Jak przygotować się na jesień w gastronomii?

Trwająca od półtora roku pandemia koronawirusa zmieniła nasze nawyki całkowicie — od sposobu robienia codziennych zakupów, przez wizyty w restauracjach, na kontaktach towarzyskich kończąc. Poprzednie kilkanaście miesięcy było bardzo ciężkim czasem dla większości biznesów — miejsca działające „offline” takie jak centra handlowe, sklepy, restauracje, kina czy siłownie straciły wiele na rzecz firm pracujących „online” – sklepów internetowych, platform VOD, czy wirtualnych video-siłowni. 

Praca restauracji a pandemia COVID-19

Przez pandemię COVID-19 ucierpieli przede wszystkim restauratorzy — gwałtownie malejąca liczba klientów w lokalach znacząco odbiła się na przychodach restauracji. Sytuacji finansowej nie poprawiły liczne zmiany wprowadzane w dzienniku ustaw, z tygodnia na tydzień zmieniające aktualnie obowiązujące obostrzenia. 

Późną wiosną trzecia fala koronawirusa odpuściła, w związku z czym większość obostrzeń została poluzowana. Dzięki temu wiele miejsc takich jak restauracje mogło złapać oddech i choć w niewielkim stopniu odrobić straty. 

Niestety epidemiolodzy są pewni — czwarta fala koronawirusa z pewnością nadejdzie. Eksperci nie są nastawieni pozytywnie — nowa fala może rozpocząć się już pod koniec sierpnia, a jej kulminacja może przypaść na przełomie października i listopada, a ponadto może być najgorszą ze wszystkich dotychczas spotkanych. Wariant delta, przed którym ostrzegają specjaliści, charakteryzuje się dużo większą zakażalnością niż pozostałe warianty (jedna osoba zakażona wariantem delta może zakazić nawet osiem osób, natomiast brytyjska mutacja koronawirusa powodowała zakażenia od 3 do 5 osób). 

Sytuacji nie poprawia fakt, że wiele osób nie chce się szczepić, motywując swoją decyzję obawą przed nie do końca poznaną, krótko badaną szczepionką i potencjalnymi, nieznanymi efektami ubocznymi, które mogą pojawić się za kilka- lub kilkanaście lat.

Rosnąca liczba zakażeń z pewnością wpłynie na część społeczeństwa — ostrożniejsi obywatele już na początku fali ograniczą wyjścia na miasto, do restauracji i inne aktywności społeczne. Ponadto wzrost zakażeń będzie wymagał szeregu stanowczych decyzji rządu mających na celu zapobieganie gwałtownemu skokowi krzywej zachorowań, który mógłby spowodować niewydolność polskiej służby zdrowia. W tym celu prawdopodobnie zostaną wprowadzone nowe obostrzenia, przez które najbardziej ucierpią miejsca działające stacjonarnie, a więc wcześniej wspomniane restauracje, hotele czy centra handlowe.

Aby zminimalizować straty związane z zamknięciem lokali, warto już teraz przygotować się na przyjmowanie zamówień z dostawą do domu, zarówno za pomocą telefonu jak i internetu. Z pomocą przychodzi system zamówień online dla restauracji dostarczany przez Restaumatic.

Jakie możliwości ma system zamówień online dla restauracji?

System zamówień dla restauracji umożliwia restauratorom zarządzanie restauracją z poziomu jednej aplikacji. Najważniejsze możliwości systemu to:

  • tworzenie menu, również interaktywnego (personalizowane pizze);
  • zarządzanie godzinami otwarcia lokalu, dostaw, ustalanie przerw w pracy;
  • System Operacyjny Restauracji (ROS) umożliwiający zarządzanie zamówieniami z poziomu strony internetowej lub aplikacji mobilnej; stały podgląd stanu dostaw, tras oraz rozliczeń kierowców; dostęp do statystyk, historii zamówień oraz danych klienta.

System ROS zawiera także szereg bezpłatnych narzędzi marketingowych, których celem jest zwiększenie liczby zamówień w restauracji. Aplikacja umożliwia tworzenie promocji, kuponów rabatowych, zbieranie zgód marketingowych. Dzięki automatyzacji działań marketingowych system dba o relacje z obecnymi klientami, a restaurator może zająć się rozwojem biznesu.

Co ważne jest to system niezwykle elastyczny — działa zarówno jako dodatek do istniejących już stron www, jak i jako samodzielna strona internetowa. 

Uruchomienie systemu zamówień online dla restauracji jest niezwykle proste — zadzwoń i przekonaj się sam!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

W jaki sposób uprościć obsługę zamówień online?

