Inne - Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog/inne/ Wed, 24 Jan 2024 10:36:42 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.2 https://restaumatic-blog-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/2018/06/restlogo-ico-1.png Inne - Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog/inne/ 32 32 Nowości w produktach Restaumatic: Rozbudowane statystyki sprzedaży https://www.restaumatic.com/blog/nowosci-w-produktach-restaumatic-rozbudowane-statystyki-sprzedazy/ Wed, 29 Nov 2023 15:26:56 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6372 Ogłaszamy wprowadzenie rozbudowanych statystyk sprzedaży, które są dostępne dla każdego w Panelu Restauratora. Zyskasz jeszcze większe możliwości analizowania biznesu. Sprawdzisz, które kanały sprzedaży i strefy dostaw przynoszą Ci najwięcej zysków. Jak najlepiej wykorzystać potencjał statystyk sprzedaży? O tym w artykule! Rozbudowane statystyki sprzedaży – najważniejsze informacje Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji, musimy zacząć od omówienia …

Przeczytaj całość "Nowości w produktach Restaumatic: Rozbudowane statystyki sprzedaży"

The post Nowości w produktach Restaumatic: Rozbudowane statystyki sprzedaży appeared first on Restaumatic.

]]>
Ogłaszamy wprowadzenie rozbudowanych statystyk sprzedaży, które są dostępne dla każdego w Panelu Restauratora. Zyskasz jeszcze większe możliwości analizowania biznesu. Sprawdzisz, które kanały sprzedaży i strefy dostaw przynoszą Ci najwięcej zysków. Jak najlepiej wykorzystać potencjał statystyk sprzedaży? O tym w artykule!

Rozbudowane statystyki sprzedaży – najważniejsze informacje

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji, musimy zacząć od omówienia podstaw, czyli co zyskujesz dzięki statystykom oraz gdzie je znaleźć w Panelu Restauratora. 

Statystyki sprzedaży – wiedza, która pomoże Ci więcej zarabiać

Nowa odsłona statystyk sprzedaży to potężne narzędzie, które może pomóc Ci zwiększyć sprzedaż w restauracji i lepiej zrozumieć swoich klientów. Dzięki zaawansowanym statystykom:

  • Wiesz, skąd przychodzą zamówienia – zobaczysz, czy więcej klientów zamawia przez telefon, stronę internetową, czy może przez portale do zamawiania jedzenia.
  • Dowiesz się, gdzie dostarczać więcej jedzenia – statystyki pokażą, która część miasta lub jaka strefa dostawy przynosi najwięcej zamówień i pieniędzy.
  • Zdecydujesz, gdzie promować swoją restaurację – jeśli wiesz, które obszary generują największy przychód, możesz tam kierować więcej reklam i promocji.
  • Udoskonalisz planowanie i zarządzanie – mając dokładne informacje o liczbie zamówień i generowanych przychodach, możesz lepiej zarządzać personelem i budżetem.

Jak uzyskać dostęp do statystyk?

  1. Zaloguj się do Panelu Restauratora, aby to zrobić, wejdź na swoją domenę i dopisz /admin (np. www.abcdef.pl/admin), następnie podaj dane logowania otrzymane od specjalisty. 
  2. Po zalogowaniu kliknij przycisk „Statystyki”, po lewej stronie ukaże się menu „Sprzedaż”, z którego możesz wybrać interesującą Cię opcję, czyli „Statystyki sprzedaży całkowitej” lub „Statystyki sprzedaży w strefach dostaw”.

Statystyki ogólne

Statystyki ogólne to miejsce, w którym możesz zobaczyć, jak radzi sobie restauracja w porównaniu do poprzedniego okresu. Dzięki temu dowiesz się:

  • gdzie restauracja notuje najwięcej zamówień, 
  • jaki jest przychód,
  • jaka jest liczba zrealizowanych zamówień,
  • jaka jest średnia wartość koszyka.

⚠ Ważna wiadomość dla właścicieli więcej niż jednego lokalu – możesz przeglądać statystyki dla wszystkich restauracji, do których masz dostęp na koncie (można to w prosty sposób filtrować, co pokazujemy niżej w artykule). 

Na poniższym obrazie widzisz statystyki restauracji za okres ostatnich 30 dni. Pomarańczowa linia pokazuje aktualny wynik (liczba zamówień i przychód), a linia w kolorze żółtym pokazuje wynik za poprzedni okres. Tak samo w przypadku przychodu, okresy są oznaczone odpowiednim kolorem.

⚠ WAŻNE: Widok możesz przełączyć na porównanie roczne, w ten sposób statystyki będą pokazywać zmiany rok do roku.

Pierwsze, co od góry rzuca się w oczy to trzy kafelki. Przedstawiają one podsumowanie wybranego przez Ciebie okresu, dzięki czemu masz wgląd we wszystkie najważniejsze informacje. Zaczynając od lewej, widzisz: 

  • liczbę zrealizowanych zamówień (liczba w nawiasie pokazuje procentową różnicę względem poprzedniego okresu),
  • przychód 
  • średnią wartość zamówień.

Możesz w prosty sposób zobaczyć, z którego kanału sprzedaży (zamówienia przez internet, telefon, zewnętrzne portale do zamawiania jedzenia) masz najwięcej zamówień oraz, który przynosi największe zyski. Aby to zrobić, należy kliknąć przycisk pod słowem „Sprzedaż” (nr 1). W tym miejscu również wybierasz, czy statystyki poszczególnych kanałów sprzedaży będą wyświetlane wg. liczby zamówień, czy przychodu (nr 2). 

Przesuwając się w dół głównego wykresu, widzisz te same informacje, ale tym razem przedstawione na wykresie kołowym oraz tabelę z podsumowaniem, dzięki czemu możesz bardziej szczegółowo przeanalizować wybrany przez Ciebie okres.

Wykresy kołowe i słupkowe pokazują, ile procent sprzedaży przypada na różne sposoby składania zamówień, jak telefon, internet, czy portale do zamawiania jedzenia. Informują również o tym, o ile procent zmieniła się liczba zamówień i zarobki w ciągu ostatnich 30 dni. Dzięki temu szybko zobaczysz, które kanały sprzedaży radzą sobie dobrze i rosną. Co ważne – porównywanie można wyłączyć! Oto jak to zrobić:

Na początku wspominaliśmy, że widoczne statystyki dotyczą wszystkich restauracji (jeśli mamy dostęp do kilku na naszym koncie). Widok da się filtrować – wybierając, które restauracje i kanały sprzedaży mają być pokazywane, co ułatwi Ci analizę. 

⚠ WAŻNE: Po wybraniu restauracji lub kanału sprzedaży zatwierdź wybór klikając przycisk „Zastosuj”. Jeśli chcesz wyczyścić filtry i powrócić do domyślnego widoku, kliknij przycisk „Wyczyść wszystko”

To tyle, jeśli chodzi o najważniejsze informacje w przypadku statystyk ogólnych. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta, numer znajdziesz na końcu artykułu! ✅

Statystyki w strefach dostaw

Pora na wisienkę na torcie, czyli coś, czego nie znajdziesz w innych systemach. Statystyki w strefach dostaw, które pozwalają oceniać, jak radzi sobie restauracja w konkretnych miejscach na mapie miasta, w którym działa. Dzięki temu zobaczysz na mapie, z których punktów w mieście masz najwięcej zamówień! To pozwoli ocenić, która strefa generuje najwięcej zamówień i najwyższy przychód. 

Jak przejść do statystyk w strefach dostaw?

Wystarczy wejść do Panelu Restauratora, nacisnąć w przycisk “Statystyki”, a potem z menu po lewej stronie wybrać, czy to mają być statystyki całkowite czy w strefach dostaw.

Jeśli jesteś w statystykach ogólnych, to dzieli Cię tylko jedno kliknięcie, żeby przejść do statystyk w strefach dostaw. Wystarczy w menu po lewej stronie wybrać „W strefach dostaw”.

Po przejściu do statystyk w strefach dostaw zobaczysz:

  • liczbę zrealizowanych dostaw w danym okresie, 
  • ile procent zamówień to zamówienia z dostawą, 
  • jaki masz przychód z dostaw.

Poniżej widzisz wykresy kołowe z informacją na temat liczby zamówień i wysokości przychodu w konkretnych strefach dostaw. To oznacza, że możesz sprawdzić, w której strefie dostaw zarabiasz najwięcej pieniędzy, a w której z nich składane jest najwięcej zamówień.

