Strona internetowa restauracji — jakie elementy uwzględnić, a jakich unikać.

strona WWW dla restauracji - co uwzględnić i czego unikać

Restauracje nieustannie szukają sposobów, aby wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć więcej klientów. Świetna strona internetowa restauracji to idealne rozwiązanie. Może pomóc nie tylko w promocji lokalu, ale też zwiększyć wyniki sprzedaży. W tym artykule przyjrzymy się różnym elementom, które warto uwzględnić na stronie internetowej restauracji oraz zwrócimy uwagę na te, które lepiej pominąć oraz wskażemy czego się wystrzegać. Dzięki tym kilku prostym poradom Twoja restauracja będzie się wyróżniać i przyciągać klientów.

strona internetowa restauracji - jakie informacje powinna zawierać
Strona WWW restauracji – co warto na niej umieścić, a czego lepiej unikać.

Ważne elementy do umieszczenia na stronie internetowej Twojej restauracji

Jeśli chcesz utrzymać jak najwyższą jakość strony WWW swojej restauracji musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które powinny się na niej znaleźć. 

Uzupełniona zakładka KONTAKT i informacje o dostawie

Podstawowa informacja dla klienta restauracji musi być dobrze widoczna, zawsze aktualna i w pełni funkcjonalna. Głodny klient wchodząc na stronę WWW Twojego lokalu musi od razu dostrzec miejsce, gdzie znajdzie niezbędne informacje i będzie mógł się skontaktować, jeśli ma taką potrzebę.  

Zamówienia online

Nie ma wygodniejszej funkcji dla klienta, który chce zamówić jedzenie z dowozem niż opcja zamawiania online na stronie internetowej swojej ulubionej restauracji. Restaurator oszczędza pieniądze i ma swój własny system, nad którym w pełni panuje, a klient może zamówić bez wychodzenia z domu.

Zobacz nasz system do zamawiania online i sprzedawaj przez własną stronę WWW: https://www.restaumatic.com/pl/online-sale/

Menu restauracji wraz z opisem i cenami

Na stronie internetowej musi się pojawić menu, najlepiej uzupełnione o opisy składu dań, informację o alergenach, typie potrawy (wege, vegan, ostra, itp) oraz dokładną, aktualną ceną potrawy. Nie zapomnij podać gramatury!

Informacje przydatne dla klientów

Zamieść na stronie WWW krótką informację o rzeczach, które mogą się okazać istotne dla gości Twojej restauracji, takich jak:

  • czy jest przystosowana do użytku osób niepełnosprawnych,
  • czy zwierzęta są mile widziane,
  • czy na miejscu są krzesła dla dzieci i kącik zabaw,
  • czy jest możliwość zrobienia rezerwacji i czy jest ona odpłatna,
  • czy lokal posiada osobną salę, którą można wykorzystać na rodzinne przyjęcia. 

Komunikuj promocje i akcje specjalne

Newsy o dostępnych promocjach czasowych lub organizowanych w Twoim lokalu imprezach warto również umieścić w widocznym miejscu na stronie WWW, ponieważ nie wszyscy używają Facebooka, który jest naturalną i ekspresową formą przekazywania bieżących informacji.

Mapa + informacje o parkingu 

Jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić klientom dotarcie do Twojej restauracji umieść na stronie WWW mapę z zaznaczoną lokalizacją lub opcją uruchomienia trasy dojazdu. Dodaj także informację czy restauracja posiada swoje miejsca parkingowe, a jeśli nie, to gdzie w okolicy można bezpiecznie i wygodnie zaparkować samochód.

Typowe błędy, których należy unikać na stronie internetowej restauracji

Prócz wyżej wymienionych rzeczy, które warto uwzględnić na stronie WWW restauracji należy mieć na uwadze również informacje lub elementy, na które lepiej uważać lub po prostu ich unikać.

Nieaktualne informacje

Niezwykle ważną rzeczą na stronie WWW restauracji są aktualne informacje. Wiele witryn restauracji nie jest odświeżana. Każde tego typu zaniedbanie ze strony lokalu może wywrzeć złe wrażenie na potencjalnym kliencie i sprawić, że nie będzie chciał skorzystać z oferty Twojej restauracji lub skorzysta z niej raz, ale nie będzie chętnie do niej powracał. 

Ignorowanie zdjęć

Zwróć również uwagę na jakość zdjęć potraw na stronie restauracji. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie na stronie zdjęć dań, które serwuje Twoja restauracja przygotuj się do tego najlepiej jak to możliwe. Zadbaj o profesjonalną sesję zdjęciową i skorzystaj z usług fotografów, wyspecjalizowanych w robieniu zdjęć jedzenia. Jeśli wolisz rozwiązanie, które nie będzie wymagało inwestycji, to przygotuj dobry aparat lub telefon z aparatem, doświetl potrawy lampą i zrób estetyczne zdjęcia, które wykorzystasz na stronie WWW. Wykorzystaj filtry do zdjęć jedzenia, żeby jeszcze bardziej udoskonalić fotografie. W przypadku gastronomii “apetyczne” zdjęcia jedzenia na stronie internetowej potrafią zdziałać cuda.

Utrudniona nawigacja na stronie WWW

Zwróć uwagę na to, czy Twoja strona WWW jest intuicyjna, czy łatwo się po niej poruszać, czy wszystko jest czytelne, żadne zdjęcie na siebie nie nachodzi, czy numery telefonów i adres mailowy są klikalne, tak żeby klienci, którzy wejdą na stronę internetową za pomocą telefonu mogli szybko skontaktować się z Twoim lokalem.  

Błędy w treści

Sprawdź, czy tekst umieszczony na stronie WWW jest wolny od błędów ortograficznych i językowych, czy nazwy potraw zapożyczone z języków obcych mają poprawny zapis. To wszystko przekłada się na to, jak postrzegają Cię klienci i buduje opinię o Twojej restauracji. 

Nadmiar treści

Powstrzymaj się od zamieszczania na stronie zbyt długiego tekstu, klienci potrzebują szybkiej informacji – co mogą u Ciebie zjeść, gdzie restauracja się znajduje i w jakich godzinach jest otwarta. 

Strona niedostosowana do urządzeń mobile

Nie zapominaj o responsywności strony WWW. Większość ludzi, szczególnie tych, którzy szukają miejsca do zjedzenia smacznego posiłku, wykorzystuje swój telefon do znalezienia restauracji, przejrzenia menu i złożenia zamówienia. Strona WWW musi być obowiązkowo dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, brak takiej funkcjonalności po prostu odbiera Ci klientów.  

Strona internetowa to wizytówka Twojej restauracji. Ma w prosty i szybki sposób zachęcić potencjalnego klienta do złożenia zamówienia lub odwiedzenia Twojego lokalu. Żeby to osiągnąć trzeba regularnie aktualizować dane oraz dbać o jej estetykę. Spójrz na stronę WWW swojej restauracji inaczej niż zwykle, “wejdź w skórę” swoich klientów i zastanów się, jak w prosty sposób udoskonalić stronę, by mieć więcej gości, a co za tym idzie realizować więcej zamówień. 

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.