Nazwa restauracji – jaką wybrać, by przyciągnąć gości?

Nazwa restauracji – jaką wybrać, by przyciągnąć gości?

Wybór właściwej nazwy dla restauracji to jedna z ważniejszych decyzji, którą musisz podjąć w biznesie gastronomicznym. Stanowi wizytówkę lokalu, a jej unikalność może wyróżnić go na tle konkurencji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nazwy restauracji? Dowiedz się więcej!

Dlaczego nazwa jest ważna dla restauracji?

Nazwa stanowi kluczowy element budowania wizerunku restauracji na rynku. Jej wybór to jeden z pierwszych kroków, które należy wykonać, gdy planujesz otwarcie lokalu.

W dużym stopniu decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie restauracja wywiera na klientach. Stanowi narzędzie marketingowe, dzięki któremu możesz zwiększyć zyski. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli nazwa będzie łatwo zapadać w pamięć klientów, to mogą oni częściej wracać do lokalu i polecać go innym.

Dzięki niej łatwiej stworzysz silną, rozpoznawalną markę, która będzie przyciągać klientów.

Jak wybrać nazwę dla restauracji?

Skąd wziąć pomysł na nazwę dla restauracji? Najpierw należy określić profil klienta lokalu. Musisz dokładnie wiedzieć, kto jest odbiorcą Twojej oferty. Ustal, jak spędza czas, jaki ma styl życia, do jakiej grupy zawodowej należy. 

Zastanów się: czy goście lokalu to głównie zabiegani pracownicy korporacji, szukający eleganckich miejsc, w których będą mogli smacznie zjeść i odbyć spotkanie biznesowe? A może klientami są studenci, którzy preferują domowe obiady w przystępnej cenie? 

Pamiętaj, że nazwa restauracji powinna być ściśle związana z charakterystyką grupy docelowej. Gdy odzwierciedla ona jej potrzeby, to klienci łatwiej się utożsamiają z lokalem. 

Jeśli Twoje miejsce ma przyciągać rodziny z dziećmi, warto pomyśleć o nazwie, która będzie budzić ciepłe odczucia. Ma ona sugerować, że rodzice i maluchy miło spędzą w nim czas. Gdy poszukujesz nazwy dla osiedlowego bistro z domowymi posiłkami, musisz wziąć pod uwagę, że odbiorcami oferty będą wielbiciele prostej, smacznej kuchni (jak u babci czy mamy). 

Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie osobowości marki. Co to oznacza? Ustal główne cechy Twojego lokalu. Wybierz przymiotniki, które najlepiej go opisują. Takie elementy pomogą znaleźć dla niego ciekawą nazwę, która przyciągnie klientów.

Jaka powinna być nazwa restauracji - infografika.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nazwy lokalu gastronomicznego?

Istnieje wiele elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru nazwy dla lokalu. Powinna ona być unikalna, wskazywać styl restauracji i rodzaj serwowanych posiłków. 

Wyróżnij się

Musisz mieć nazwę, która będzie wystarczająco chwytliwa, by wyróżnić się na tle konkurencji, która wśród restauracji jest zawsze zacięta. Zwróć uwagę na to, żeby była krótka, prosta, zapadająca w pamięć, wzbudzająca ciekawość i najlepiej nawiązująca do Twojego najbliższego otoczenia, regionu.

Wybierz nazwę, która opisuje Twój biznes

Jak już wspomnieliśmy dobrze dopasowane, kreatywne nazwy restauracji jasno odzwierciedlają jej ofertę. Dzięki temu potencjalni klienci od razu wiedzą, co znajdą w menu. 

Jeśli specjalizujesz się w daniach typu fast food i proponujesz klientom np. kebaby, to możesz uwzględnić w nazwie słowo „kebab”. Gdy prowadzisz pizzerię, to nawiąż do pizzy lub kuchni włoskiej.

Nazwa restauracji musi być chwytliwa, gdyż na niej zbudujesz swój brand.

Dopasuj nazwę do menu

Spójność jest zawsze mile widziana. Podczas wyboru nazwy restauracji, ich właściciele niejednokrotnie odnoszą się do menu, które chcą serwować gościom. Nawiązują do nazw dań, produktów spożywczych, napojów, regionów, kultury miejsc, których kuchnię podają gościom.

