Kasa fiskalna czy system POS: co lepiej wybrać do gastronomii?

System POS i kasa fiskalna – które rozwiązanie jest lepsze dla restauracji? Każde z nich ma swoje wady i zalety. Wybór jednego z narzędzi zależy głównie od wielkości lokalu gastronomicznego oraz posiadanego budżetu. Przedstawiamy, jakie są plusy oraz minusy systemu sprzedaży i kasy fiskalnej, wykorzystywanych w branży gastronomicznej. Sprawdź!

System POS czy kasa fiskalna – wady i zalety tych rozwiązań

Kasa fiskalna i POS (system sprzedaży) to dwa rozwiązania wykorzystywane w lokalach gastronomicznych. Różnią się od siebie ceną, zakresem funkcji oraz stopniem trudności we wdrożeniu w pracę restauracji i w przeszkoleniu personelu do ich obsługi. A zatem: POS czy kasa fiskalna – co sprawdzi się lepiej w restauracji?

Zalety i wady kas fiskalnych

Kasa fiskalna służy do rejestrowania i prowadzenia zapisu obrotów oraz naliczania podatków od sprzedaży. Przechowuje ona informacje o wysokościach kwot netto, podatków według aktualnych stawek VAT, łącznych kwotach podatków i należnościach brutto. Największym atutem wykorzystywania kasy fiskalnej w restauracji jest jej niska cena – kosztuje mniej niż system POS. Na plus wypada również prosta i intuicyjna obsługa kasy, z którą poradzą sobie nowi i mniej doświadczeni pracownicy. 

kasa fiskalna w restauracji

Wadą wykorzystania kasy fiskalnej w lokalu gastronomicznym jest niewątpliwie wąski zakres jej funkcji. Działanie urządzenia ogranicza się bowiem głównie do wystawiania rachunków. Z tego powodu dla większych restauracji lepszym rozwiązaniem może być bardziej zaawansowany system sprzedaży.

System POS – zalety i wady

Systemy POS mają wady i zalety. Ich minus to niewątpliwie koszt zakupu, który jest większy od kosztu zakupu kasy fiskalnej. Ponadto – jako że systemy te stanowią rozwiązanie dużo bardziej zaawansowane –  ich wdrożenie w pracę lokalu i przeszkolenie personelu może być czasochłonne.

Do niewątpliwych zalet systemów POS należy natomiast zaliczyć całą gamę funkcji niedostępnych dla kas fiskalnych. Dobry system sprzedaży zapewni restauracji sprawne działanie, pomoże w jej skutecznym zarządzaniu i znacznie ułatwi pracę personelu. Do udogodnień systemów POS należą m.in.: zautomatyzowana kontrola wydatków i stanu magazynu, zbieranie zamówień, wystawianie rachunków i faktur czy gromadzenie statystyk, dotyczących popularności poszczególnych dań. 

system POS w restauracji

Systemy sprzedaży dla restauracji są zatem zintegrowane z każdym aspektem funkcjonowania lokalu – zamówieniami, dowozem posiłków czy rezerwacjami. To rozwiązanie, którego zakup powinni rozważyć przede wszystkim właściciele dużych lokali o większych potrzebach.

Kasa fiskalna – rozwiązanie dla małej gastronomii

Kasy fiskalnej – z powodu niskiej ceny i ograniczonego zakresu funkcji – są dobrym narzędziem głównie dla niewielkich restauracji, obsługujących mniejszą liczbę klientów. W takim wypadku kasy fiskalne świetnie sprawdzają się w swojej podstawowej roli, jaką jest np. wystawianie rachunków. Ich atutem jest niska cena (system POS może okazać się nieodpowiedni dla budżetu lokalu o mniejszych dochodach i obrotach, choć oczywiście nie jest to regułą).

Przy wyborze kasy fiskalnej warto zwracać uwagę na jej parametry i cechy, opcję dzielenia oraz obsługę kilku paragonów jednocześnie, możliwość dzielenia należności na różne formy płatności. Ważne jest również łatwe modyfikowanie bazy towarowej, przyjazny interfejs czy wygodny i czytelny ekran. 

System POS – oprogramowanie niezbędne dla dużej restauracji

System POS to rozwiązanie, które sprawdzi się w większych restauracjach o dużej liczbie klientów i wysokich obrotach. Pozwoli ono na zoptymalizowanie procesu zarządzania lokalem, co będzie szczególnie pomocne dla jego właściciela lub managera. Popularność wykorzystania nowoczesnych systemów sprzedaży w gastronomii związana jest z licznymi opcjami, jakie oferują. Do najważniejszych z nich należą: kontrola rachunków i zamówień, kontrola stanu magazynu, obsługa rachunków oraz usprawnienie procesu zamówień, rezerwacji i wyboru stolików. Należy jeszcze dodać do tego ułatwienie w zarządzaniu dowozami – co znacznie wspiera logistykę dostarczania posiłków do klienta.

System POS czy kasa fiskalna – podsumowanie

Kasy fiskalne i POS (systemy sprzedaży) to dwa rozwiązania wykorzystywane w lokalach gastronomicznych. Każdy z nich posiada swoje plusy i minusy. Kasa fiskalna to urządzenie tanie w zakupie i łatwe w obsłudze. Jednak jego funkcjonalność ogranicza się jedynie do wystawiania rachunków. 

Z kolei systemy POS wiążą się z koniecznością zainwestowania większej kwoty pieniędzy i większej ilości czasu na wdrożenie i przeszkolenie personelu w ich obsłudze. Ich główną zaletą jest jednak obecność licznych opcji i udogodnień, które w dużym stopniu przyczynią się do usprawnienia zarządzania lokalem. To najlepsze rozwiązanie dla większych restauracji o wyższych obrotach i dużej liczbie gości.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.