Otwarcie lokali gastronomicznych i nowa rzeczywistość restauracji

Już wkrótce nastąpi ten magiczny dzień, w którym lokale gastronomiczne zostaną otwarte. Będzie to jednak możliwe przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego, a także zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak przygotować się do otwarcia lokali gastronomicznych?

Niebawem spodziewamy się poluzowania obostrzeń, które ciążą na gastronomi od ponad 5 miesięcy- do tej pory restauracje, bary i kawiarnie mogły serwować swoje produkty jedynie na wynos lub z dowozem. Aktualnie restauratorzy stoją przed wyzwaniem, jakim jest przygotowanie swoich restauracji na przyjęcie utęsknionych gości.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Już podpowiadamy!

Limit gości w restauracji i regularna kontrola

W poprzednim roku ustalono, że jeden klient może przypadać na cztery metry kwadratowe przestrzeni restauracji z założeniem, że stoliki muszą zachować co najmniej  1,5 m odstępu lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika). Należy ustalić i kontrolować maksymalną liczbę gości, która aktualnie przebywa na terenie lokalu gastronomicznego.

Regularne dezynfekcja

Przestrzeń użytkowa w restauracjach i kawiarniach będzie musiała być dezynfekowana regularnie, a stoliki wymagają tego po każdym gościu. Należy też dbać o środki higieny dla odwiedzających- dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny znaleźć się przy wejściu do lokalu, na sali jadalnej (przy kasie, a także w punktach składania zamówień) oraz przy wyjściu z toalet.

Bezpieczeństwo na sali

Osoby stojące w kolejce powinny zachować dwumetrowy dystans, a właściciel restauracji powinien stworzyć warunki pracy, które będą gwarantowały zachowanie bezpiecznych odległości między pracownikami. Trzeba również pamiętać o noszeniu maseczek- goście mają obowiązek zakrywania ust do czasu usadzenia przy stoliku, natomiast kucharze oraz kelnerzy powinni nosić zarówno maseczki, jak i rękawiczki przez cały czas. Należy także zadbać o usunięcie wszelkiego rodzaju dodatków takich jak cukier, sztućce, serwetniki, wazoniki i ozdoby- obsługa powinna wydawać je bezpośrednio do złożonego zamówienia.

Digitalizacja restauracji

Gdzie to możliwe, wykorzystywać do komunikacji telefonów komórkowych i internetu. Pamiętajcie, że system Restaumatic umożliwia generowanie kodów QR, które można wykorzystać jako wirtualne menu.

Jakie nowe zasady będą panować w restauracjach?

Przygotowaliśmy dla Was plakat w różnych kolorystykach, który będzie komunikować i pomagać Waszym gościom zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Wystarczy pobrać go, wydrukować i rozmieścić na sali w widocznych miejscach i/lub na stolikach. Do najważniejszych zasad bezpieczeństwa należą:

 • dezynfekcja rąk przez klientów przy wejściu do lokalu
 • osłona ust i nosa, do czasu zajęcia stolika
 • 2-metrowa odległość między osobami w kolejce
 • używanie płatności bezgotówkowej
 • dezynfekcja stolików po każdym gościu

Jak komunikować otwarcie restauracji?

Mogłoby się wydawać, że oficjalna informacja o ponownym otwarciu punktów gastronomicznych przyciągnie chmarę stęsknionych gości- niestety jest możliwość, że taka nowina nie zdąży dobiec do wszystkich z nich. Warto rozważyć poinformowanie ich o tym innymi sposobami! Tak naprawdę każdy możliwy kanał do zakomunikowania o otwarciu będzie doskonały. Swoje działania możemy rozpocząć od przekazywania informacji podczas dostawy dołączając ulotkę informującą o otwarciu lub słownie poprzez kuriera. Idealnym narzędziem do komunikacji będą również social media- Facebook i Instagram. W każdym przypadku należy podkreślić informację dotyczące

 • dokładnej daty otwarcia restauracji
 • godzin otwarcia restauracji
 • procedur związanych z higieną i bezpieczeństwem gości
 • dostępności środków antybakteryjnych

Aby zwrócić uwagę klienta, warto rozważyć użycie zdjęć, które przykuje oko do potraw dostępnych w waszych punktach gastronomicznych. Dla każdej z kuchni mamy gotowe bezpłatne grafiki, które wystarczy umieścić wraz z postem w social mediach

#1 OTWARCIE

Kochani goście!
Już wkrótce otwieramy nasze drzwi i po wielotygodniowej
przerwie w końcu możemy powiedzieć-
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN [nazwa restauracji]
Działamy dla Was [dni i godziny otwarcia] z zachowaniem
wszystkich środków ostrożności.
Pamiętajcie, że w dalszym ciągu można zamawiać
u nas poprzez stronę www, jak i telefonicznie
💻 [adres strony restauracji]
📞 [numer telefonu]

DALIŚMY RADE DZIĘKI WAM! DZIĘKUJEMY!

O co zadbać tuż przed otwarciem?

Każdy restaurator powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą w ostatnich dniach przed otwarciem

 • Ile gości może pomieścić moja restauracja?
 • W jaki sposób planuję układ stolików?
 • Ilu pracowników obsługi potrzebuję?
 • Jakiego zaopatrzenia potrzebuję?

Jak już wspominaliśmy jeden klient może przypadać na cztery metry kwadratowe przestrzeni restauracji z założeniem, że stoliki muszą zachować co najmniej  1,5 m odstępu lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika)- teraz wystarczy doprecyzować, jak to wszystko zorganizować w Waszej przestrzeni jadalnej.

Warto również pamiętać o wzbogaceniu lokalu o dodatkowe tabliczki informacyjne, naklejki, by prosto komunikować o nowej rzeczywistości panującej w restauracji, maksymalnej licznie gości, wyznaczonych miejscach siedzących, miejscach do dezynfekcji, wyłączonych suszarkach nadmuchowych.

Obsługa restauracji powinna wrócić już kilka dni przed planowanym przyjęciem gości, aby pomóc w dostosowaniu restauracji do powyższych wymagań, a także, by mieć odpowiednią ilość czasu na przeszkolenie w razie kontroli sanepidu.

Aby dopiąć wszystko na ostatni guzik, skorzystajcie z checklisty, w której możecie wykreślać co już jest gotowe przed przyjęciem gości wraz z miejscem do dopisania własnych “rzeczy do zrobienia”.

Jak zorganizować dzień otwarcia?

W związku z tym, że spora część osób przez najbliższe tygodnie dalej będzie zamawiać na wynos ze względu na bezpieczeństwo, upewnij się, że Twoje dostawy działają bezproblemowo- dzięki temu zminimalizujesz przyszłe straty.

Kolejną istotną rzeczą jest personel Twojej restauracji- porozmawiaj z nimi szczerze i otwarcie, precyzując obowiązki, rozwiewając niejasności. Zmotywuj ich do działania w zespole i wprowadź ciepłą atmosferę pomiędzy nimi, pamiętaj o pochwałach. Niezależnie od wprowadzonych zasad bezpieczeństwa czy nowych rozwiązań w restauracji, to właśnie pracownicy będą wizytówką Twojej restauracji. Dobrym pomysłem będzie dbanie o odpowiednią relację z klientem, zapamiętanie jego upodobań, elastyczność wobec nietypowych życzeń. Satysfakcja klienta w tym momencie jest Twoim priorytetem. Stwórz z tego nową praktykę, a przyszłościowo zadbaj o szkolenia swoich pracowników na przykład w obszarze sprzedaży sugerowanej. Zmotywowany zespół, pomoże Wam przetrwać ten czas.