Jak robić dobre zdjęcia jedzenia telefonem? — Kompendium wiedzy

Wśród wielu restauratorów panuje błędne przekonanie, że do tworzenia pięknych zdjęć jedzenia trzeba wynająć profesjonalnego fotografa z kosztownym sprzętem. Dziś obalimy ten mit i pokażemy Wam, jak w domowym zaciszu robić dobre zdjęcia jedzenia telefonem!

Sprzęt — jak robić ładne zdjęcia jedzenia?

Mówi się, że to nie sprzęt robi zdjęcie, a fotograf. Choć nic nie zastąpi profesjonalnego aparatu kosztującego kilkanaście tysięcy złotych, w tym stwierdzeniu jest ziarnko prawdy. Jakość zdjęć wykonywana przez aparaty najnowszych smartfonów jest bardzo dobra, a fotografie można wykorzystać przy tworzeniu galerii potraw serwowanych w restauracji, czy publikując zdjęcia na Facebooku lub Instagramie. Warto zadbać o dobrą jakość zdjęć, bo można i warto je również dodać na stronie internetowej restauracji.

Najważniejsza rzecz, którą musisz zapamiętać: przed rozpoczęciem fotografowania przetrzyj obiektyw(y) smartfonu czystą ściereczką. Dzięki temu usuniesz kurz oraz tłuste ślady i zrobisz ładne zdjęcia jedzenia!

Jakie światło wykorzystać fotografując jedzenie?

Skoro sprzęt jest gotowy, czas zadbać o warunki, w których będziesz robić zdjęcia. Jedną z najważniejszych rzeczy jest światło. Zapomnij o fotografowaniu wieczorem, w świetle lamp sufitowych, czy przy użyciu flesza wbudowanego w smartfon. W takim razie jakie światło wykorzystać fotografując posiłki?

Odpowiedź jest prostsza niż myślisz — postaw na naturalne światło, które wpada przez okna — zdjęcia będą wyglądać dużo apetyczniej, a kolory będą żywe i realistyczne! Wybierz miejsce w pobliżu okna — może to być parapet lub stolik.

Zadbaj o to, by słońce padające przez okna nie było zbyt ostre. Najlepiej fotografować w pochmurny, ale jasny dzień. Jeśli w dniu sesji niebo jest czyste niczym łza, rozwieś w oknie cienką białą tkaninę lub firankę — dzięki temu zmiękczysz promienie światła wpadające przez okno, a cienie na zdjęciach nie będą ostre.

Jak przygotować plan zdjęciowy do fotografowania jedzenia?

Jednym z istotnych elementów fotografii jest tło. Zadbaj o to, by było neutralne, a jednocześnie spójne z ogólnie przyjętym wizerunkiem restauracji. Czasem wystarczy biały stół, innym razem drewniane deski czy marmurowy blat. 

Tak jak wcześniej wspominaliśmy — dopilnuj, by tło znajdowało się jak najbliżej naturalnego źródła światła. Dzięki temu plan zdjęciowy będzie odpowiednio doświetlony.

Choć minimalizm jest trendy, czasem sam talerz z potrawą nie wystarczy. Ważną rolę odgrywają także dodatki: ściereczki, akcesoria kuchenne (deski, noże, sitka), świeże warzywa, owoce czy zioła. Zbierz wszystkie dodatki w jednym miejscu, by podczas robienia zdjęć jedzenia zawsze były pod ręką.

Jakich akcesoriów użyć, by robić dobre zdjęcia jedzenia?

By równomiernie doświetlić zdjęcia, fotografowie korzystają z tzw. blend, czyli prostokątnych lub okrągłych płacht materiału odbijających światło. Choć blendy nie są kosztowne (od 30 zł), możesz użyć domowych sposobów na rozjaśnienie cieni na zdjęciach. A więc jak zrobić domową blendę?

Kawałek styropianu, brystol czy koc termiczny to przedmioty, które można znaleźć w niemal każdym domu. Wszystkie świetnie sprawdzą się jako “odbijacze” światła! Użyj ich, by odpowiednio doświetlić plan zdjęciowy.

Jak przygotować potrawy do zdjęć?

W procesie fotografowania pierwsze skrzypce grają potrawy, które muszą wyglądać perfekcyjnie i apetycznie! Oto kilka najważniejszych rzeczy, które pomogą Ci przygotować potrawy do zdjęć:

  • Świeżość — wszystkie dodatki muszą wyglądać apetycznie, nie ma mowy o zwiędniętych ziołach czy pomarszczonych owocach. 
  • Czystość — brudna zastawa stołowa, okruszki, paprochy czy plamy z sosu skutecznie odciągną uwagę należną potrawom!
  • Wygląd potrawy — czasem niezbędne jest „przemeblowanie” na talerzu, by wszystkie elementy dania wyglądały dobrze, a najważniejsze cechy potrawy zostały wyeksponowane.

Kompozycja — jak robić zdjęcia jedzenia?

Dobra kompozycja zdjęcia jedzenia to coś, na co nie ma idealnego przepisu. Choć jest wiele zasad, które pomogą Ci zrobić dobre zdjęcie — reguła trójpodziału, złoty podział, kompozycja skośna, linie wiodące — wcale nie musisz ich znać! Najlepszą metodą jest częste fotografowanie. Eksperymentuj z kątem, pod jakim fotografujesz, odległością od potrawy czy położeniem talerzy i akcesoriów.

