Jak często aktualizować kartę menu w restauracji?

Aktualizacja karty menu w restauracji

Prowadząc lokal gastronomiczny, powinniśmy pamiętać o aktualizowaniu karty menu. W przeciwnym razie dotychczasowi goście mogą znudzić się ofertą i przestaną odwiedzać naszą restaurację. W artykule podpowiadamy, jak często odświeżać karty menu w lokalu, aby utrzymać zainteresowanie klientów.

Określenie stałych pozycji w menu

Do stałych pozycji w menu restauracji należą potrawy często zamawiane przez gości oraz takie, które zgromadziły najwięcej pozytywnych opinii.

W stałej karcie menu lokalu dobrze jest zamieszczać także popisowe dania szefa kuchni i posiłki charakterystyczne dla danego regionu lub wytworzone z lokalnych składników. Takie działania mogą przyciągnąć uwagę większej liczby gości (szczególnie tych spragnionych swojskich smaków) i sprawić, że nasz lokal będzie się wyróżniał na rynku.

Jakie elementy menu można zmieniać?

Kluczowe pozycje w karcie menu restauracji, które mogą podlegać zmianom to:

  • Dania główne – możemy w nich modyfikować poszczególne składniki, dodatki lub metody przygotowania (obróbki). Przykładowo: duszoną pierś z kurczaka z batatami i fasolką szparagową zamieniamy na smażoną pierś podawaną z ziemniakami i surówką z czerwonej kapusty.
  • Napoje – mamy dowolność zmiany zarówno w przypadku trunków alkoholowych, jak i bezalkoholowych. Do menu możemy wprowadzić lokalne piwa rzemieślnicze albo bezalkoholowe koktajle, przygotowywane z sezonowych owoców. Zwracajmy jednak uwagę na preferencje gości naszej restauracji, aby nie wycofać napojów, które są chętnie zamawiane.
  • Przekąski i startery – możemy wprowadzić do menu przekąski w formie tapas i oferować gościom np. kawałki chleba z różnymi pastami, krojone wędliny i sery lub grillowane warzywa. Tapas powinniśmy dowolnie komponować, aby dostosować je do różnych upodobań smakowych naszych klientów.
  • Desery – warto regularnie zmieniać menu deserowe, uwzględniając np. sezonowe składniki lub różne inspiracje kulinarne. Latem możemy np. skupić się na lekkich deserach z leśnych owoców. Dobrym pomysłem jest też współpraca z lokalnymi cukiernikami i wprowadzenie do menu regionalnych słodkości.
Co uwzględnić przy aktualizacji kart menu w restauracji?

Karta menu restauracji może też zmieniać się w kwestii specjałów na dany dzień. Urozmaicenie oferty lokalu poprzez codzienne propozycje innych potraw (np. na lunch) to świetny pomysł na przyciągnięcie uwagi gości.

Czy w każdej restauracji warto aktualizować kartę menu?

Elementy w menu, które możemy swobodnie modyfikować, zależą od rodzaju prowadzonej działalności gastronomicznej. Inne pozycje zmienimy w kawiarni, food trucku lub barze kanapkowym, a inne w restauracji á la carte.

W trzech pierwszych typach lokali powinniśmy szczególnie zadbać o wszechstronność menu, by przyciągać wiele typów klientów i dostosowywać się do preferencji stałych gości, które mogą ulegać zmianom. W takich miejscach konsumenci zazwyczaj szukają smacznych, szybkich przekąsek (kanapek, hamburgerów, tostów) lub deserów i kawy z różnymi dodatkami. Dlatego modyfikacja oferty (nawet drobna) może zapobiec znudzeniu gości i zachęcić ich do ponownych odwiedzin.

Także w kawiarniach warto dbać o aktualizację karty menu.

Inne pozycje będą z kolei zmieniane w restauracji á la carte. W tego typu lokalu należy podążać za konceptem fine dining, w którym menu jest starannie przygotowane i skupia się na jakości oraz sezonowych składnikach. Zmiana menu w takiej restauracji może być związana z eksperymentowaniem z nowymi daniami, dopasowywaniem ich do specjalnych okazji lub inspiracji (wizji) kucharza.

Nawet małe zmiany w menu mogą zachęcić klientów do częstszych odwiedzin. Wizyta w lokalu, w którym mogą spróbować nowych smaków (np. wynikających z sezonu na truskawki albo grzyby) z pewnością będzie dla nich miłą przygodą kulinarną.

Pamiętajmy, by zanim wprowadzimy zmiany w karcie dań, upewnić się, że goście nie będą zawiedzeni np. po wycofaniu z niej konkretnej pozycji.

Dania sezonowe

Dania sezonowe zawierają składniki charakterystyczne dla danego sezonu, które są dostępne w określonej porze roku.

Wprowadzenie do menu sezonowego szparagów to dobry sposób na przyciągnięcie klientów.

Na wiosnę możemy wprowadzić do menu sezonowego sałatkę z nowalijkami (młode wiosenne warzywa, np. sałata, rzodkiewki, szczypiorek, cebula dymka). W letnim menu zaoferujmy gościom np. chłodnik, a na jesień i zimę – zupę z dyni lub rozgrzewający gulasz wołowy.

Starajmy się też wprowadzać delikatne zmiany w ofercie napojów, np. do mojito możemy dodać owoce sezonowe.

Dania promocyjne i polecane przez szefa kuchni

Szef kuchni w restauracji może zaproponować zmiany w karcie menu lokalu np. w zakresie dań dnia czy śniadań. Mogą one dotyczyć modyfikacji składników albo promocji na pozycje polecane przez szefa kuchni.


Zarządzając w ten sposób kartą dań, promujemy lokal gastronomiczny. Przyciągamy uwagę klientów, zachęcamy do odwiedzin restauracji w danych porach dnia, a także reklamujemy poszczególne dania za pomocą atrakcyjnej ceny.

Zmiana w karcie menu może zostać zasugerowana przez szefa kuchni.

Dodatkowo, jeśli wprowadzimy do karty menu dania polecane przez szefa kuchni, mamy szansę zwabić gości, którzy chcą spróbować nowych, wyjątkowych smaków.

Oferta cenowa dań

Ceny w menu również mogą się zmieniać. Dobry pomysł stanowi oferowanie zniżek i promocji np. dla rodzin z dziećmi. Innym sposobem na dokonywanie zmian w cenach menu jest wprowadzenie tzw. happy hours. Są to obniżki cen na wybrane pozycje menu w widełkach godzinowych w ciągu dnia.

Aktualizacja kart menu w restauracji – podsumowanie

Zmiana karty menu restauracji jest ważna z punktu widzenia wizerunkowego i sprzedażowego. Sezonowe dania, zmiany sposobu przygotowywania potraw, a także wykorzystywanie nowych składników – to wszystko wpływa na poziom zainteresowania klientów ofertą lokalu. Ma też wpływ na to, jak jest on postrzegany na rynku i wśród gości.

Pamiętajmy, aby wszelkie zmiany karty menu restauracji były poprzedzone skrupulatną analizą potrzeb klientów, zarówno tych zamawiających online, jak i stacjonarnych.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

W Restaumatic zajmuję się zarządzaniem komunikacją marketingową i zespołem projektowym w obszarze UX, UI i SXO.