Dlaczego nie warto rezygnować z marketingu?

Marketing jest potrzebny każdemu biznesowi. To nieodzowny element prowadzenia firmy, bez którego ciężko o jakiekolwiek efekty. Można powiedzieć, że biznes bez prowadzenia marketingu to jak uśmiechanie się w ciemnym pokoju – wiesz, że to robisz, ale nikt inny tego nie widzi.

Na sukces marketingu jednak musi się również złożyć jakość w każdym możliwym aspekcie.
Jeśli restauracja nie zadbała o:

  • dobrą jakość dań,
  • prawidłową obsługę klienta zarówno w lokalu, jak i podczas dowozu,
  • pozytywne opinie (zwłaszcza w sieci)

to ciężko będzie odnieść sukces nawet z najlepszą reklamą na świecie.

Dlaczego potrzebujemy ciągłości w marketingu?

Prowadząc usługi marketingowe dla restauracji i widząc jakie dają korzyści niestosownym jest wstrzymywanie ich lub całkowite zaprzestanie działań w tym obszarze. Klienci pochodzący z danego kanału marketingowego są przyzwyczajeni do:

 • wysokiej pozycji restauracji w wynikach płatnych i naturalnych Google,
 • częstego wyświetlania wizerunku firmy za pośrednictwem mailingu czy banerów reklamowych,
 • widocznością reklamy banerowej na facebooku,
 • widoczności wizytówki w mapach Google.

Czasami Restauratorzy widząc, że uzyskali już świetne wyniki, mogą rezygnować z danej usługi, myśląc, że efekt będzie taki sam jak podczas prowadzenia kampanii. To najczęstszy błąd przez który restauracja może stracić sporo klientów na rzecz konkurencji, a powrót takich klientów może się okazać bardzo ciężki.

Weźmy pod przykład wyniki restauracji, która miała marketing, robiła bardzo dobre wyniki i nagle przestała korzystać z usług marketingowych:

wyniki restauracji pod kątem przychodów
Spadek przychodu w restauracji po rezygnacji z usług marketingowych.

Zakończenie działań marketingowych spowodowało, że z miesiąca na miesiąc restauracja notowała coraz większy spadek w ilościach zamówień online. Wynik sprzedażowy jest najważniejszy, a tutaj mówi on sam za siebie. Spójrzmy również jak anulacja działań związanych z marketingiem podziałała na ilość ruchu na stronie:

Wyniki z google analytics
Wynik porównawczy z Google Analytics.

W miesiącach w których kampania działała wyniki były następujące:

 • 1428 użytkowników na stronie
 • 1275 nowych użytkowników
 • 2176 sesji

Po anulowaniu usługi marketingowej ilość ruchu na stronie znacząco zmalał:

 • 890 użytkowników na stronie
 • 802 nowych użytkowników
 • 1746 sesji

Widać jak na dłoni, że anulacja usług marketingowych spowodowała znaczący spadek jakościowego ruchu na stronie, czego następstwem było zmniejszenie ilości zamówień na stronie.

Tradycyjny marketing czy marketing internetowy?

Częstym pytaniem pojawiającym się u Restauratorów brzmi „jaki kanał marketingowy powinienem wybrać?”. Spora część Restauracji dalej na piedestał stawia promowanie lokalu za pomocą starych metod reklamowych jak np. przesyłanie ulotek. Obecnie wprowadzenie ulotek to dobry dodatek, ale nie powinno to działać jako główne narzędzie marketingowe. Marketing dla restauracji powinien przede wszystkim zawierać działania w internecie. To największe skupisko klientów w obecnych czasach, a tendencja wskazuje, że coraz większa ilość klientów będzie zamawiać online.

Pamiętajmy również, że duża ilość klientów, którzy zamawiają obecnie przez internet to grupa wiekowa 18-35 lat. Zdecydowanie spora część osób z tej kategorii wiekowej jeszcze niedawno pracowała przy roznoszeniu ulotek lub dalej to robi. Większość takich osób wyciągając ulotki ze skrzynki pocztowej nawet na nie nie patrzy, tylko wyrzuca je natychmiastowo do kosza.