Jak usprawnić proces dostawy w restauracji?

delivery - system dostaw

Kluczem w sprawnym uporządkowanym systemie działania sieci dostaw restauracji jest automatyzacja. Automatyzacja stała się integralną częścią branży gastronomicznej, ułatwiając Restauratorom codziennie zarządzanie lokalem i personelem. Zbieranie i przetwarzanie zamówień dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu każdego dnia pomaga usprawnić proces dostawy poprzez zmniejszenie pracy ręcznej i zwiększenie wydajności. Klienci składają zamówienia online lub telefonicznie, a pracownicy restauracji oraz właściciel mogą ekspresowo i bezbłędnie przydzielić zamówienie do kierowców, mieć wgląd w ich trasę, a na koniec dnia rozliczyć dostawców jednym kliknięciem. Automatyzacja procesu dostawy może również pomóc obniżyć koszty, polepszyć opinię klientów o restauracji i poprawić dokładność składanych zamówień. Dzięki usprawnieniom takim jak moduł Delivery restauracje mogą zapewnić terminową dostawę zamówień przy minimalnym wysiłku.

Strefa dostaw

W pierwszej kolejności Restaurator musi zdecydować, gdzie chce dowozić jedzenie i stworzyć strefę dla tych dostaw. Strefa musi być wystarczająco duża, aby kierowcy mogli dostarczać jak najwięcej posiłków, ale na tyle mała, aby nie narażać kierowcy i klienta na opóźnienia w dostawie przez korki i zbyt długą trasę dojazdu. Lokalizacja strefy dostawy może być trudna do określenia podczas planowania, ale zawsze można (w miarę zdobywania doświadczenia) ją zmodyfikować tak, żeby dowozy były dla restauracji opłacalne.

Kierowca

Przeprowadź rekrutację na kierowcę lub kierowców do realizacji dostaw jedzenia Twojej restauracji. Zwróć uwagę na dyspozycyjność, łatwy kontakt z tą osobą, ustal również, czy kierowca korzysta ze swojego samochodu, czy też jako Restaurator chcesz zdecydować się na zakup lub leasing auta.

Koszty dowozów

Planując dostawy nie zapomnij o wszystkich kosztach związanych z logistyką. Budowa własnego systemu dostarczania jedzenia może być kosztowna i złożona, ponieważ obejmuje różne elementy:

  • wynagrodzenia kierowców, obowiązkowe opłaty (ZUS, podatki),
  • koszty pojazdu lub floty pojazdów, paliwo, ubezpieczenia, koszty napraw i eksploatacji, przeglądy, mycie, uzupełnianie płynów, leasing aut,
  • zaopatrzenie kierowców w specjalne torby termiczne do przewozu jedzenia,
  • utrzymanie terminala płatniczego,
  • nieprzewidziane sytuacje: choroba i nieobecność kierowcy,
  • zamówienia odwołane przez klientów.

Menu na dowóz

Nie wszystkie pozycje z Twojego menu nadadzą się na dowóz. Wiadomym jest, że niektóre posiłki tracą swój wygląd i charakter, jeśli nie są jedzone od razu po podaniu. Dlatego żeby nie stracić sympatii klientów i nie pogorszyć jakości swoich potraw, zanim rozpoczniesz realizację dowozów zastanów się, które dania serwowane w restauracji będą równie smaczne po przetransportowaniu samochodem w zabezpieczonym, zamkniętym pojemniku. Upewnij się, że wszystkie dania nadają się do zapakowania w pudełka i dostarczenia do klienta. Jeśli nie, stwórz specjalne menu tylko w opcji z dostawą.

Numer telefonu tylko dla dostaw

Przemyśl uruchomienie jeszcze jednego numeru telefonu tylko dla zamówień z dostawą, szczególnie gdy w restauracji pojawia się dużo klientów, którzy chcą zjeść na miejscu i wszystkie siły personelu są skierowane na obsługę wewnątrz restauracji. Jedna osoba wydelegowana do przyjmowania zamówień telefonicznych na wynos dopilnuje tempa i porządku przy realizacji.

Opakowania i torby

Nie zapomnij przygotować zapasów opakowań i toreb na jedzenie, które kierowca będzie dowoził do klientów. Sprawdź dokładnie czy nie mają wad, czy nie przeciekają i trzymają ciepło, tak żeby dania były świeże i zabezpieczone.

Moce przerobowe

Pamiętaj, by przyjrzeć się organizacji pracy wewnątrz lokalu i sprawdzić, czy można wprowadzić zamówienia na dowóz. Warto pomyśleć o optymalizacji procesów w kuchni i serwisie, tak aby realizować z powodzeniem zamówienia na dowóz, ale też nie zaniedbywać klientów, którzy przyszli zjeść do lokalu.

System do zbierania i przetwarzania zamówień

Niezwykle istotną rzeczą, o której trzeba pamiętać realizując dowozy jest organizacja zamówień. Bezbłędne ich przyjmowanie, łatwe przydzielanie kursów i kontrola nad pracą i rozliczeniami kierowców. Z naszym modułem RePOS Delivery Restaurator zyskuje czas i wygodę w obsłudze dostaw. Może szybko i prosto przydzielać oraz zarządzać dostawami i kierowcami i rozliczać ich z pobranych płatności od klientów. Moduł RePOS Delivery pozwala także na wgląd w czasie rzeczywistym w mapę dostaw ze wszystkimi zamówieniami, przydzielonymi kursami i przejazdami kierowców. Jest to kompletne narzędzie, które przyda się do sprawnej rozbudowy i funkcjonowania sieci dostaw w restauracji.

dostawca jedzenia z restauracji

Rynek dostaw jedzenie rozwija się niezwykle szybko i wymusza na Restauratorach wdrożenie dowozu jedzenia do klientów. Należy się do tego przedsięwzięcia dobrze przygotować nie tylko by nie stracić pieniędzy, czasu, ale też jakości dowożonych potraw. Zachęcamy do przeanalizowania powyższych punktów, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę zanim przydzielimy kierowcy pierwszy kurs do klienta. 

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.