5 powodów dlaczego warto mieć dużo fanów restauracji na FB

Czy warto gromadzić dużą liczbę fanów profilu własnej firmy na Facebooku?

Temat niestety nie jest taki prosty jak mogłoby się wydawać. Wszyscy intuicyjnie wiedzą, że jeżeli chcemy się reklamować na Facebooku, należy za to zapłacić. Niestety wciąż bardzo wiele osób uważa, że jeżeli ktoś stanie się fanem profilu, to automatycznie otrzymuje wszystkie informacje, które zostaną udostępnione na danym profilu. To nie jest prawda!

Przykład 1:

Jeżeli posiadamy 1000 fanów danej restauracji na Facebooku, to po udostępnieniu posta dotyczącego np. nowego dania w ofercie, informację tę otrzyma około 10% fanów. Co z resztą? 90% fanów nie zobaczy tego posta w ogóle, aby do nich dotrzeć trzeba zapłacić Facebookowi.

To nie koniec złych informacji, ponieważ sytuacja pogarsza się wraz ze wzrostem ilości fanów danego profilu.

Przykład 2:

Jeżeli posiadamy 10 000 fanów danej restauracji na Facebooku, to po udostępnieniu posta dotyczącego np. nowego dania, informację tę otrzyma ok 3 – 4 % fanów.

Największe profile na Facebooku posiadają naturalne zasięgi na poziomie poniżej 1%.

Przykra konkluzja… Chcesz się reklamować nowym osobom? płać! chcesz powiadomić o czymś ważnym swoich fanów? płać! Chcesz pozyskiwać nowych fanów? zostaną Ci ograniczone zasięgi… W takiej sytuacji zasadne wydaje się być pytanie, czy warto zdobywać fanów, skoro i tak trzeba płacić za możliwość komunikacji.

Fani profilu – 5 powodów dlaczego warto

  1. Posiadając tysiące fanów swojej restauracji wysyłasz komunikat, że Twój lokal jest popularny i wiele osób zechciało skorzystać z jego oferty i zostać fanem tego miejsca. Nowy, potencjalny klient wchodzi na profil i ocenia czy warto będzie wydać tam pieniądze – Ilość fanów jest jednym z najważniejszych czynników wpływającym na decyzję.

  2. Niedawno naukowcy zajmujący się psychologią udowodnili, że 70% ludzi podczas przeglądania profilu danej firmy na Facebooku sprawdza czy pośród fanów znajdują się znajomi. Jeżeli dana firma jest polubiona przez znajomych tworzy się tzw. społeczny dowód słuszności, który wpływa pozytywnie na decyzję zakupową.
  3. Komunikat wysyłany do osoby, która nie zna firmy ma wielokrotnie słabsze oddziaływanie, niż komunikat wysłany do osoby, która już kojarzy firmę. Jeżeli ktoś jest fanem Twojej restauracji to znaczy, że w przeszłości podjął już jakąś interakcję z Twoją firmą. Mimo, iż zmuszony jesteś do zapłacenia za dotarcie do własnych fanów, efekt będzie lepszy w porównaniu z resztą użytkowników.
  4. Facebook faktycznie ogranicza naturalne zasięgi Twoich postów. Możesz założyć, że około 10% osób widzi Twoje komunikaty. Pamiętaj jednak, że nie jest to zawsze te same 10% osób. Oznacza to, że jeżeli w poniedziałek udostępnisz post o nowej pizzy, otrzyma go pewna grupa osób, nazwijmy ją “grupa A”. W środę chcesz poinformować, że masz mega promocję na nowe danie, informację tą otrzyma “grupa B” która składa się w 70% z członków “grupy A” i w 30% z innych fanów Twojego profilu. Jeżeli mądrze zaplanujesz posty, będziesz w stanie dotrzeć do wszystkich. Uwaga napisanie 10 różnych postów i udostępnienie ich w jednym dniu, mając nadzieję na dotarcie do wszystkich nie działa 🙂 – potrzeba nieco więcej pracy.
  5. Jeżeli posiadasz wielu fanów Twojego profilu, masz większą szansę na komentarze postów, polubienia, udostępnienia itd. Każda taka akcja wpływa pozytywnie na zasięgi Twoich komunikatów oraz sprawia, że Twój profil “żyje”. Fani są zaangażowani, poświęcają swój czas, dzielą się opiniami – to są najbardziej wartościowe działania i stanowią potwierdzenie dla jakości Twojego lokalu.

Testuj co działa w gastronomii

Wiele osób zajmujących się marketingiem internetowych dla restauracji neguje koncentrację działań, które mają na celu zdobywanie fanów profilu. To prawda, że kupowanie polubień lub przeznaczanie sporego budżetu na pozyskiwanie fanów nie jest najlepszym pomysłem. Spora ilość fanów może jednak przynieść wiele korzyści zwłaszcza w branży gastronomicznej gdzie siła polecenia jest ogromna. Trzymając budżet w ryzach, a potem mądrze pracując na bazie fanów, można wiele wygrać. Zapraszamy do testów.