Darmowy program POS do gastronomii – czy warto inwestować swój czas

darmowy POS dla gastronomii

Oprogramowanie do POS w gastronomii to już obecnie standard, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujący lokal. Nawet wdrażając POS, wiele osób zastanawia się, co jest lepsze – oprogramowanie płatne i bardziej rozbudowane, czy bezpłatne systemy o nieco ograniczonych funkcjonalnościach. Czy warto wybrać bezpłatny wariant systemu POS? O tym w artykule!

Czym jest system POS dla gastronomii?

Oprogramowanie do POS (z ang.: Point-of-Sale) w przypadku gastronomii zapewnia ponadprzeciętny poziom kontroli nad procesami, które odbywają się w restauracji czy innym typie lokalu. Można je uznać za zestawienie specjalistycznych narzędzi, które – wykorzystując dane – umożliwiają sprawne zarządzanie procesem sprzedaży. W rezultacie wpływają na lepsze wyniki finansowe w restauracjach, kawiarniach, barach i innych miejscach działających w branży gastronomicznej. 

Główną zaletą POS dla gastronomii jest integralność – połączenie działania i informacji płynących z różnych źródeł: od tabletów po drukarki fiskalne. Kluczowe dla poprawnego funkcjonowania jest sprawne oprogramowanie. Dzięki niemu można liczyć na szybkie i bezbłędne zarządzanie zamówieniami. POS pozwala także na kontrolowanie stanów magazynowych, zarządzanie menu i polityką cenową czy  przyjmowanie płatności od klientów. Bardzo istotną funkcją jest także analityka – np. generowanie raportów dotyczących sprzedaży.

Trzeba mieć jednak świadomość, iż konkretne funkcjonalności oprogramowania POS – szczególnie wariantów opracowanych dla gastronomii w przeciwieństwie do np. sklepów – mogą różnić się w zależności od konkretnego programu. 

Dlaczego warto wdrożyć system POS w swojej restauracji?

Istnieje szereg korzyści, które zapewnia system POS, wpływających szczególnie na wygodę, szybkość i precyzję zarządzania działalnością restauracji,  Są nimi: 

  • System przyjmowania zamówień, który zapewnia proste – np. na ekranie dotykowym składanie, modyfikowanie danych, dodawanie komentarzy czy notatek wewnętrznych.
  • Zarządzanie stanami magazynowymi – rozwiązanie umożliwiające analizowanie stanów magazynowych, estymowanie potrzeb zakupowych, zarządzanie zamówieniami dostaw oraz automatyczne usuwanie niedostępnych produktów z menu.
  • Obsługa płatności – kompleksowy system umożliwiający na płatności w różny sposób: zarówno kartą, jak i gotówką czy w ramach przelewów elektronicznych. 
  • Nadzór nad menu – modyfikacja odbywająca się poprzez dodawanie nowych produktów, zmiany cen lub opisów, generowanie sezonowych ofert oraz promocji.

Jak wygląda to w praktyce?

Sprawne transakcje

Szybkość sprzedaży i generowania dokumentów zakupowych odgrywa dużą rolę dla oceny działalności restauracji. POS znacząco przyspiesza procedury i umożliwia automatyzację dokumentacji m.in. dla celów rozliczeniowych. 

pos w restauracji

Mniej błędów

System komputerowej obsługi danych powoduje, że dochodzi do redukcji potencjalnych mankamentów – błędów wywoływanych np. ludzką niedbałością. POS można również zaprogramować tak, by obliczał marżowość czy zysk na poszczególnych potrawach, co daje lepszą kontrolę zakupów. 

Dane o sprzedaży

Wszystkie te dane można nie tylko pozyskać, ale też w ramach POS eksportować i wygenerować raport. Dzięki niemu właściciele restauracji lub menedżerowie odpowiedzialni za wyniki mogą analizować wyniki i dynamikę  sprzedaży, porównywanie wyników z różnych okresów, śledzenie trendów i wskazywanie obszarów wymagających ulepszeń. 

Możliwość zarządzania na odległość

Duże znaczenie odgrywają możliwości aplikacji mobilnej, jaka współdziała z POS. Menedżer restauracji w tej sytuacji nie musi być stale na miejscu przy komputerze – na dowolnym urządzeniu mobilnym może otrzymać komplet informacji koniecznych do przeanalizowania danych restauracji oraz zarządzania zasobami. 

Lepsza kontrola nad pracownikami

Poprzez POS można precyzyjnie i wnikliwie analizować wszelkie dane dotyczące czasu pracy oraz efektywności działań zespołu. Dzięki temu menedżer efektywniej określa cele do realizacji oraz jest w stanie egzekwować ich realizację przez podległą ekipę restauracji. 

Darmowy system POS – czy warto go wdrożyć?

W realiach, w których branża gastronomiczna intensywnie szuka przestrzeni do optymalizacji wydatków, cena wdrożenia oprogramowania do POS odgrywa ważną rolę. 

Należy do takiej wyceny podejść w pełni indywidualnie. Cena wdrożenia POS w gastronomii uzależniona jest od kilku czynników – m.in.:

  • wyboru typu oprogramowania oraz np. dodatkowych modułów,
  • liczby stanowisk, na które ma zostać zainstalowany,
  • zakresu funkcjonalności,
  • integracji z innymi rozwiązaniami. 

W praktyce ceny POS w gastronomii mogą się znacząco różnić – np. od tego, czy system uruchamia mały lokal czy np. sieć restauracji o rozproszonej strukturze. W rezultacie ceny mogą wahać się od kilkuset do kilku tys. zł. 

Warto w tym kontekście dokładnie przeanalizować rynek lub zlecić tę kwestię profesjonalistom. W branży istnieje sporo docenianych rozwiązań opracowanych pod kątem gastronomii, również od Restaumatic.

kelnerka wprowadzająca zamówienie do POS

Darmowy system POS – podsumowanie

Darmowe programy POS do gastronomii to korzystne rozwiązanie dla niewielkich firm gastronomicznych, które nie wykorzystują np. zaawansowanych funkcjonalności. Pozwala to uniknąć kosztów. 

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.