Nowości w produktach Restaumatic: System wyświetlający zamówienia kuchenne (KDS)

Nowości w produkatch - KDS

Nadszedł wielki moment i z przyjemnością ogłaszamy, że KDS jest od teraz dostępny dla wszystkich restauratorów! W tym artykule przedstawimy jak KDS wygląda w praktyce, jak go włączyć i z niego korzystać, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał tego systemu. Zapraszamy do lektury.

KDS – co to jest?

KDS (Kitchen Display System) to system używany w restauracji, który pokazuje zamówienia kuchenne w czasie rzeczywistym. To oznacza, że kucharze widzą zamówienia od razu, na ekranie tabletu lub komputera, bez potrzeby używania papierowych bonów i drukarek. Dzięki temu obsługa klienta jest lepsza, a zamówienia są szybciej przygotowywane.

Korzyści dla restauracji

KDS zapewnia szereg korzyści dla restauracji, które dają jej możliwość szybciej i lepiej obsługiwać gości. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym:

  • Eliminacja tradycyjnych zamówień papierowych
  • Lepsza komunikacja na linii kelner-kuchnia
  • Szybsza obsługa zamówień i mniej pomyłek
  • Eliminacja kosztów papieru i bycie ECO

Jak uruchomić KDS – instrukcja obsługi

Poniżej przedstawimy krok po kroku, jak włączyć KDS i jak wyglądają funkcje tego systemu. Zanim jednak przejdziemy dalej, musimy omówić kilka wymagań sprzętowych:

  • KDS możemy uruchomić na każdym urządzeniu, na którym zainstalujemy lub uruchomimy RePOS → Android, iOS, Windows, MacOS, przeglądarka Internetowa typu Chrome, Edge etc.
  • Należy jednak pamiętać, że urządzenie to ma znajdować się w kuchni, a prezentowane na nim informacje mają być czytelne dla kucharza, więc telefon może nie być najlepszym wyborem
  • Pamiętaj, że kucharz musi samodzielnie rozpocząć zamówienie, oznaczyć zrealizowane dania itd. Dlatego zadbaj o maksymalne uproszczenie tego zadania
  • Niezbędna będzie zaktualizowana, najnowsza wersja RePOSa!

Instrukcję rozpoczniemy od włączenia systemu w Panelu Restauratora, następnie przejdziemy do RePOSa, gdzie poznacie możliwości konfiguracji i zajmiemy się kwestią praktyczną. 

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z DOK – numer znajdziesz w podsumowaniu, na końcu artykułu!

Uprawnienia

Oprócz zainstalowania w kuchni odpowiedniego sprzętu trzeba w Panelu Restauratora stworzyć konto lub dodać do istniejącego uprawnienia do KDSu.

Dodawanie uprawnień w panelu restauratora.

⚠️ WAŻNE: Kliknij przycisk „Zapisz”, aby uprawnienia zostały przyznane

Osobnych kont tworzymy tyle, ile restaurator ma zamiar używać KDSów w kuchniach. Jeśli ma jedną kuchnię – jeden ekran wystarczy, ale jeśli np. ma osobne stanowisko do pizzy i osobne stanowisko do reszty dań, to będą potrzebne dwa konta oraz dwa urządzenia.

Logowanie do RePOS i konfiguracja KDS

Następny krok to zalogowanie się nowym kontem do RePOS.

⚠️ WAŻNE: Jeśli dodaliśmy uprawnienia do istniejącego konta, należy wyłączyć i włączyć RePOSa ponownie. 

Logowanie do repos

Po zalogowaniu się do RePOSa przechodzimy do zakładki Ustawienia (pkt. 1), a następnie wybieramy sekcję KDS (pkt. 2).

Przejście do ustawień kds

Ukażą nam się dwa kafelki z ustawieniami, które musimy skonfigurować. Pierwsze z nich dotyczy tego jakie dania/kategorie mają pojawiać się na urządzeniu, które będzie naszym KDS na kuchni.

