Restauracja à la carte – co to jest i jak ją otworzyć?

Restauracja à la carte zasady działania i jak ją otworzyć?

W restauracji à la carte gość samodzielnie wybiera z menu dania, których chce spróbować, co sprawia, że ta forma zamawiania posiłków jest wygodna i atrakcyjna dla klientów. Musisz jednak zadbać o równowagę pomiędzy różnorodnymi życzeniami gości a sprawnością operacyjną i pamiętać, że każdy detal ma znaczenie. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, jak sprawnie prowadzić restaurację à la carte oraz na jakie elementy zwrócić uwagę przy rozpoczynaniu takiej działalności.

Serwis à la carte – na czym polega?

Nazwa: serwis á la carte pochodzi z języka francuskiego i oznacza „według karty”. W lokalu gastronomicznym, w którym proponowany jest taki serwis, klient wybiera z karty dań odpowiadające mu pozycje. Może też wybrać wielkość porcji posiłku (np. zdecydować, ile gramów ryby chce dostać na talerzu) i dobrać dodatki do potraw (np. porcję warzyw).

Bardzo ważnym elementem serwisu „według karty” jest obsługa kelnerska, chcąc otworzyć restaurację à la carte, musimy zadbać o jej wysoki poziom. Osoby odpowiedzialne za obsługę klienta powinny dokładnie wiedzieć, jakie dania i trunki mogą im zaproponować.  W tego typu lokalu, kelner powinien udzielić gościom wyczerpujących odpowiedzi na temat zawartości menu i pomóc w ewentualnym wyborze.

Musimy też pamiętać, że goście przy stoliku powinni otrzymać dania w tym samym czasie i w odpowiedniej kolejności. W czasie obiadu muszą dostać najpierw przystawki, potem danie główne i deser. Kelner powinien też w odpowiednim momencie podać napoje i ewentualne trunki. Zazwyczaj chłodne napoje są podawane jako pierwsze, a np. wina razem z daniem głównym.

Zalety restauracji à la carte

Restauracja à la carte to zalety zarówno dla gości, jak i restauratorów. Jeśli chodzi o gości, to przede wszystkim mogą oni samodzielnie decydować o tym co zjedzą. Poza tym mają możliwość szerokiego wyboru różnorodnych dań w zależności od pory dnia. Serwis á la carte często obejmuje śniadania, obiady oraz kolacje i oferuje nie tylko posiłki, ale także napoje – alkoholowe i bezalkoholowe. Wybór w menu potrafi być naprawdę duży, co może wpłynąć na końcowe zadowolenie klientów.

Innymi zaletami dla gości tego typu lokalu jest wysoka jakość podawanych potraw czy też gwarancja świeżości każdej pozycji wybranej z menu (zdecydowana większość potraw jest przygotowywana na bieżąco).

A jakie korzyści restauracja á la carte przynosi restauratorom?

  1. Pozyskanie różnych grup klientów – lokal à la carte może łatwo dostosować menu do rozmaitych preferencji gości. W takiej restauracji nie musimy ograniczać się do serwowania ściśle określonego typu kuchni (choć oczywiście możemy). Ważne, aby menu było spójne i przemyślane i zróżnicowane. Dzięki temu mamy szansę przyciągnąć zróżnicowanych klientów i sprawić, że nasz lokal będzie dla nich ciekawym punktem na gastronomicznej mapie. 
  2. Budowanie wiernej bazy klientów – goście zachęceni wolnością wyboru różnorodnych dań i świetną obsługą kelnerską z pewnością z chęcią będą wracać do lokali.
  3. Kontrolowanie kosztów – właściciel restauracji á la carte może precyzyjnie kontrolować koszty, ponieważ dania są wyceniane niezależnie od siebie.
  4. Zapobieganie marnotrawieniu jedzenia – w lokalu á la carte klient zazwyczaj zamówi tyle, ile będzie w stanie zjeść.
  5. Zwiększenie zysków ze sprzedaży dzięki oferowaniu różnych dodatków do dań.
Przyjmowanie zamówienia od gości przez kelnera.

Menu restauracji à la carte

W menu à la carte ważna jest różnorodność, aby każdy klient znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Przykładowo, możemy mieć w ofercie zarówno słodkie, jak i słone śniadania, a także obiadowe propozycje dla miłośników mięsa i opcje wegetariańskie.

Ogólnie rzecz biorąc, menu à la carte powinno być:

  • zróżnicowane (proponujemy dania z różnych kuchni, np. polskiej, azjatyckiej, europejskiej),
  • kompletne (śniadania, przystawki, obiady, kolacje, desery oraz napoje i trunki),
  • spójne (klient powinien mieć możliwość wyboru różnych dań, które płynnie komponują się ze sobą np. pod względem smaków).

