Czym przyciągnąć klienta do restauracji? 5 skutecznych metod

przyciągnięcie klientów do restauracji

Skuszenie klienta do wizyty w restauracji to proces o wyjątkowo długiej drodze. Wymaga zastosowania różnorodnych kanałów – zarówno online, jak i tych starszych, dalekich od świata cyfrowego. Często zależy od kreatywności, koncepcji i zaangażowania. Jednak nie tylko. Co więc zrobić, by ściągnąć klientów do restauracji? Na czym polega jej skuteczne promowanie? Odpowiadamy!

Jak zachęcić klienta do wizyty w restauracji?

Aby skutecznie zwabić klientów do lokalu gastronomicznego, niezbędne jest połączenie strategii marketingowych i dobrze przemyślany plan działania. Na co warto zwrócić uwagę w naszych działaniach?

Odpowiednio opracowany plan marketingowy

Trudno wyobrazić sobie działalność marketingową restauracji bez planu, który wskazywałby krok po kroku kolejne etapy wdrożeń. Musi być on poprzedzony możliwie jak najbardziej wnikliwą analizą rynku i konkurencji. 

Miła i szybka obsługa

Można łatwo zapomnieć o tym, co każdy klient docenia szczególnie – wysokojakościową obsługę. Wizyta w lokalu z założenia ma być przecież przyjemna, komfortowa. Stąd tak istotne jest, jak oczekiwaniom sprosta personel restauracji. Warto w tym kontekście położyć duży nacisk na budowę świadomości kelnerów czy kucharzy – w gastronomicznym systemie naczyń połączonych każdy element przekłada się na obroty, a więc np. stabilizację zatrudnienia.

Sprawne zarządzanie restauracją

Qyścig o klienta w branży gastronomicznej wygrywają te podmioty, które stosują nowoczesne metody analizy i zarządzania lokalem. Przykładem może być system POS oferowany przez Restaumatic. Wykorzystując to narzędzie, można efektywnie zarządzać zamówieniami, analizą rachunków czy pozostałymi kwestiami stricte operacyjnymi. Warto pamiętać, że sprawnie zarządzany lokal to szybsza obsługa i ograniczenie potencjalnych problemów – to szczególnie ważne w kontekście mediów społecznościowych i powszechnych recenzji restauracji. W nich klienci oceniają nie tylko potrawy, ale też całokształt funkcjonowania. 

Pozyskanie klientów w gastronomii w 5 krokach

Trzeba wiedzieć, jakie konkretne rozwiązania wdrożyć, aby zachęcić klientów do wizyty w lokalu. Oto 5 głównych kroków, które można podjąć, by przyciągnąć ludzi do restauracji.

Stosuj programy lojalnościowe

Najbardziej wartościowy klient to ten, który wraca regularnie do lokalu – doskonale sprawdzą się w tym programy lojalnościowe. Przekładają się nie tylko na lojalność, ale też budowanie relacji – np. dzięki punktom rabatowym za regularne odwiedziny restauracji. W ten sposób można wykorzystywać wszelkie specjalne oferty, zniżki lub inne korzyści, które będą dostępne tylko dla członków uruchomionej akcji lojalnościowej. 

Oczywiście musi być to wykorzystywane w kontekście zbieranej bazy danych uwzględniającej takie informacje jak adres e-mail, numer telefonu lub preferencje kulinarne. Tego rodzaju system sprawia, że restauracja może wysyłać w pełni spersonalizowane oferty – np. wiedząc o tym, że klienci bywają w lokalu z dziećmi, zaprosić ich na wspólne warsztaty kulinarne z tworzenia pizzy. Im więcej tak precyzyjnie zaplanowanych akcji i działań marketingowych, tym większa będzie konwersja sprzedażowa. 

Oferuj rabaty

Wspomniane rabaty warto w restauracji wykorzystać na kilka sposobów. Obniżenie ceny posiłku lub oferowanie specjalnych promocji to zawsze czynnik przyciągający uwagę – doskonale sprawdzi się na rynku, gdzie istnieje duża rywalizacja o gości. To także istotne narzędzie w polityce zachęcania do powrotu do restauracji klientów. Można je też powiązać ze zbieraniem danych o odbiorcach – np. zaproponować benefity za możliwość marketingowego wykorzystywania informacji telekomunikacyjnych takich jak: adres e-mail czy numer telefonu. Bardzo istotne jest, aby promocje były atrakcyjne i odpowiednio komunikowane – koniecznie należy wykorzystywać do tego nie tylko media społecznościowe, ale też np. newslettery. 

Bądź obecny w social media

Social media to naturalny kanał dostępu – szczególnie do młodszego pokolenia odbiorców. Należy jednak patrzeć na niego zdecydowanie szerzej. Media społecznościowe to dużo więcej niż sporadyczne informowanie o promocjach na Facebooku. Jak więc prowadzić social media restauracji? Przede wszystkim trzeba skorzystać z możliwie dużej liczby platform  – w ten sposób możliwe jest poszerzenie zasięgów o praktycznie każdą grupę docelową. 

Najpopularniejsze platformy mediów społecznościowych to m.in.: Facebook, Instagram, Tiktok i TripAdvisor. Tam należy prezentować – najlepiej będące efektem sesji i wsparte graficznym logo – zdjęcia oraz informacje. Ważne jest, by regularnie odpowiadać na pytania klientów i zbierać recenzje – to na ich podstawie kształtują się np. skłonności zakupowe gości. 

goście w restauracji

Zadbaj o stronę WWW

Strona internetowa to wizytówka restauracji, która może zarówno skusić odbiorcę, jak i go zniechęcić – np. gdy nie jest responsywna. 

Witryna www musi być estetyczna, łatwa w nawigacji i dostosowana do różnych urządzeń mobilnych – od smartfona na Androidzie przez system iOS po tablety. Koniecznie należy zawrzeć w niej podstawowe informacje, takie jak:

  • menu;
  • godziny otwarcia;
  • lokalizacja;
  • dane kontaktowe. 

Dodatkowo warto umieścić na stronie galerię zdjęć, aby pokazać, jak wygląda restauracja i na co może liczyć klient. Świetnie sprawdza się także interaktywne menu. Jeśli pozwala na to budżet, warto uruchomić system internetowej rezerwacji stolików przez internet. Wykonanie responsywnej strony www można powierzyć doświadczonej firmie.

goście w lokalu gastronomicznym

Postaw na estetyczne zdjęcia

Dania – tak jak każdy inny towar – kupujemy wzrokiem. Stąd tak ważne jest, by zdjęcia reklamowe były efektem profesjonalnej sesji, a nie przypadkowymi fotografiami (zrobionymi przez kucharza podczas przygotowywania posiłków). Liczy się właściwe oświetlenie, kompozycja, uwypuklenie szczegółów. Naprawdę atrakcyjne zdjęcia będą w pełni oddawały smak i aromat potraw serwowanych w lokalu. 

Czym przyciągnąć klienta do restauracji – podsumowanie

Szybkie i skuteczne przyciągnięcie klientów do restauracji wymaga wyjścia poza schemat. Konieczne staje się więc zastosowanie zróżnicowanych strategii i narzędzi – ograniczanie się wyłącznie do rozwiązań online lub offline nie przyniesie zakładanych i spodziewanych efektów. Szczególnie istotny jest odpowiednio opracowany plan marketingowy – na jego bazie należy wdrażać poszczególne kroki na drodze pozyskania klienta. 

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.