Jak otworzyć kebaba? Krok po kroku do własnego fast fooda

Kebab jest wśród Polaków jednym z popularniejszych dań typu fast food. Nic zatem dziwnego, że tak wielu początkujących w branży gastronomicznej przedsiębiorców decyduje się na otwarcie punktu z kebabem w formie restauracji lub food trucka. Jak otworzyć kebab, ile kosztuje ta inwestycja i jakie wyposażenie kebaba jest niezbędne? Sprawdź!

Określenie profilu działalności

Decydując się na otwarcie kebaba, należy wybrać formę jego prowadzenia – stacjonarną (lokal gastronomiczny) lub mobilną (food truck). Każda z nich posiada swoją specyfiką oraz plusy i minusy. Zaletą stacjonarnego kebaba jest możliwość jego rozbudowy czy późniejszej modyfikacji i wzbogacenia menu. To doskonała opcja dla przedsiębiorców, którzy wiedzą, jak przyciągnąć klientów nie tylko doskonałym smakiem potraw, ale również stawiają na klimatyczny nastrój czy wyjątkowy wystrój kebaba. Z kolei do minusów lokalu stacjonarnego należą wysokie koszty początkowe inwestycji, konieczność uiszczania czynszu czy ograniczenie się do konkretnej i niezmiennej lokalizacji.

Food truck z kebabem sprawdzi się natomiast, jeśli ceni się większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko w gastronomicznym biznesie. Jest to związane z tym, że nie trzeba płacić czynszu, można za to wybierać coraz to nowe dogodne lokalizacje czy brać udział w wydarzeniach lub imprezach masowych, serwując im uczestnikom swoje potrawy. Dodatkowo można niekiedy również czasowo zawiesić działalność bez uszczerbku finansowego. Z drugiej strony wadami mobilnego kebaba są zależność od pogody oraz niższa wydajność przygotowywania posiłków, która nie pozwoli na sukcesywne poszerzanie bazy klientów i co za tym idzie kumulowanie zysków ze sprzedaży.

pracownik miejsca z kebabem

Szacowane koszty otwarcia kebaba

Ile kosztuje otwarcie kebaba? Konkretna odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od wielkości lokalu, jego lokalizacji, stanu technicznego i dostosowania do funkcji gastronomicznych. Szacuje się zatem, że orientacyjny koszt otwarcia kebaba oscyluje wokół 50-70 tysięcy złotych. Z kolei inwestycja w food truck to wydatek rzędu 25-40 tysięcy złotych. W określaniu kosztów otwarcia kebaba (a także innego typu lokalu gastronomicznego) warto wziąć również pod uwagę nasze możliwe zarobki

Zadbaj o dobrą nazwę

Dobra nazwa lokalu czy food trucka może stanowić jeden z kluczy do ich sukcesu i popularności wśród klientów. Przy jej wymyślaniu można wziąć pod uwagę specyfikę oraz pochodzenie kebaba i postawić na słowa nawiązujące do klimatów orientalnych (tureckich, arabskich). Dobrym pomysłem będzie także podkreślenie lokalizacji (zobacz więcej: „Lokalizacja restauracji: jak wybrać odpowiednie miejsce?”), w jakiej znajduje się punkt z kebabem.

Standardy sanepidowskie

Otwarcie kebaba – zarówno stacjonarnego, jak i food trucka – wiąże się z koniecznością spełnienia formalności wymaganych na mocy prawa. Do jednych z ważniejszych należą wymagania sanitarne. Dotyczą odpowiedniego stanu technicznego i wyposażenia lokalu (lub food trucka), posiadania stosownych dokumentów oraz jakości i sposobu przechowywania żywności. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • posiadanie przez pracowników książeczek sanepidowskich oraz aktualnych badań lekarskich wraz z zaświadczeniem o przebyciu szkolenia BHP (w przypadku członków personelu zatrudnionych na umowę o pracę);
  • świeżość artykułów spożywczych, ich odpowiednie zabezpieczenie oraz przechowywanie w czystości i optymalnej dla ich przeznaczenia temperaturze;
  • przestrzeganie zasad higieny, zaopatrzenie w ciepłą i zimną wodę, obecność środków czystości oraz łatwo zmywalnych powierzchni (stołów, blatów, podłogi);
  • utrzymywanie sprzętów i akcesoriów w stanie nadającym się do ich należytego wykorzystania.
  • posiadanie dokumentacji GHP oraz księgi HACCP.

