Zamknięcie restauracji: jakie błędy mogą prowadzić do upadku?

Zamknięcie restauracji na skutek błędów stanowi obawę każdego właściciela lokalu gastronomicznego. Jak prowadzić restaurację, aby uniknąć jej przedwczesnego upadku? Ważne jest przede wszystkim posiadanie dobrych planów na prowadzenie swojego biznesu. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie dopuścić do zamknięcia restauracji? Podpowiadamy! 

Niewystarczający kapitał na działalność

Jednymi z głównych czynników, które mogą prowadzić do upadku restauracji są kwestie finansowe. Z tego powodu szczególnie ważne jest posiadanie odpowiednio wysokiego kapitału dla gastronomicznego biznesu. Przedwczesne zamknięcie restauracji wynika bowiem często z niedoszacowania kosztów otwarcia lokalu oraz przeszacowania przewidywanych przychodów. O płynność finansową restauracji na początkowym etapie jej działalności każdy restaurator powinien zadbać ze szczególną pieczołowitością.

Jak prowadzić restaurację, aby uniknąć problemów finansowych? Szczególnie na początku prowadzenia lokalu niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na drobiazgowe (i ostrożne) zarządzanie budżetem restauracji. Warto zatem np. dokładnie kontrolować ilość kupowanego jedzenia (jego marnowanie to jeden z głównych grzechów restauratorów!) czy szukać dostawców, oferujących nie tylko wysokiej jakości produkty, ale i konkurencyjne ceny.

Brak działań marketingowych

Prowadzenie restauracji wymaga troski o jakość serwowanych dań, odpowiednią obsługę gości oraz umiejętnego zarządzania budżetem. Niezbędne jest również zapewnienie lokalowi odpowiednich działań marketingowych, które przyczynią się do lepszej promocji i rozpoznawalności. Warto w tym celu zatrudnić zaznajomionego z branżą marketingową managera lub skorzystać z usług profesjonalnego dostawcy takich usług. Samodzielne prowadzenie działań marketingowych może bowiem być nie tylko nieskuteczne (w przypadku braku wystarczającej wiedzy o skutecznych metodach reklamy), ale również czasochłonne.

Jakie działania marketingowe warto podejmować przy prowadzeniu restauracji? Pierwsza grupa z nich to reklamy tradycyjne, takie jak: umieszczane w przestrzeni miejskiej (głównie nieopodal lokalu) banery, reklamy czy billboardy. Drugą grupę stanowią wszelkie działania związane z marketingiem internetowym. W jej skład wchodzą:

  • reklamy Google (Google Ads);
  • odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa;
  • umiejętne prowadzenie profilu restauracji w mediach społecznościowych;
  • płatne kampanie reklamowe na Facebooku.

Niewłaściwa kontrola zapasów

Niezwykle istotnym aspektem dbania o budżet restauracji jest odpowiednia kontrola zapasów. Niewłaściwe zarządzanie produktami w magazynie może skutkować koniecznością dokonywania zakupów na ostatnią chwilę (często po wyższej cenie) oraz marnowaniem produktów (szczególnie tych o krótszej dacie ważności). Kwestie logistyczne i zaopatrzeniowe mają zatem bardzo duży wpływ na utrzymanie rentowności restauracji i jej pozycji na rynku.

Niewłaściwa kontrola zapasów restauracji może też spowodować niedobór niektórych składników. Jeśli wchodzą one w skład najbardziej popularnych dań – ich brak będzie skutkować niezadowoleniem klientów.

Nieatrakcyjna lokalizacja

Ogromne znaczenie dla sukcesu restauracji ma jej lokalizacja. Trudno wyobrazić sobie, aby lokal cieszył się powodzeniem, jeśli byłby np. umiejscowiony w niebezpiecznej dzielnicy. Decydując się na otwarcie restauracji, należy zatem wybrać optymalne dla niej miejsce. Przy wyborze lokalizacji warto zwrócić uwagę m.in. na natężenie ruchu, estetykę okolicy czy odległość od najbliższego osiedla. Istotne jest również to, czy lokalizacja będzie pozwalać na udogodnienia dla gości restauracji np. otwarcie letniego ogródka w cieplejsze miesiące.

