Czy warto otworzyć restaurację w Sylwestra i Nowy Rok?

Zastanawiasz się czy otworzyć lokal w sylwestra lub Nowy Rok? To ryzykowna decyzja, ale może się opłacić. Jeśli jesteś w stanie zapewnić coś, czego nie oferują w tym dniu konkurencyjne restauracje, może okazać się to strzał w dziesiątkę! Jakie są plusy i minusy otwarcia restauracji 31 grudnia i 1 stycznia? Jak zrobić to z głową? Przedstawiamy kilka podpowiedzi. 

Sylwester i Nowy Rok – czy warto otwierać w tych dniach lokal dla klientów?

Okres świąteczno-noworoczny to szczególny czas w kalendarzach restauratorów, pełen anomalii i wzmożonej pracy, szczególnie, gdy organizujesz imprezę lub kolację sylwestrową. W takich okolicznościach, po określonej godzinie drzwi zamykają się na klientów z zewnątrz, a obsługa przygotowuje przyjęcie noworoczne. Wtedy zwykle w pierwszy dzień stycznia lokal jest zamknięty. Co w przypadku, gdy restauratorzy nie organizują dużych imprez, ale zastanawiają się, czy warto otwierać lokal lub realizować zamówienia z dowozem w sylwestra i Nowy Rok? Jak wynika z poniższego wykresu z przełomu lat 2021/2022 okres świąteczny i sylwestrowy są zdecydowanie słabsze od innych dni widocznych w zestawieniu. Jednocześnie w dniach 31 grudnia oraz 1 stycznia część otwartych restauracji prawdopodobnie miała problemy z produktywnością, gdyż sporo zamówień było odrzuconych/anulowanych (czerwone wskaźniki na słupach wykresu). Warto rozważyć dobrą obstawę w weekend tydzień przed świętami, bo to zdecydowanie czas, kiedy goście bardzo chętnie korzystają z oferty gastronomicznej, nie tylko tej związanej z “wigiliami firmowymi”. Może to wiązać się również z nadejściem zakupowego, świątecznego szaleństwa i częstych spotkań towarzyskich w tym okresie. 

Sylwester i Nowy Rok – godziny otwarcia restauracji

Sylwester podobnie jak Wigilia dla części osób jest normalnym, pracującym dniem, przynajmniej do konkretnej godziny. Większość osób, pracuje wtedy krócej niż zwykle np. urzędnicy czy sprzedawcy w sklepach spożywczych. Jeśli zdecydujesz się otworzyć, wtedy restaurację dla klientów zwróć uwagę na godziny otwarcia. 

Poniższy wykres słupkowy oraz skala kolorów przedstawiają zamówienia w określonych przedziałach godzinowych w okresie sylwestrowym (31.12.2021 – 02.01.2022). Na podstawie przedstawionych danych można wysnuć wniosek, że w Sylwestra warto otworzyć lokal gastronomiczny, ale maksymalnie do godz. 14:00, by dać szansę osobom pracującym na zamówienie obiadu. Niektóre restauracje np. te w większych miastach mogą rozważyć wydłużenie godzin otwarcia lokalu nawet do 17:00. Szczególnie powinny zwrócić na to uwagę lokale znajdujące się w stolicy, ponieważ wiele turystów przyjeżdża tam specjalnie, żeby powitać Nowy Rok. Tacy goście będą bardzo wdzięczni za możliwość odwiedzin w otwartych restauracjach. 

Posiadasz w menu owoce morza? Także powinieneś rozważyć wydłużenie godzin otwarcia, ponieważ według Google Trends w tym okresie ludzie znacznie częściej wyszukują frazę „sushi” czy właśnie „owoce morza”. 

Na podstawie tego samego wykresu widać wyraźnie, że w przypadku Nowego Roku, lokale powinny wziąć pod uwagę fakt, że wielu ludzi “odsypia” imprezy do białego rana i nawet jeśli z przyjemnością zjedzą posiłek na miejscu lub z dowozem to na pewno będzie to o późniejszej godzinie niż zwykle. Wniosek: jeśli postanowisz otworzyć restaurację  w nowym roku najlepiej zrób to nie wcześniej niż o 12:00, z założeniem, że pierwsze 2 lub 3 godziny będą raczej spokojne, a większy ruch zacznie się między godziną 14:00-15:00. 

