Jak powinny wyglądać ulotki restauracji, które przyciągną klienta?

ulotki dla restauracji

Ulotka reklamowa restauracji to zdecydowanie coś więcej, niż tylko kawałek papieru wręczany potencjalnym klientom na ulicy. Jeśli intryguje, zapewnia szybki przegląd menu lub zawiera np. kupon promocyjny – może być doskonałym narzędziem marketingowym. Aby faktycznie pełniła taką funkcję, należy zadbać jej detale. Co zrobić, by ulotka restauracji rzeczywiście działała na klienta? Podpowiadamy!

Ulotka reklamowa lokalu gastronomicznego – jakie informacje powinna zawierać?

Ulotki reklamowe traktowane są często jako zło konieczne – nie muszą jednak lądować w koszu na śmieci. Wystarczy nieco kreatywności, oryginalności, wyjścia poza przeciętność, by ulotka dla restauracji stanowiła wartość dodaną dla potencjalnego klienta. 

Podstawowy błąd twórców ulotek dla restauracji to brak szczegółowości – np. dbałości o to, by materiał reklamowy zawierał kluczowe dane. To np.:

  • nazwa lokalu;
  • informacje kontaktowe;
  • adres www i social media;
  • godziny otwarcia;
  • lokalizacje, adres;
  • ceny;
  • dodatkowe elementy – np. mapka.

Można przyjąć podstawową zasadę: ulotka reklamowa lokalu gastronomicznego powinna dostarczać klientom najważniejszych informacji. Kluczowa jest oczywiście wyraźnie widoczna nazwa restauracji oraz podanie danych kontaktowych. Coraz ważniejsze jest działanie wielokanałowe – np. wyeksponowanie danych mediów społecznościowych, aby potencjalny klient mógł zapoznać się z recenzjami innych gości. 

Ważne, by na ulotce wskazać również godziny otwarcia lokalu. Klienci – szczególnie spoza miasta, nieznający np. specyfiki poszczególnych restauracji – muszą wiedzieć, kiedy mogą odwiedzić lokal. Można to powiązać z przedstawieniem precyzyjnej lokalizacji – np. mapki, dzięki której klienci mogą łatwiej dotrzeć na miejsce. 

Warto w tym kontekście rozważyć rozwiązanie w formie kodów QR, które po zeskanowaniu uruchamiają dostęp do dodatkowych informacji. Działanie tego mechanizmu jest wyjątkowo intuicyjne: wystarczy umieścić na ulotce kod QR, który po zeskanowaniu przeniesie ich bezpośrednio do elektronicznej wersji menu. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale także doskonała okazja do wyróżnienia się na tle konkurencji i pokazania, że restauracja idzie z duchem czasu.

Dobrym pomysłem będzie precyzyjne przedstawienie cen dań – tak, by odbiorca już na etapie pierwszego kontaktu wiedział, czy koszt jest w jego zasięgu. Cennik to także okazja do tego, by wskazać, czy dany lokal to raczej droższa restauracja o nieco ekskluzywnym charakterze, czy też bardziej powszechny punkt ukierunkowany na przeciętnego klienta.

Ulotka restauracji

Dobra i nieszablonowa ulotka restauracji powinna być zaprojektowana tak, by wyróżniała się spośród innych. Idealnie byłoby, gdyby oddawała specyfikę lokalu – powinna graficznie nawiązywać do jego wnętrza. Ważne jest, aby podkreślić wyjątkowość i konkretną specjalizację danej restauracji. To istotne, gdy np. lokal specjalizuje się w konkretnej kuchni – to z pewnością okazja do tego, by umieścić na ulotce listę najciekawszych dań czy wskazać nieszablonowość ich przygotowania. 

Należy kierować się tu zasadą zaskoczenia. Ulotka nie ma być tylko informacyjnym medium, ale również elementem budowania wizerunku marki.

ulotki dla pizzerii

Ulotka pizzerii

W przypadku materiałów reklamowych dla pizzerii trzeba maksymalnie podkreślić klimat Włoch. Dzięki temu odbiorca będzie miał rzeczywiście wrażenie, że ma do czynienia z namiastką słonecznej Italii. Warto też zadbać o detale. Pizzeria oferuje wyjątkowe, nadzwyczaj cienkie ciasto i własny sos pomidorowy zamiast wszechobecnego ketchupu? Doskonale – to idealny pretekst do tego, by podkreślić te zalety. 

Na ulotce warto umieścić apetyczne zdjęcia pizzy, uwypuklić różnorodność smaków i wskazać na specjalne oferty, takie jak promocyjne ceny w określone dni tygodnia czy możliwość dostawy do domu. 

Ulotka kawiarni

Duże znaczenie odgrywa to, jaka jest grupa docelowa klientów kawiarni: czy to dystyngowani ludzie biznesu, lokalni freelancerzy, a może głównie grupy studentów? W zależności od tego należy oddać atmosferę i charakter miejsca. Jeśli kawiarnia jest z założenia elegancka i celuje w grupę klientów premium, można na ulotce pokazać ekskluzywność podawanej kawy oraz specyfiki jej serwowania. Gdy to lokal studencki, walorem będą wygodne kanapy idealne do tego, by zanurzyć się w nich z grupą przyjaciół. 

Jeśli przekaz ma być uniwersalny, standardem będzie umieszczenie na ulotce zdjęć wykwintnych napojów kawowych, opisanie specjalistycznej wiedzy baristów czy podkreślenie unikalnych smaków i aromatów oferowanych napojów. 

Ulotka lokalu gastronomicznego – na co zwrócić uwagę?

Czasy ulotek drukowanych na standardowej kartce papieru minęły – raczej bezpowrotnie. Dziś materiały drukowane muszą imponować gładkością, połyskiem, perfekcją wydruku. Niewątpliwie wybór trwałego, wysokiej jakości papieru nadaje ulotce prestiżowy wygląd i lepsze wrażenie na odbiorcy. 

Ważne jest także, by właściwie dobrać format, rozmiar i czytelność ulotki. Informacje na niej powinny być przejrzyste, estetyczne i spójne z wizerunkiem restauracji, a zarazem właściwie rozmieszczone. Ulotka nie może być ani zbyt duża, ani mikroskopijna.
Istotne jest, by ulotka zawierała formułę CTA, czyli z języka angielskiego: Call to Action. Tego rodzaju zachęcenie klienta do działania stanowi wyraźny impuls do działania. W materiale tym powinno znaleźć się konkretne wezwanie do odwiedzenia restauracji, skorzystania z promocji, złożenia zamówienia czy dokonania rezerwacji. Warto pamiętać, że ulotka stanowi ważny element planu marketingowego lokalu.

kelnerki rozdające ulotki restauracji

Podsumowanie

Choć ulotki reklamowe wydają się na pozór reliktem przeszłości, mogą stanowić obecnie – szczególnie w branży gastronomicznej – świetne uzupełnienie narzędzi e-marketingowych. Ważne jednak, by zawierały kluczowe elementy. Są to przede wszystkim: wyeksponowana nazwa lokalu, dane kontaktowe, godziny otwarcia, lokalizacja, ceny oraz dodatki – np. wspomniany kod QR umożliwiający szybkie przejrzenie menu. 

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.