System ROS ORDERS pozwala na integrację wszystkich kanałów zamówień w jednym miejscu — w aplikacji połączysz zamówienia z portali partnerskich (pyszne, uber, glovo), a także zamówienia barowe i telefoniczne. Dzięki temu zarządzanie zamówieniami będzie szybsze i łatwiejsze — od teraz obsługa zamówień będzie odbywała się na jednym urządzeniu! 

Otrzymasz także dostęp do statystyk dotyczących wszystkich zamówień — niezależnie od kanału, przez jaki zostały złożone. Wszystko zebrane w jednym miejscu, co pozwala na dokładną analizę sprzedaży i osiąganych wyników.

System umożliwia budowanie elektronicznej bazy klientów, którą możesz wykorzystać w działaniach marketingowych, takich jak mailing, czy SMS-y promocyjne. Dobra baza klientów to jeden z filarów restauracji — powracający, zadowoleni klienci z pewnością wspomną znajomym o Twojej restauracji.

Jak planować pracę dostawców w restauracji?

Oprócz prostej obsługi zamówień ważna jest również sprawna realizacja dostaw zamówionych potraw. W ramach systemu możesz skorzystać z aplikacji ROS DELIVERY, która umożliwia sprawne zarządzanie dostawami zamówień. Jak to działa?

Pracownik restauracji przypisuje odpowiednie kursy do poszczególnych dostawców, a kierowca w swojej aplikacji widzi wszystkie niezbędne informacje — zawartość zamówienia, adres dostawy, telefon kontaktowy do klienta. Ma też możliwość uruchomienia nawigacji Google Maps bezpośrednio z aplikacji, co ułatwia dostawę pod wskazany adres.

Ciekawą funkcją ROS DELIVERY jest możliwość błyskawicznego rozliczania kierowcy — po zakończeniu dostaw system automatycznie przygotowuje raport z pracy kierowcy, zawierający informacje o płatnościach klientów — wystarczy przeliczyć gotówkę, by rozliczyć się z kierowcą!

Marketing dla restauracji — co warto robić?

By restauracja docierała do jak największej liczby klientów i osiągała wysokie wyniki w internecie, warto podjąć działania marketingowe promujące restaurację. Marketing dla restauracji nie musi być trudny — wystarczy kilka prostych działań, by znacząco zwiększyć ilość zamówień!

Jedną z części marketingu dla restauracji jest utrzymywanie stałego kontaktu z klientami. Polecamy systematyczne prowadzenie kanałów w social media — Facebook, Instagram. Publikuj posty z informacjami o promocjach, nowościach w menu i zdjęcia przykładowych dań. Dzięki regularnej aktywności klienci będą wiedzieli, że ich ulubiona restauracja działa i mogą złożyć w niej zamówienie. 

Na blogu Restaumatic znajdziesz grafiki, które możesz wykorzystać do publikacji postów w mediach społecznościowych. Pamiętaj — posty zawierające zdjęcia cieszą się większą popularnością, niż tekst bez grafiki.

Możesz także skorzystać z pomocy ekspertów — Dział Marketingu Restaumatic zapewnia profesjonalną obsługę serwisu Facebook: aktualizację i audyt fanpage, tworzenie postów z przyciągającymi uwagę grafikami, personalizowanymi dla restauracji. Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły:

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Oprócz działań mających na celu utrzymanie kontaktu z klientami warto podjąć kroki, które zwiększą liczbę zamówień w restauracji.

Prostym i skutecznym sposobem na zwiększenie liczby zamówień w restauracji są promocje i rabaty. Nowy klient z pewnością doceni rabat na pierwsze zamówienie, a stały z chęcią skorzysta z programu lojalnościowego premiującego regularne zamówienia. Te promocje są obsługiwane automatycznie przez system zamówień Restaumatic.

Bardzo efektywnym sposobem na zwiększenie liczby zamówień w restauracji są kampanie reklamowe Google Ads. Specjaliści Restaumatic przygotują dla Twojej restauracji reklamy, które zwiększą widoczność w sieci oraz ruch na stronie internetowej restauracji, co może się przełożyć na ilość zamówień składanych przez klientów. Prowadzenie kampanii Google Ads warto zlecić ekspertom, którzy skonfigurują Twoje reklamy tak, by ich efekty były jak najlepsze. 

Wykorzystaj czas przed czwartą falą

Ważne, by działania rozpocząć już teraz — im szybciej uruchomisz system zamówień online dla restauracji i zaczniesz promować swoją restaurację, tym szybciej zobaczysz efekty wdrożonych działań. Nie czekaj na ostatnią chwilę, przygotuj się już teraz, a podczas czwartej fali pandemii będziesz spać spokojnie! Zadzwoń lub napisz, by poznać szczegóły

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic