Jak zaoszczędzić na wydatkach w restauracji? 7 wskazówek

Jesteśmy u progu sezonu zimowego. Dla wszystkich restauratorów nie jest już żadną niespodzianką, że będą to trudne miesiące, pełne oszczędności i codziennego śledzenia wydatków. Kryzys i inflacja odbija się na każdym biznesie, czy to mały kebab, bistro, czy też luksusowa restauracja. Dobry lokal gastronomiczny, żeby utrzymać swoich klientów nie może sobie pozwolić na spadek jakości potraw, jednak co zrobić, żeby wydawać mniej na utrzymanie restauracji? Podpowiadamy, w których obszarach można zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Oszczędzaj na energii

W pierwszej kolejności przeanalizuj swoje podstawowe wydatki na energię elektryczną oraz to, w jaki sposób użytkujesz urządzenia. Jeśli nie jesteś w stanie zmienić dostawców mediów, to zwróć uwagę na to, co zrobić, żeby zminimalizować rachunki. Zadbaj koniecznie o wymianę sprzętów na takie które są energooszczędne. Czasami trzymanie starej lodówki wcale nie powoduje, że oszczędzamy. Wręcz przeciwnie. Nowoczesne urządzenia są produkowane w taki sposób, by przetwarzać jak najmniej energii i co za tym idzie, nie generować nadmiernych kosztów.

Poproś obsługę, by sprawdzała dokładnie, czy po zamknięciu i wyjściu z lokalu zostały zgaszone wszystkie światła lub czy w ciągu dnia, na pewno nie świeci się światło, np. w spiżarni. Jeśli nie ma w danym momencie takiej potrzeby, zawsze dbaj o to, by urządzenia były wyłączone z zasilania, nie powinny pozostawać w trybie czuwania.

Z pozoru błahą rzeczą są żarówki, ale zmiana ich na te energooszczędne przyniosą również oszczędność, która w najbliższych miesiącach będzie na wagę złota. 

Pilnuj wody

Pamiętaj o tym, by uczulić swoich pracowników na zużycie wody, szczególnie tej ciepłej oraz na regularne doglądanie, czy np. krany nie ciekną lub spłuczka w toalecie dobrze działa. Rozważ zmniejszenie ciśnienia wody, co pomoże uniknąć jej nadmiernego zużycia. Ważne dla ogólnych kosztów mediów jest również odpowiednie użytkowanie zmywarki, która w lokalach gastronomicznych jest niezbędna. Można jednak zminimalizować nieco koszty dbając o to, by puszczać ją w ruch dopiero wtedy, kiedy jest całkowicie wypełniona.

Uważaj na uciekające ciepło

Kolejną rzeczą o której warto pamiętać jest pilnowanie, by nie wietrzyć w zimie zanadto pomieszczeń w godzinach pracy restauracji i ich nie wychładzać, bo będzie to wymagało szybkiego ogrzania lokalu i narażenia budżetu restauracji na większe koszty. Równie istotne jest zwrócenie uwagi na to, czy drzwi i okna nie są otwarte podczas pracy klimatyzacji.

Unikaj marnotrawstwa 

Dobrze się organizuj, jeśli nie kontrolujesz dokładnie swoich stanów magazynowych, wydatków, statystyk sprzedaży już tracisz. Jeśli nie wiesz, ile czego masz, ryzykujesz zbyt duże wydatki na produkty, a co za tym idziesz narażasz się na wyrzucanie jedzenia. W sytuacji, gdy ceny produktów poszybowały do góry, utrzymywanie takiej sytuacji przez dłuższy czas jest na Twoją niekorzyść. 

Zweryfikuj grafik

Zwróć również uwagę na grafik. By uniknąć zwolnień możesz przyjrzeć się trybowi w jakim najprężniej działa Twoja restauracja. Pozwoli to na utrzymanie pracowników, przy jednoczesnym zaciśnięciu pasa. Być może w niektórych dniach lub pasmach godzinowych jest na tyle niewielu klientów, że jesteś w stanie obstawić te godziny mniejszą liczbą personelu. 

Uprość menu

Abolutnie nie zmieniaj składników na tańsze i gorszej jakości! Jednak spróbuj zmodyfikować swoje dania, tak by były prostrze ale jednocześnie smaczne jak zawsze. Opracuj pizzę, na której znajdzie się nieco mniej składników, nie rób dużych zapasów – zredukuj kartę i wprowadź menu sezonowe, które będzie np. zmieniać co tydzień. Kupuj na bieżąco i zużywaj na bieżąco.

Pamiętaj o dobrym zarządzaniu

Jeżeli możesz sobie pozwolić jeszcze na inwestycję to przemyśl zakup programu do zarządzania swoją restauracją. Jeśli jeszcze z niego nie korzystasz, to doskonały moment na wdrożenie go w Twoim lokalu. To narzędzie pomoże Ci utrzymać stały porządek w zamówieniach, unikać błędów, ułatwiać pracę kelnerów i kucharzy i doskonale zorganizować system dostaw.

Zobacz nasz autorski system do zarządzania restauracją: https://www.restaumatic.com/pl/repos/

Twoim najważniejszym celem jest utrzymanie rentowności lokalu i jakości serwowanych posiłków. Jeśli zastosujesz powyższe sposoby, na pewno uda Ci się sporo zaoszczędzić, jednak nie trać czujności. Kiedy wyżej wymienione pomysły nie zaskutkują, będziesz musiał_ rozważyć strategiczne zmiany, takie jak podwyżka cen potraw, pamiętaj jednak, by nie stało się to kosztem jakości i dobrej opinii, na którą już zapracowała Twoja restauracja. 

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.