Więcej informacji na temat wymogów sanitarnych dla lokalu gastronomicznego, znajdziesz tutaj: „Wymogi sanepidu dla gastronomii: zgłoszenie, wytyczne, odbiór”.

Kebab w bułce

Wyposażenie kebaba – jak wyposażyć nasz lokal?

Istotną częścią każdego lokalu gastronomicznego i food trucka jest wyposażenie. Kebab to potrawa stosunkowo łatwa w przygotowaniu, jednak jej dobre przyrządzenie wymaga odpowiedniego sprzętu. Na minimalne wyposażenie kebaba powinny się składać:

  • gazowe lub elektryczne opiekacze do mięsa;
  • lada na sałatki, sosy i dodatki;
  • wysokiej jakości noże na kebaba – można wyposażyć się zarówno w elektryczne, jak i te obsługiwane manualnie;
  • grill lub opiekacz, na którym można poddawać obróbce pieczywo, warzywa lub mięso;
  • solidna frytownica – wielu klientów nie wyobraża sobie kebaba bez dodatku frytek;
  • sprzętu do chłodzenia, zamrażania i podgrzewania – lodówki, szafy chłodnicze, zamrażarki, mikrofalówki;
  • co najmniej jeden dwukomorowy zlew z oddzielną umywalką do mycia rąk.

Przy wyposażaniu kebaba warto także poważnie rozważyć zakup z zaufanego źródła profesjonalnego systemu POS dla restauracji. Zapewni on lepsze zarządzanie lokalem, poprawiając efektywność organizacyjną i finansową.

Jak reklamować swój lokal?

Warto, aby biznesplan kebaba brał pod uwagę formy reklamy, jakie będą zastosowane przy promocji jego otwarcia i w początkowym okresie działalności. Dobrze sprawdzą się nie tylko reklama tradycyjna (ulotki, plakaty, banery) i internetowa (media społecznościowe, Google), ale również dedykowane pierwszym klientom promocje, happy hours czy zniżki lojalnościowe. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i charakteru prowadzonej działalności (lokal stacjonarny lub food truck).

Otwarcie kebaba – podsumowanie

Otwierając kebaba, należy mieć na uwadze określenie formy jego działalności (lokal stacjonarny lub food truck), oszacowanie kosztów inwestycji, wymyślenie stosownej nazwy, przestrzeganie standardów sanitarnych, zadbanie o odpowiednie wyposażenie oraz zadecydowanie o formach reklamy. Płynne przejście przez pierwszy etap działalności gastronomicznej jest najtrudniejsze, cała reszta zależy już od jakości serwowanego kebaba, który pozostaje w naszym kraju jedną z bardziej preferowanych form fast fooda.

Otwierasz lokal z kebabem i potrzebujesz wsparcia z doborem systemu zamówień online i innych narzędzi dopasowanych do Twojego budżetu? Chcesz uruchomić reklamę dla swojej restauracji? Pomożemy Ci! Napisz do nas!

Wypełnij formularz kontaktowy, prześlij nam kontakt do siebie, a nasz specjalista porozmawia z Tobą i dobierze najskuteczniejsze narzędzia, dzięki którym Twoja restauracja będzie gotowa do wejścia na rynek gastronomiczny w Twojej okolicy.

Rozumiemy branżę – wspieramy restauratorów już od 10 lat i dobrze znamy Wasze potrzeby. Zobacz, co mówią nasi klienci! Kliknij niżej i obejrzyj video:

Zaufało nam ponad 5 000 restauracji! Dołącz do Nas!

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.