Czekadełko – w jaki sposób zwiększa zyski w restauracji?

Czekadełko – w jaki sposób zwiększa zyski w restauracji?

Goście restauracji, oczekując na złożone zamówienie, powinni móc skosztować smacznej, małej przystawki, czyli czekadełka. To miły gest w kierunku klientów, który z pewnością zwiększy ich zadowolenie z jakości obsługi w lokalu. Jak powinno wyglądać czekadełko? Dlaczego jest ważne dla restauracji? Wyjaśniamy w artykule.

Czekadełko w restauracji – co to jest?

Czekadełko (nazywane też amuse-bouche) ma formę niewielkiej przystawki (startera), którą gość może spożyć jednym kęsem. Podając gościom takie niewielkie danie na początek, pobudzamy ich apetyt i przygotowujemy na kolejne doznania. Możemy podawać je przed obiadem albo przed serwowaniem wina.

Czekadełko z pewnością umili gościom czas oczekiwania na zamówienie potrawy.

Jakie powinno być czekadełko?

Czekadełko w restauracji powinno być: małe i smaczne. Niech ten delikatny, minimalistyczny starter będzie próbką kulinarnych umiejętności kucharza. 

Amuse-bouche w oryginalnej kompozycji sprawdzi się nie tylko wykwintnej restauracji, ale także w lokalach gastronomicznych o luźniejszym charakterze. Czekadełkiem w meksykańskiej restauracji może być np. jeden kawałek nachos polany dipem serowym z dodatkiem autorskiego sosu i fasoli. W wielu lokalach jako czekadełko podaje się oliwę z chlebem, grzanki z pastą rybną czy małe paszteciki. 

Oto kilka propozycji na amouse-buche, które zachwycą gości w naszej restauracji:

  • Mini tatary z łososia – delikatne kawałki łososia marynowane z odrobiną sosu sojowego, oliwy z oliwek, cytryny, i podane na małym krakersie lub chlebku.
  • Mini quiche – małe, pikantne ciasteczka z różnymi nadzieniami, takimi jak: grzyby, szpinak, czy kawałki boczku, idealne do jednego kęsa.
  • Foie gras na chlebie brioche – kawałek delikatnego foie gras na małym kawałku słodkiego chleba brioche, czasem podany z odrobiną konfitury z czerwonej cebuli.
  • Croquette z serem kozim – chrupiące krokiety z miękkim wnętrzem z serem kozim, podawane z lekkim dipem ziołowym.
  • Czekoladowe trufle z solą morską – małe, intensywnie czekoladowe kuleczki z delikatnym akcentem soli morskiej na wierzchu, podkreślające głębię smaku czekolady.

Istnieje mnóstwo możliwości wykonania czekadełek w restauracji. W ich przygotowaniu nie musimy sztywno trzymać się przepisów. Pozwólmy puścić wodze fantazji szefowi kuchni!

Czekadełko w restauracji – czy zwiększa zadowolenie gości?

Serwowanie czekadełka w restauracji może zwiększyć zadowolenie gości. Dzieje się tak, ponieważ miłe gesty ze strony obsługi lokalu, sprawia, że klienci czują się zadbani, zauważeni i potraktowani wyjątkowo. 

Smaczne i ładnie podane czekadełko wpływa też na doznania estetyczne i smakowe gości w naszej restauracji. Gość od samego początku bycia przy stoliku czuje, że ma do czynienia z serwisem i kuchnią wysokiej jakości.

Jeśli chcemy zwiększyć zadowolenie klientów, możemy zdecydować się QR Waiter od Restaumatic. Usługa ta działa na zasadzie samoobsługowego stolika, dzięki któremu goście mogą od razu zamówić i dokonać opłaty za zamówienie bez potrzeby czekania na kelnera.

Czekadełka w restauracji – co warto wiedzieć?

Czekadełko nie tylko umila czas gości. Może również zachęcić do częstszych odwiedzin restauracji oraz polecania lokalu innym gościom. Stanowi więc istotny element marketingu restauracji

Czekadełka lokalu gastronomicznym mogą mieć formę wytrawnej przekąski albo słodkiego deseru, który goście zjedzą przed podaniem dania głównego. Przygotowanie tego rodzaju startera nie generuje dodatkowych kosztów. Często możemy go wykonać z produktów, które zostały po przygotowaniu innych dań.

Forma podawanego czekadełka zawsze powinna wpisywać się w ogólny charakter lokalu. Jeśli prowadzimy elegancką restaurację, powinno ono być wykonane z luksusowych składników (np. pasty truflowej). W lokalu gastronomicznym o mniej formalnej atmosferze pozwólmy sobie na większą swobodę (chips ziemniaczany polany sosem albo mała grzanka z serem kozim powinny być wystarczające).

Zasada jest jedna – czekadełko w restauracji ma myć małe, smaczne i przyciągające uwagę gości.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

W Restaumatic zajmuję się zarządzaniem komunikacją marketingową i zespołem projektowym w obszarze UX, UI i SXO.