Sprzedaż jedzenia przez Internet – cyfryzacja w gastronomii

sprzedaż jedzenia przez internet

W ciągu kilku lat w gastronomii dokonała się prawdziwa rewolucja: oprócz standardowej sprzedaży stacjonarnej błyskawicznie rozwinęła się również sprzedaż jedzenia przez Internet. To efekt zarówno upodobań klientów, jak i upowszechnienia cyfrowych płatności. Sprzedaż posiłków online ograniczyła się w praktyce do kilku kliknięć: od wyboru restauracji i punktu z menu po wskazanie miejsca dostawy oraz płatności elektronicznej. To znacząco poszerza możliwości restauratorów i biznesu gastronomicznego, ale wiąże się też z szeregiem nowych obowiązków. Co warto wiedzieć, uruchamiając działalność gastronomiczną w sieci? Co można sprzedawać przez Internet? Sprawdź!

Sprzedaż jedzenia przez Internet – poznaj wymagania

Model sprzedaży jedzenia przez internet w Polsce jest zjawiskiem relatywnie nowym. Niezależnie od tego obowiązują go ściśle określone regulacje prawne. 

Przede wszystkim podstawą jakiejkolwiek aktywności w sprzedaży jedzenia przez internet jest oficjalna działalność gospodarcza – jednoosobowa lub w formie np. stworzonej do tego celu spółki. Jest to niezbędne do realizacji drugiego kroku, a więc zgłoszenia biznesu gastronomicznego do Sanepidu, ponieważ handel żywnością – również elektroniczny – wymaga pozwolenia od Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Oprócz kwestii formalnych trzeba zadbać o realizację założeń dotyczących m.in. odpowiedniego magazynowania, transportu czy wyboru opakowań. Należy też zwrócić uwagę na kwestie prawne – np. dot. przetwarzania danych osobowych klientów, którzy składają zamówienia na posiłki przez internet. Nachodzi na to oczywiście także szereg innych zapisów dot. pozostałych praw konsumentów. 

Odrębną kwestią pozostaje marketing. Uruchamiając sprzedaż jedzenia przez Internet, trzeba przebić się z ofertą do świadomości potencjalnych odbiorców – na niełatwym rynku gastronomicznym to również wymagające zadanie. Trzeba również wziąć pod uwagę korzystną inwestycję w system restauracyjny online, który znacząco ułatwi pracę całego lokalu oraz wpłynie na zwiększenie dochodów ze sprzedaży.

zamawianie jedzenia przez internet

Jak prezentować jedzenie w internecie, aby sprzedawać?

Marketing gastronomiczny odgrywa szczególną rolę w zwiększeniu sprzedaży w restauracji poprzez działania w sieci. Na jakie działania zwrócić uwagę? Kluczową rolę odgrywają tu zdjęcia. Powinny być to wysokiej klasy fotografie wykonane przez specjalistów, dbających o właściwe oświetlenie czy wyeksponowanie konkretnych produktów. Warto pamiętać, że zdjęcia mogą być wykorzystane nie tylko w kontekście menu, ale całej polityki marketingowej – doskonale sprawdzą się np. do aktywności w mediach społecznościowych. 

Internet umożliwia również zagłębienie się w skład potraw. Stąd ważne są opisy potraw, które muszą z jednej strony przyciągać słowem, ale być również precyzyjne. Tu należy zwrócić uwagę na kwestię prezentacji alergenów – każde danie powinno zostać dokładnie scharakteryzowane pod kątem potencjalnych czynników. 

Tworząc menu w internecie, dobrym krokiem jest nie tylko jego czytelne przedstawienie, ale też dbałość o stworzenie kategorii produktowych – w ten sposób klient szybciej odnajdzie tę grupę potraw, która go obecnie interesuje. To ważne szczególnie w przypadku biznesów gastronomicznych, które oferują szeroką grupę dań. 

Ważne, by powiązać prezentację dań z marketingiem. Stąd istotną rolę pełnić powinny:

  • rabaty i promocje na konkretne dania lub grupy produktowe,
  • opinie klientów, które warto zbierać i prezentować np. z Google lub Tripadvisor,
  • programy lojalnościowe dla klientów. 

Warto również umieścić ofertę lokalu gastronomicznego w aplikacjach do zamawiania jedzenia np. w Apetilo. Nasza aplikacja pozwala na estetyczne i czytelne zaprezentowanie całego menu lokalu, a także poszczególnych potraw. Umożliwia również szybkie złożenia zamówienia oraz jego prostą finalizację. Takie rozwiązania uwielbiają restauratorzy i ich klienci!

kupowanie jedzenia przez internet

Sprzedaż jedzenia przez Internet a Sanepid

Sprzedaż jedzenia przez internet regulowany jest ściśle przez prawo. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jak różnią się wymogi Sanepidu w gastronomii względem np. prawa. Co można sprzedawać w internecie, prowadząc np. restaurację lub bar? 

Internetowa sprzedaż jedzenia zakłada, że w trybie online można zaoferować praktycznie wszystko – pod warunkiem że produkty te są zgodne z założeniami Sanepidu, sprzedawca zadbał np. o przedstawienie tabeli alergenów i z założenia nie zastosowano przy przygotowaniu dań produktów niezgodnych z prawem. 

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zaoferować np. samodzielnie wytwarzaną pizzę, domowe obiady czy wyrafinowane dania kuchni francuskiej. 

Sprzedaż jedzenia przez Internet – podsumowanie

Mimo że uruchomienie sprzedaży jedzenia przez Internet wiąże się z wyzwaniami administracyjnymi, prawnymi i wizerunkowymi, niewątpliwie warto zaangażować się w ten model gastronomii. Z czasem będzie zyskiwał na jeszcze większej popularności – to efekt zmian tendencji zakupowych w społeczeństwie i faktu, że na rynku dominować będzie pokolenie przywykłe do e-handlu. Trzeba mieć też na uwadze, że sprzedaż jedzenia przez Internet kroki może znacząco przyczynić się do zwiększenia obrotów w restauracji. Warto patrzeć na tę formę sprzedaży jako drugi filar działalności – równorzędny do prowadzenia tradycyjnego lokalu stacjonarnego. 

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.