Sylwester i Nowy Rok – plusy i minusy otwarcia restauracji w tym terminie

Plusy:

  • otwarta restauracja w dniach kiedy wiele osób nie ma czasu, bądź ochoty na przygotowywanie potraw na własną rękę jest dużym udogodnieniem dla każdego, kto chce zjeść smaczny i konkretny posiłek, 
  • są to dni, kiedy restauratorzy mogą manewrować godzinami otwarcia lokalu, więc w Sylwestra można zamknąć restaurację wcześniej, a w Nowy Rok otworzyć ją  później niż zwykle. Warto jednak z wyprzedzeniem poinformować o tym gości oraz zaktualizować wizytówki Google,
  •  to termin, kiedy restauracja może zarobić nie tylko na dostawach, ale też na organizacji cateringu na przyjęcie sylwestrowe lub przygotowaniu specjalnego menu. Jeśli tylko Twoja restauracja jest przystosowana do takich przedsięwzięć i znajdziesz pracowników na ten dzień, warto przemyśleć taką usługę, 
  • organizacja wydarzenia na powitanie nowego roku to dodatkowa forma reklamy i pozyskania nowych klientów. Jest sporo osób, które na ostatnią chwilę szukają miejsca na spędzenie czasu ze znajomymi przy dobrym jedzeniu,
  • to może być okazja dla miejsc otwartych do późnych godzin, ponieważ osoby świętujące w pubach lub na świeżym powietrzu często nie mają możliwości zjedzenia na miejscu,
  • turyści licznie przyjeżdżają do dużych miast Polski, żeby przywitać Nowy Rok wspólnie z rodziną lub po prostu przeżyć niezapomniany Sylwester. Dzięki czemu możemy, wtedy liczyć na zwiększony ruch w naszym lokalu. 

Minusy:

  • restauracja może nie mieć wystarczającej liczby pracowników, aby właściwie obsłużyć klientów. Zwykle wynagrodzenie dla pracownika w Sylwestra lub Nowy Rok jest wyższe niż standardowa stawka, 
  • dostawy świeżych produktów w tym okresie mogą być utrudnione. Trzeba przygotować zaopatrzenie z odpowiednim wyprzedzeniem lub liczyć się z tym, że może czegoś zabraknąć, 
  • brak gwarancji, że ruch będzie duży. Istnieje ryzyko, że nie pojawią się tłumy lub wykonane zamówienia zostaną anulowane, co narazi restaurację na straty,
  • decydując się na otwarcie  w Sylwestra lub/i Nowy Rok, w sytuacji gdy samodzielnie prowadzi się lokal lub nasza obecność jako właściciela jest niezbędna pozbawiamy się możliwości odpoczynku i relaksu w tych dniach, które zwykle są wolne dla wielu osób. 

Drugi dzień Świąt – otwarte czy zamknięte?

Co z drugim dniem Świąt? O ile Wigilia i pierwszy dzień Świąt są czasem, kiedy większość z nas pozostaje w domu i nie korzysta z usług obiektów gastronomicznych, o tyle 26 grudnia jest już dniem, kiedy niektórzy właściciele restauracji zastanawiają się nad otwarciem swoich obiektów dla gości. W oparciu o poniższe dane widać wyraźnie, że w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia zamówienia były już realizowane, ale od godzin popołudniowych, z wyraźnym naciskiem na 17:00-19:00.

Podsumowanie

Czy warto otworzyć lokal w sylwestra i Nowy Rok? A może wziąć pod uwagę również 26 grudnia? To zależy. Restaurator musi przeanalizować sytuację kadrową, swoje własne moce przerobowe, atrakcyjność lokalizacji, w której znajduje się restauracja, typowe obłożenie lokalu oraz dotychczasowe doświadczenia i dopiero wtedy może podjąć decyzję.

Otwarcie lokalu może przełożyć na naprawdę dobry utarg i zwiększenie liczby klientów, szczególnie jeśli do oferty dołączy się catering sylwestrowy lub organizację imprezy sylwestrowej. Jednak istnieje też możliwość, że ruch będzie znikomy, a obsługa pracująca w tym dniu nie będzie miała, co robić. 

Niezależnie od tego jaką decyzję ostatecznie podejmiesz na pewno warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić. Otwarcie restauracji w sylwestra i/lub Nowy Rok nie jest obowiązkiem. Może to być czas odpoczynku, nie tylko dla Ciebie jako właściciela restauracji ale też dla twoich pracowników. 

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.