Logo restauracji: jak powinno wyglądać w gastronomii?

logo dla restauracji

Logo to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów lokalu gastronomicznego. Stanowi jego wizytówkę, może decydować o wrażeniach gości względem restauracji. To również charakterystyczny symbol, który zapewnia lokalowi rozpoznawalność. Często przyczynia się do jego sukcesu w branży. Jak stworzyć logo? Z czego się składa? O tym w artykule!

Najważniejsze zasady tworzenia logo restauracji

Logo jest ważnym elementem strategii marketingowej marki. Może wpłynąć na opinię konsumentów zanim odwiedzą lokal, zachęcić gości do skorzystania z oferty restauracji lub wręcz przeciwnie. Dlatego stworzenie lub wybór wizualnego symbolu biznesu gastronomicznego ma ogromne znaczenie.

Logo powinno odzwierciedlać charakter, misję, wartości i specyfikę działania lokalu. Warto, aby współgrało z nazwą restauracji – może być jej wizualnym przedstawieniem (np. za pomocą grafiki). Często zdarza się, że nazwa lokalu stanowi główny punkt logo. 

logo do restauracji jaki wybrać dobre

Ważne, aby logo przedstawiało pewną historię (związaną z restauracją lub dla niej ważną), która definiuje tożsamość lokalu. Logo restauracji, w której serwuje się ryby i owoce morza powinno np. zawierać motywy morskie lub związane z rybołówstwem. Z kolei, jeśli planujemy otworzyć pizzerię, to przy projektowaniu logo możemy uwzględnić wizerunek pizzy i kolorystykę, która będzie nawiązywać do włoskiej flagi. Natomiast jeśli prowadzimy restaurację meksykańską z pikantnym jedzeniem, to może ono nawiązywać np. do motywu Santa Muerte. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że logo ma być czytelne, estetyczne i łatwe w odbiorze.

Oddaj charakter lokalu

Logo powinno odzwierciedlać charakter i styl restauracji oraz być adekwatne do typu jej działalności. Może nawiązywać do imienia właściciela, do charakterystycznej cechy lokalu bądź elementu, które wyróżniają go na tle konkurencji. Trzeba mieć na uwadze, że takie wyróżniki będą zapamiętane przez klientów.

Elegancki lokal prowadzony np. w formule slow food powinien mieć logo odpowiadające misji i wartościom, które prezentuje. Z kolei punkt z kebabem dobrze zobrazuje logo z grafiką przedstawiającą jego flagowe danie, czyli kebab. Jeśli cechą charakterystyczną lokalu jest szybka dostawa, warto, by na logo znalazły się np. przedmioty kojarzone z szybkim przemieszczaniem się.

Kolorystyka jest ważna

Kolory to niezwykle istotny element projektowania logo w gastronomii (i nie tylko). Barwy potrafią wpływać na nasz nastrój, a nawet budzić różne emocje. Ich znaczenie jest więc niezwykle ważne. 

Niezależnie od tego, czy prowadzimy elegancką restaurację, kawiarnię, czy bar lub pizzerię, warto wybrać naturalne kolory, które będą kojarzyły się ze świeżym i naturalnym jedzeniem. Logo restauracji ma pobudzić apetyt gości i zaprosić ich do biesiadowania. Decydując się na połączenie kilku barw w logo, należy pamiętać, aby harmonijnie ze sobą współgrały. Kolory mają być przyjemne dla oka konsumenta.

Wybierz odpowiedni kształt

Oryginalne kształty samego logo restauracji, jak i elementów znajdujących się na nim, mogą sprawić, że będzie ono wyróżniać się na tle konkurencji. Dzięki temu lokal ma szansę być rozpoznawalny i zapamiętamy przez klientów. Trzeba jednak zachować umiar w eksperymentowaniu z formą, aby nie przesadzić. Warto wybrać klasyczne, uniwersalne i ponadczasowe kształty np. koła.

Postaw na pozytywne skojarzenia

Goście chcą odwiedzać restauracje, które budzą w nich pozytywne odczucia. Poza sprzyjającą atmosferą w lokalu – liczy się też smak posiłków. Logo powinno być więc swego rodzaju zapowiedzią smacznego menu. Wszelkie kontrowersyjne pomysły związane z logo nie są wskazane. Mogą sprawić, że lokal będzie się klientom po prostu źle kojarzył. 

logo dla restauracji jakie wybrać

Logo restauracji – podsumowanie

Logo możesz zwiększyć zainteresowanie lokalem gastronomicznym. Pozwala budować i umacniać pozycję restauracji na rynku oraz zwiększać jej świadomość wśród klientów. Jest jednym z najważniejszych elementów identyfikacji wizualnej biznesu gastronomicznego. Należy pamiętać, że logo ma przykuwać uwagę klientów i zapadać im w pamięć. Warto więc dobrze przemyśleć, jak powinno wyglądać. 

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.