Konkurencja w gastronomii: jak ją badać i wyróżnić swój lokal?

jak wyróżnić restaurację na tle konkurencji

Konkurencja na rynku gastronomicznym jest duża. Restauracje starają się pokonać rywali za pomocą skutecznego marketingu, atrakcyjnych cen czy pomysłów kulinarnych. Jak odnaleźć się w tych realiach i co zrobić, by na – niemałej – mapie lokali zdobyć dominującą pozycję? Jak skutecznie wyróżnić się w gastronomii? O tym w artykule!

Rodzaje strategii konkurencyjnej dla restauracji

Restauratorzy muszą funkcjonować niczym menedżerowie wysokiego szczebla: analizować środowisko pod kątem konkurencji czy mieć po prostu operacyjną wiedzę na temat zastosowania odpowiednich strategii. Trudno będzie bez tego skutecznie walczyć o klientów i skutecznie realizować plan marketingowy restauracji

Szczególnie ważne jest, by poznać trzy podstawowe i główne założenia w kontekście strategii konkurowania:

  • przywództwo kosztowe; 
  • zróżnicowanie;
  • koncentracja.

Jak można je przeanalizować pod kątem branży gastronomicznej? 

  1. Przywództwo kosztowe – to jedna z kluczowych strategii konkurencyjnych. Zakłada osiągnięcie przewagi na skutek zapewniania produktów lub usług po niższych kosztach niż konkurencja. W ten sposób to pieniądze stają się newralgicznym czynnikiem wpływającym na ukształtowanie rynku. Patrząc na nią przez pryzmat restauracji, trzeba założyć, że fundamentem będzie minimalizacja kosztów produkcji i obsługi – tego typu redukcja powinna umożliwić zaoferowanie bardziej konkurencyjnego poziomu cen przy zachowaniu opłacalności. Jak wygląda to w praktyce? Załóżmy, że strategię tę chce wdrożyć miejska sieć restauracji fast food – przy czym należy zauważyć, że z założenia ma w ofercie raczej produkty o niskich kosztach wytworzenia. Do takich należą niewątpliwie burgery czy frytki. Jeśli znajdzie sposób na optymalizację – np. związaną z obsługą zamówień – jest w stanie zapewnić towar w niższej cenie niż podobna konkurencja.
  2. Zróżnicowanie – model ten polega na oferowaniu unikalnych produktów lub usług – na tyle oryginalnych, że zdecydowanie wyróżnią się na tle pozostałych podmiotów w branży. Przykładem zróżnicowania będzie np. wprowadzenie bardzo innowacyjnego menu czy po prostu nietypowe doświadczenia dla użytkownika. W te założenia wpisze się np. restauracja, która w piątkowe wieczory serwować będzie kolacje w całkowitej ciemności, by goście mogli skoncentrować się wyłącznie na smaku dań. 
  3. Koncentracja – zakłada maksymalną koncentrację na okrojonym i bardzo wąskim sektorze rynku. W ten sposób lokal chce w pełni zaspokoić potrzeby klientów – nie masowo, ale raczej elitarnie. To bardzo ciekawe rozwiązanie np. w lokalach, które z założenia specjalizują się w określonym rodzaju kuchni lub mają dobrze opracowaną grupę docelową. Tak działają m.in. food trucki. Ich właściciele celują w segment ludzi aktywnych i raczej młodszych oraz zapewniają zestawienie dań z określonej kuchni – np. gruzińskiej, meksykańskiej czy greckiej. 
konkurencja w gastronomii

Analiza konkurencji w gastronomii – jak ją badać i na co zwrócić uwagę?

Trudno o wdrożenie skutecznych działań konkurencyjnych bez wcześniejszej analizy – nie tylko własnych potrzeb, ale ogólnej sytuacji rynkowej. Analiza konkurencji przekłada się na dogłębne zrozumienie tego, jak działa cała branża i co wyróżnia w niej poszczególne marki – szczególnie w kontekście porównania do własnej. Jakie kroki należy zrobić, by skutecznie analizować konkurencję gastronomiczną? 

