Dotacja i dofinansowanie na otwarcie restauracji: jak je uzyskać?

Otwarcie własnej restauracji to spore wyzwanie, które wymaga nakładu dużych środków finansowych. Skąd wziąć na to pieniądze? Wśród najważniejszych pomysłów, dotyczących dofinansowania restauracji znajdują się oszczędności, kredyt, pożyczka, dotacje i crowdfunding. Poznaj zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Szacunkowe koszty otwarcia restauracji

Ile kosztuje otwarcie restauracji? Ogólna i precyzyjna odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście możliwa. Dużo zależy na przykład od rodzaju lokalu. I tak na przykład, chcąc otworzyć restaurację, należy liczyć się z kosztami wstępnymi oscylującymi wokół kwoty 100 tysięcy złotych. Dużo mniej nakładów finansowych generuje rozpoczęcie działalności kawiarni i foodtracka – od powyżej 40 tysięcy do 15 tysięcy złotych.  

Pamiętajmy, że podane powyżej kwoty są uśrednione i szacunkowe. Koszt otwarcia restauracji, kawiarni czy foodtracka zależy bowiem od wielu innych czynników. Należą do nich m.in. lokalizacja lokalu, charakteru serwowanej w niej kuchni, kosztów adaptacji lokalu dla celów gastronomicznych, ceny i ilości mebli, sprzętów i akcesoriów niezbędnych do przygotowania potraw (szczegóły w artykule: Ile kosztuje otwarcie restauracji?). Duże znaczenie w szacowaniu kosztów otwarcia lokalu ma również to, czy jest on kupiony na własność, czy wynajmowany.

Bez względu na rodzaj otwieranej restauracji, koszty jej otwarcia są dla możliwości finansowych niejednego przedsiębiorcy bardzo wysokie. Z tego powodu wielu początkujących restauratorów szuka rozmaitych źródeł dla pokrycia kosztów założenia działalności. Do głównych z nich należą: własne oszczędności, kredy, pożyczka, dofinansowanie na otwarcie restauracji oraz crowdfunding.

Forma finansowania – oszczędności

Najlepszym źródłem sfinansowania otwarcia restauracji są własne oszczędności. Wiąże się z nim wysoka pewność – inaczej niż na przykład w przypadku kredytów czy pożyczek.

Niestety zazwyczaj nie posiadamy takiej ilości oszczędności, która w pełni zasiliłaby budżet niezbędny na rozkręcenie gastronomicznego biznesu – potrzeba do tego zazwyczaj wielu lat systematycznego odkładania pieniędzy. Minusem pokrywania kosztów otwarcia restauracji z własnych oszczędności jest dla niektórych również ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia, na które przeznaczymy znaczną ilość swojej gotówki.

Forma finansowania – kredyt

Jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości pieniędzy, aby samodzielnie otworzyć lokal, możemy wspomóc się kredytem gotówkowym. Jest to niewątpliwe jedna z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych opcji pozyskiwania środków.

Banki konkurują ze sobą pod względem ofert dla przedsiębiorców. Jako świeżo upieczeni właściciele restauracji, możemy więc przebierać w propozycjach i dostosować formę kredytu do naszych możliwości i potrzeb. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeczytać wszystkie umowy i – jeśli to możliwe – skonsultować dostępne opcje ze specjalistą. 

Nie można zapominać jednak, że kredyt to zobowiązanie na lata, a w obecnych czasach spłata może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Zazwyczaj początki działalności nie należą do najłatwiejszych i zanim zdobędziemy satysfakcjonujące grono klientów minie sporo czasu. Renomę restauracji buduje się latami, a wobec licznej konkurencji trudno o wysoką popularność. 

Przekazywanie pieniędzy

Forma finansowania – pożyczka

Nieco mniej zobowiązującą, a równie popularną formą finansowania otwarcia restauracji, jest pożyczka. Sprawdza się ona szczególnie w przypadku tak zwanej małej gastronomii. Pożyczki udzielane są przez banki lub instytucje pozabankowe na kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Inaczej niż w wypadku kredytu, nie trzeba spełniać określonych wymagań wstępnych, dlatego jest to dobra opcja dla osób mających niską zdolność kredytową. 

Kiedy wybierzemy odpowiadającą nam ofertę, wystarczy skontaktować się z konsultantem danej firmy lub wypełnić wniosek online. Należy jednak mieć świadomość, że oferty pożyczkowe mogą wiązać się z niekorzystnymi warunkami spłaty lub wysokim oprocentowaniem. 

Forma finansowania – dotacje

Wiele możliwości początkującym przedsiębiorcom z branży gastronomicznej dają dotacje. Otwarcie restauracji przy ich pomocy może znacznie ułatwić planowanie budżetu dotyczącego rozkręcenia swojego biznesu. Wśród dotacji na otwarcie restauracji znajdują się programy aktywizujące osoby bezrobotne ze środków urzędów pracy czy dotacje w ramach programów polityki społecznej Unii Europejskiej (środki unijne). Na uwagę zasługują także dotacje na otwarcie restauracji pochodzące z programów o zasięgu ogólnokrajowym oraz tych organizowanych przez samorządy.

Europejskie, krajowe lub regionalne dotacje na otwarcie restauracji mogą znacznie ułatwić pierwszy krok do zainicjowania działania swojego wymarzonego lokalu gastronomicznego. Trzeba jednak pamiętać, że przy każdej z nich potrzebny jest wkład własnych zasobów finansowych.

Forma finansowania – crowdfunding

Jedną z nowszych form finansowania otwarcia restauracji jest crowdfunding. Inicjatywa ta polega na zbieraniu funduszy na określony cel od zainteresowanych rozwojem projektu osób. Opis inwestycji wraz z jej celami i założeniami umieszcza się na właściwych  stronach internetowych, starając się zainteresować jak największą ilość osób. Jeśli pomysł przypadnie użytkownikom do gustu, mogą oni wesprzeć inicjatywę, wpłacając określoną kwotę pieniędzy. Dzięki temu stają się częścią całego projektu. 

Zakładając zbiórkę crowdfundingową, trzeba pamiętać o konieczności transparentnego prowadzenia działań i określenie odpowiedniego przedziału czasowego. Zbiórki te mają bowiem założony termin końcowy, dlatego trzeba upewnić się, że będziemy mieć wystarczająco dużo czasu na zebranie potrzebnych funduszy. 

Wrzucanie pieniędzy do skarbonki

Dofinansowanie na otwarcie restauracji – podsumowanie

Bez względu na rodzaj otwieranej restauracji, koszty jej otwarcia są dla możliwości finansowych niejednego przedsiębiorcy bardzo wysokie. Z tego powodu wielu początkujących restauratorów szuka rozmaitych źródeł dla pokrycia kosztów założenia działalności (zobacz więcej: Franczyza w gastronomii: czy można zarobić na takim modelu?). Do głównych z nich należą: własne oszczędności, kredyty, pożyczka, dofinansowanie na otwarcie restauracji oraz crowdfunding.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.