spełnić, musimy docierać do nich nie tylko doskonałym produktem, ale także kreatywną i skuteczną reklamą. Dlatego też działania marketingowe dla lokalu gastronomicznego powinny być prowadzone ze stałą częstotliwością

Niezależnie od tego, czy zajmujemy się tym sami, czy korzystamy z pomocy specjalistów, musimy mieć jasno ustalone cele strategiczne restauracji. Warto ustalić m.in., jakie założenia chcemy zrealizować (np. systematyczne pozyskiwanie nowych klientów), w jakim czasie (oraz formie), za pomocą jakiego budżetu.

Powinniśmy stale utrzymywać kontakt z naszymi odbiorcami i odpowiadać na ich potrzeby. Dobry plan marketingowy restauracji nie obędzie się także bez regularnej analizy konkurencji. Oprócz własnych działań warto także zwracać uwagę na pomysły konkurencyjnych marek. To często one są wyznacznikiem trendów pożądanych przez klientów. 

Identyfikacja wizualna

Przed rozpoczęciem działań marketingowych koniecznie musimy pamiętać o ustaleniu spójnej identyfikacji wizualnej. Składają się na nią przede wszystkim zbiory konkretnych symboli, zachowań i oznaczeń graficznych, które wyróżniają markę. Identyfikacja pozwala klientom w łatwy sposób zapamiętać firmę i przypisać do niej konkretne emocje. Bez tego elementu prowadzenie jakichkolwiek działań marketingowych będzie bardzo trudne. Brak spójności w przekazie będzie skutkował irytacją i frustracją ze strony gości.

Określenie grupy docelowej

Nie mniej ważna niż identyfikacja wizualna jest dobrze zbadana grupa docelowa. To ona pomoże nam w późniejszym okresie wybrać, najlepsze dla naszej restauracji kanały komunikacji i odpowiednie kreacje reklamowe. Bez poznania tego aspektu nie będziemy w stanie sprostać potrzebom gości, a przede wszystkim nie będziemy wiedzieli, gdzie warto do nich docierać. W zależności od wieku naszych odbiorców, ich zamożności czy miejsca zamieszkania będziemy posługiwać się innym językiem i innymi komunikatami marketingowymi. Określenie grupy docelowej jest więc niezbędnym elementem w realizacji celów strategicznych restauracji.

Marketing – kanały komunikacji, o których warto pamiętać

Kiedy posiadamy już spójną identyfikację wizualną, określoną grupę docelową i dobrze opracowany plan działania, możemy wdrożyć strategię marketingową w życie. W obecnych czasach działania marketingowe skupiają się przede wszystkim w obszarze social mediów. Należą do nich: Facebook, Instagram, Linkedin, Tiktok czy Youtube. Bardzo ważna jest także własna strona internetowa czy wizytówka w Google Moja Firma

planowanie działań reklamowych restauracji

Korzystanie z możliwie jak największej liczby kanałów komunikacji będzie pomagało nam w dotarciu do szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców. Wzrost rozpoznawalności sprawi, że większa liczba gości zawita do restauracji, a nasze zyski urosną. Dzięki działaniom w social mediach mamy także szansę zbudować silną więź z odbiorcami i stworzyć stałą grupę klientów.

Budżet na marketing

Budżet na marketing determinuje działania, jakie możemy wykonać oraz ich skalę. Budżet pomoże także określić konkurencję. Mniejsza, lokalna restauracja nie będzie konkurować z sieciówkami, ale z lokalami o podobnym charakterze i wielkości.

W budżecie na marketing warto zawrzeć wydatki na: Google Ads i Facebook Ads. Narzędzia te pozwolą szybko i skutecznie dotrzeć z reklamą do odpowiednich klientów. Warto również zainwestować w pozycjonowanie strony internetowej oraz wizytówki Google Moja Firma.

Strategia marketingowa restauracji – podsumowanie

Dobry plan marketingowy jest niezbędny w skutecznym prowadzeniu restauracji. Przygotowując kampanię marketingową lokalu gastronomicznego, musimy pamiętać o identyfikacji wizualnej, zdefiniowaniu głównej grupy docelowej, wyborze najlepszych kanałów komunikacji oraz skonstruowaniu budżetu. W działaniach reklamowych należy konkurować z równymi lub nieznacznie większymi firmami. Tylko wtedy mamy realną szansę na dorównanie naszej konkurencji.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.