Zastanów się, co chcesz pokazać na zdjęciu — idealnie wypieczone ciasto pizzy, czy jej dodatki? Próbuj i sprawdzaj różne możliwości — im więcej zdjęć jedzenia zrobisz, tym lepiej!

Jak fotografować jedzenie? Plan działania

Fotografując jedzenie, należy obrać odpowiednią strategię. Wszystkie działania muszą być przemyślane, by w trakcie sesji uniknąć niepotrzebnego krzątania się. Przygotowaliśmy prosty plan działania, który z pewnością ułatwi Ci pracę:

  1. Wybierz miejsce, w którym będziesz wykonywać zdjęcia (najlepiej w pobliżu okna!). W razie potrzeby pamiętaj o zmiękczeniu światła.
  2. Przygotuj plan zdjęciowy — ustaw stół lub tło. Przygotuj niezbędne dodatki i akcesoria, by były pod ręką. 
  3. Pomyśl o kompozycji. Połóż na stole puste nakrycie (na którym później znajdzie się Twoja potrawa). Rozłóż dodatki — ściereczki, akcesoria kuchenne, czy warzywa.
  4. Wykonaj kilka próbnych zdjęć pod różnymi kątami i w różnej odległości. W razie potrzeby doświetlaj kadr domową blendą. Nie bój się już teraz próbować różnych ułożeń talerzy i dodatków.
  5. Zaproś do sesji gościa głównego — niech na stole pojawi się potrawa! W razie potrzeby dodatkowo ją udekoruj świeżymi ziołami, tartym serem (tutaj odrobinka może się rozsypać — artystyczny nieład również dobrze wygląda!).
  6. Fotografuj i ponownie próbuj! Wykonaj jak najwięcej różnorodnych ujęć.
  7. Gotowe? Czas przejść do postprodukcji.

Jakimi aplikacjami obrabiać zdjęcia jedzenia?

Zrobienie zdjęcia to nie koniec pracy. Trzeba je jeszcze dopieścić graficznie i wydobyć wszystkie smaki z fotografii. W tym celu polecamy skorzystać z jednej z popularnych aplikacji, taki jak Snapseed, PS Express, VSCO czy Lightroom. Wszystkie są dostępne na smartfony z systemami Android oraz iOS! 

Wspomniane aplikacje pozwolą Ci wprowadzić wiele modyfikacji w wykonanych zdjęciach, dzięki którym fotografie będą wyglądać atrakcyjniej. Wypróbuj następujące funkcje:

  • kadrowanie — czasem zdarza się, że na zdjęciu pojawią się elementy, których nie powinno tam być. Przycięcie i obrócenie fotografii pozwoli pozbyć się niepotrzebnych elementów i skieruje uwagę odbiorców na fotografowany posiłek;
  • korekcja balansu bieli i barwy — smartfony posiadają funkcję, która automatycznie dopasowuje barwy zdjęcia do warunków oświetleniowych. Niestety oprogramowanie czasem popełnia błędy, a wykonane zdjęcia nie wyglądają naturalnie. Korekcja barw sprawi, że wszystkie kolory będą takie jak w rzeczywistości;
  • dostosowanie prześwietleń i cieni — niektóre obszary na zdjęciach są idealnie białe lub idealnie czarne, przez co detale zdjęcia mogą nie być dobrze widoczne. Dostosowanie prześwietleń i cieni pozwoli na wyciągnięcie wszystkich ważnych szczegółów ze zdjęć.

Sprawdź także presety! Jest to funkcja, która działa niemal identycznie jak gotowe filtry — z tą różnicą, że po nałożeniu presetu na zdjęcie nadal możesz dostosować biel, barwy, prześwietlenia, cienie i wiele innych składowych.

Pamiętaj, by podczas obróbki zdjęcia zachować zdrowy rozsądek — niech zdjęcia wyglądają naturalnie, apetycznie i nie przekłamują rzeczywistości!

Inne aplikacje przydatne przy robieniu zdjęć jedzenia

Pinterest

W poszukiwaniu natchnienia przy wykonywaniu zdjęć warto zajrzeć do serwisu Pinterest. Ta aplikacja to w kontekście inspiracji studnia bez dna — znajdziesz tutaj wiele zdjęć, które z pewnością podsuną Ci nowe pomysły na świetne fotografie!

Instories

Instories pozwala na tworzenie i edycję materiałów publikowanych w Stories na serwisach Facebook i Instagram. Możesz dowolnie modyfikować zdjęcia, dodawać napisy i efekty graficzne. Ta aplikacja z pewnością uatrakcyjni Twoje Stories!

Creator Studio

Creator Studio to aplikacja ściśle powiązana z serwisem Facebook — dzięki niej możesz zarządzać swoją stroną, publikować nowe wpisy, planować je z wyprzedzeniem i w pełni zarządzać stroną na Facebooku. Już nigdy nie zapomnisz o publikacji zdjęcia!

Podsumowanie

To już wszystko, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom Twoje zdjęcia jedzenia będą jeszcze lepsze i zgromadzą mnóstwo pozytywnych reakcji w sieci.

Koniecznie oznacz swoje zdjęcia hasztagiem #RSTM — z chęcią je zobaczymy!