W restauracji należy serwować taki rodzaj kuchni, który będzie najlepiej dopasowany do potrzeb gości. Aby to zrobić, powinniśmy przeanalizować preferencje klientów, np. przez ankiety. W ten sposób zbudujemy menu restauracji à la carte, które trafi do szerokiej grupy odbiorców.

Goście powinni mieć możliwość obejrzenia menu nie tylko w wersji papierowej, ale także przez aplikację mobilną lub stronę internetową restauracji. Wiele wygodnych opcji sprawdzenia oferty lokalu z pewnością przyczyni się do ich zadowolenia.

Pamiętajmy, aby wykorzystywać lokalne i sezonowe produkty, dzięki czemu menu restauracji à la carte będzie atrakcyjniejsze.

Śniadanie à la carte

Stwórz menu śniadaniowe à la carte, które zadowoli różnorodne gusta i potrzeby klientów. Zadbaj o to, aby Twoi goście mogli rozpocząć dzień od ulubionych napojów – dobrej jakości kawa, herbaty w różnych odmianach i smakach, świetnie sprawdzą się też świeżo wyciskane soki owocowe, które dodadzą energii i witamin.

Nie zapomnij o bogatej ofercie pieczywa – chrupiące tosty, croissanty oraz pieczywo jasne i ciemne powinny stanowić podstawę. Nabiał to kolejny ważny element menu śniadaniowego – omlety, jajecznica czy jajka sadzone to klasyka, którą warto uzupełnić o selekcję serów.

A dla tych, którzy rano preferują coś słodkiego, idealne będą naleśniki, które można podawać z różnymi dodatkami, czy zdrowy jogurt naturalny z chrupiącym musli. Pamiętaj, aby każde danie było przygotowane z wysokiej jakości składników, co z pewnością zostanie docenione przez Twoich gości.

Obiad à la carte

Posiłki obiadowe w stylu à la carte będą nieco bardziej rozbudowane niż śniadania. Wstępem do dań głównych mogą być różne przystawki np. carpaccio z buraka czy lekka sałatka. W formie zupy doskonale sprawdzi się rosół, krem grzybowy oraz tradycyjny polski żurek (choć możemy też zaoferować inne zupy np. tajskie czy meksykańskie).

Jako dania główne zaproponujmy gościom np. pierogi ruskie, steki, filety rybne wraz z dodatkami (ziemniaki, surówki). Jeżeli chcemy ugościć klientów w orientalnym stylu, możemy zaserwować potrawy kuchni hinduskiej np. kurczak w sosie curry.

Podczas obiadu à la carte nie można zapomnieć o propozycjach deserowych, np. tiramisu lub lodach. Jeśli chodzi o napoje, to na obiad à la carte dobrze nadają się wina, piwa oraz woda gazowana i niegazowana.

Kolacja à la carte

Planując kolację, zacznij od czegoś lekkiego do podzielenia – może być to talerz z małymi przekąskami, takimi jak oliwki, serki, a może kawałki dobrze dobranej wędliny.

Gdy przyjdzie czas na coś słodkiego, pomyśl o deserach, które nie przytłoczą. Proste, ale eleganckie czekoladowe pralinki albo świeże owoce mogą być strzałem w dziesiątkę. A do tego? Dobrze dobrane wino – białe albo czerwone, może być lekko musujące, które idealnie komponuje się z posiłkiem. Dla tych, którzy wolą coś mocniejszego, proponujemy wybór wysokiej jakości whisky.

Grupa ludzi je posiłek w restauracji.

Podsumowanie

Chcąc otworzyć restaurację à la carte, należy pamiętać kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy dopełnić wszelkich formalności urzędowych i sanitarnych. Musimy zarejestrować naszą działalność (m.in. wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć go w urzędzie miasta lub gminy) oraz uzyskać stosowne pozwolenia od Sanepidu. 

Przyda się również szczegółowy biznesplan, przeszkolony personel i interesujące menu. W codziennym zarządzaniu restauracją może nas wspomóc system POS od Restaumatic. System pozwoli skutecznie zapanować nad różnymi procesami w lokalu – m.in. realizacją zamówień ze stolików pełnych gości czy obsługą płatności. 

Pamiętajmy, że na sukces restauracji à la carte składa się nie tylko smaczne menu i profesjonalna obsługa. Kluczowe znaczenie ma też świetna organizacja pracy takiego lokalu.

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.