Jak założyć firmę cateringową? O czym nie możesz zapomnieć?

Jak założyć firmę cateringową?

Firma cateringowa to jedna z form działalności w branży gastronomicznej. Taka firma, nazywana potocznie: cateringiem, dostarcza posiłki na różnorodne okazje i wydarzenia (przyjęcia, wesela, uroczystości rodzinne, spotkania firmowe czy imprezy w plenerze). W ramach takiej działalności dania zapakowane w pudełka mogą również trafiać do pojedynczych klientów. Jak założyć firmę cateringową i jakich wymogi techniczno-prawne trzeba przestrzegać? O tym w artykule.

Wybór kuchni na catering

Przed uruchomieniem własnej firmy cateringowej musimy ustalić, jaki typ kuchni będziemy oferować klientom. Mamy do wyboru kuchnię m.in.:

 • polską,
 • orientalną,
 • wegetariańską,
 • francuską,
 • włoską,
 • gruzińską.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźmy, jakie produkty spożywcze będą potrzebne do przygotowywania potraw. Przykładowo: do niektórych dań kuchni orientalnej należy użyć składników, które nie są łatwodostępne na naszym rodzimym rynku. Z reguły są one też droższe.

Przeanalizujmy też trendy rynkowe, które pomogą nam wybrać taką kuchnię, która będzie cieszyć się największym zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów. Dobry pomysł to budowa szerokiej oferty kulinarnej, która będzie przystosowana dla diabetyków, osób na diecie redukcyjnej, sportowców czy nawet osób starszych.

Stół bankietowy z przystawkami

Wymogi techniczne lokalu cateringowego

Szczegółowe regulacje prawne dotyczące wymogów technicznych dla lokalu cateringowego znajdują się  w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Aby dowiedzieć się, jak legalnie założyć firmę cateringową, należy zapoznać się z tym aktem prawnym. W dokumentacji znajdziemy wymogi dotyczące: bezpieczeństwa przechowywania żywności, komfortu pracy personelu oraz wymogów technicznych lokalu.

Najważniejsze elementy, które dotyczą wymogów technicznych lokalu dla firmy cateringowej to:

 • Minimalna powierzchnia pomieszczeń – każdy z pracowników musi mieć do dyspozycji co najmniej 13 m2 wolnej przestrzeni pomieszczenia oraz 2 m2 wolnej powierzchni podłogi.
 • Minimalna wysokość pomieszczeń – sufit na wysokości co najmniej 2,5 metra lub 3 metry w lokalach, gdzie jest zatrudnionych co najmniej 5 osób.
 • Oświetlenie dzienne – minimalna proporcja okien do powierzchni podłogi powinna wynieść 1:8.
 • Temperatura – pomieszczenia przeznaczone do pracy nie powinny być chłodniejsze niż 14 stopni Celsjusza, natomiast w miejscach lekkiej pracy fizycznej nie mniej niż 18 stopni Celsjusza.
 • Toalety – sanitariaty przeznaczone dla pracowników powinny znajdować się nie dalej niż 75 metrów od stanowiska pracy.

Zgodność lokalu firmy cateringowej z wymogami sanitarnymi to podstawa. Bez spełnienia wytycznych, wynikających z ustawodawstwa nie poprowadzimy legalnie własnej firmy cateringowej.

Auta do dostaw – jakie warunki muszą spełniać?

Auto do dostaw musi być dopasowane do standardów bezpieczeństwa żywności i potrzeb naszej firmy. Pojazd musi zapewnić utrzymanie odpowiedniej temperatury przechowywania żywności oraz standardów higieny. Powinien być wyposażony np. torby termiczne dla zachowania odpowiedniej temperatury (niskiej lub wysokiej) przewożonego jedzenia. 

