Tradycyjne świąteczne potrawy wigilijne. Co jemy w różnych regionach polski?

Wigilia to tradycyjne święto, które obchodzone jest 24 grudnia i oznacza początek okresu Bożego Narodzenia. Pierwsze skojarzenia, które przychodzą nam na myśl z wieczerzą wigilijną to choinka, opłatek i smażony karp. Ale nie wszyscy Polacy świętują tak samo. W każdym domu stół wygląda nieco inaczej oraz serwowane są inne potrawy wigilijne. Dania tradycyjne i charakterystyczne w różnych regionach kraju często po latach zapomnienia ponownie zaczynają być przyrządzane. Warto przyjrzeć się bliżej tym różnicom, zwłaszcza, że święta tuż, tuż. 

Tradycyjne potrawy wigilijne w Wielkopolsce 

Dawniej na świątecznym stole w Wielkopolsce ludzie zajadali się najchętniej zupą migdałową, konopną, grochówką, czy też więdką, czyli zupą z brukwi. Tradycyjną potrawą wigilijną były też kluski z sokiem z kiszonej kapusty oraz kluski ze słodkim makiem, czyli makiełki. Bardzo charakterystycznym daniem od dawna, kiedyś w bogatych domach, teraz popularniejszy jest karp w sosie piernikowym. 

Tradycyjne danie wigilijne - makiełki
Tradycyjne danie wigilijne – makiełki

Zupa z suszonych owoców, czyli wigilia na Pomorzu i Kaszubach 

Pomorze i Kaszuby, czyli region w którym na wigilijnym stole królują ryby. Dawniej pośród potraw wigilijnych dominowały głównie śledzie, obecnie tradycja ewoluowała i podczas wieczerzy wigilijnej na stole można znaleźć smażonego karpia, wędzonego węgorza, flądrę w galarecie czy pstrąga w migdałach. Obok barszczu w świątecznym menu można znaleźć zupę rybną, zupę migdałową czy zupę z brzadu, czyli suszonych gruszek, śliwek i wiśni przyrządzana z kluskami, z dodatkiem mleka lub śmietany. Często wśród deserów znajdziemy również drożdżówkę kaszubską, czyli ciasto drożdżowe z rodzynkami.

Co znajdziemy na wigilijnym stole na Śląsku?

W Boże Narodzenie na śląskich stołach nie może zabraknąć zupy siemieniotki. Przygotowuje się ją głównie z nasion siemienia konopnego, a podawana jest z kaszą gryczaną, bądź grzankami. W wigilijnym menu nie może zabraknąć również kapusty z grochem, suszonych grzybów oraz dania na słodko. W tym m.in. makówi, czyli dania gdzie kawałki bułki drożdżowej są moczone w mleku i później przekładane makiem z dodatkiem bakalii. Bardzo popularna jest także moczka, znana jako bryja. Jest to jedna ze świątecznych potraw, których nie może zabraknąć w śląskich domach. Przygotowywana zazwyczaj zostaje ze specjalnego rodzaju piernika, migdałów, orzechów laskowych, rodzynek, suszonych śliwek, gruszek, fig i z dodatkiem ciemnego piwa, w którym moczy się wszystkie składniki. Zamiast piwa używano dawniej wywaru jarzynowego lub rosołu na karpich łbach. Choć w każdej części Śląska przepis na moczkę jest nieco inny i różni się dodatkami, to wszędzie podstawą potrawy pozostaje piernik.

Tradycyjne danie wigilijne moczka
Tradycyjne danie wigilijne – moczka

Tradycyjne potrawy wigilijne na Podhalu 

Kolacja wigilijna na Podhalu nie może się obejść bez tzw. bryndzylek – pierogów, które wykonuje się głównie z bryndzy i ziemniaków oraz farszu z wędzonym oscypkiem. Typowe wigilijne danie na Podhalu to także bukta i moskol. Bukta to ziemniaczane kopytka, a moskol to placki z ziemniaków pieczone na blasze i podawane z pokruszoną bryndzą i stopionym masłem. W bardzo tradycyjnych domach u podnóża Tatr na świątecznych stołach podaje się kłuty, czyli kapustę z ziemniakami oraz kołatankę – jest to kasza jęczmienna wymieszana z pokrojoną brukwią i polana miodem. Wszędzie podstawą jest także zupa grzybowa, barszcz czerwony, zupa rybna, a także kluski z makiem i miodem czy z suszonymi śliwkami oraz pierogi nadziewane kapustą.

Wigilia na Mazowszu 

Będąc w tym regionie Polski koniecznie musisz spróbować mazowiecką zupę grzybową. Jest to podstawowe danie, które możemy znaleźć w świątecznym menu na Mazowszu. Na wigilijnych stołach w centrum kraju nie zabraknie także barszczu czerwonego, który jest podawany zazwyczaj z uszkami lub pasztecikami z nadzieniem z kapusty i grzybów. Dawniej serwowany był również z ziemniakami i grzybami. W niektórych polskich rodzinach pozostała również tradycja na sporządzanie zupy rybnej. Z tego regionu wywodzi się także tradycja picia kompotu z suszonymi owocami podczas wigilijnej kolacji. 

Podsumowanie

Bez względu na region, w każdym polskim domu, okres przedświąteczny to czas wytężonej pracy w kuchni. Każda Pani Domu chciałaby podać gościom własnoręcznie ulepione uszka czy upieczony makowiec. Nie każda jednak może na to znaleźć czas w natłoku obowiązków służbowych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Niemal każda restauracja proponuje ofertę świąteczną na wynos, w ramach której można zamówić pierogi z kapustą i grzybami, dania rybne, smażone karpie, czy świąteczne pierniki. Warto rozważyć taką możliwość, zwłaszcza jeśli mamy zaufanie do restauracji. Uszka ulepione przez Szefa renomowanej kuchni będą smakować jak te domowe.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.