Lojalny klient w świecie gastronomii – jak go utrzymać?

W branży gastronomicznej przyciągnięcie klienta to bardzo ważne zagadnienie, jednak nie mniej istotną kwestią jest utrzymanie gości. Jak pokazują badania, utrzymanie klienta jest 11 razy łatwiejsze, niż zdobycie nowego. Ponadto lojalność klientów restauracji przekłada się na jej sukces — dzięki lojalnym klientom restaurator może liczyć na regularną sprzedaż i stałe przychody! Jak więc sprawić, by klienci zostali „na dłużej”? Jak wpłynąć na zwiększenie lojalności klientów i jednoczesne zwiększenie sprzedaży?

Indywidualna obsługa klienta

Nie wystarczy zatrudnić uprzejmych i sympatycznych kelnerów, by osiągnąć sukces. Niezbędna jest także ich szeroka wiedza! Każdy pracownik mający kontakt z klientem powinien móc wyczerpująco odpowiedzieć na pytania zadawane przez gości. Konieczna jest także elastyczność! Goście z pewnością zapamiętają restaurację, w której słucha się ich potrzeb i preferencji dotyczących jedzenia. Niech klienci czują się doceniani za każdym razem, gdy odwiedzają Twoją restaurację!

Jakość potraw

Niezależnie od restauracji satysfakcja klienta w gastronomii jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie biznesu. Wymagający gość oczekuje, by dania zawsze smakowały świetnie. Powinny być przygotowywane z najlepszej jakości składników, idealnie miękkie i w odpowiedniej temperaturze. Zadowolenie z posiłku to podstawa do zbudowania trwałej relacji klient — restauracja!

Oferty dla stałych klientów — program lojalnościowy

Warto nagradzać klientów! Program lojalnościowy to idealny sposób, by zwiększyć przywiązanie swoich gości. Zmotywuj klientów ciekawą nagrodą, którą otrzymają po np. piątym zamówieniu. Im atrakcyjniejsza nagroda, tym większa szansa na powrót klienta! Ciekawą formą bonusu może być także pozycja, która nie jest dostępna w standardowym menu. Wyjątkowe danie szefa kuchni przygotowywane tylko dla stałych klientów z pewnością zainteresuje Twoich gości!

Program lojalnościowy możesz prowadzić zarówno stacjonarnie (w formie karty do zbierania pieczątek), jak i wirtualnie. System zamówień online Restaumatic oferuje program lojalnościowy powiązany z zamówieniami składanymi przez internet. 

Nagradzanie klientów to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie sprzedaży w świecie gastronomii!

Oferty czasowe

Ograniczając dostęp do danych potraw, zwiększasz szansę na wizytę swoich gości w restauracji. Przygotuj apetyczne danie, które będziesz podawać tylko w określonym czasie — na przykład tylko na wiosnę. Niska cena również zachęci do ponownej wizyty klienta.

Podkreślając korzyści (atrakcyjna cena) oraz ograniczając dostępność (oferta ważna do końca miesiąca) podwójnie motywujesz gości do odwiedzenia restauracji!

Atrakcyjne wydarzenia

Organizacja specjalnych wydarzeń (koncerty, karaoke, degustacje, imprezy tematyczne związane ze świętami) zachęcą dotychczasowych klientów do ponownej wizyty w restauracji. Dodatkową atrakcją może być specjalne menu przygotowane specjalnie pod dane wydarzenie. Część klientów, którzy polubili smaki potraw podawanych w Twojej restauracji, z pewnością weźmie udział w wydarzeniu, by spróbować kolejnych przysmaków.

Bezpieczeństwo i higiena w lokalu

Ostatnią, nie mniej istotną kwestią jest zachowanie bezpieczeństwa i higieny w lokalu gastronomicznym. W dzisiejszych czasach niezbędne jest udostępnienie płynów do dezynfekcji dla swoich gości. Należy także pamiętać o czystości i higienie. Nie tylko część restauracyjna powinna lśnić czystością, ale także toalety! 

Zapasy mydła, ręczników papierowych i papieru toaletowego powinny być na bieżąco uzupełniane. Nie ma nic gorszego niż brak artykułów pierwszej potrzeby w restauracyjnej toalecie!

Zamówienia z dostawą

W dobie pandemii klienci stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo i zdrowie. Z tego powodu unikają dużych skupisk ludzi, gdzie potencjalnie może dojść do infekcji, przez co ograniczają wyjścia m.in. do restauracji. 

Dla wymagającego klienta ważne jest, by restauracja, w której lubi jeść realizowała także zamówienia online z dostawą, dbając jednocześnie o wysoką jakość dostarczanych dań. Jeśli chcesz, by Twoja restauracja również przyjmowała zamówienia online, koniecznie sprawdź system zamówień online Restaumatic. Tylko do końca stycznia 2022 r. w promocyjnej cenie!

Podsumowanie

W świecie gastronomii lojalność klientów restauracji to klucz do zwiększenia sprzedaży. Omówione zagadnienia z pewnością zachęcą Twoich gości do powrotu do restauracji i złożenia kolejnego zamówienia. Mamy nadzieję, że dzięki nim zyskasz wielu lojalnych gości, którzy regularnie będą odwiedzać Twój lokal!