Tak wygląda domyślny widok mapy, natomiast żeby lepiej pokazać, co się na niej dzieje, najpierw wyłącz widok stref dostaw, aby to zrobić, wystarczy kliknąć w nazwę strefy (nr 2)

W tym momencie zniknęło podświetlenie stref i zostały jasno-fioletowe oraz granatowe kropki. Oznaczają one kolejno zamówienia z poprzedniego okresu oraz zamówienia w obecnym okresie. Wyłącz teraz porównywanie, aby jeszcze lepiej widzieć, co się dzieje na mapie.

Ukazuje się mapa wyłącznie z granatowymi kropkami, każda kropka to jedno zamówienie z dostawą. Dzięki tej informacji możesz sprawdzić, z jakich miejsc przychodzą zamówienia i na tej podstawie podjąć decyzje, dotyczące np.: promocji, zmian stawek dostawy, czy minimalnych kwot zamówienia.

Co z tego możesz wywnioskować? Jeśli pomiędzy „kropkami” widzisz dużą wolną przestrzeń, to jest to sygnał, że pod te adresy nikt nie zamawia jedzenia. Warto się tym zainteresować, i sprawdzić, czy mogą się tam znajdować potencjalni klienci.

Przesuńmy się teraz jeszcze odrobinę niżej – tam zobaczysz (ze szczegółami) wszystkie informacje w widoku tabeli.

Ponownie możesz zobaczyć podsumowanie z podziałem na strefy i wywnioskować, jak radzą sobie poszczególne strefy.

Powrót do starego wyglądu statystyk

W Panelu Restauratora będzie widoczny przycisk, który pozwoli na przejście do starych statystyk i włączenie nowych ponownie.

Podsumowanie

Rozbudowane statystyki to skarbnica wiedzy, która pomoże Ci lepiej zrozumieć swoją restaurację i jej klientów. Nowy widok danych jest znacznie bardziej intuicyjny i przejrzysty niż poprzednia wersja. Jesteśmy pewni, że powyższa instrukcja będzie dla Ciebie pomocna, żeby zacząć w pełni korzystać z zebranych informacji.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta:

📞 Tel: +48 732 08 1111 

📧 Mail: contact@restaumatic.com

Chętnie poznamy Twoją opinię! Daj znać, jak Ci się podobają nowe statystyki. Masz sugestie na temat zmian? Napisz!

📧 Mail: pawel.orzech@restaumatic.com

The post Nowości w produktach Restaumatic: Rozbudowane statystyki sprzedaży appeared first on Restaumatic.

]]>
Kioski samoobsługowe w restauracji – czy są przyszłością gastronomii? https://www.restaumatic.com/blog/kioski-samoobslugowe-w-restauracji-czy-sa-przyszloscia-gastronomii/ Tue, 12 Sep 2023 08:01:18 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6029 Usprawnienie procesu składania zamówień w restauracjach znacząco rzutuje na dochody lokalu gastronomicznego. Coraz częściej zdarza się, że kelnerzy nie są w stanie obsłużyć wielu klientów, przychodzących do restauracji. Rozwiązaniem tego problemu są kioski samoobsługowe. To stosunkowo proste urządzenia z zaimplementowanym systemem informatycznym. Dzięki temu goście mogą zostać szybciej obsłużeni, a restaurator ma pełną kontrolę nad …

Przeczytaj całość "Kioski samoobsługowe w restauracji – czy są przyszłością gastronomii?"

The post Kioski samoobsługowe w restauracji – czy są przyszłością gastronomii? appeared first on Restaumatic.

]]>
Usprawnienie procesu składania zamówień w restauracjach znacząco rzutuje na dochody lokalu gastronomicznego. Coraz częściej zdarza się, że kelnerzy nie są w stanie obsłużyć wielu klientów, przychodzących do restauracji. Rozwiązaniem tego problemu są kioski samoobsługowe. To stosunkowo proste urządzenia z zaimplementowanym systemem informatycznym. Dzięki temu goście mogą zostać szybciej obsłużeni, a restaurator ma pełną kontrolę nad realizacją zamówień.

Kiosk samoobsługowy w lokalu

Czym jest kiosk samoobsługowy?

Kioski samoobsługowe to nowoczesne urządzenia, które występują głównie w lokalach gastronomicznych typu fast-food. Znajdują też zastosowanie w standardowych restauracjach, gdzie mimo dużej liczby wolnych stolików obsługa gości i składanie zamówień trwa zbyt długo. 

Cechy wyróżniające kioski samoobsługowe to m.in.:

  • intuicyjny interfejs, dzięki któremu składanie zamówień jest proste,
  • prosty system płatności kartą,
  • możliwość dowolnej modyfikacji składanego zamówienia,
  • wiele wersji językowych oprogramowania,
  • opcja uwzględnienia rabatów i promocji dla osób składających zamówienia w kioskach.

Kioski samoobsługowe w restauracji zawsze powinny być odpowiednio dopasowane do charakterystyki lokalu – zarówno pod względem gabarytów, jak i funkcjonalności. Co ciekawe, kiosk do samoobsługi w restauracji jest także dodatkową powierzchnią reklamową. 

Dlaczego samoobsługa w restauracji to przyszłość?

Innowacyjne kioski samoobsługowe wyposażone w systemy informatyczne skrojone na miarę potrzeb restauratorów mocno usprawniają pracę lokalu gastronomicznego. Inwestycja w kioski do samoobsługi w restauracji to zawsze dobry pomysł, szczególnie jeśli liczba gości lokalu stale wzrasta i obsługa kelnerska nie radzi sobie z przyjmowaniem zamówień.

Szybsza obsługa gości

Ogromnym atutem stosowania kiosków samoobsługowych jest przyśpieszenie procesu przyjmowania zamówień. Nowoczesny system z intuicyjnym interfejsem i panelem dotykowym pozwala gościom samodzielnie wybrać potrawy i napoje oraz sposób odbioru zamówienia. Dzięki temu obsługa jest szybsza i nie ma ryzyka, że klient restauracji będzie niezadowolony z obsługi kelnerskiej.

Dotarcie do szerokiej grupy klientów

Samoobsługa w restauracji może przyciągać uwagę nowych grup klientów. Możliwość ekspresowego złożenia zamówienia zachęca wiele nowych osób do skorzystania z oferty lokalu. Kioski samoobsługowe w restauracji mogą stanowić świetne uzupełnienie obsługi kelnerskiej.

Mniejsze koszty zatrudnienia personelu

Inwestycja w kioski samoobsługowe pozwala mocno zredukować wydatki związane z zatrudnieniem kelnerów i obsługi kas. Zakup urządzenia  to jednorazowy wydatek, natomiast koszty pracownicze restaurator ponosi w każdym miesiącu prowadzenia działalności.

Kioski samoobsługowe w restauracji – gdzie znajdują zastosowanie?

W pełni automatyczny kiosk samoobsługowy można wykorzystać w lokalach gastronomicznych o różnych profilach działalności. Taki system dobrze sprawdzi się w restauracjach, kawiarniach i wszędzie tam, gdzie standardowe metody przyjmowania zamówień od gości okazują się niewystarczające.

Trzeba podkreślić, że wybór odpowiedniego systemu rozliczeń w restauracji samoobsługowej to bardzo ważna kwestia. Restaurator powinien wiedzieć, co będzie lepsze dla jego lokalu: kasa fiskalna czy system POS. Każde z rozwiązań ma swoje plusy.

Restauracje samoobsługowe

Kioski samoobsługowe w restauracji to coraz chętniej stosowane rozwiązanie. Restauratorzy proponujący samoobsługę mogą rozszerzyć zakres swojej działalności i przyciągnąć uwagę nowych klientów. W restauracjach kioski samoobsługowe mogą być też dodatkiem do standardowej obsługi kelnerskiej.

Warto podkreślić, że świetnym wsparciem w obsłudze gości restauracji z kioskiem samoobsługowym jest system POS. System umożliwia kompleksową obsługę zamówień, zarządzanie dostawami i sprzedażą.

Kawiarnie

Funkcjonalne kioski samoobsługowe sprawdzą się też w lokalach gastronomicznych proponujących świeże dania, kanapki i napoje na wynos. Kawiarnia z zainstalowanym systemem i urządzeniem do samoobsługi przyciąga uwagę osób, które chcą szybko zjeść coś dobrego, bez konieczności oczekiwania na obsługę lokalu.

Jeżeli jednak zależy nam na pełnej automatyzacji obsługi sprzedaży system RePOS od Restaumatic będzie idealnym rozwiązaniem dla kawiarni z kioskiem samoobsługowym. System umożliwia m.in. integrację wszystkich kanałów sprzedaży oraz pełen podgląd realizacji dostaw.

