Jak wykorzystać popularne święta, żeby zwiększyć sprzedaż w restauracji?

Jak wykorzystać popularne święta, żeby zwiększyć sprzedaż w restauracji

Zobacz, jak wykorzystać potencjał sprzedażowy popularnych świąt i okazji na przykładzie tłustego czwartku, Dnia Pizzy i walentynek. Przeczytaj nasz artykuł i skorzystaj z bezpłatnych dedykowanych materiałów (grafik i treści do postów na Facebooka). 

Real-time marketing dla restauracji – co to jest

Niemal każdy go stosuje w swojej restauracji, ale nie każdy zna jego nazwę. Chodzi o taki rodzaj marketingu, który ma wpływ na zwiększenie obrotów w danym dniu czy budowanie stałych relacji z klientami.

Real-time marketing (RTM), o którym mowa, jest strategią marketingową polegającą na nawiązywaniu do aktualnych wydarzeń w publikowanych treściach i reklamach. Sprawdź, jak wykorzystać potencjał specjalnych okazji na przykładzie popularnych świąt. 

Real-time marketing dla restauracji – zalety

Real-time marketing posiada wiele zalet, które pomagają w promocji restauracji. Do najważniejszych z nich należą:

  • Aktualność: Real-time marketing pozwala nam reagować na bieżące wydarzenia, trendy i zainteresowania klientów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy dostosować komunikaty marketingowe do aktualnych potrzeb i preferencji, co zwiększa ich skuteczność.
  • Zwiększenie zaangażowania: Działania real-time marketingu, szczególnie w mediach społecznościowych, mogą powodować większe zaangażowanie klientów. Interakcja w czasie rzeczywistym sprawia, że marka staje się bardziej dostępna i atrakcyjna.
  • Personalizacja: Real-time marketing umożliwia personalizację komunikacji z klientami na podstawie ich zachowań, preferencji czy lokalizacji. Dzięki temu możliwe jest dostarczanie skuteczniejszych komunikatów, co zwiększa szanse na sprzedaż.
  • Kreowanie autentyczności: Real-time marketing pozwala firmom budować autentyczne relacje z klientami poprzez spontaniczne i naturalne komunikaty. Działania oparte na rzeczywistych wydarzeniach i interakcjach sprawiają, że marka staje się bardziej autentyczna i godna zaufania.
  • Sukces sprzedażowy: Real-time marketing może być efektywny przy stosunkowo niskich kosztach, ponieważ wykorzystuje istniejące trendy, wydarzenia i zainteresowania, zamiast inwestować w długotrwałe kampanie reklamowe. Ponadto, szybka reakcja na bieżące wydarzenia może przynieść szybsze i lepsze wyniki niż tradycyjne kampanie.

Zobacz nasz krótki poradnik, jak zaplanować zbliżające się szczególne dni dla klientów w Panelu Restauratora.  

Jak stosować real-time marketing w Panelu Restauratora?

Mamy dla kilka przydatnych opcji, które można wykorzystać w restauracji. Są to kampania SMS, promocje z kodami rabatowymi i specjalne menu z pizzami połówkowymi

Kampania SMS

Kampania SMS jest narzędziem marketingowym, które umożliwia bezpośrednią  komunikację z klientami. Informacje o promocji lub specjalnym wydarzeniu są dostarczane bezpośrednio na ich telefony. To sprawia, że wiadomości są łatwo dostępne i mogą być skutecznie docierać do klientów.

Zalety: zwiększenie zaangażowania klientów, poprawa relacji z nimi oraz wzrost sprzedaży.

Jak ją włączyć:

Krok 1: Zgłoś do nas zapotrzebowanie na kampanię SMS. Wystarczy, że wyślesz SMS-a o treści „proszę o włączenie modułu SMS” na numer tel. +48 570 419 441 lub maila na adres adam.marianski@restaumatic.com 

Krok 2: Następnie zintegrujemy Twoją stronę WWW z systemem do wysyłki SMS (trwa to 1 dzień roboczy). Dzięki niemu będziesz mógł pisać i wysyłać spersonalizowane wiadomości.

  • Koszt uruchomienia modułu SMS wynosi 129 zł netto i jest jednorazowy
  • Koszt jednego SMS-a to 0,08 zł

Krok 3: Przygotuj SMS-a i nadaj wysyłkę.

Promocje i kody rabatowe

Promocje i kody rabatowe mogą być stosowane w Panelu Restauratora na dwa sposoby – jako informacja wyświetlająca się na stronie internetowej lub/i w okienku zamówień. To popularne formy wsparcia sprzedaży zachęcające klientów do zakupów. W Panelu Restauratora możesz zdecydować o ich treści i czasie trwania, dzięki temu masz całkowitą kontrolę nad ich publikacją.  