Brak dostosowania oferty do klientów

„Nasz klient, nasz pan” – to dewiza, o której warto pamiętać, posiadając swój gastronomiczny biznes. Prowadzenie restauracji wymaga bowiem dostosowania oferty do potrzeb klientów. W praktyce oznacza to dobre poznanie gustów gości, którzy odwiedzają lokal. Warto m.in. znać ich ulubione dania z menu, wielkość wybieranych porcji, preferowany sposobu przygotowywania lub podawania konkretnych potraw, a także średnią kwotę, jaką wydają podczas odwiedzin w restauracji. Ważnym źródłem wiedzy o preferencjach klientów są opinie, które zostawiają o restauracji w Internecie. Mogą one stanowić dla restauratora ważną informację zwrotną, mówiącą o tym, za co goście cenią lokal oraz na jakie ewentualne niedociągnięcia zwracają uwagę.

Brak szacunku dla gości

Brak szacunku dla gości może skutkować szybkim upadkiem restauracji. Jak w każdym biznesie, tak i w gastronomii, jednym z priorytetów jest odpowiednia obsługa klienta oraz kulturalne reakcje na jego nieprzychylne uwagi. Można nawet spotkać się z opinią, że odpowiednio traktowani goście lokalu są w stanie w większym stopniu zaakceptować pewne błędy (np. przedłużony czas oczekiwania na potrawę lub brak ulubionego dania).

Jak zadbać o to, aby goście restauracji byli zawsze traktowani z należytym szacunkiem? Najważniejsze, by odpowiednio dobrać pracowników, którym nie trzeba będzie powtarzać, jak ważna jest życzliwość wobec klientów lokalu. Warto również zainwestować w kursy kelnerskie, pozwalające personelowi dokształcić się w zakresie sztuki obsługi gości oraz serwowania potraw.

Zła ocena kosztów restauracji

Zamknięcie restauracji może być spowodowane złą oceną kosztów utrzymania lokalu. Jest to szczególnie poważny problem na początku prowadzenia restauracji, kiedy górę bierze często zbytni optymizm, a nie chłodna kalkulacja finansowa. Niedoszacowanie kosztów inwestycji stanowi jeden z poważniejszych i jednocześnie najczęściej popełnianych błędów przez początkujących restauratorów. Szacując przewidywane koszty prowadzenia restauracji, warto kierować się realizmem i zawsze mieć w zanadrzu pewną „poduszkę finansową”, do której można awaryjnie sięgnąć w gorszych okresach działalności.

Brak chęci do nauki

Niechęć do nauki i sukcesywnego poszerzania swoich kompetencji to bardzo zła cecha – szczególnie w tak dynamicznej branży, jaką jest gastronomia. Dlatego ważne jest, aby każdy właściciel restauracji nieustannie doskonalił umiejętności prowadzenia swojego biznesu. Źródłem nauki mogą być uwagi od klientów (warto rozmawiać z nimi na żywo oraz regularnie czytać opinie w Internecie), ale również uczestnictwo w kursach lub w targach branżowych. Warto również sięgać po specjalistyczną, branżową literaturę. Właściciel restauracji powinien wiedzieć, że niezależnie od stażu prowadzenia lokalu, zawsze powinno być w nim miejsce na nową wiedzę.

Rzetelne sporządzanie umów

Elementem każdego biznesu jest zawieranie umów z kontrahentami, pracownikami czy klientami. Prowadząc restaurację, szczególną uwagę należy przywiązywać do zapewnienia uczciwych umów o pracę dla swojego personelu oraz do odpowiedniego spisania umowy najmu lokalu. Każdy dokument powinien być skrupulatnie przygotowany, najlepiej przez prawnika. Pamiętajmy, że źle sporządzona umowa może nas wpędzić w kłopoty. 

Błędy prowadzące do upadku restauracji – podsumowanie

Chcąc uniknąć przedwczesnego zamknięcia restauracji, należy wystrzegać się kilku najważniejszych błędów. Należą do nich m.in.: zapewnienie zbyt małego kapitału na działalność, brak działań marketingowych bądź też niewłaściwa kontrola zapasów lub usytuowanie lokalu w mało atrakcyjnej lokalizacji. Błędów tych na szczęście da się uniknąć, jeśli zawczasu o to zadbamy.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.