Restauracje konferencyjne

Samoobsługa w restauracji zajmującej się obsługą korporacji oraz zakładów przemysłowych to praktyczne rozwiązanie. Kioski samoobsługowe ułatwiają uczestnikom konferencji lub pracownikom firmy szybki zakup zdrowych i pysznych posiłków bez konieczności robienia sobie długiej, kilkunastominutowej przerwy na obiad.

Restauracje szkolne

Kioski samoobsługowe w restauracji to coraz częstszy widok. Ten trend znajdzie też zastosowanie w placówkach szkolnych. Studenci i uczniowie zawsze szukają sposobów, aby zjeść szybko, tanio i smacznie. Kiosk samoobsługowy może być odpowiedzią na takie zapotrzebowanie.

Wnętrze restauracji bez kelnerów

Ogólnie rzecz biorąc, kioski samoobsługowe mogą zrewolucjonizować branżę gastronomiczną i przenieść wielu restauratorów na nowy poziom serwowania posiłków.

Jak Ci pomożemy ☺

Uprość pracę w kawiarni dzięki RePOS od Restaumatic. Wszystko, co potrzebujesz, w jednym miejscu. Masz wątpliwości? Napisz lub zadzwoń! Wyjaśnimy Ci wszystko prosto i zrozumiale.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Kioski samoobsługowe w restauracji – czy są przyszłością gastronomii? appeared first on Restaumatic.

]]>
Opłata serwisowa w restauracji i obowiązkowy napiwek: warto? https://www.restaumatic.com/blog/oplata-serwisowa-w-restauracji-i-obowiazkowy-napiwek-warto/ Mon, 15 May 2023 11:20:51 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5727 Napiwki to tradycja ściśle powiązana jest ze środowiskiem restauracji. Zjawisko to utrzymuje się od lat. W przeszłości często klienci płacili kelnerom i innym pracownikom gastronomicznym bezpośrednio za ich usługi. Dziś też w dobrym stylu bywa pozostawienie drobnej kwoty w ramach podziękowania. W ten sposób napiwek stanowi swojego rodzaju formę dodatkowego wynagrodzenia za pracę kelnera. Jego …

Przeczytaj całość "Opłata serwisowa w restauracji i obowiązkowy napiwek: warto?"

The post Opłata serwisowa w restauracji i obowiązkowy napiwek: warto? appeared first on Restaumatic.

]]>
Napiwki to tradycja ściśle powiązana jest ze środowiskiem restauracji. Zjawisko to utrzymuje się od lat. W przeszłości często klienci płacili kelnerom i innym pracownikom gastronomicznym bezpośrednio za ich usługi. Dziś też w dobrym stylu bywa pozostawienie drobnej kwoty w ramach podziękowania. W ten sposób napiwek stanowi swojego rodzaju formę dodatkowego wynagrodzenia za pracę kelnera. Jego istnienie budzi jednak wiele pytań. Jaki powinien być napiwek w restauracji? Czy należy go dawać? Czy warto wdrożyć napiwek obligatoryjny do swojego lokalu? O tym w artykule!

Ile zostawić napiwku w restauracji? 

Wysokość napiwku bywa sporna. Zależy, co naturalne, m.in. od tego:

  • gdzie znajduje się restauracja – tradycja ta różni się w zależności od kraju,
  • czy klienci byli zadowoleni z obsługi kelnerskiej,
  • jaki charakter ma lokal: czy to ekskluzywna restauracja, czy standardowy lokal. 

W zdecydowanej większości przypadków napiwek stanowi określony procent całkowitej wartości rachunku. Bywa jednak również tak, że zostaje on przedstawiony w formie stałej kwoty.

Najczęściej spotykanym modelem jest oczywiście procent wartości końcowego rachunku. 

Sama liczba zależy jednak od kraju. W Stanach Zjednoczonych napiwek w restauracjach wynosi zwykle 15-20% wartości rachunku, choć oczywiście – szczególnie w dużych miastach – często zostawia się większą kwotę. Bywa to zaskakujące np. dla obcokrajowców bywających pierwszy raz za oceanem. Nieco inaczej bywa w Europie. Tu napiwek jest opcjonalny i nie jest oczekiwany, ale pozostawienie nawet niewielkiej kwoty – np. zaokrąglenia do pełnej kwoty (z np. 237 zł do 250 zł) będzie niewątpliwie mile widziane. Staje się to już pewnym standardem i symbolem kultury gastronomicznej. 

Trzeba pamiętać, iż część państw – w zakresie etykiety gastronomicznej – ma napiwki automatycznie wliczane w rachunek. Warto ustalić to np. w przypadku umawiania dużej kolacji w lokalu, którego zasad się nie zna. 

Po co zostawiamy napiwek?

W zdecydowanej większości przypadków napiwki dla obsługi w restauracji to wspomniany standard – forma docenienia pracy kelnerów oraz ich dodatkowe wynagrodzenie. Same umowy o pracę w przypadku pracowników obsługi mogą być niskie. Dlatego też dużą część wynagrodzenia mają stanowić swoiste premie od klientów za sprawny serwis kelnerski i pełną dyspozycyjność. 

opłata serwisowa w restauracji

Czy warto zostawiać napiwek?

Napiwki zostawiane są głównie w podziękowaniu za miły serwis lub pyszne dania. W tym miejscu warto dodać, że napiwki zostawiane przez gości lokalu świadczą o ich zadowoleniu, a to przekłada się m.in. zwiększenie sprzedaży w restauracji. Pojawia się one również ze względu na pewne ustandaryzowanie sfery gastronomii. Dzięki temu np. w krajach, w których ta tradycja nie istniała, stopniowo zmienia się to w ogólnie panującą zasadę. 

Warto zwrócić tu uwagę na kwestię relacji pomiędzy klientem a obsługą – szczególnie tam, gdzie bywa się cyklicznie. Napiwek może bowiem stanowić element wpływający na mocniejsze stosunki pomiędzy stronami i przekładać się np. na bardziej zaangażowaną obsługę w przyszłości. 

Z drugiej strony trzeba pamiętać o wyjątkach – np. w Japonii napiwek nie jest tradycją i wręcz traktuje się go jako gest wręcz obraźliwy. Według Azjatów to sugestia, iż kelner nie wykonuje swojej pracy wystarczająco dobrze. 

napiwek od klienta w restauracji

Napiwek obowiązkowy – czy warto go wdrożyć w swojej restauracji?

Wspomniany wcześniej obligatoryjny napiwek może być problematycznym rozwiązaniem. Przekłada się teoretycznie na wyższy przychód, ale wdrożenie jego może wiązać się z utratą części klientów. W sytuacji, gdy przyjęło się, że napiwki są dobrowolne – i uzależnione od poziomu satysfakcji klienta – taki system może budzić kontrowersje i zostać źle przyjęty. 

The post Opłata serwisowa w restauracji i obowiązkowy napiwek: warto? appeared first on Restaumatic.

]]>
Sprzedaż jedzenia przez Internet – cyfryzacja w gastronomii https://www.restaumatic.com/blog/sprzedaz-jedzenia-przez-internet-cyfryzacja-w-gastronomii/ Thu, 11 May 2023 08:46:57 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5721 W ciągu kilku lat w gastronomii dokonała się prawdziwa rewolucja: oprócz standardowej sprzedaży stacjonarnej błyskawicznie rozwinęła się również sprzedaż jedzenia przez Internet. To efekt zarówno upodobań klientów, jak i upowszechnienia cyfrowych płatności. Sprzedaż posiłków online ograniczyła się w praktyce do kilku kliknięć: od wyboru restauracji i punktu z menu po wskazanie miejsca dostawy oraz płatności …

Przeczytaj całość "Sprzedaż jedzenia przez Internet – cyfryzacja w gastronomii"

The post Sprzedaż jedzenia przez Internet – cyfryzacja w gastronomii appeared first on Restaumatic.

]]>
W ciągu kilku lat w gastronomii dokonała się prawdziwa rewolucja: oprócz standardowej sprzedaży stacjonarnej błyskawicznie rozwinęła się również sprzedaż jedzenia przez Internet. To efekt zarówno upodobań klientów, jak i upowszechnienia cyfrowych płatności. Sprzedaż posiłków online ograniczyła się w praktyce do kilku kliknięć: od wyboru restauracji i punktu z menu po wskazanie miejsca dostawy oraz płatności elektronicznej. To znacząco poszerza możliwości restauratorów i biznesu gastronomicznego, ale wiąże się też z szeregiem nowych obowiązków. Co warto wiedzieć, uruchamiając działalność gastronomiczną w sieci? Co można sprzedawać przez Internet? Sprawdź!