Nazwa lokalu to obowiązkowy element, który musisz umieścić w menu elektronicznym i papierowym. Pamiętaj, że możesz ją ciekawie wyeksponować w karcie dań. Jak to zrobić? Umieść ją w różnych miejscach menu, np. przy ofertach specjalnych. Nazwa nie musi przecież znajdować się wyłącznie na stronie tytułowej menu. 

Jednak uwaga – przypominaj o niej gościom delikatnie i subtelnie. Jej rozmieszczenie czy częstotliwość użycia nie może zaburzać przejrzystości i czytelności karty dań.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nazwy w opisie potraw. W ten sposób podkreślisz silny i logiczny związek pomiędzy wizerunkiem lokalu a jego kuchnią. Jeśli Twoja restauracja nazywa się „Kuchnia jak u Mamy”, to opis jednej z zup może brzmieć: „Zupa pomidorowa jak u Mamy”.

Warto wspomnieć, że dzięki systemowi sprzedaży online dla gastronomii od Restaumatic masz szansę na swobodne dokonywanie zmian w menu (w tym w opisach posiłków) na stronie WWW lokalu

Dzięki oprogramowaniu łatwo i szybko zarządzisz wyglądem i składem elektronicznej karty dań online, a także zyskasz dodatkowy kanał sprzedaży. 

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

Puść wodze fantazji

Kreatywność nie zna granic. W wymyślaniu nazwy dla restauracji, zwłaszcza w wysoko zaludnionych miastach, gdzie jest również sporo młodych ludzi i cudzoziemców, popularne są także nazwy surrealistyczne, odbiegające całkowicie od miejsca, czy charakteru kuchni. Jeżeli prowadzisz restaurację, która w założeniu jest nowoczesną przestrzenią, taki kierunek może być dla Ciebie dobry. 

Pomyśl o nazwie, która stanie się integralną częścią logo lokalu. To niezwykle ważne, aby te dwa elementy identyfikacji wizualnej ze sobą współgrały. Stanowią symbol restauracji i pozwalają klientom ją zapamiętać.

Jeśli np. nazwa lokalu nawiązuje do kuchni ekologicznej, to logo może być utrzymane w ciepłych kolorach ziemi i tym samym nawiązywać do natury. Takie rozwiązanie przyciągnie uwagę gości i odda charakter miejsca.

Unikaj przesady

Upewnij się, że Twoja nazwa nie zawiera zbyt wielu słów lub błędów w pisowni. Może to stworzyć negatywne postrzeganie Twojej restauracji w umysłach klientów. Nikt nie chciałby być kojarzony z nazwą, której nie da się wymówić lub zapamiętać, a tym bardziej z taką nazwą, która przez nasze niedopatrzenie ma błędy.

Baw się językiem

W wymyślaniu nazwy restauracji możesz wykorzystać również język ojczysty. Używać symboli, rymów, przestawiać litery, wstawiać zagraniczne litery w np. polskie nazwy. Grać słowami i znaczeniami. Nada to nie tylko wyjątkowość, ale też pokaże, że podchodzisz do tego zadania z poczuciem humoru.

Zastosuj cyfry

Oryginalnym pomysłem jest użycie w nazwie restauracji liczb. Mogą to być liczby ważne dla Ciebie, istotne dla lokalizacji restauracji lub np. współrzędne geograficzne.

Nazwa restauracji powinna być prosta, chwytliwa i poprawna.

Kiedy wybrać nazwę dla naszego lokalu?

Nazwa restauracji może być wybierana (lub zmieniana) w trzech, przykładowych sytuacjach:

  1. Przed otwarciem restauracji –  nazwanie lokalu na etapie planowania rozpoczęcia działalności pomoże w budowaniu jego spójnego wizerunku i identyfikacji wizualnej.
  2. Kiedy koncepcja działalności gastronomicznej jest już gotowa – w tym punkcie upewnij się, że nazwa odzwierciedla styl, ofertę i atmosferę, którą chcesz stworzyć.
  3. Podczas odświeżania wizerunku – zmieniona nazwa restauracji może przyciągnąć nowych klientów i odświeżyć markę.

O czym należy pamiętać i na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybór nazwy dla lokalu gastronomicznego bywa wyzwaniem. Aby był trafny, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nazwa restauracji powinna być wyjątkowa, łatwa do zapamiętania oraz ma odzwierciedlać charakter kuchni i jej atmosferę. Musi budzić dobre skojarzenia i wyróżniać lokal na tle konkurencji.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Zespół działu marketingowego Restaumatic.