Horrendalne prowizje portali do zamawiania jedzenia. Sprawdź zestawienie!

Na rynku jest już kilka aplikacji do zamawiania jedzenia. Której warunki są najkorzystniejsze dla restauratora? Zestawiliśmy dla Was prowizje, żebyście mogli się przekonać z którymi firmami opłaca się wejść we współpracę!

Na rynku jest już kilka aplikacji do zamawiania jedzenia. Której warunki są najkorzystniejsze dla restauratora? Zestawiliśmy dla Was prowizje, żebyście mogli się przekonać z którymi firmami opłaca się wejść we współpracę! 

Rynek food delivery od czasu pandemii

Pandemia wywróciła rynek gastronomiczny do góry nogami. Zmieniła nasze przyzwyczajenia i bezpośrednio wpłynęła na wzrost ilości zamówień z dostawą we wszystkich lokalach, które ją oferują. Liczba zamówień z odbiorem osobistym również jest większa, niż przed pandemią. Z badań przeprowadzonych w sierpniu 2021 roku przez IRiS, czyli Międzynarodową Sieć Instytutów Badawczych, wynika, że aż 22% Polaków zamawia jedzenie z dowozem raz w tygodniu! Prawie co czwarty nasz rodak (24%) przyznaje, że zamawia jedzenie częściej, niż przed pandemią. To duża liczba, która zasługuje na szczególną uwagę każdego restauratora, który obserwuje rynkowe trendy i stara się do nich przystosować. 

Po co mi te portale? 

Czy można prowadzić w tych czasach lokal gastronomiczny bez wsparcia portali i aplikacji do zamawiania jedzenia? Owszem, można. Własny system zamówień online na stronie www restauracji lub dedykowana aplikacja mobilna to sposób, który pozwala uniezależnić się od aplikacji. Dodatkowo zapewnia Twoim klientom tak ważną w tych czasach możliwość składania zamówień online. Jeśli jesteś zainteresowany stroną www lub aplikacją z możliwością składania zamówień – kliknij tutaj!

Czy to jednak oznacza, że kompletnie nie warto wchodzić we współpracę z zewnętrznymi dostawcami zamówień? Niekoniecznie! 

Portale są po prostu wygodne dla klientów. Szeroki wybór różnych rodzajów kuchni, zestawione informacje na temat czasu dostawy czy szybki podgląd lokali, które dowożą w okolicy – to spore udogodnienia, z których klienci gastronomii lubią korzystać. Warto budować bazę swoich własnych, lojalnych klientów, którzy zamówienia będą składali bezpośrednio w naszej restauracji, ale co z tymi, którzy korzystają aplikacji i nie zamierzają przestać? 

Możesz o nich zawalczyć wchodząc we współpracę z aplikacjami zewnętrznymi. Minus tego rozwiązania jest spory – prowizje, które naliczają obecne na rynku aplikacje zaczynają się od 13%, a kończą na nawet 30% w przypadku zamówień dostarczanych przez zewnętrznego kuriera. To skutecznie odstrasza przedsiębiorców i budzi ich uzasadnioną niechęć do portali do zamawiania jedzenia. 

“30%?! To przecież zdzierstwo!” 

Łatwo nam zrozumieć oburzenie na tak wysokie stawki prowizyjne. Rozumiemy również, że restauratorzy, mimo świadomości tego, że prowizje pośredników są zdecydowanie za wysokie, wchodzą z nimi we współpracę. Na rynku doszło jednak do kuriozalnych sytuacji, w których to restauratorzy boją się rezygnować ze współpracy z pośrednikami, bo wiedzą, że bez nich może być ciężko poradzić sobie na dzisiejszym rynku. 

Rozwiązanie? Apetilo! 

Wy, restauratorzy, chętnie rozmawiacie z nami o swoich potrzebach i problemach. To Wasze głosy sprawiły, że postanowiliśmy rozwiązać dylemat branży gastronomicznej dotyczący pośredników w składaniu zamówień. Dziś możemy przedstawić Wam Apetilo – portal do zamawiania jedzenia przyjazny dla użytkowników i uczciwy wobec restauracji. 

Chcemy grać z Wami do jednej brami. Robić biznes z Wami, a nie na Was. Stworzyć miejsce, które polubicie Wy i Wasi klienci. Miejsce, które z przyjemnością będziecie im polecali. Z jasnymi warunkami współpracy, bez horrendalnych stawek prowizyjnych. 

Ale niskie prowizje, bo od 1,8 do 6,8% wartości zamówienia, to nie jedyna przewaga Apetilo nad konkurentami: Inne ważne zalety Apetilo to:

  • Samodzielna i intuicyjna edycja menu – możesz sam edytować swoje menu, a my nie ingerujemy w ceny, które ustawiacie na naszym portalu. To Wasza decyzja, czy będą takie same, jak te w lokalu,
  • Zbieranie zgód marketingowych w imieniu restauracji – czego nie robi żaden inny portal, poza nami! Klientowi, który składa zamówienie dajemy możliwość wyrażenia zgód na kontakt marketingowych również dla Ciebie. Jeśli to zrobi – przekażemy Ci ją, a Ty będziesz mógł ją wykorzystywać do przeprowadzania np. kampanii mailingowych lub smsowych!
  • Indywidualny opiekun po stronie Apetilo – chociaż korzystanie z naszej platformy jest banalnie proste, to zapewniamy Ci indywidualną opiekę w postaci dedykowanego specjalisty, który będzie odpowiadał na Twoje pytania i przeprowadzi z Tobą pierwszą konfigurację restauracji na portalu. 

Czy to wystarczy, żeby Cię przekonać? 

Wypełnij formularz poniżej albo przejdź na www.nowyportal.pl

i dołącz do rewolucji w branży gastronomicznej!