Sprzedaż jedzenia przez Internet – poznaj wymagania

Model sprzedaży jedzenia przez internet w Polsce jest zjawiskiem relatywnie nowym. Niezależnie od tego obowiązują go ściśle określone regulacje prawne. 

Przede wszystkim podstawą jakiejkolwiek aktywności w sprzedaży jedzenia przez internet jest oficjalna działalność gospodarcza – jednoosobowa lub w formie np. stworzonej do tego celu spółki. Jest to niezbędne do realizacji drugiego kroku, a więc zgłoszenia biznesu gastronomicznego do Sanepidu, ponieważ handel żywnością – również elektroniczny – wymaga pozwolenia od Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Oprócz kwestii formalnych trzeba zadbać o realizację założeń dotyczących m.in. odpowiedniego magazynowania, transportu czy wyboru opakowań. Należy też zwrócić uwagę na kwestie prawne – np. dot. przetwarzania danych osobowych klientów, którzy składają zamówienia na posiłki przez internet. Nachodzi na to oczywiście także szereg innych zapisów dot. pozostałych praw konsumentów. 

Odrębną kwestią pozostaje marketing. Uruchamiając sprzedaż jedzenia przez Internet, trzeba przebić się z ofertą do świadomości potencjalnych odbiorców – na niełatwym rynku gastronomicznym to również wymagające zadanie. Trzeba również wziąć pod uwagę korzystną inwestycję w system restauracyjny online, który znacząco ułatwi pracę całego lokalu oraz wpłynie na zwiększenie dochodów ze sprzedaży.

zamawianie jedzenia przez internet

Jak prezentować jedzenie w internecie, aby sprzedawać?

Marketing gastronomiczny odgrywa szczególną rolę w zwiększeniu sprzedaży w restauracji poprzez działania w sieci. Na jakie działania zwrócić uwagę? Kluczową rolę odgrywają tu zdjęcia. Powinny być to wysokiej klasy fotografie wykonane przez specjalistów, dbających o właściwe oświetlenie czy wyeksponowanie konkretnych produktów. Warto pamiętać, że zdjęcia mogą być wykorzystane nie tylko w kontekście menu, ale całej polityki marketingowej – doskonale sprawdzą się np. do aktywności w mediach społecznościowych. 

Internet umożliwia również zagłębienie się w skład potraw. Stąd ważne są opisy potraw, które muszą z jednej strony przyciągać słowem, ale być również precyzyjne. Tu należy zwrócić uwagę na kwestię prezentacji alergenów – każde danie powinno zostać dokładnie scharakteryzowane pod kątem potencjalnych czynników. 

Tworząc menu w internecie, dobrym krokiem jest nie tylko jego czytelne przedstawienie, ale też dbałość o stworzenie kategorii produktowych – w ten sposób klient szybciej odnajdzie tę grupę potraw, która go obecnie interesuje. To ważne szczególnie w przypadku biznesów gastronomicznych, które oferują szeroką grupę dań. 

Ważne, by powiązać prezentację dań z marketingiem. Stąd istotną rolę pełnić powinny:

  • rabaty i promocje na konkretne dania lub grupy produktowe,
  • opinie klientów, które warto zbierać i prezentować np. z Google lub Tripadvisor,
  • programy lojalnościowe dla klientów. 

Warto również umieścić ofertę lokalu gastronomicznego w aplikacjach do zamawiania jedzenia np. w Apetilo. Nasza aplikacja pozwala na estetyczne i czytelne zaprezentowanie całego menu lokalu, a także poszczególnych potraw. Umożliwia również szybkie złożenia zamówienia oraz jego prostą finalizację. Takie rozwiązania uwielbiają restauratorzy i ich klienci!

kupowanie jedzenia przez internet

Sprzedaż jedzenia przez Internet a Sanepid

Sprzedaż jedzenia przez internet regulowany jest ściśle przez prawo. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jak różnią się wymogi Sanepidu w gastronomii względem np. prawa. Co można sprzedawać w internecie, prowadząc np. restaurację lub bar? 

Internetowa sprzedaż jedzenia zakłada, że w trybie online można zaoferować praktycznie wszystko – pod warunkiem że produkty te są zgodne z założeniami Sanepidu, sprzedawca zadbał np. o przedstawienie tabeli alergenów i z założenia nie zastosowano przy przygotowaniu dań produktów niezgodnych z prawem. 

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zaoferować np. samodzielnie wytwarzaną pizzę, domowe obiady czy wyrafinowane dania kuchni francuskiej. 

Sprzedaż jedzenia przez Internet – podsumowanie

Mimo że uruchomienie sprzedaży jedzenia przez Internet wiąże się z wyzwaniami administracyjnymi, prawnymi i wizerunkowymi, niewątpliwie warto zaangażować się w ten model gastronomii. Z czasem będzie zyskiwał na jeszcze większej popularności – to efekt zmian tendencji zakupowych w społeczeństwie i faktu, że na rynku dominować będzie pokolenie przywykłe do e-handlu. Trzeba mieć też na uwadze, że sprzedaż jedzenia przez Internet kroki może znacząco przyczynić się do zwiększenia obrotów w restauracji. Warto patrzeć na tę formę sprzedaży jako drugi filar działalności – równorzędny do prowadzenia tradycyjnego lokalu stacjonarnego. 

The post Sprzedaż jedzenia przez Internet – cyfryzacja w gastronomii appeared first on Restaumatic.

]]>
Menu engineering – technika zyskownego zarządzania kartą dań https://www.restaumatic.com/blog/menu-engineering-technika-zyskownego-zarzadzania-karta-dan/ Thu, 11 May 2023 08:35:13 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5716 Menu restauracji tylko na pozór wydaje się być zbiorem zaprezentowanych dań i ich cen. W rzeczywistości powinno być to zestawienie poddane dogłębnej analizie, obejmującej układ, pozycje poszczególnych potraw czy rozlokowanie graficzne. Menu Engineering to bardzo dobry sposób na to, by dokonać optymalizacji w zakresie zarządzania wyglądem i zawartością karty dań. Kluczowe jest też to, by …

Przeczytaj całość "Menu engineering – technika zyskownego zarządzania kartą dań"

The post Menu engineering – technika zyskownego zarządzania kartą dań appeared first on Restaumatic.

]]>
Menu restauracji tylko na pozór wydaje się być zbiorem zaprezentowanych dań i ich cen. W rzeczywistości powinno być to zestawienie poddane dogłębnej analizie, obejmującej układ, pozycje poszczególnych potraw czy rozlokowanie graficzne. Menu Engineering to bardzo dobry sposób na to, by dokonać optymalizacji w zakresie zarządzania wyglądem i zawartością karty dań. Kluczowe jest też to, by prawidłowo wdrożyć jego założenia. Jak należy zbudować poprawne menu w restauracji, kierując się kryteriami menu engineering? O tym w artykule!

Co to jest Menu Engineering? 

Pod anglojęzyczną nazwą kryje się rzeczywiście prawdziwa inżynieria gastronomiczna: układ potraw w kontekście prezentacji i podjęcie określonych wyborów bezpośrednio mogą się bowiem przełożyć na efektywność sprzedażową. 

Menu Engineering można określić jako zaawansowaną metodykę zarządzania menu w restauracji. Celem procesu jest podwyższenie wyników sprzedaży, a po optymalizacji – bezpośrednich zysków. Kluczowym mechanizmem w kontekście Menu Engineering jest strategia umieszczenia dań na karcie menu. Na ich prezentację należy bowiem spojrzeć przez pryzmat potencjalnych korzyści. Układ prezentacji menu musi uwzględniać kilka bazowych czynników takich jak popularność potraw, rentowność ich sprzedaży czy łatwość i szybkość przygotowania. 

Działanie Menu Engineering zakłada, że podstawą do budowy oferty jest analiza danych, związanych m.in. z obliczeniem food cost. Istotna jest sprzedaż poszczególnych potraw oraz weryfikacja ich marżowości pojedynczo i w pakietach. Na tej podstawie dochodzi do budowy kategorii i nadania daniom etykiet. Oznaczenia te odzwierciedlają, jak popularne w skali np. półrocza jest dane danie, ile wynosi zysk z jego sprzedaży oraz jaki jest jego koszt.

W ten sposób można pogrupować potrawy według preferowanego klucza. Zgodnie z zasadami Menu Engineering w przykładowej karcie menu restauracji, dania będące najbardziej rentowne – lub najbardziej popularne – powinny znaleźć się w jej środkowej części. Według innej szkoły przedstawiania oferty można je dodatkowo wyróżnić – np. symbolami lub podkreśleniem czcionki. 

