Ile kosztuje otwarcie restauracji?

Koszty otwarcia nowej restauracji

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o otwarciu własnej restauracji, pewnie przez Twoją głowę przemknęło pytanie: „Ile to może kosztować?”. W dzisiejszym wpisie chcemy rozwiać wątpliwości związane z wydatkami na otwarcie lokalu gastronomicznego. W tym celu odpowiemy na następujące pytania:

Zapraszamy!

Od czego zależy koszt otwarcia restauracji? Co składa się na budżet otwarcia lokalu?

Przygotowując się do otwarcia restauracji, warto mieć świadomość, od czego zależny jest koszt uruchomienia i prowadzenia lokalu. Cały budżet potrzebny na otwarcie restauracji składa się z trzech części: wyceny inwestycji, kosztów jednorazowych otwarcia działalności i symulacji wyników finansowych. Łączna kwota może sięgnąć nawet 500 tys. złotych.

Wycena inwestycji zakłada oszacowanie wydatków związanych z kupnem lub wynajmem lokalu — wysokość opłat zależy od miasta. W mniejszych miejscowościach będzie ona niższa. Natomiast w większych lub turystycznych miastach cena będzie wyższa. Na wpływ ma także adres restauracji — centrum i bogatsze dzielnice to wyższe koszty, niż obrzeża miasta. 

Oprócz pozyskania lokalu należy także rozważyć wydatki związane z pracami projektowymi czy robotami budowlanymi. Ewentualne przeróbki takie jak doprowadzenie mediów mogą pochłonąć dużą część wydatków.

Kolejną składową są jednorazowe koszty inwestycyjne związane z otwarciem lokalu. Tutaj ważne jest wyposażenie (sprzęt kuchenny, biurowy, urządzenia), nakłady związane z zatrudnieniem personelu (proces rekrutacji, szkolenia wdrażające), koszt działalności marketingowej (akcje promocyjne związane z otwarciem, materiały reklamowe).

Ostatnią, najważniejszą częścią, jest symulacja wyników finansowych. Projekt powinien zakładać wielkość sprzedaży, kosztów operacyjnych oraz potencjalnego zysku. Dla małych restauracji wystarczy prosta prognoza, która polega na odjęciu kosztów operacyjnych od zakładanej wielkości sprzedaży.

Kwestie finansowe, o których warto pamiętać, szczegółowo poruszyliśmy w naszym poprzednim wpisie – „Biznesplan dla restauracji”. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Skąd wziąć pieniądze na otwarcie restauracji?

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest sięgnięcie po własne oszczędności, jednak większość aspirujących restauratorów musi szukać finansowania w innych miejscach. 

Najprostszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu, jednak banki dosyć sceptycznie podchodzą do osób otwierających działalność gospodarczą. Z tego powodu najczęściej jest wymagane zabezpieczenie, na przykład hipoteka na nieruchomości. W ramach kredytu można pozyskać nawet 350 tys. złotych.

Innym rozwiązaniem jest dotacja z urzędu pracy na otwarcie firmy, jednak jej kwota jest stosunkowo nieduża — to 25 tys. złotych.

Najtrudniejszą opcją jest pozyskanie dotacji unijnej. Formalności związane z jej pozyskaniem są skomplikowane, a kwota dotacji jest uzależniona od danego programu i organizatora. Zazwyczaj jest to od 40 tys. złotych w górę.

Ile kosztuje utrzymanie restauracji?

Koszty prowadzenia średniej wielkości restauracji mogą dobić nawet do 60-70 tysięcy miesięcznie. W tę kwotę wlicza się oczywiście koszt wynajmu lokalu, czy koszt pracowników. Są także opłaty, o których często można zapomnieć: koszt koncesji na sprzedaż alkoholu, koszt licencji muzycznych, opłaty za płatności kartą.

Podsumowanie

Choć koszty otwarcia restauracji mogą wydawać się ogromne, a pierwsze miesiące działalności generować straty, na ten proces należy patrzeć perspektywicznie. W kolejnych latach stworzona z pomysłem i dobrze zarządzana restauracja może przynieść zyski, które parokrotnie przekroczą poniesione na początku wydatki.