Tracisz klientów? Zadbaj o stronę www.

strona www dla restauracji

Jednym z najważniejszych, lecz dalej pomijanych aspektów w prowadzeniu biznesu gastronomicznego jest obecność w Internecie i wysokiej jakości strona internetowa. Wielu klientów, zanim odwiedzi restaurację przegląda wcześniej menu online. Bez strony www Twoja restauracja właściwie nie istnieje. Oto 5 cech funkcjonalnej strony www restauracji.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od obecności. Strona www z funkcjonalnym menu to podstawa, ale Twoja restauracja powinna także mieć swój własny profil w social-media, gdzie będzie aktywnie utrzymywać relacje z obserwatorami, odpowiadać na pytania, odpisywać na wiadomości, publikować zdjęcia posiłków. Warto również pamiętać o wizytówce Google i wypełnieniu jej informacjami, dzięki temu już w pierwszym etapie nie stracisz klientów. Nazwa, dokładny adres, adres www, numer telefonu, adres mailowy – to podstawa. Dobrze widziane będą również dodane zdjęcia przykładowych potraw z menu. 

5 cech dobrej strony www dla restauracji

Estetyka

Strona może być przeciętna, ale ładna, dopracowana strona internetowa przyciągnie uwagę, wzbudzi zaufanie i świadomość tego, że restauracja dobrze funkcjonuje. Krótko mówiąc dzięki stronie www dopasowanej do rodzaju Twojego biznesu, z dobrze zaprojektowanymi elementami: czcionkami, nagłówkami, kolorystyką, wysokiej jakości zdjęciami zyskujesz klienta. Należy pamiętać o tym, że ładna strona www, to nie znaczy przesadzona, z nadmiarem treści i grafik. Lepsze jest wrogiem dobrego. Dodatkowo przeciążona strona wpływa na czas jej ładowania, a użytkownik, który musi długo czekać, by przejrzeć stronę www na pewno nie zostanie Twoim klientem. 

Widoczne dane kontaktowe

Nie ma ważniejszej rzeczy na stronie www restauracji niż dane kontaktowe. Konieczne jest umieszczenie na stronie aktualnego numeru telefonu, adresu e-mail oraz odnośników do social-media, gdzie potencjalny klient również może się skontaktować z Twoją restauracją. 

Prócz podstawowych informacji dodaj również te o godzinach otwarcia lokalu, możliwości rezerwacji, opcjach płatności, możliwości przyprowadzania zwierząt oraz czy restauracja dysponuje kącikiem dla dzieci.

Jak nie tracić klientów? Przede wszystkim umieścić na stronie www menu. Aktualne, z wyraźnie określonym składem potraw, gramaturą, ceną. To podstawowa rzecz, którą musisz udostępnić na stronie www swojej restauracji. Mile widziane jest oznaczenie potrawy, czy to danie ostre, wegańskie, dla dzieci, itp. Nie zapomnij również o zdjęciach potraw, to zawsze konkretna informacja, jak danie się prezentuje, jaka jest jego objętość i po prostu, czy ma na nie ochotę. Piękne zdjęcia apetycznych potraw to podstawa na stronie www restauracji.

Własny system zamówień online

Jeśli chcesz zarabiać więcej i pozyskiwać nowych klientów, którzy nie zawsze chcą przyjść do lokalu koniecznie wprowadź własny system zamówień online. Nie tylko pomoże Ci to zwiększyć liczbę zamówień ale też uporządkuje zarządzanie restauracją. Dzięki własnemu systemowi sprzedaży oszczędzisz na prowizjach i będziesz mógł się skupić na rozwoju swojego biznesu. Jednocześnie budujesz swoją własną bazę klientów, zarządzasz sprawnie siecią dostaw i w prosty sposób rozliczasz kierowców. Możliwość zamawiania online na stronie www musi być doskonale widoczna i przede wszystkim stale sprawna. Nie możesz sobie pozwolić na błędy na etapie składania zamówienia lub przy płatnościach. Takie sytuacje sprawią, że zniechęcisz klienta do złożenia ponownego zamówienia i nie wróci już do Twojej restauracji. 

Aplikacja mobilna

Klienci, którzy preferują zamówienia składane przez telefon na pewno docenią, że mogą je robić poprzez wygodną aplikację. Jeśli ta będzie dla nich funkcjonalna i szybka w obsłudze będą zamawiać częściej i więcej. Dedykowana aplikacja pozwoli użytkownikowi zamawiać w Twojej restauracji bez logowania, bez oczekiwania i bez potrzeby wpisywania za każdym razem adresu dostawy. To świetne narzędzie zarówno biznesowe jak i marketingowe.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nie można zapomnieć o tym, że mnóstwo osób przegląda menu restauracji przy użyciu telefonu, dlatego obowiązkowo Twoja strona www musi być dostosowana do urządzeń mobilnych – musi być responsywna. Każdy element widoczny na ekranie telefonu musi być widoczny, dobrze dopasowany, nie nakładający się na inne elementy, Dodatkowo jeśli posiadasz system zamówień online należy prześledzić całą ścieżkę zamówienia i sprawdzić, czy po drodze klient nie napotka problemów technicznych. 

Powyżej powiedzieliśmy o kilku cechach dobrej strony internetowej restauracji. Jest jeszcze wiele czynników technicznych, które sprawią, że nie stracisz swoich klientów, a wręcz przeciwnie – zyskasz nowych i zbudujesz swoją rozpoznawalność w sieci. Wiemy o tym, że restaurator zajmuje się wieloma sprawami na raz – od spraw kadrowych i finansowych po zamówienia towarów do restauracji, a często również samodzielne przygotowywanie dań. Nie ma on czasu i głowy do pilnowania tematów związanych z wyglądem strony www.

Dlatego, dobrym posunięciem jest powierzenie tematów technicznych związanych ze stroną www i systemem zamówień online profesjonalistom. Oni zadbają nie tylko o widoczność strony www, ale też o jej wygląd i funkcjonalność.

Masz pytania o stronę www i system zamówień online? Porozmawiaj z nami!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.