Oczywiście na Menu Engineering należy spojrzeć zdecydowanie szerzej niż tylko grupowanie potraw według ich rentowności. Ważnym aspektem – a zarazem innym kluczem doboru – jest pracochłonność wykonania dania. Potrawy, które są stosunkowo trudne do przygotowania, muszą stanowić określony procent względem tych łatwiejszych i szybszych. 

Chodzi o to, by dania, w przypadku których dochodzi do dużego zaangażowania kucharzy lub są kosztowne ze względu na składniki, powinny równoważyć się z alternatywnymi – szybkimi oraz tanimi. Tu także pojawia się kwestia ulokowania w menu. Dania, które są proste w przygotowaniu i bywają bardziej popularne, należy umieścić na górze listy. Z kolei te, które można uznać za bardziej pracochłonne i wymagające należy umieścić w końcowej części. 

Reasumując można przyjąć, że Menu Engineering to kompleksowa optymalizacja menu restauracji, polegająca na dostosowaniu go do potrzeb klientów, możliwości rynkowych czy trendów w gastronomii. 

menu w restauracji

Dlaczego dobrze zaprojektowane menu jest niezbędne?

Na menu restauracyjne należy patrzeć przez pryzmat doświadczeń użytkownika – powinno ono wzmagać chęć uruchomienia procesu zakupowego czy też skłaniać do poszerzenia zamówienia. Dlatego technika zarządzania kartą dań jest istotna w kontekście zwiększenia sprzedaży i zysków poprzez odpowiednie umieszczenie w niej potraw. Odbywa się to poprzez analizę danych  dotyczących sprzedaży, marżowości i pracochłonności przygotowania potraw. Na podstawie tej metodologii menedżer restauracji może dokonać odpowiedniej optymalizacji menu – tak dostosowuje je do preferencji rynkowych czy oczekiwań klientów. 

Tworząc menu, należy wziąć bowiem pod uwagę kilka kluczowych czynników m.in.:

  • wiek potencjalnych klientów,
  • status majątkowy gości,
  • preferencje żywieniowe i kulturowe.

Na bazie tej informacji można utworzyć optymalny układ menu. Powinno ono być czytelne i łatwe w odczytaniu, a zarazem – przyciągać uwagę klientów. 

Jak uwzględnić prognozy i sprzedaż tworząc menu w zakresie menu engineering?

Bazując na danych sprzedażowych z przeszłości – np. analogicznego okresu dla sprzedaży – należy wybrać najbardziej rentowne i popularne dania. Powinny one zostać wyeksponowane i umieszczone na widocznym miejscu menu. 

Jak działa to w praktyce? Restauracja opierająca swoją działalność na ruchu turystycznym wie, że w szczycie sezonu letniego w ubiegłym roku sprzedawała dwie z pięciu typów zup, a wielu klientów dodatkowo decydowało się na drugie danie w postaci pieczeni. Zgodnie z metodyką, menedżer restauracji powinien wyeksponować wspomniane dwie zupy w kluczowym miejscu – jako relatywnie szybkie do podania – oraz zaproponować pakiet wraz z drugim daniem w atrakcyjnej cenie. Musi uwzględnić m.in. wielkość porcji w gastronomii czy zmiany cenowe składników. 

Oczywiście należy też zadbać o to, aby menu było dobrze zorganizowane: dotyczy to takich detali jak przedstawienie kategorii dań, szczegółowych opisów i precyzyjnych cen – szczególnie gdy dochodzi do podania produktów ważonych. Jak pokazują doświadczenia Menu Engineering, graficzne wzbogacenie karty dań o np. grafiki lub zdjęcia potraw może wzmocnić sugestię zakupową. 

Jak zrobić menu? Przykładowa karta menu w restauracji nie powinna być skomplikowana. Wzór zakłada, że to raczej prosty układ, w którym należy się po prostu trzymać zasady ulokowania kluczowych produktów w centrum oraz tych najszybszych i najprostszych w przygotowaniu relatywnie w górnym sektorze. Z kolei koniec menu powinny zajmować potrawy droższe i rzadsze w wyborze – m.in. ze względu na czasochłonność czy marżowość. 

Bardzo ważna jest oczywiście wspomniana wcześniej kolejność prezentowanych dań.  Na początku menu powinny znaleźć się najbardziej rentowne i popularne dania. Ich zadaniem jest przede wszystkim przyciągnięcie uwagi. Oferta o niższej rentowności lub popularności znaleźć się powinna w miarę możliwości na końcu menu. Oczywiście układ ten musi uwzględniać sezonowość i zmienność menu. 

Warto niewątpliwie testować różne warianty i analizować wyniki w kontekście tego typu zmian. Można posłużyć się do tego arkuszem kalkulacyjnym, który uwzględniałby:

  • prognozy menedżera – założenia dotyczące sprzedaży,
  • wykonanie zadań,
  • porównanie prognozy wobec rezultatów w zakresie realizacji zadań,
  • dalsze cele sprzedażowe. 
menu engineering

Menu Engineering – podsumowanie

Przyjmując, że proces inżynierii menu polega na zaprojektowaniu go na podstawie danych o sprzedaży, marży i popularności, należy uznać go za format niezbędny w nowoczesnej gastronomii. Prowadzi bezpośrednio do optymalizacji menu i w rezultacie – zwiększenia zysków osiąganych przez lokal. Dzieje się tak jednak wyłącznie przy ścisłym trzymaniu się kilku kluczowych zasad. 

Podstawą jest analiza danych. Choć trudno tu o postrzeganie ich w kryteriach big data – choć w dużych sieciach z pewnością można tak zrobić – należy precyzyjnie weryfikować wyniki sprzedaży, marży i popularności. Umożliwia to identyfikację tych, które są najbardziej rentowne lub wymagają poprawy – w zakresie np. ceny lub aktywności marketingowej.

Stosując zasady Menu Engineering, należy też położyć nacisk na segmentację. Błędem bywa brak podziału menu na kategorie – np. przystawki i desery. Takie kategoryzowanie potraw np. w systemie księgowym pozwala na efektywniejsze zarządzanie sprzedażą i wspomnianą analizę danych. 

Ważnym czynnikiem jest stosowanie matrycy Menu Engineering – przypisanie poszczególnym daniom wartości liczbowych wynikających z ich sprzedaży czy popularności. Taka wizualizacja daje lepszy obraz w kontekście podejmowania kluczowych decyzji. To ważne m.in. wobec wymogu regularnych zmian i aktualizacji menu – w oparciu o dane dotyczące sprzedaży i prognozy, można wprowadzać roszady w układzie, by np. promować potrawę, którą można w danym okresie przyrządzić taniej. W ostatecznym wyliczeniu wdrożenie tych zmian powinno zaowocować wyraźną optymalizacją sprzedażową – szczególnie wobec ponoszonych kosztów. 

The post Menu engineering – technika zyskownego zarządzania kartą dań appeared first on Restaumatic.

]]>
Strony do zamawiania jedzenia: największe aplikacje w Polsce https://www.restaumatic.com/blog/strony-do-zamawiania-jedzenia-najwieksze-aplikacje-w-polsce/ Wed, 10 May 2023 09:30:58 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5710 Aplikacje do zamawiania jedzenia przez Internet cieszą się wyjątkową popularnością. Pokazują to wyniki odwiedzin ich serwisów. Zamawianie jedzenia przez Internet w Polsce – i oczywiście nie tylko – szybko stało się standardem, z którego chętnie korzysta szczególnie młodsze pokolenie klientów. Z jakich aplikacji i stron można korzystać, prowadząc biznes restauracyjny? Wyjaśniamy! Popularność aplikacji do zamawiania …

Przeczytaj całość "Strony do zamawiania jedzenia: największe aplikacje w Polsce"

The post Strony do zamawiania jedzenia: największe aplikacje w Polsce appeared first on Restaumatic.

]]>
Aplikacje do zamawiania jedzenia przez Internet cieszą się wyjątkową popularnością. Pokazują to wyniki odwiedzin ich serwisów. Zamawianie jedzenia przez Internet w Polsce – i oczywiście nie tylko – szybko stało się standardem, z którego chętnie korzysta szczególnie młodsze pokolenie klientów. Z jakich aplikacji i stron można korzystać, prowadząc biznes restauracyjny? Wyjaśniamy!

Popularność aplikacji do zamawiania jedzenia – skąd się wzięła?

