Nazwa restauracji – jaką wybrać, by przyciągnąć gości

Nazwa restauracji to bardzo istotna rzecz, na jaką zwracają uwagę klienci, gdy wybierają lokal, w którym chcą zjeść. Dlatego ważne jest, aby wybrać nazwę, która przyciągnie ich uwagę i pozostawi miłe skojarzenie. Oczywiście wybór nazwy restauracji nie jest łatwy. Wymaga kreatywności i dobrego przeanalizowania grupy osób, do których restaurator chce dotrzeć ze swoją ofertą. Poniżej kilka podpowiedzi jak wybrać idealną nazwę dla restauracji.

Wyróżnij się

Musisz mieć nazwę, która będzie wystarczająco chwytliwa, by wyróżnić się na tle konkurencji, która wśród restauracji jest zawsze zacięta. Zwróć uwagę na to, żeby była krótka, prosta, zapadająca w pamięć, wzbudzająca ciekawość i najlepiej nawiązująca do Twojego najbliższego otoczenia, regionu. 

Dopasuj nazwę do menu

Spójność jest zawsze mile widziana. Podczas wyboru nazwy restauracji, ich właściciele niejednokrotnie odnoszą się do menu, które chcą serwować gościom. Nawiązują do nazw dań, produktów spożywczych, napojów, regionów, kultury miejsc, których kuchnię podają gościom.

Puść wodze fantazji

Kreatywność nie zna granic. W wymyślaniu nazwy dla restauracji, zwłaszcza w wysoko zaludnionych miastach, gdzie jest również sporo młodych ludzi i cudzoziemców popularne są także nazwy surrealistyczne, odbiegające całkowicie od miejsca, czy charakteru kuchni. Jeżeli prowadzisz restaurację, która w założeniu jest nowoczesną przestrzenią, taki kierunek może być dla Ciebie dobry.

Unikaj przesady

Upewnij się, że Twoja nazwa nie zawiera zbyt wielu słów lub błędów w pisowni. Może to stworzyć negatywne postrzeganie Twojej restauracji w umysłach klientów. Nikt nie chciałby być kojarzony z nazwą, której nie da się wymówić lub zapamiętać a tym bardziej z taką nazwą, która przez nasze niedopatrzenie ma błędy. 

Baw się językiem

W wymyślaniu nazwy restauracji możesz wykorzystać również język ojczysty. Używać kalambur, symboli, rymów, przestawiać litery, wstawiać zagraniczne litery w np. polskie nazwy. Grać słowami i znaczeniami. Nada to nie tylko wyjątkowość, ale też pokaże, że podchodzisz do tego zadania z poczuciem humoru. 

Zastosuj cyfry

Oryginalnym pomysłem jest użycie w nazwie restauracji liczb. Mogą to być liczby ważne dla Ciebie, istotne dla lokalizacji restauracji lub np. współrzędne geograficzne. 

O czym należy pamiętać i na co jeszcze zwrócić uwagę?

1) Wybierz nazwę, która opisuje Twój biznes. Na przykład, jeśli sprzedajesz jedzenie typu fast food jak np. kebaby, to powinieneś użyć słowa „kebab” w nazwie, żeby rodzaj posiłków od razu sugerował, co zabiegany klient może u ciebie zjeść. 

2) Użyj nazwy, która jest łatwa do przeliterowania. Nie utrudniaj klientom zapamiętania nazwy restauracji. Zbytnia oryginalność jest w tym przypadku Twoim wrogiem. 

3) Czerp pomysły z najbliższego otoczenia, wykorzystaj historię, kulturę, tradycje miejsca, w którym jest Twój lokal. 

4) Nie używaj słów, które są już używane przez inną firmę. Nie stwarzaj okazji, żeby potencjalny klient się pomylił i złożył zamówienie u konkurencji. 

5) Nie wybieraj nazwy, która jest zbyt długa. Długie nazwy wyglądają nieprofesjonalnie. 

6) Nie używaj nazwy, która ma osobiste znaczenia. Może to zaszkodzić Twojej marce.

7) Bądź kreatywny! Zaskocz potencjalnych klientów nieszablonową nazwą lub jej zapisem. 

8) Upewnij się, że nazwa jest zapamiętywalna. Zapytaj kilka osób o ich zdanie, co do nazwy lokalu. 

9) Miej na uwadze, że ludzie często będą pytać, co oznacza nazwa. Wybierz więc coś, co wyjaśnia cel nazwy. Przygotuj się na pytania o genezę lokalu i wyboru nazwy. 

10) Wreszcie, upewnij się, że nazwa jest wymawialna. Powtórz ją głośno kilka razy, sprawdź, czy wszystko dobrze brzmi. 

Wybór nazwy dla restauracji jest jednym z najbardziej ekscytujących momentów dla restauratora. Nazwa  restauracji powinna być chwytliwa i unikalna oraz odzwierciedlać Twój styl gotowania i Twoją grupę docelową. Dobra nazwa restauracji to wabik na klientów, już sama nazwa może zachęcić ich, żeby skorzystali z oferty Twojego lokalu. Nie ignoruj tego zadania i poświęć więcej czasu na wybór idealnej nazwy dla Twojej restauracji.

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.