Ustawienia kds

Do wyboru mamy ustawienie, które dania i w jaki sposób dostarczane (na miejscu lub w dostawie) mają się pojawiać na KDS. Dla potrzeby instrukcji ustawiamy, że to stanowisko zajmuje się wyłącznie deserami.

Ustawienia kds - wyświetlane danie.

✅ Następnie klikamy „Zapisz” i możemy przejść do ustawienia wyświetlania. 

Przejdźmy do drugiej opcji, czyli „Ustawienia wyświetlania”. To miejsce, w którym możemy zmodyfikować, co ma się wyświetlać na KDSie. Być może kuchnia nie potrzebuje informacji na temat np. adresu dostawy czy numeru stolika – w tym miejscu można te informacje usunąć.

Ustawienia kds - ustawienia wyświetlania.

Jeśli jakaś informacja została usunięta przypadkowo, można ją przywrócić, przechodząc do zakładki „Usunięte”.

⚠️ WAŻNE: Pamiętaj o przycisku „Zapisz”, za każdym razem gdy dokonasz zmian.

Wyświetlanie zamówień w KDS

Skoro jesteśmy już po konfiguracji, przejdźmy do samego widoku KDS. W momencie pojawienia się nowego zamówienia, kuchnia usłyszy trzykrotne uderzenie w dzwoneczek, który poinformuje ją o nowym zamówieniu.

Wyświetlanie zamówień kds

W tym momencie mamy tylko jedno zamówienie, jeśli będzie ich więcej, przyda się opcja sortowania zamówień w zależności od czasu przyjęcia lub czasu realizacji. Dzięki temu kuchnia będzie wiedzieć np. które zamówienie zostało złożone najwcześniej lub które musi wyjść jak najszybciej. 

Sortowanie zamówień w kds

Realizacja zamówienia

Kucharz, zabierając się za realizację zamówienia, naciska przycisk „Rozpocznij”, który zmienia kolor górnego paska zamówienia na niebieski i oznacza je jako realizowane. Status realizacji można też zobaczyć w zamówieniach bieżących.

Widok zamówienia

Jeśli przez przypadek rozpoczęto zamówienie, nic się nie dzieje. Tę akcję można z łatwością cofnąć, klikając w strzałkę w lewym dolnym rogu. 

Cofanie rozpoczętego zamówienia

Część dań z zamówienia z pewnością przygotujemy szybciej niż pozostałe. Aby oznaczyć danie jako gotowe, wystarczy nacisnąć nazwę dania, a ono automatycznie zaznaczy się jako zrobione! 

Odznaczanie dań w zamówieniu

Po zamknięciu wszystkich pozycji w zamówieniu można je zakończyć. Znika ono wtedy z widoku KDS, ale stan realizacji jest widoczny w liście zamówień bieżących (kolor paska zmieni się na zielony). Dzięki temu kelner wie, że dane zamówienie należy wydać.

Gotowe zamówienie widok w kds

Jeśli zamówienie zostało podzielone (również w trakcie jego realizacji), to odpowiednia informacja będzie widoczna KDS. Widać tam, jakie produkty z jednego zamówienia zostały przeniesione do innego zamówienia.

Modyfikacja zamówienia (np. niektóre produkty zostaną usunięte, a inne dodane) również będzie widoczna na ekranie KDS.

Dodawanie i modyfikowanie zamówienia w trakcie realizacji.

Podsumowanie

Jest to spory pakiet informacji, ale jesteśmy przekonani, że ta instrukcja ułatwi Ci posługiwanie się KDS-em i dzięki niemu usprawnisz pracę w swojej restauracji. Jeżeli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta:

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic


Chętnie poznamy Twoją opinię na temat KDS! Daj znać, jak Ci się podoba nowe rozwiązanie. Masz sugestie na temat zmian? Napisz!
📧 Mail: pawel.orzech@restaumatic.com

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.