Zalety: zwiększenie sprzedaży, wyróżnienie się na tle konkurencji i budowanie lojalności u klientów. 

Jak je włączyć:

[ZOBACZ VIDEO] lub skorzystaj z poniższej instrukcji:

Krok 1: Wejdź do Panelu Restauratora i kliknij w górnym menu „Restauracje”.

Krok 2: Następnie w bocznym menu po lewej stronie ekranu wybierz „Optymalizację sprzedaży” i wybierz „Promocje” .

Krok 3: Potem kliknij znaczek (+) i dodaj promocję.

Krok 4: Uzupełnij okienko „Wybierz typ promocji” – „Wymagająca kuponu” i oraz załaduj obrazek.

Krok 5: Następnie przejdź do ustalenia warunków promocji – dla kodów rabatowych w opcji „Warunek podstawowy” i zaznacz opcję „Brak”jeżeli chcesz, aby użycie kodu wymagało zaznaczenia zgody marketingowej, to musisz zaznaczyć tę opcję (! na grafice).

W opcji „Nagroda” wybierz jaka zniżka ma obowiązywać przy użyciu kodu: kwotowa lub procentowa, a następnie wpisz, jaki to będzie procent zniżki lub jaka kwota zniżki.

Po ustaleniu warunków promocji oraz nagrody przejdź do opcji „Okres ważności”, gdzie ustalisz datę początkową oraz końcową naszego kodu. W tym miejscu możesz również wybrać, czy promocja ma być dostępna cały dzień czy tylko w wybranych godzinach oraz gdzie ma być widoczna.

⚠️ WAŻNE: Na sam koniec musisz zatwierdzić zmiany w formularzu niebieskim przyciskiem „Zapisz”

Krok 6: Po dodaniu promocji, przełącz się w panelu głównym z opcji „Ogólnodostępne” na „Wymagające kuponu”, pod Twoją promocją będzie dostępna opcja „Generuj kupon” – kliknij w nią.

Krok 7: Pokaże się panel dodawania kuponu, zaznacz „Wpisz ręcznie kod kuponu” i uzupełnij uzupełnij pola widoczne na obrazie poniżej. Na końcu kliknij „Zapisz”.

Specjalne menu – pizze połówkowe

W Panelu Restauratora możesz również skorzystać z opcji podzielenia dań, żeby przygotować specjalne menu na Dzień Pizzy lub walentynki. Pokażmy to na przykładzie pizzy. Można dodać pizzę połówkową w menu jako osobna pozycja.

Istnieje możliwość dodania takiej opcji przy każdej pizzy oferowanej w menu.

Dzięki odpowiednim ustawieniom można umożliwić klientowi samodzielne skomponowanie każdej połówki. Jest dodatkowy wyróżnik dla pizzerii, ponieważ najczęściej konkurencja nie oferuje takiej opcji.

Zalety: zwiększenie atrakcyjności oferty, zachęta do próbowania nowych smaków, przyciągnięcie klientów, wyróżnienie się na tle konkurencji. 

Jak je włączyć:

Krok 1: Przejdź do sekcji „Restauracje” w górnym panelu, następnie wybierz pozycję „Menu” w sekcji „Baza produktów

Krok 2: Kliknij znaczek (+), na samym dole wyświetli się okienko. Wpisz w nim „Pół na pół” i kliknij „Utwórz konfigurator: Pół na pół”.

pizza na polówki

Krok 3: Po dodaniu „Utwórz konfigurator: Pół na pół” kliknij przycisk „Edytuj” (po lewej stronie z ikonką ołówka). Kiedy pojawi się okienko z kilkoma opcjami, w opcji „Początkowy wybór” kliknij „Podziel” i wybierz, które dania mają wyświetlać się jako domyślne wybrane. W ten sposób klient będzie mógł skomponować i zamówić pizzę pół na pół.

pizza na połówki dodane

Możesz również utworzyć podzielność konkretnego dania. Aby to zrobić, musisz przy danej pozycji w menu kliknąć przycisk „Edytuj”,  następnie rozwinąć opcje „Ustawienia zaawansowane”. Znajduje się tam sekcja „Podzielność dań”. Wystarczy, że zaznaczysz opcję „Podzielne” i gotowe. Pizza na połówki została wprowadzona.

Real-time marketing – materiały dla restauratora 

Sprawdź gotowe grafiki i teksty  do inspiracji, które będą pomocne w prowadzeniu Real-time Marketingu:

Tłusty czwartek – posty na Facebooka

Propozycja 1.