Stwórz listę najważniejszych konkurentów z branży

Warto przygotować możliwie jak najszerszą listę kluczowych konkurentów z branży. Jeśli np. prowadzimy naleśnikarnię – trzeba przeanalizować przede wszystkim konkurencję naleśnikarni. Pomocna może okazać się wyszukiwarka internetowa. Pozwala sprawdzić, jakie lokale wyświetlają się na dane frazy, kto uruchamia reklamy lub w jakich serwisach można znaleźć rankingi lokali gastronomicznych w danym mieście. 

Istotne jest to, jak głęboka będzie tego typu analiza. Powinna ona zawierać zarówno restauracje bezpośrednio konkurencyjne – te, które kuszą identycznymi produktami – jak i powiązane, będące w stanie być konkurencją w przyszłości. 

Sprawdź działania marketingowe konkurencji

Analiza działań marketingowych konkurencji jest źródłem wiedzy o działaniach rywali w branży. Warto zrobić tzw.check-listę, która zawierać będzie informacje i porównanie narzędzi używanych przez inne podmioty. Należy sprawdzić, jak wygląda ich obecność w mediach społecznościowych. Można też obserwować profile społecznościowe pod kątem detali – np. tego, jakie mają pomysły na promocję lokalu lub w jakich przedziałach publikują treści, czy na bieżąco odpowiadają klientom na zapytania. 

Warto wykonać miniaudyt serwisu internetowego: czy posiada on np. funkcjonalność, która będzie wygodna także dla naszych klientów? Trzeba pamiętać, że szczególnie Internet jest pełen regularnie pojawiających się nowości – np. restauracje mogą mieć standardowe lub rozszerzone profile na Google Maps. To ważne, jeśli właśnie tam chcemy rywalizować z innymi lokalami. 

rywalizacja restauracji

Porównaj jakość produktów i ofertę menu

Nawet najlepszy i najciekawszy marketing może dać niewiele, jeśli ściągnięty do lokalu klient zobaczy menu, w którym nie znajdzie nic interesującego. To ważna przestrzeń do analiz i porównań. Dobrym pomysłem są wizyty restauracjach konkurencyjnych firm. Na ich podstawie można ocenić jakość ich potraw, w jaki sposób prezentują dania i jak radzą sobie z np. klientami mającymi uwagi co do jakości obsługi. 

Dużą uwagę trzeba zwrócić na analizę jakości poszczególnych produktów, które – np. ze względu na zbieżność – mogą stanowić element przewagi konkurencyjnej. Warto w tym kontekście rozważać wprowadzenie unikalnych smaków czy innych innowacji. 

Zrób analizę SWOT

Analiza SWOT – nazwa pochodzi z anglojęzycznego połączenia słów Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats. To mechanizm, który pozwala na zidentyfikowanie mocnych i słabych stron danego biznesu. 

W ten sposób poprzez SWOT można skuteczniej sprawdzić, jaka jest dana pozycja na rynku i gdzie są możliwości rozwoju. O ile np. w branży wąskiej i niszowej nie będzie to kluczowe, w przypadku gastronomii można je uznać za priorytet. Analiza SWOT w badaniu konkurencji restauracji umożliwia więc porównanie swojego lokalu z rywalami na określonym rynku.

Konkurencja w gastronomii – podsumowanie

Analiza konkurencji w gastronomii to nie marketingowy wymysł, ale realna potrzeba każdego lokalu. Od dużej sieci restauracji przez osiedlowy bar po food trucki. Potrzebne jest kompleksowe zrozumienie różnych strategii konkurencyjnych i zdecydowanie, czy dobrą opcją jest przywództwo kosztowe, czy też np. zróżnicowanie lub koncentracja.

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.