Jak zrobić menu, które sprzedaje – 6 prostych trików dla właścicieli i managerów restauracji.

menu, które sprzedaje

Jako właściciel lub manager zarządzający restauracją, wiesz, że najważniejsze dla tego biznesu jest przyciągnięcie klientów i stałe zwiększanie sprzedaży. Aby to osiągnąć, musisz zadbać o jedną rzecz, pierwszą, po którą sięga głodny klient – twoje menu. Dobrze skomponowane i równie dobrze wyglądające menu często decyduje o tym, że klienci zdecydują się zjeść w twojej restauracji. Dlatego ważne jest, aby menu było estetyczne, przejrzyste i łatwe do zrozumienia. Jakie czynniki wpływają na to, że klienci wybiorą twoją restaurację zamiast innej? Jak możesz dopieścić menu, żeby od razu „kupić” klienta? Poznaj 7 tricków.

Wykorzystaj psychologię kolorów

Kolor, który jest wykorzystany w menu restauracji ma duży wpływ na to, co wybiorą klienci. Na przykład kolor czerwony kojarzy się z apetytem i może skutecznie przyciągnąć uwagę głodnych gości. Z kolei kolor zielony kojarzy się z jedzeniem zdrowym i naturalnym. Można wykorzystać te skojarzenia i użyć odpowiednich kolorów w menu. Można też wyróżnić danie dnia lub promocję poprzez zastosowanie innego koloru tła niż w pozostałej części karty menu.

kobieta zamawiająca z karty menu

Umieść produkty rentowne na wyróżnionym miejscu

Klienci często skupiają swoją uwagę na pierwszych stronach menu. Dlatego warto umieścić na nich dania rentowne – te, które przynoszą największy zysk. Można też skorzystać z wyróżnionych pól na karcie menu, np. umieścić danie w ramce lub podświetlić informację o nim kolorem. W ten sposób klient od razu zwróci na nie uwagę i być może zdecyduje się je zamówić.

Wykorzystaj opisy produktów w menu restauracji

Dobrze napisane opisy produktów mogą pomóc w sprzedaży. Opis powinien być krótki, ale jednocześnie zachęcający do spróbowania dania i pasujący do charakteru miejsca. Można w nim opisać smak, stopień ostrości, konsystencję i pochodzenie produktu. Jeśli danie zawiera specjalne składniki, warto o nich wspomnieć. Opis powinien być łatwy do zrozumienia, niezbyt rozbudowany, ale na tyle precyzyjny, aby klient mógł wyobrazić sobie, jakie smaki czekają na niego po złożeniu zamówienia w Twojej restauracji. Warto również odnotować, czy danie może przypaść do gustu dzieciom.

Zastosuj techniki cross-sellingu w karcie menu

Cross-selling to technika polegająca na oferowaniu klientom dodatkowych produktów lub usług, które mogą się im przydać. W przypadku restauracji, można zastosować tę technikę, oferując do dania dodatkowe produkty, takie jak napoje lub przystawki, serwowane w lokalu. Informację o nich możesz zamieścić w menu obok danej pozycji. Można też zastosować w karcie menu małe zdjęcie produktu, który chcesz zaproponować klientowi. Jeśli klienci zamówią dwa lub więcej dań, można zaproponować im dodatkową zniżkę lub darmową przystawkę. W ten sposób można zwiększyć sprzedaż i jednocześnie zadowolić gości, którzy otrzymują dodatkową wartość w ramach złożonego zamówienia.

przyjazna karta menu w restauracji

Zastosuj ceny z użyciem cyfr parzystych

Zastosowanie cyfr parzystych w cenach potraw to kolejny trick, który z powodzeniem możesz wykorzystać w swoim lokalu gastronomicznym. Zrób na przekór panującym zasadom o atrakcyjności ten kończących się na „…,99 zł”, zobacz, jak zareagują klienci, gdy zobaczą, że ceny w Twoim menu kończą się na cyfrze parzystej, np. 4, 6 lub 8.

Pomyśl o sezonowym menu w restauracji

Menu sezonowe może przyciągnąć klientów i zwiększyć sprzedaż w restauracji. Dzięki temu, że oferowane potrawy odpowiadają porze roku i wykorzystują świeże, sezonowe składniki, klienci są bardziej skłonni do zamawiania ich. Menu sezonowe może też wprowadzić nowe smaki i odmiany, co zwiększa zainteresowanie klientów. Tego rodzaju menu umieść na osobnej wkładce do menu, tak by od razu wyróżniało się kolorem, wielkością czcionki i dawało poczucie, że oferta jest ograniczona czasowo.

Pamiętaj o preferencjach żywieniowych

Klienci mają różne preferencje żywieniowe i mogą mieć różne wymagania dotyczące menu. Zadbaj o to, by dania, np. wegetariańskie, bezglutenowe, dla dzieci (https://www.restaumatic.com/blog/jakie-sa-najczestsze-bledy-popelniane-przy-projektowaniu-menu-dla-dzieci-najlepsze-praktyki-dla-restauratorow/) były dobrze oznaczone w karcie dań, wyróżnione lub wypisane w osobnej kolumnie, tak by zainteresowani tymi potrawami goście nie musieli ich długo szukać.

Wprowadzenie kilku trików sprzedażowych do menu może przynieść restauracji wiele korzyści. Warto zadbać o kolorystykę i przyciągające wzrok prezentacje potraw, wyeksponować produkty o większej marży, zastosować ceny kończące się na cyfrach parzystych, wprowadzić menu sezonowe i oferować różne opcje dań dla różnych grup klientów. Dzięki tym prostym rozwiązaniom Twoja restauracja już od pierwszego momentu przyciągnie uwagę potencjalnych gości, którzy chętnie wybiorą coś dla siebie z Twojej przemyślanej karty menu. 

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.