Jak włączyć dania niskowęglowodanowe i ketogeniczne do menu restauracji? Praktyczne wskazówki.

dieta niskowęglowodanowa i ketogeniczna w restauracji

Dania  niskowęglowodanowe i ketogeniczne stają się coraz bardziej popularne wśród ludzi, którzy chcą utrzymać zdrowy styl życia, schudnąć i poprawić stan zdrowia. Restauratorzy i managerowie restauracji powinni wziąć ten trend pod uwagę i włączyć takie dania do swojego menu. Oto kilka praktycznych wskazówek dla szefów kuchni, jak wprowadzić niskowęglowodanowe i ketogeniczne dania do menu restauracji.

Zrozumienie diety ketogenicznej i niskowęglowodanowej

Zanim wprowadzisz jakiekolwiek dania niskowęglowodanowe i ketogeniczne do menu swojej restauracji, musisz dobrze zrozumieć, czym jest dieta ketogeniczna i niskowęglowodanowa. W dużym skrócie dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa, która wymaga, aby większość kalorii pochodziła z tłuszczów, a tylko niewielka ilość z węglowodanów. Dieta niskowęglowodanowa polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów do około 50-100 gramów dziennie. Nie jest tak restrykcyjna jak dieta ketogeniczna. Poświęć wcześniej czas na przejrzenie publikacji internetowych i zapoznaj się z informacjami na temat obu diet, żeby mieć podstawy do włączenia ich do menu musisz je dobrze rozumieć.

Dopasuj dania do stylu kuchni restauracji

Podczas wprowadzania niskowęglowodanowych i ketogenicznych dań do menu swojej restauracji musisz pamiętać o stylu swojej kuchni. Wybieraj dania, które pasują do rodzaju kuchni, w jakiej Twoja restauracja się specjalizuje. Na przykład, w restauracji włoskiej można wprowadzić zucchini spaghetti z pesto albo rybę grillowaną z warzywami, a w restauracji azjatyckiej – woka z kurczakiem i warzywami.

Wykorzystaj sezonowe składniki

Włączanie sezonowych składników do dań niskowęglowodanowych i ketogenicznych pozwala na uzyskanie maksymalnego smaku i wartości odżywczych. Sezonowe owoce i warzywa są najświeższe i po prostu najlepiej smakują. W ten sposób możesz zapewnić swoim gościom wyśmienite dania, które są jednocześnie zdrowe. Zachowasz najwyższą jakość i na pewno zyskasz w oczach gości zaangażowaniem w przygotowanie posiłków. 

danie ketogeniczne w restauracji

Odpowiednie składniki

Wybierając składniki do dań niskowęglowodanowych i ketogenicznych, pamiętaj o tym, że są to przede wszystkim diety o niskiej zawartości węglowodanów. Zamiast mąki pszennej i cukru, zastosuj zamienniki, takie jak mąka kokosowa, migdałowa lub ryżowa, erytrol, stewia, itp. Ważne jest również, aby składniki były wysokiej jakości i nie zawierały dodatków, jak konserwanty, barwniki czy sztuczne słodziki. Dla osób, które stosują te dwie diety wyjątkowo ważne jest skąd pochodzą składniki potraw, czy są z ekologicznych upraw i hodowli. Co więcej, osoby te potrafią wyczuć różnicę w smaku takich produktów.

Oznakowanie menu

Po wprowadzeniu niskowęglowodanowych i ketogenicznych dań do menu Twojej restauracji, nie zapomnij oznakować je na karcie menu, aby goście mogli łatwo je znaleźć. Można użyć ikony lub znaku obok nazwy dania, aby je wyróżnić. Możesz również włączyć informacje o wartościach odżywczych, takich jak ilość węglowodanów, białka i tłuszczów, aby goście wiedzieli dokładnie jaki jest skład dostępnych w lokalu potraw.

Zobacz wpis i poznaj kilka wskazówek, które pomogą w dostosowaniu menu do zdrowych oczekiwań klientów.

Szkolenie personelu

Wprowadzenie niskowęglowodanowych i ketogenicznych dań do menu wymaga odpowiedniego szkolenia personelu kuchennego i obsługi restauracji. Personel powinien wiedzieć, co to są diety niskowęglowodanowe i ketogeniczne, jakie składniki i techniki gotowania należy stosować, aby przygotować smaczne dania, a także jakie są alternatywy dla składników zawierających węglowodany. W ten sposób kelnerzy i kelnerki będą w stanie odpowiedzieć na pytania i prośby gości dotyczące niskowęglowodanowych i ketogenicznych dań.

danie niskowęglowodanowe w lokalu gastronomicznym

Wprowadzenie niskowęglowodanowych i ketogenicznych dań do menu restauracji może przyciągnąć wielu nowych klientów, którzy cenią sobie zdrowe odżywianie. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować menu. Wybieraj więc odpowiednie składniki – idealnej jakości, pełne smaku, dopasuj dania do stylu kuchni restauracji, wykorzystaj sezonowe produkty i nie zapomnij dodać oznaczeń tych diet do pozycji w menu oraz przeszkolić personel.

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.