Zarządzanie widocznością w Google – przeczytaj koniecznie!

Czy widać Cię w internecie wystarczająco dobrze? To można policzyć! Jeżeli założymy, że Google jest jedynym liczącym się miejscem, w którym Polacy szukają informacji na dowolny temat (Facebook to jednak trochę inna historia), to obecność w wynikach wyszukiwania jest jednym z priorytetów działalności Twojej firmy w Internecie.

Co do zasady Google pozwala na obecność w wielu miejscach jednocześnie, inaczej mówiąc, po wpisaniu konkretnej frazy w wyszukiwarce, link do Twojej strony internetowej może wyświetlać się w wielu miejscach na raz. Każdy z tych linków ma swoją wartość i może przynieść Ci dodatkowe korzyści! Walka o widoczność w internecie toczy się nie tylko pomiędzy restauracjami, które konkurują ze sobą w sposób bezpośredni, ale także pomiędzy tymi, którzy chcą zarobić na Twojej marce!

Wyniki wyszukiwania Google to przede wszystkim 3 podstawowe elementy:

  • Naturalne wyniki wyszukiwania
  • Płatne wyniki wyszukiwania (Google Ads)
  • Google Moja Firma (kiedyś nazywana Wizytówką)

Każda z tych usług pozwala na wyświetlanie się kilku linków prowadzących do Twojej strony internetowej. Każdy z tych linków to szansa na kliknięcie oraz możliwość przekazania dodatkowej informacji.

Naturalne wyniki wyszukiwania restauracji

Pracując nad optymalizacją strony sprawiamy, że po wpisaniu danej frazy, dana strona pojawia się w naturalnych wynikach wyszukiwania. Niestety jest to element, na który mamy najmniejszy wpływ, innymi słowy, Google decyduje jak nas wyświetlić. To co możemy zrobić, to pracować nad tekstami w stronie, zdobywać wartościowe linki prowadzące do naszej www oraz przygotować właściwą strukturę całej witryny.

Przykład 1. Wynik naturalny tylko z jednym linkiem (hasło związane z butami)

Przykład 2. Wynik naturalny z 4 linkami (hasło związane z butami)

Przykład 3. Współpracujący z Restaumatic Restaurator – 4 linki

Jak widać w powyższych trzech przykładach – naturalne wyniki wyszukiwania mogą mieć różne formy. W zależności od jakości optymalizacji strony, struktury witryny, a nawet pozycji, na której dana strona się wyświetla, Google inaczej prezentuje wyniki. Przykład 1 to zwykły wynik wyszukiwania, bez dodatkowych elementów. Przykład 2. to wynik posiadający dodatkowe linki do podstron. Przykład 3 to wynik wyszukiwania z dodatkowymi linkami do podstron wraz z ich opisami. Uzyskanie takiego efektu możliwe jest tylko w sytuacji, w której dana strona znajduje się na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania – jest to kolejny argument przemawiający za pozycjonowaniem strony.

Google Ads

W Google Ads kontrola nad wyświetlanymi elementami jest już znacznie większa, choć w dalszym ciągu to Google decyduje o tym co się ostatecznie wyświetli. Źle zoptymalizowana reklama pozwala na dostarczenie tylko jednego linku, dobrze zoptymalizowana pozwala na znacznie więcej.

Przykład 1. Reklama w Google tylko z jednym linkiem

Przykład 2. Reklama w Google z wieloma linkami oraz sporą ilością tekstu

Dobrze przygotowana reklama w Google Ads to nie tylko odpowiednio dobrane strefy dostaw, zoptymalizowane stawki za kliknięcie, właściwe słowa kluczowe, na które reklama ma się wyświetlać, ale także ilość treści i linków jakie ze sobą niesie. W pierwszym przykładzie widzimy najmniej złożoną formę reklamy, która przekazuje ograniczoną ilość informacji i dostarcza tylko jeden link prowadzący do strony. W Przykładzie 2 widzimy rozbudowaną wersję z dużą ilością tekstu, telefonem, oraz dodatkowymi linkami prowadzącymi do danej kategorii. Użytkownicy mają więcej naszej firmy przed oczami co przekłada się na większą ilość kliknięć.

Wizytówka – Google Moja Firma

Jest to element wyników wyszukiwania, który dostarcza coraz więcej informacji. Google pozwala na umieszczenie w tym miejscu wielu linków prowadzących do strony internetowej. „Wizytówka” jest popularna zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, gdzie mamy łatwy dostęp do mapy, telefonu, witryny oraz kilku innych użytecznych informacji, w tym opinii. 

Przykład 1. Wizytówka tylko z jednym linkiem

 

Przykład 2. Wizytówka z trzema linkami

W powyższych przykładach widać, że odpowiednio zarządzana wizytówka potrafi dać nam dodatkową przestrzeń reklamową. W przykładzie drugim widać także reklamę portali, które walczą o swoją widoczność korzystając z marki danej restauracji. Dodatkowo „Google Moja Forma” Pozwala na umieszczanie wpisów, które dodatkowo podnoszą atrakcyjność, dają kolejną przestrzeń do reklamowania się oraz kolejny link. Przykład poniżej:

Podsumowanie

Jeżeli zrozumiemy jak funkcjonuje Google i będziemy wykonywać właściwe działania marketingowe dla restauracji, w efekcie mamy szanse na uzyskanie znacznie większej przestrzeni w wynikach wyszukiwania.

Efektem standardowych działań i braku skupienia na zwiększaniu obecności w Google jest znacznie mniejsza liczba linków prowadzących do Twojej strony WWW. W najgorszym przypadku możesz mieć reklamy w Google Ads, pozycjonować stronę oraz posiadać wizytówkę, a efektem tego będą 3 linki prowadzące do Twojej WWW.

W wersji optymistycznej przy prowadzeniu tych samych działań, ale znacznie bardziej właściwie, możesz osiągnąć między 15 a 20 linków prowadzących do Twojej witryny.