Jak otworzyć bar? Typy lokali, praktyczne porady i pomysły

Jak otworzyć bar? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców, pragnących spróbować swoich sił w branży gastronomicznej. W artykule odpowiemy, co powinno składać się na dobry pomysł na bar oraz jak otworzyć bar z jedzeniem lub alkoholem. Sprawdź!

Pierwsze kroki

Jak otworzyć bar? Pierwszym krokiem jest nakreślenie jego koncepcji i zadecydowanie, jaki konkretny rodzaj lokalu chce się otworzyć. Pod nazwą „bar” może kryć się bowiem wiele typów obiektów gastronomicznych – od pubów serwujących alkohol i przekąski, przez bary mleczne i lokale bistro, po bardziej wyszukane sushi bary i grill bary. Na etapie budowania koncepcji lokalu należy przemyśleć również pomysł na bar w kontekście:

 • koncepcji wnętrz – wizja wystroju baru jest uzależniona od charakteru miejsca, serwowanego menu oraz własnych preferencji;
 • nazwy lokalu i jego reklamy – chwytliwa nazwa i szeroko zakrojone działania reklamowe to ważny element początkowej fazy funkcjonowania działalności gastronomicznej;
 • lokalizacji baru – należy wziąć przy tym pod uwagę bliskość docelowej klienteli (na przykład umiejscowienie baru mlecznego przy uniwersyteckim kampusie, pubu w ruchliwym centrum miasta, sushi baru nieopodal przestrzeni biurowych);
 • niezbędnego sprzętu – otwarcie pubu wiąże się z koniecznością dobrego wyposażenia w akcesoria barmańskie, a postawienie na bardziej gastronomiczną ofertę wymaga solidnie zaopatrzonej kuchni.
Bar z alkoholem i jedzeniem

Formalności prawne

Otwarcie baru – podobnie jak każdej innej działalności gospodarczej – wiąże się z koniecznością spełniania regulowanych prawem formalności. Niekiedy wiążą się one ze sporymi wydatkami, które trzeba wliczyć w ogólny koszt otwarcia baru. Do najważniejszych formalności prawnych przy otwarciu baru z jedzeniem lub alkoholem należą:

 • rejestracja działalności gospodarczej wraz z otwarciem rachunku bankowego i znalezieniem biura rachunkowego oraz wyborem formy opodatkowania;
 • przygotowanie projektu technologicznego obiektu dla sanepidu;
 • wyrobienie książeczek sanepidowskich pracownikom;
 • zlecenie badań jakości wody;
 • podpisanie umowy na wywóz śmieci;
 • dostosowanie obiektu do wymogów ochrony przeciwpożarowej;
 • sporządzenie dokumentacji HACCP i GHP dotyczących analizy zagrożeń oraz dobrych praktyk higienicznych;
 • licencja na sprzedaż napojów alkoholowych – to wymóg szczególnie istotny w przypadku pubów;
 • opłata dla ZAiKS dotycząca licencji na odtwarzanie muzyki.

Nazwa i reklama baru

Jednym z najważniejszych elementów pomysłu na bar z jedzeniem lub alkoholem jest wybór odpowiedniej nazwy dla lokalu. Powinna być ona chwytliwa, łatwa do zapamiętania i wymówienia oraz nawiązująca do charakteru baru i jego menu. Błyskotliwa nazwa może stać się jego znakiem rozpoznawczym, co zaowocuje szczególnie w początkowej fazie działalności lokalu. 

Równie ważna na pierwszym etapie prowadzenia gastronomicznej działalności jest odpowiednia reklama. Działania promocyjne mogą sprowadzać się do tych o charakterze outdoorowym (plakaty, banery, ulotki), niezwykle istotne jest jednak również zaistnienie w Sieci. 

Promocja w internecie może być prowadzana za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok) lub płatnej kampanii w Google Ads. Przeprowadzenie skutecznej kampanii reklamowej wiąże się z koniecznością poznania swojej grupy docelowej oraz dostosowaniem charakteru i języka kampanii do specyfiki swoich potencjalnych klientów.

Przegląd statystyk z reklam

Wyposażenie baru, którego nie może zabraknąć

Dobry pomysł na bar powinien również dotyczyć sprzętu, w jaki będzie wyposażony lokal. W przypadku pubu niezbędne będą akcesoria barmańskie, dozowniki i nalewaki, blendery i shakery, kostkarki i kruszarki do lodu czy zmywarki do szkła.  Bar mleczny, szybkiej obsługi lub bistro musi być wyposażony w patelnie, garnki, krajalnice, tostery i opiekacze czy prasy do kotletów i hamburgerów. 

Bez względu jednak na rodzaj otwieranego baru, nie może zabraknąć w nim sprzętów i akcesoriów uniwersalnych dla każdego typu lokalu gastronomicznego: urządzeń chłodniczych, zlewów, stołów i szafek gastronomicznych.

Niezwykle istotną częścią wyposażenia baru jest również system POS. Składają się na niego zaawansowane narzędzia cyfrowe służące lepszemu zarządzaniu sprzedażą, finansami, stanem magazynowym czy dowozami. Dobry i zakupiony z zaufanego źródła system POS (np. od Restaumatic) może zwiększyć szanse lokalu na odniesienie sukcesu.

Jak otworzyć bar – podsumowanie

Otwarcie własnego baru z jedzeniem lub alkoholem może być udanym pomysłem na biznes. Planując to przedsięwzięcie, należy mieć jednak od początku konkretny pomysł na bar i nie zapomnieć o konieczności spełnienia niezbędnych formalności.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.