Jak przygotować catering świąteczny oraz noworoczny?

Oficjalnie otwieramy sezon na dobre jedzenie! Jak wiadomo, ostatni miesiąc w roku jest jednym z najsmaczniejszych. Podczas gdy goście szukają dań wigilijnych i ulubionych sezonowych potraw, pewnie zastanawiasz się, jak Twoja restauracja może zapewnić sobie miejsce na ich świątecznym talerzu. Już nie musisz! Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w przygotowaniu i promocji oferty cateringu na święta Bożego Narodzenia czy sylwestra.

Catering świąteczny – co to jest?

Co to jest catering świąteczny? Catering świąteczny to rodzaj cateringu imprezowego, który specjalizuje się w dostarczaniu usług gastronomicznych na imprezy i przyjęcia zaplanowane w okresie okołoświątecznym. Ten rodzaj cateringu jest często kojarzony z imprezami masowymi, takimi jak imprezy firmowe, przyjęcia bożonarodzeniowe i uroczystości świąteczne. To świetna okazja dla restauracji na zwiększenie obrotów oraz rozpoznawalności.

Jak zorganizować catering świąteczny w restauracji?

Przygotowanie oferty cateringu świątecznego to duże przedsięwzięcie, dlatego powinno się je zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Jest wiele rzeczy, o których należy pamiętać, w tym ułożenie odpowiedniego menu, analiza kosztów, możliwości budżetowe czy logistyczne. Jednak przy odpowiednim podejściu nie musi to być stresujące. Poniżej przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek, które mogą Ci pomóc zoptymalizować Twoją pracę oraz Twojego zespołu.

Specjalne menu świąteczno-sylwestrowe  

Tradycja Wigilijna jest podobna w większości domów, jednak potrawy na świątecznym stole mogą się różnić. U jednych obowiązkowo są domowe pierogi czy tradycyjna sałatka jarzynowa, a inni skupiają się bardziej na urozmaiceniu dań rybnych. W jednym domu kolację otwiera zupa grzybowa czy barszcz czerwony z uszkami z kapustą i grzybami, w innym z kolei śledzie w śmietanie lub ziemniaki z wędzonym łososiem.

Dlatego warto poznać dania wigilijne w różnych rejonach Polski i inne potrawy niż te, która są w Twojej rodzinie. Oczywiście nie przesadź z ich liczbą, aby uniknąć sytuacji, że mniej popularne dania główne zamówi tylko jedna rodzina.

Gdzie znaleźć takie informacje? Oczywiście w Internecie, ale możesz też zapytać o to swoich znajomych lub klientów i fanów w mediach społecznościowych.

Zastanów się także nad sposobem, w jaki Twoi goście będą mogli złożyć zamówienie na catering świąteczny. Ogranicz zamówienia składane przez telefon, ponieważ w okresie Bożego Narodzenia możesz po prostu nie mieć na nie czasu. Niektóre POSy, przykładowo ten od Restaumatic pozwala na stworzenie specjalnego menu sezonowego. Jest to proste i szybkie rozwiązanie, które sprawi, że goście mogą w bardzo łatwy sposób zamówić swoje posiłki na wynos, a Ty będziesz miał zebrane najważniejsze informacje w jednym miejscu. 

menu świąteczne

Promocja świątecznego cateringu 

Pamiętaj, że oprócz przygotowania odpowiedniego menu na okres świąteczno-sylwestrowy ważne jest także wypromowanie Twojej nowej oferty obecnym, jak i nowym klientom.

Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • dodaj karteczkę z informacją do zamówień – jeśli chcesz może to być ulotka, ale ręcznie napisana lub wydrukowana karteczka na ładnym papierze może być równie skuteczna,
  • opublikuj taką informację w mediach społecznościowych i zwiększ jej zasięg, inwestując w reklamę na Facebooku lub zleć to specjalistom z Restaumatic.
  • zainwestuj w reklamy Google Ads,
  • stwórz newsletter, gdzie przedstawisz klientom swoją specjalną ofertę, a jeśli nie wiesz jak go przygotować, zrobimy to za Ciebie! 
  • podczas składania zamówień telefonicznych poinformuj klientów o przygotowaniu dla nich kolacji wigilijnej, dań na święta czy na sylwestra.

Pamiętaj, że goście często decydują się na wybór lokalnych restauracji, więc dla zmaksymalizowania zysków warto zaoferować im także specjalną promocję na tę okazję czy stworzyć wydarzenie online. Tylko w ten sposób wygrasz z konkurencją.  

Catering wigilijny – jasna gramatura i skład

Określ, na ile osób są poszczególne posiłki i czy istnieją jakieś obawy dotyczące alergii. Zamieść zdjęcia i opisy potraw w swoim menu online – czasami pyszne zdjęcie kaczki z sosem lub łososia jest najlepszą taktyką zwiększającą sprzedaż. Zdjęcia możesz zrobić sam, nawet telefonem, ale koniecznie zadbaj o naturalne światło, kompozycje i przyjemne dla oka udekorowanie dań.

wigilijne dania w misce

Ustal oczekiwania dotyczące czasu odbioru 

Nawet w przypadku wyznaczonych okien odbioru i czasu dostawy, nadal mogą wystąpić pewne opóźnienia; poinformuj swoich gości, że mogą mieć do czynienia z dłuższym oczekiwaniem na zamówienie. Przygotuje to gości do bycia bardziej cierpliwymi wobec Twojego zespołu i kuchni.

Catering noworoczny i na święta – podsumowanie

Dokładnie zaplanowana usługa cateringu świątecznego czy noworocznego może znacznie wpłynąć na Twoje przychody w okresie świątecznym. Wystarczy tylko, że zadbasz o wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem i zaoferujesz swoim gościom atrakcyjne oraz przemyślane menu na te wyjątkowe okazje.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.