Uważajcie na wyłudzenia i oszustwa związane z Wizytówką Google

Ważnym miejscem w sieci, w którym powinna być obecna każda restauracja, jest Wizytówka Google. To narzędzie pozwala dodać firmę do wyszukiwarki, umieścić na mapach i przekazać najważniejsze informacje, takie jak adres, godziny otwarcia, czy numer telefonu. Posiadanie Wizytówki w Google Moja Firma może znacząco zwiększyć ruch w lokalu, odwiedziny w witrynie internetowej i ilość telefonów wykonywanych bezpośrednio do restauracji.

Niestety Wizytówka Google daje pole do popisu nieuczciwym firmom, które żerują na niewiedzy restauratorów, co umożliwia im liczne oszustwa. O czym warto wiedzieć, by nie paść ofiarą wyłudzenia?

Google Moja Firma to bezpłatne narzędzie

Usługa Google Moja Firma oraz udostępniane w ramach niej narzędzie Wizytówka Google jest darmowe. Samodzielne stworzenie wizytówki i jej późniejsze prowadzenie nie wiąże się z żadnymi opłatami regulowanymi na rzecz Google. 

Niektóre agencje marketingowe oferują pomoc w prowadzeniu wizytówki i optymalizację treści — te działania są uczciwe i można za nie płacić. Należy pamiętać, że płacimy wtedy za usługę optymalizacji wizytówki, a nie za samo jej posiadanie czy utrzymanie, bo to jest bezpłatne.

Zarządzanie wizytówką przez osobę trzecią

Google umożliwia powierzenie zarządzania kontem Google Moja Firma oraz Wizytówką Google osobom trzecim. Decydując się na taki krok, należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i wybrać zaufaną osobę lub firmę, która będzie konsultowała publikowane treści z właścicielem firmy. 

Jak wybrać firmę zarządzającą wizytówką?

Google przygotowało cały artykuł dotyczący współpracy z firmami zewnętrznymi. Jego treść sprowadza się do pięciu najważniejszych punktów, które pozwolą Ci wybrać odpowiednią firmę:

  1. Wybieraj rozsądnie. Sprawdź, czy firma zarządza wizytówkami innych firm. Przeczytaj opinie dostępne w sieci, sprawdź całą ofertę usług, jakie oferuje dana firma.
  2. Współpracuj z jedną firmą. Google zaleca korzystanie z usług jednej firmy. Jeśli współpracujesz już z jakąś firmą, sprawdź, czy w ofercie znajduje się prowadzenie wizytówki. 
  3. Zdobywaj wiedzę. Zapoznaj się z centrum pomocy Google Moja Firma, a zdobyta wiedza pozwoli Ci podjąć przemyślane decyzje dotyczące współpracy w zakresie prowadzenia wizytówki.
  4. Ufaj doświadczonym. Wybieraj firmy, które zarządzają wieloma wizytówkami firm w Google. Zapytaj o doświadczenie, poproś o przykłady prowadzonych wizytówek.
  5. Oceniaj efekty. Konto Google Moja Firma oferuje wiele rodzajów statystyk dotyczących wizytówki. Ich analiza pomoże ocenić skuteczność wizytówki i efektów współpracy z zewnętrzną firmą.

Jak działają oszuści?

Oszuści stosują wiele metod, by nakłonić ofiarę do podpisania niekorzystnej umowy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zachowania i argumenty stosowane przez nieuczciwe firmy. Jeśli spotkasz się z którymkolwiek z nich — uważaj!

Reprezentujemy Google

Część agencji marketingowych nawiązuje bliższą współpracę z Google — dzięki temu stają się certyfikowanymi partnerami, co świadczy o ich wiedzy i doświadczeniu. Jeśli usłyszysz, że firma reprezentuje Google, sprawdź na stronie partnerów, czy firma jest certyfikowanym partnerem Google. Przedstawiciele Google nigdy nie dzwonią do innych firm i nie proponują sprzedaży swoich usług.

Wizytówka wkrótce wygaśnie

Jeśli firma ostrzega Cię, że Twoja restauracja wkrótce zniknie z Google, możesz mieć pewność, że to próba wyłudzenia. Tak jak wspominaliśmy na początku wpisu, założenie wizytówki, jej prowadzenie i obecność w Google Moja Firma jest całkowicie bezpłatne.

Proszę uregulować fakturę

Jeśli nieznana Ci firma sugeruje opłacenie faktury z krótkim terminem płatności, by prowadzić lub zachować wizytówkę, zachowaj czujność. Mimo że kwoty faktur nie są wysokie (100-400 zł), to tylko początek wyłudzeń i wkrótce firma znajdzie kolejne sposoby, by pozyskać od Ciebie pieniądze.

Gwarantujemy TOP 3 w mapach Google

Żadna firma nie może zaoferować konkretnego miejsca w mapach ani wyszukiwarce. Na pozycję w rankingu ma wpływ wiele czynników, a część z nich jest znana wyłącznie pracownikom Google. 

Usuniemy negatywne opinie

Nikt nie ma możliwości usunięcia opinii z wizytówki Google, oprócz osoby, która ją wystawiła. Jeśli w krótkim czasie w Twojej wizytówce pojawiło się wiele negatywnych ocen, najczęściej pochodzących z podejrzanie wyglądających kont, to zapewne nieuczciwa firma wystawiła Ci opinie, które po dokonaniu płatności usunie, by „wybielić” Twoją wizytówkę.

Dodamy pinezkę w mapach Google

Pinezka w mapach Google pojawia się, gdy wizytówka posiada uzupełniony adres firmy. Jeśli pinezka jest niewidoczna, najprawdopodobniej nie zbliżyłeś odpowiednio mapy lub jest ona przypięta do innego miejsca. 

Szantaż i groźby

W przypadku firmy o agresywnych metodach działania możesz spotkać się działaniami takimi jak: wymuszanie kolejnych płatności, dodawanie negatywnych opinii, przejęcie i usunięcie wizytówki.

Jak reagować na próbę oszustwa?

Jeśli spotkasz się z próbą wyłudzenia, zachowaj ostrożność. Nie wdawaj się w niepotrzebne dyskusje, nie dokonuj żadnych płatności. Każde naruszenie możesz zgłosić bezpośrednio do Google, korzystając z odpowiedniego formularza.

Warto także poinformować innych internautów o próbie wyłudzenia. Na forum Google znajdziesz kategorię „Spam i naruszenia”, gdzie będziesz mógł opisać sytuację, która Cię spotkała. Z pewnością pomożesz innym przedsiębiorcom uniknąć podobnych sytuacji.

Podsumowanie

Wizytówka Google daje ogromne możliwości związane z rozwojem i promocją restauracji. Niestety to także pole do nadużyć, dlatego warto mieć odpowiednią wiedzę, by nie ulec oszustom. Mamy nadzieję, że wiedza przekazana w tym wpisie pozwoli Ci zachować czujność i wybrać odpowiednią firmę do prowadzenia Twojej wizytówki.