Działanie systemów do zamówień online zostało uproszczone do minimum formalności. To był kluczowy impuls do rozwoju tego sektora. Idealnie rozwiązanie to trafiło w skłonności zakupowe młodszego pokolenia, które jest otwarte na rozwiązania e-commerce, chętnie korzysta ze smartfonów oraz wykorzystuje metody płatności elektronicznych. 

Jak działają aplikacje do zamawiania jedzenia przez internet? Serwis dostępny jest w formie strony internetowej lub wspomnianej aplikacji. Umożliwia użytkownikom przeglądanie menu i zamawianie jedzenia z różnych restauracji za pośrednictwem smartfona lub komputera. Proces zamawiania zazwyczaj obejmuje wybór restauracji, wybór potraw, dodawanie do koszyka, dokonywanie płatności online i oczekiwanie na dostawę. Po złożeniu zamówienia aplikacja przesyła informacje do restauracji, a kierowca dostarcza zamówienie do klienta.

Istotna jest różnorodność ofert. Korzystać można z kuchni, takich jak: włoska, meksykańska, chińska, czy japońska, a także mogą przeglądać opinie innych klientów o restauracjach i potrawach. Często aplikacje są źródłem inspiracji dla osób, które chcą złożyć zamówienie, ale nie mogą zdecydować się na konkretny typ kuchni. 

Ważny jest też sprawny marketing – wykorzystując m.in. narzędzia internetowe, aplikacje bardzo sprawnie prezentują ofertę czy informują potencjalnych klientów o możliwych promocjach, rabatach oraz programach lojalnościowych. Przekłada się to na większą skłonność do składania zamówień online. W rezultacie wiele restauracji prowadzi biznes w trybie mieszanym, zapewniając posiłki stacjonarnie oraz oferując je przez internet – we własnych serwisach lub z opcją dowozu za pośrednictwem aplikacji gastronomicznych. 

aplikacja do zamawiania jedzenia

Można obecnie wskazać kilka marek i aplikacji, z których korzystają restauratorzy: 

Uber Eats

To amerykańska platforma, która umożliwia zamawianie posiłków z lokalnych restauracji z dostawą pod wskazany adres. W dużej mierze jej popularność wynika z pierwszej formy działalności, czyli zapewniania tanich przejazdów pod marką Uber. 

Glovo

Hiszpańska platforma, która oprócz dostawy jedzenia umożliwia również dostawę innych produktów, takich jak leki, kwiaty czy artykuły spożywcze. Obecnie kojarzona jest raczej z zamówieniami ze sklepów. W lipcu 2022 Delivery Hero sfinalizował przejęcie większościowego pakietu udziałów w Glovo.

Wolt

Fińska platforma, która działa w Polsce od 2018 roku i umożliwia zamawianie jedzenia z lokalnych restauracji z dostawą pod wskazany adres. Wolt prowadzi również swoją sieć sklepów spożywczych o nazwie Wolt Market. W maju 2022 roku amerykańska firma technologiczna DoorDash przejęła Wolt.

Pyszne.pl

Platforma z wyborem restauracji i kuchni z dostawą pod wskazany adres. Serwis wykorzystuje m.in. reklamę internetową do tego, by aktywnie przejmować ruch sieciowy. Właścicielem platformy jest holenderska spółka Just Eat Takeaway. 

zamawianie jedzenia przez platformę

Aplikacje do zamawiania jedzenia – podsumowanie 

W wyborze aplikacji do zamawiania jedzenia kluczowa jest prowizja, jaką trzeba zapłacić za obecność na danej wirtualnej platformie gastronomicznej. Ten biznes po prostu musi się opłacać przede wszystkim dla właściciela restauracji. Warto zwrócić też oczywiście uwagę na kwestie techniczne np. intuicyjność i funkcjonalność oraz prestiż aplikacji, z której restaurator zdecyduje się skorzystać.

The post Strony do zamawiania jedzenia: największe aplikacje w Polsce appeared first on Restaumatic.

]]>
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci? Najlepsze praktyki dla restauratorów. https://www.restaumatic.com/blog/jakie-sa-najczestsze-bledy-popelniane-przy-projektowaniu-menu-dla-dzieci-najlepsze-praktyki-dla-restauratorow/ Mon, 27 Mar 2023 07:26:01 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5637 Projektowanie menu dla dzieci to dla restauratorów poważne wyzwanie. Dzieci są wymagającymi klientami, mają swoje ulubione smaki i preferencje żywieniowe, często też wybrzydzają przy jedzeniu. W tym artykule przedstawimy najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci oraz najlepsze praktyki, które pomogą restauratorom, ale również kelnerom zaoferować smaczne i zdrowe posiłki dla najmłodszych gości, które …

Przeczytaj całość "Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci? Najlepsze praktyki dla restauratorów."

The post Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci? Najlepsze praktyki dla restauratorów. appeared first on Restaumatic.

]]>
Projektowanie menu dla dzieci to dla restauratorów poważne wyzwanie. Dzieci są wymagającymi klientami, mają swoje ulubione smaki i preferencje żywieniowe, często też wybrzydzają przy jedzeniu. W tym artykule przedstawimy najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci oraz najlepsze praktyki, które pomogą restauratorom, ale również kelnerom zaoferować smaczne i zdrowe posiłki dla najmłodszych gości, które jednocześnie będą atrakcyjnie wyglądać.

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci:

Brak różnorodności

Wiele restauracji projektuje menu dla dzieci, które składają się wyłącznie z popularnych i łatwych w przygotowaniu dań, takich jak hot-dogi, frytki czy hamburgery. Taki monotonny wybór może zniechęcić rodziców do wizyty w restauracji. Obecnie rodzice przywiązują większą wagę do potraw, które wybierają dla dzieci. Dbają o zbilansowaną dietę i rezygnują z banalnych, niezbyt zdrowych opcji, jak np. dania smażone na głębokim oleju, przesłodzone lub te o niepewnym składzie.

Nadmierna ilość cukru

Cukier jest składnikiem, który powinien być ograniczony do minimum w diecie dzieci lub najlepiej zastąpiony innymi produktami, którymi można osłodzić dania. O szkodliwości cukru powiedziano już bardzo wiele, ale dalej jest go stanowczo za dużo w propozycjach dań dla małych gości. Dlatego należy unikać nadmiernie słodkich napojów i deserów, które tylko przyczyniają się do wystąpienia otyłości i chorób związanych z dietą. Robiąc deser lub naleśniki dla dzieci można spokojnie wykorzystać np. banany lub daktyle, które dają podobny efekt a są równie smaczne i wiele zdrowsze.

Niedostatek warzyw i owoców

Warzywa i owoce powinny stanowić stały element diety dzieci. Dlatego warto zaoferować na menu różnorodne opcje takie jak sałatki, surówki czy smoothie. Z owoców można również przygotować zabawne kompozycje na talerzach, wystarczy uruchomić wyobraźnię i uwolnić nieco kulinarnej kreatywności.

dzieci jedzące w restauracji

Nieodpowiednie porcje

Odpowiednia wielkość porcji jest bardzo ważna, szczególnie dla dzieci. Zbyt mała porcja może nie zaspokoić ich apetytu i wzbudzić mieszane uczucia wśród rodziców, którzy płacąc za danie dla dziecka oczekują, że jedzenia na talerzu będzie wystarczająco dużo, żeby dziecko mogło się najeść. Z kolei zbyt duża porcja może przyczynić się do marnowania jedzenia dla restauracji i pieniędzy dla rodziców.

O czym trzeba pamiętać przygotowując menu dla dzieci

Zróżnicowane menu

Warto zaoferować dzieciom różnorodność dań, w tym opcje dla wegetarian, wegan oraz dzieci z nietolerancjami pokarmowymi. Alergie i nietolerancje są plagą dzisiejszych czasów i trzeba zawsze mieć na uwadze, że klientami naszej restauracji mogą być osoby, które bacznie sprawdzają skład posiłków.

Posiłki przygotowane ze świeżych składników

Warto wykorzystywać produkty sezonowe i lokalne, które są świeże i pełne smaku. Istnieje zdecydowana różnica między pomidorem z marketu a pomidorem od lokalnego rolnika, który dba o swoje uprawy, nie nadużywa szkodliwych substancji chemicznych i pozwala swoim uprawom wzrastać w ich naturalnym środowisku. Równie ważne są dostawy mięsa, serów, pieczywa – tylko od sprawdzonych dostawców, którzy dbają o jakość i ekologię.

