Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci? Najlepsze praktyki dla restauratorów.

menu dla dzieci

Projektowanie menu dla dzieci to dla restauratorów poważne wyzwanie. Dzieci są wymagającymi klientami, mają swoje ulubione smaki i preferencje żywieniowe, często też wybrzydzają przy jedzeniu. W tym artykule przedstawimy najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci oraz najlepsze praktyki, które pomogą restauratorom, ale również kelnerom zaoferować smaczne i zdrowe posiłki dla najmłodszych gości, które jednocześnie będą atrakcyjnie wyglądać.

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci:

Brak różnorodności

Wiele restauracji projektuje menu dla dzieci, które składają się wyłącznie z popularnych i łatwych w przygotowaniu dań, takich jak hot-dogi, frytki czy hamburgery. Taki monotonny wybór może zniechęcić rodziców do wizyty w restauracji. Obecnie rodzice przywiązują większą wagę do potraw, które wybierają dla dzieci. Dbają o zbilansowaną dietę i rezygnują z banalnych, niezbyt zdrowych opcji, jak np. dania smażone na głębokim oleju, przesłodzone lub te o niepewnym składzie.

Nadmierna ilość cukru

Cukier jest składnikiem, który powinien być ograniczony do minimum w diecie dzieci lub najlepiej zastąpiony innymi produktami, którymi można osłodzić dania. O szkodliwości cukru powiedziano już bardzo wiele, ale dalej jest go stanowczo za dużo w propozycjach dań dla małych gości. Dlatego należy unikać nadmiernie słodkich napojów i deserów, które tylko przyczyniają się do wystąpienia otyłości i chorób związanych z dietą. Robiąc deser lub naleśniki dla dzieci można spokojnie wykorzystać np. banany lub daktyle, które dają podobny efekt a są równie smaczne i wiele zdrowsze.

Niedostatek warzyw i owoców

Warzywa i owoce powinny stanowić stały element diety dzieci. Dlatego warto zaoferować na menu różnorodne opcje takie jak sałatki, surówki czy smoothie. Z owoców można również przygotować zabawne kompozycje na talerzach, wystarczy uruchomić wyobraźnię i uwolnić nieco kulinarnej kreatywności.

dzieci jedzące w restauracji

Nieodpowiednie porcje

Odpowiednia wielkość porcji jest bardzo ważna, szczególnie dla dzieci. Zbyt mała porcja może nie zaspokoić ich apetytu i wzbudzić mieszane uczucia wśród rodziców, którzy płacąc za danie dla dziecka oczekują, że jedzenia na talerzu będzie wystarczająco dużo, żeby dziecko mogło się najeść. Z kolei zbyt duża porcja może przyczynić się do marnowania jedzenia dla restauracji i pieniędzy dla rodziców.

O czym trzeba pamiętać przygotowując menu dla dzieci

Zróżnicowane menu

Warto zaoferować dzieciom różnorodność dań, w tym opcje dla wegetarian, wegan oraz dzieci z nietolerancjami pokarmowymi. Alergie i nietolerancje są plagą dzisiejszych czasów i trzeba zawsze mieć na uwadze, że klientami naszej restauracji mogą być osoby, które bacznie sprawdzają skład posiłków.

Posiłki przygotowane ze świeżych składników

Warto wykorzystywać produkty sezonowe i lokalne, które są świeże i pełne smaku. Istnieje zdecydowana różnica między pomidorem z marketu a pomidorem od lokalnego rolnika, który dba o swoje uprawy, nie nadużywa szkodliwych substancji chemicznych i pozwala swoim uprawom wzrastać w ich naturalnym środowisku. Równie ważne są dostawy mięsa, serów, pieczywa – tylko od sprawdzonych dostawców, którzy dbają o jakość i ekologię.

Ograniczenie cukru

Warto zaoferować małym gościom napoje bezcukrowe lub niskokaloryczne alternatywy, a także desery o mniejszej zawartości cukru. Używaj owoców, miodu, warzyw, naturalnych jogurtów, nie przesładzaj na siłę posiłków.

Zdrowe dodatki

Zastąp frytki i kuleczki ziemniaczane ciekawymi alternatywami: zdrowymi kaszami, kolorowymi ryżami, batatami. Zadbaj o fakturę i formę, wywołaj ciekawość dzieci. Mali klienci np. nie lubią gdy jedzenie się ze sobą styka. Od jednolitych sosów wolą rozdzielone składniki. W przypadku makaronu, nie mieszaj go przed podaniem z sosem, polej nim makaron i zostaw dziecku do samodzielnego połączenia.

Odpowiednie porcje

Dostosuj wielkość porcji do wieku dziecka. Przygotuj propozycje mini-dań dla bardzo małych dzieci i większe dla tych nieco starszych. Nie zmarnujesz swoich produktów, rodzice nie wydadzą niepotrzebnie pieniędzy na danie, którego ich dziecko nie zje do końca, a ono samo nie będzie przytłoczone wielkością otrzymanej porcji.

posiłki dla dzieci w restauracji

Projektowanie menu dla dzieci to nie tylko wyzwanie, ale również szansa na zaoferowanie smacznych i zdrowych posiłków dla najmłodszych gości. Zaoferuj małym gościom menu, które uwzględnia różnorodne preferencje żywieniowe, ogranicz ilość cukru i wprowadź zdrowe dodatki do posiłków. Dostosuj wielkości porcji do wieku dziecka oraz wykorzystuj świeże i sezonowe składniki. Dzięki tym praktykom na pewno zyskasz sympatię dzieci oraz ich rodziców, którzy zapamiętają, że w Twojej restauracji znajdą ciekawe i smaczne menu dla swoich dzieci.

Podobał Ci się nasz artykuł? Dowiedz się jak wyposażyć swój lokal gastronomiczny, żeby dzieci spędził w nim miło czas: https://www.restaumatic.com/blog/dzieci-w-restauracji-jak-przygotowac-lokal-na-odwiedziny-maly-gosci/

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.