Oprogramowanie i programy gastronomiczne: jak mogą pomóc?

Oprogramowanie dla gastronomii ułatwiają  prowadzenie gastronomicznego biznesu. Przyczyniają się do większej efektywności związanych z funkcjonowaniem lokalu. W czym dokładnie mogą pomóc programy dla gastronomii? Które z nich usprawnią zarządzanie restauracją i liczyć na większe zyski ze sprzedaży?

Rodzaje programów, jakie można spotkać w restauracji

Chcąc zapewnić swojej restauracji odpowiednie program dla gastronomii, warto sprawdzić ofertę sprawdzonych dostawców. Wybierając konkretny program, należy też kierować się w pierwszej kolejności potrzebami swojego lokalu – powinien być on dopasowany do specyfiki konkretnej restauracji. Wśród najczęściej wykorzystywanych programów dla gastronomii, których zakup warto rozważyć, znajdują się:

 • programy kasowe;
 • programy magazynowe i drukarki bonowe;
 • programy do dowozów i zamówień.

Programy kasowe

Celem programów kasowych jest pomoc w kompleksowej obsłudze klienta – od otwarcia stolika i przyjęcia zamówienia do wystawienia rachunku. Tego typu programy dla restauracji mogą być obsługiwane na różnych urządzeniach: komputerze stacjonarnym na sali, laptopie, tablecie czy ekranach dotykowych montowanych niekiedy przy stolikach. Dzięki nim o wiele sprawniej przebiega system rozliczeń zamówień, komunikacja obsługi z kuchnią, łączenie i rozdzielanie rachunków oraz wystawianie faktur. 

Ten rodzaj programów dla gastronomii daje także cenne informacje i statystyki dotyczące częstotliwości zamawiania różnych dań, natężenia odwiedzin gości w konkretnych przedziałach czasowych czy popularności poszczególnych stolików.  

Programy magazynowe

Programy magazynowe pozwalają na kontrolowanie stanu magazynowego produktów i szybkie sprawdzanie informacji o występujących brakach i niedoborach składników przygotowywanych w lokalu potraw. Ich funkcją jest również obliczanie zapotrzebowania restauracji na dany dzień tygodnia, a w przypadku zaawansowanych programów magazynowych także automatyczne składanie zamówień brakujących produktów u stałych dostawców. 

Istotnym elementem programów magazynowych są drukarki bonowe umieszczane na stanowiskach przygotowawczych (w kuchni, na barze). Służą one do wydruku bonów z zamówieniami, które błyskawicznie informują personel kuchni o złożeniu konkretnego zamówienia. Dzięki temu kucharz ma więcej czasu na przygotowanie dania, przez co skraca się czas oczekiwania na realizację zamówienia.

Systemy zamówień i dowozów

Jednym z głównych i trudniejszych do opanowania wyzwań każdego restauratora jest logistyka i realizacja zamówień z dowozem. W tym wypadku niezwykle pomocnym rodzajem oprogramowania dla gastronomii są programy do dowozów. Pozwalają one na:

 • obliczanie orientacyjnego czasu oczekiwania na zamówienie – to informacja przydatna zarówno dla klienta, jak i dostawcy;
 • tworzenie i śledzenie kursów – automatyczne wprowadzanie adresu zamówienia, danych kontaktowych odbiorcy, wybranej formy płatności;
 • nawigowanie kierowcy – system zamówień dla restauracji powinien mieć wbudowaną nawigację, która wybierze najszybszą trasę do odbiorcy i oszacuje czas przejazdu;
 • automatyczny odbiór płatności – umożliwia realizację transakcji za pośrednictwem programu, dzięki czemu realizacja zamówienia przebiega szybko i sprawnie;
 • raportowanie pracy kierowców – ta opcja pozwala restauratorowi czy managerowi lokalu sprawdzać efekty pracy kierowcy i weryfikować zgłaszane przez strony (klienta i dostawcę) ewentualne problemy z zamówieniem. 

Oprogramowanie dla restauracji – dlaczego jest potrzebne?

Zapewnienie dobrego oprogramowania dla gastronomii to coś, o czym powinien pomyśleć każdy restaurator. Podstawową zaletą programów dla restauracji jest zautomatyzowanie wielu procesów związanych z prowadzeniem lokalu i jego zarządzaniem. Automatyzacja sprawia, że można zaoszczędzić wiele czasu, pieniędzy i energii swoich pracowników. Korzystnie wpływa również na kontakty z klientami dzięki skróceniu czasu oczekiwania na posiłki, sprawnemu dowozowi zamówień czy bezproblemowemu systemowi płatności. 

Programy dla gastronomii pozwalają lepiej planować dostawy produktów, kontrolować stan magazynu, usprawniać proces zamówień, dostaw i płatności, efektywnie zarządzać personelem, polepszać proces rezerwacji oraz kontakt z klientami. To wymierne korzyści, które umożliwiają lepsze konstruowanie swoich planów biznesowych i przekładają się na wymierne zyski z prowadzenia restauracji. 

Wybierając dostawcę oprogramowania dla gastronomii, warto kierować się jego doświadczeniem i opiniami użytkowników. Dla nas zadowolenie klientów jest najważniejsze. Dlatego zapewniamy im najwyższej jakości, kompleksowy system do obsługi sprzedaży i zamówień online. Dzięki takim rozwiązaniom zarządzanie pracą restauracji przebiega o wiele sprawniej.

Program dla gastronomii – podsumowanie

Każdy z wymienionych wcześniej programów dla gastronomii ma swój udział w lepszym zarządzaniu biznesem:

 • programy kasowe pomagają w kompleksowej obsłudze klienta;
 • programy magazynowe umożliwiają automatyczne kontrolowanie stanu magazynowego produktów;
 • systemy zamówień i dowozów optymalizują logistykę i realizację zamówień z dowozem. 

Dobrze zaprojektowane oprogramowanie dla gastronomii stanowi wartość dodaną każdej restauracji, która ułatwia życie właścicielom, managerom, pracownikom, dostawcom i w końcu klientom.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.