Ograniczenie cukru

Warto zaoferować małym gościom napoje bezcukrowe lub niskokaloryczne alternatywy, a także desery o mniejszej zawartości cukru. Używaj owoców, miodu, warzyw, naturalnych jogurtów, nie przesładzaj na siłę posiłków.

Zdrowe dodatki

Zastąp frytki i kuleczki ziemniaczane ciekawymi alternatywami: zdrowymi kaszami, kolorowymi ryżami, batatami. Zadbaj o fakturę i formę, wywołaj ciekawość dzieci. Mali klienci np. nie lubią gdy jedzenie się ze sobą styka. Od jednolitych sosów wolą rozdzielone składniki. W przypadku makaronu, nie mieszaj go przed podaniem z sosem, polej nim makaron i zostaw dziecku do samodzielnego połączenia.

Odpowiednie porcje

Dostosuj wielkość porcji do wieku dziecka. Przygotuj propozycje mini-dań dla bardzo małych dzieci i większe dla tych nieco starszych. Nie zmarnujesz swoich produktów, rodzice nie wydadzą niepotrzebnie pieniędzy na danie, którego ich dziecko nie zje do końca, a ono samo nie będzie przytłoczone wielkością otrzymanej porcji.

posiłki dla dzieci w restauracji

Projektowanie menu dla dzieci to nie tylko wyzwanie, ale również szansa na zaoferowanie smacznych i zdrowych posiłków dla najmłodszych gości. Zaoferuj małym gościom menu, które uwzględnia różnorodne preferencje żywieniowe, ogranicz ilość cukru i wprowadź zdrowe dodatki do posiłków. Dostosuj wielkości porcji do wieku dziecka oraz wykorzystuj świeże i sezonowe składniki. Dzięki tym praktykom na pewno zyskasz sympatię dzieci oraz ich rodziców, którzy zapamiętają, że w Twojej restauracji znajdą ciekawe i smaczne menu dla swoich dzieci.

Podobał Ci się nasz artykuł? Dowiedz się jak wyposażyć swój lokal gastronomiczny, żeby dzieci spędził w nim miło czas: https://www.restaumatic.com/blog/dzieci-w-restauracji-jak-przygotowac-lokal-na-odwiedziny-maly-gosci/

The post Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci? Najlepsze praktyki dla restauratorów. appeared first on Restaumatic.

]]>
HACCP w gastronomii – zasady i przepisy w restauracji https://www.restaumatic.com/blog/haccp-w-gastronomii-zasady-i-przepisy-w-restauracji/ Fri, 10 Mar 2023 12:07:38 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5617 HACCP stanowi w jeden z jej fundamentów prowadzenia działalności gastronomicznej. Zgodność z przepisami, wdrożenie HACCP i rygorystyczne przestrzeganie wytycznych to gwarancja prowadzenia biznesu bez zastrzeżeń ze strony Sanepidu. Jakie zasady HACCP należy wziąć pod uwagę w prowadzeniu lokalu? O jakich procedurach trzeba pamiętać? O tym w artykule! Czym jest HACCP? Tajemniczo brzmiący HACCP jest skrótem, …

Przeczytaj całość "HACCP w gastronomii – zasady i przepisy w restauracji"

The post HACCP w gastronomii – zasady i przepisy w restauracji appeared first on Restaumatic.

]]>
HACCP stanowi w jeden z jej fundamentów prowadzenia działalności gastronomicznej. Zgodność z przepisami, wdrożenie HACCP i rygorystyczne przestrzeganie wytycznych to gwarancja prowadzenia biznesu bez zastrzeżeń ze strony Sanepidu. Jakie zasady HACCP należy wziąć pod uwagę w prowadzeniu lokalu? O jakich procedurach trzeba pamiętać? O tym w artykule!

Czym jest HACCP?

Tajemniczo brzmiący HACCP jest skrótem, który pochodzi od angielskiego określenia: hazard analysis and critical control points. Można go uznać więc za systemowe zestawienie punktów i analiz dotyczących potencjalnych zagrożeń i krytycznych punktów kontroli – odnosi się to ogólnego zarządzania bezpieczeństwem oraz higieną żywnościową. 

W rezultacie system HACCP stanowi podstawowy zbiór zasad, jakich przestrzegać muszą firmy z kilku sektorów takich jak:

  • gastronomia,
  • produkcja i przetwórstwo, 
  • dystrybucja i sprzedaż – hurtowa i detaliczna.

Co więcej, założenia HACCP są kluczowe również dla branż, które stosują serwowanie posiłków i ich przygotowywanie – to np. sektor eventowy czy edukacyjny (szkoły, przedszkola, żłobki). 

HACCP jest obligatoryjny. Firma, która zakłada działalność związaną z przygotowywaniem produktów gastronomicznych lub serwowaniem posiłków musi otrzymać zgodę – w zakresie obróbki żywności – ze strony Sanepidu. Ten zatwierdza m.in. wdrożenie HACCP jako potwierdzenia odpowiedniej jakości działań ze strony podmiotu odpowiedzialnego za realizację zadań.   

Zasady HACCP – jak je przygotować i o czym pamiętać? 

Wdrożenie HACCP w gastronomii zakłada w pierwszym etapie kompleksową analizę potencjalnych zagrożeń dla żywności. W drugim – wprowadzenie odpowiednich zasad bezpieczeństwa tak, by osiągnąć pułap zakładany w protokołach HACCP. Służy temu m.in. ścisłe kontrolowanie produkcji oraz innych procesów związanych z przetwarzaniem i podawaniem żywności. 

Zasady HACCP – wg rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z 29.05.2004 r. – są precyzyjnie określone. Zakładają one monitorowanie stanu żywności pod kątem czynników biologicznych, fizycznych i chemicznych. Dotyczy to produkcji, magazynowania oraz obrotu – dystrybucji materiałów żywnościowych. 

W praktyce HACCP w gastronomii określa, by:

  • wykonać analizę potencjalnych czynników zagrażających stanowi żywności,
  • wskazać krytyczne punkty kontroli określane z ang. jako CCP,
  • określić dla każdego z CCP poziomów: docelowego, w zakresie tolerancji i krytycznego.

Należy również wskazać, w jaki sposób będzie prowadzony monitoring CCP i jakie działania zostaną wdrożone w przypadku przekroczeń zaplanowanych granic. 

Wdrożenie HACCP zakłada także ustalenie procedury na potrzeby weryfikacji działania systemu. Ma to służyć potwierdzeniu skuteczności działania zgodnie z założonym planem. Wśród zasad HACCP kluczowe jest prawidłowe prowadzenie dokumentacji i zapisów dotyczących poszczególnych punktów. 

Pobieranie próbek żywności

Księga HACCP – co to jest?

Wszystkie zapisy dot. newralgicznych punktów HACCP powinny znajdować się w prowadzonej przez podmiot księdze. To zestawienie informacji obejmujących m.in.:

  • wyniki temperatury kontrolowanej w urządzeniach chłodniczych i odpowiedzialnych za mrożenie produktów; powinny być one zapisywane minimum raz na dobę, 
  • rejestr stanu urządzeń i maszyn – wnioski pokontrolne dotyczące sprawności działania oraz zgodności z przepisami np. pod kątem przeglądów, modernizacji i usług serwisowych, 
  • informacje dot. odnotowanych anomalii,
  • kontrolę obecności gryzoni i innych szkodników,
  • dane dot. częstotliwości oczyszczania pomieszczeń oraz urządzeń i przeprowadzanych dezynfekcji.

W prawidłowo prowadzonej księdze HACCP powinny znaleźć się trzy kluczowe rozdziały dotyczące:

  • informacji o firmie (cele, zadania do realizacji, układ organizacyjny),
  • danych dot. dobrej praktyki produkcyjnej (GMP), czyli planu lokalu, systemów zaopatrzenia w media, procedur reklamacyjnych i logistycznych, 
  • danych dobrej praktyki higienicznej (GHP), czyli np. zasad usuwania odpadów, analizy czystości  czy weryfikacji obecności szkodników. 

Prawidłowo opracowana księga HACCP musi również precyzować zakresy zadań pracowników, prezentować schematy technologiczne oraz identyfikować zagrożenia. Powinna również zaprezentować, w jaki sposób działa system monitorowania anomalii w zakresie CCP. Oprócz prowadzenia zapisów należy zwrócić uwagę również na załączniki, które powinny stanowić integralną część księgi HACCP. 

Niezależnie od typu prowadzonej działalności i tego, czy odpowiedzialny jest za nią zakład produkcyjny, czy restauracja, uzupełnianie zapisów w niej jest obowiązkiem. Ignorowanie wymogów HACCP podlega karze grzywny.  