Tłusty Czwartek to dzień, kiedy kalorie się nie liczą! 🎈 Aby uczcić ten dzień, mamy dla Was specjalny prezent – kod rabatowy [TUTAJ WPISZ KOD] upoważniający do X% zniżki. 

Podaruj sobie i bliskim odrobinę słodyczy za mniej. Zamów już teraz! 😏

🌍 [LINK DO TWOJEJ STRONY WWW]

Propozycja 2.

Czy jest lepszy sposób na świętowanie Tłustego Czwartku niż ze zniżką na Twoje ulubione smakołyki? 💖 

Użyj kodu [TUTAJ WPISZ KOD] przy składaniu zamówienia i zgarnij X% zniżki! Tylko dzisiaj, nie przegap tej okazji! 🥳

🌍 [LINK DO TWOJEJ STRONY WWW]

Tłusty czwartek – grafiki na Facebooka

Kliknij grafikę, aby ją powiększyć.

Dzień Pizzy – posty na Facebooka

Propozycja 1.

Szukasz drugiej połówki? Z pizzą pół na pół znajdziesz idealne dopasowanie. 😏

🍕 Międzynarodowy Dzień Pizzy to idealna okazja na rozpoczęcie poszukiwań, a w naszym menu na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Wejdź na naszą stronę i przygotuj się na najważniejszy dzień w roku dla pizzożerców. 💪🏻

🌍 [LINK DO TWOJEJ STRONY WWW]


Propozycja 2.

Jest Międzynarodowy Dzień Pizzy, więc czas na party! 🎈 I jakie to party bez mega promocji? 

Mamy dla Was kod rabatowy na X% zniżki na wszystkie nasze pizze. Wpisz [TUTAJ WPISZ KOD] podczas zamawiania i ciesz się ulubioną pizzą za mniej. 🥳

Dziś każdy kawałek smakuje lepiej! 😊

🌍 [LINK DO TWOJEJ STRONY WWW]

Dzień Pizzy – grafiki na Facebooka

Kliknij grafikę, aby ją powiększyć.

Walentynki – posty na Facebooka

Propozycja 1.

❤️ Czas na miłość i pyszne jedzenie! Walentynki to idealna okazja, by zaprosić wyjątkową osobę na romantyczną kolację. 

Bo w końcu, czy jest lepszy sposób na wyrażenie uczuć niż wspólnie spędzony czas przy świecach i ulubionym jedzeniu? My też wątpimy. 😊

Zadbaj o magiczne chwile już dziś i zarezerwuj stolik 👉🏻 [NUMER TELEFONU]

Propozycja 2.

💌 Walentynkowa kolacja w naszej restauracji to więcej niż jedzenie. To opowieść pełna smaku, miłości i uśmiechów, którą tworzymy razem z Wami.

Zaskocz ukochaną osobę i spędźcie razem wieczór, który na długo zapisze się w Waszych sercach. 

Rezerwacje już otwarte! 💝

Propozycja 3.

💖 Czas na walentynkową niespodziankę od nas dla Was! Użyj specjalnego kodu rabatowego [nazwa kodu] przy zamówieniu online i odbierz X% zniżki na romantyczną kolację. 

To nasz sposób, by powiedzieć „Kochamy Was”! Psst… ilość ograniczona. Czekamy na Was! 🌹

Dodatkowo zapraszamy do przeczytania naszego artykułu “4 pomysły na Walentynki w restauracji”, w którym pokazaliśmy, jak przygotować restaurację do wyjątkowego dla klientów dnia. 

Walentynki – grafiki na Facebooka

Kliknij grafikę, aby ją powiększyć.

Potrzebujesz spersonalizowane grafiki na Facebooka i Instagrama? Zamów je wysyłając maila na adres: marketing@restaumatic.com

Podsumowanie

Real-time marketing w restauracji to strategia polegająca na szybkiej reakcji na bieżące zdarzenia, trendy i potrzeby klientów w celu promocji restauracji, budowania relacji z klientami i zwiększenia sprzedaży. W ramach tej strategii restauracja może wykorzystać różne kanały komunikacji, takie jak media społecznościowe, wiadomości SMS, kody rabatowe i specjalne menu. Wszystko po to, by dostarczać spersonalizowane i aktualne komunikaty swoim klientom. 

Zachęcamy do przetestowania naszych rozwiązań marketingowych i mierzenia ich efektów. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące aktywacji naszych modułów, skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

W Restaumatic zajmuję się zarządzaniem komunikacją marketingową i zespołem projektowym w obszarze UX, UI i SXO.