Zgodnie z wymogami Sanepidu auto w firmie cateringowej nie może mieć żadnych otworów i dziur, do których mogłyby przedostawać się resztki żywności. Produkty spożywcze przewożone w kontenerach samochodowych również muszą być odpowiednio zabezpieczone (nie mogą np. znajdować się w dziurawych czy nieszczelnych pudełkach).

Auto to dostaw musi też być sprawne i posiadać aktualny przegląd techniczny. Pod żadnym pozorem nie może stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym. 

Zgodnie z załącznikiem do Rozporządzenia (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych pojazdy użytkowane przez firmę cateringową powinny być utrzymywane w czystości, zachowane w dobrym stanie technicznym oraz umożliwiające ochronę gotowych produktów przed brudem i bakteriami.

Dodatkowo pojazd w firmie cateringowej powinien być oszczędny, czyli spalać możliwie jak najmniej paliwa na trasie i wyposażony w odpowiednie narzędzia GPS. Jeżeli rozpoczynamy działalność, to najpierw zainwestujmy w jeden, sprawny i pojemny pojazd. Kiedy biznes zacznie się rozwijać, możemy zakupić kolejne auta.

przekąski cateringowe

Niezbędne formalności do otwarcia firmy cateringowej

Jak założyć firmę cateringową? Najlepiej krok po kroku przejść przez wszystkie procedury i formalności urzędowe. Co należy zrobić?

 1. Złożyć wniosek do CEiDG – możemy to zrobić urzędzie miasta lub gminy  osobiście, listem poleconym lub drogą elektroniczną.
 2. Zarejestrować firmę cateringową jako płatnika VAT i zgłosić działalność gospodarczą do ZUS.
 3. Zgłosić firmę cateringową do Sanepidu. Tutaj niezbędna będzie kontrola, w wyniku której uzyskamy pozwolenie na prowadzenie działalności gastronomicznej.

Powyższe formalności są niezbędne, jeśli chcemy uruchomić własną firmę cateringową. To nie wszystko. Musimy też opracować biznesplan, w którym dokładnie rozpiszemy cele, jakie chcemy zrealizować, uwzględnimy nasze możliwości finansowe i określimy profil klienta. 

Pamiętajmy też o działaniach marketingowych, aby przyciągnąć uwagę klientów i wyróżnić się na tle konkurencji. W tym obszarze warto zdać się na specjalistów z Restaumatic. Dzięki takiemu rozwiązaniu restauracja otrzymuje różne praktyczne narzędzia do wykorzystania (np. moduł SMS czy Program Lojalnościowy). Zyskuje również m.in. możliwość zwiększenia swojej widoczności w sieci (np. dzięki odpowiednim kampaniom reklamowym, a tym samym – zysków ze sprzedaży.

Czy warto nawiązywać współpracę przy otwieraniu cateringu?

Nawiązanie współpracy z zewnętrznymi podmiotami już na etapie zakładania firmy cateringowej to dobry pomysł. Wybierając systemy sprzedaży online od Restaumatic, można uskutecznić sprzedaż gotowych dań i łatwiej zarządzać zamówieniami. W przypadku braku doświadczenia i jasno ustalonych celów biznesowych, rozpoczęcie współpracy z podmiotem doświadczonym w branży jest rozsądnym posunięciem. 

Korzystnym rozwiązaniem jest też zadbanie, by nasza firma cateringowa była dostępna dla klientów w wybranych aplikacjach do zamawiania jedzenia. Dzięki takiemu posunięciu mamy szansę zwiększyć liczbę zamówień online i dotrzeć do większego grona odbiorców.

Jak otworzyć firmę cateringową? Podsumowanie

Aby założyć firmę cateringową, należy wyznaczyć jasny plan działania, dopełnić formalności urzędowych czy też dokładnie zbadać konkurencję na rynku. Musimy również ustalić menu i nawiązać współpracę z dostawcami produktów żywnościowych. Nie zapominajmy też o zaplanowaniu kroków marketingowych oraz o odpowiednim pojeździe, który będzie przystosowany do przewożenia jedzenia.

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.