Księga HACCP

Księga HACCP – prowadzenie samodzielne czy zlecenie na zewnątrz? 

Księga HACCP może być przygotowana i prowadzona samodzielnie przez pracowników danej firmy. Jeśli prowadzenie takiej księgi okaże się pracochłonne i wymagające, warto wspomóc pracę restauracji i odciążyć personel za pomocą funkcjonalnego systemu RePOS.

Inne rozwiązanie stanowi zlecenie prac w tym zakresie zewnętrznemu podmiotowi specjalizującemu się w zakresie HACCP. Należy zwrócić uwagę na różnorodność potrzeb – diametralnie inna księga HACCP będzie w przypadku zakładu produkcyjnego niż wobec restauracji czy niewielkiego biznesu, zapewniającego kawę na wynos. 

Księga HACCP – podsumowanie 

HACCP należy postrzegać jako system, który zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa produkowanej i serwowanej żywności. Prowadzenie zapisów i ich analizowanie jest kluczowe w sytuacji, gdy dochodzi do problemów – np. zatrucia pokarmowego. W takiej sytuacji analiza HACCP przyspiesza proces weryfikacji źródła anomalii i szybkie przeciwdziałanie. 

Trzeba też podkreślić, że kontrola Sanepidu może obejmować sprawdzenie systemu HACCP w lokalu gastronomicznym. W razie wykrycia nieprawidłowości organ ma prawo nałożyć na restaurację stosowną karę.

Choć HACCP postrzegany jest głównie przez pryzmat oczekiwań formalnych ze strony Sanepidu, należy zauważyć, że jest korzystny także dla zakładu czy restauracji. Może on bowiem szybko i sprawnie wykazać, że np. pewien element nie stanowi ogniwa odpowiedzialnego za dany problem. Wysoki standard w zakresie HACCP przekłada się też na redukcję kosztów i zwiększone zaufanie ze strony klientów. Warunkiem skuteczności jest prawidłowe i cykliczne prowadzenie dokumentacji HACCP.

The post HACCP w gastronomii – zasady i przepisy w restauracji appeared first on Restaumatic.

]]>
Zdrowe jedzenie w restauracji – jak dostosować menu do oczekiwań klientów https://www.restaumatic.com/blog/zdrowe-jedzenie-w-restauracji-jak-dostosowac-menu-do-oczekiwan-klientow/ Thu, 09 Mar 2023 12:57:18 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5612 Coraz więcej osób decyduje się na zdrowy tryb życia, który obejmuje m.in. zdrowe odżywianie. Wraz z tym wzrasta zapotrzebowanie na restauracje oferujące zdrowe posiłki. Jednakże, restauratorzy często zastanawiają się, jak dostosować menu do oczekiwań klientów, aby zaspokoić ich potrzeby i preferencje żywieniowe. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą w dostosowaniu menu do zdrowych …

Przeczytaj całość "Zdrowe jedzenie w restauracji – jak dostosować menu do oczekiwań klientów"

The post Zdrowe jedzenie w restauracji – jak dostosować menu do oczekiwań klientów appeared first on Restaumatic.

]]>
Coraz więcej osób decyduje się na zdrowy tryb życia, który obejmuje m.in. zdrowe odżywianie. Wraz z tym wzrasta zapotrzebowanie na restauracje oferujące zdrowe posiłki. Jednakże, restauratorzy często zastanawiają się, jak dostosować menu do oczekiwań klientów, aby zaspokoić ich potrzeby i preferencje żywieniowe. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą w dostosowaniu menu do zdrowych oczekiwań klientów.

Analiza potrzeb klientów

Najważniejszym krokiem w dostosowaniu menu do zdrowych oczekiwań klientów jest poznanie ich potrzeb. Dlatego warto przeprowadzić ankietę wśród klientów lub zwrócić uwagę na ich preferencje podczas zamawiania. W ten sposób będzie można poznać preferowane produkty, diety czy alergie pokarmowe, a także ustalić, które potrawy cieszą się największym zainteresowaniem.

Ponadto, w restauracjach można stosować technologie, które pomagają w informowaniu klientów o składnikach potraw, np. poprzez umieszczenie kodów QR na menu, które po zeskanowaniu udostępniają informacje o alergenach i wartościach odżywczych.

Zmiana składników

Kolejnym krokiem jest zmiana składników, które nie są zdrowe, na bardziej wartościowe i zdrowe alternatywy. W menu restauracji można dodać więcej warzyw, owoców, białka roślinnego czy zdrowych tłuszczów. W ten sposób będzie można zaspokoić potrzeby klientów poszukujących zdrowego jedzenia. Warto pamiętać, że zmiana składników w menu nie oznacza rezygnacji z atrakcyjności i smaku potraw. W restauracjach można stosować różne techniki kulinarnych, które pozwolą zachować oryginalny smak i wygląd potraw, a jednocześnie zwiększyć ich wartość odżywczą. Na przykład, zamiast tłustych mięs, można wprowadzić dania z mięsa drobiowego lub ryb, które są bogate w białko i zdrowe tłuszcze omega-3. Można też wykorzystać orzechy, pestki czy nasiona, aby wzbogacić smak sałatek i dań głównych. Dodając do potraw warzywa i owoce, które są źródłem witamin i minerałów, poprawimy ich wartość odżywczą oraz nadamy im bardziej atrakcyjnego wyglądu. W ten sposób, klienci będą mieli większy wybór zdrowych potraw, a restauracja zyska na pozytywnym wizerunku i zwiększy swoją atrakcyjność.

Wegetariański i zdrowy bowl

Ograniczenie dodatków

Dzięki ograniczeniu dodatków, które negatywnie wpływają na zdrowie, restauracje mogą zaoferować swoim klientom zdrowsze i mniej kaloryczne potrawy. Zamiast tłustych sosów, które często są pełne kalorii i sztucznych dodatków, można oferować sosy warzywne lub na bazie zdrowych olejów roślinnych. W ten sposób, klienci będą mogli cieszyć się smakiem potraw, a jednocześnie uniknąć niezdrowych składników. Dodając zioła i przyprawy, można zwiększyć smak i aromat potraw, bez dodawania zbędnych kalorii. W przypadku smażonych dodatków, można je zastąpić gotowanymi, pieczonymi lub duszonymi. Tym samym, potrawy będą mniej kaloryczne, a jednocześnie zachowają swój smak i wygląd. Ograniczenie ilości cukru i soli w potrawach również przyczynia się do poprawy zdrowia. Zamiast białego cukru, można stosować naturalne słodziki, takie jak miód czy syrop klonowy, a soli zastąpić przyprawami, takimi jak bazylia, oregano czy papryka. Takie zmiany w menu nie tylko zwiększą wartość odżywczą potraw, ale również przyczynią się do poprawy zdrowia klientów, co z kolei wpłynie na pozytywny wizerunek restauracji.

Oferta dań wegetariańskich i wegańskich

Klientami restauracji są często osoby, które stosują diety wegetariańskie lub wegańskie. W menu można wprowadzić wiele alternatywnych źródeł białka, takich jak tofu, soczewica, quinoa czy seitan. Restauracje powinny również zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad diety wegańskiej, która wyklucza nie tylko mięso, ale także nabiał, jaja i produkty pochodzenia zwierzęcego. W menu należy zatem uwzględnić dania na bazie roślin strączkowych, warzyw i owoców. Dzięki temu, restauracja będzie miała w swojej ofercie potrawy, które zaspokoją potrzeby klientów poszukujących zdrowego i wartościowego jedzenia, a także przyciągnie nowych gości.

Wegetariańskie i wegańskie jedzenia w restauracji

Urozmaicenie menu

Aby dostosować menu do zdrowych oczekiwań klientów, warto również zadbać o różnorodność i urozmaicenie menu. W restauracji można oferować sezonowe produkty, nowe przepisy i eksperymentować z nowymi smakami. Dzięki temu restauracja będzie kojarzona z miejscem, gdzie można spróbować nowych smaków i cieszyć się zdrowym jedzeniem.

Podsumowanie

Podsumowując, coraz więcej osób poszukuje restauracji oferujących zdrowe jedzenie, dlatego restauratorzy muszą dostosować swoje menu do tych potrzeb. Analiza potrzeb klientów, zmiana składników na zdrowsze, ograniczenie dodatków, oferta dań wegetariańskich i wegańskich oraz urozmaicenie menu to kluczowe elementy w dostosowaniu menu do zdrowych oczekiwań klientów. Dzięki tym krokom restauracja może przyciągnąć nowych klientów i zyskać opinię miejsca, w którym można zjeść zdrowe i smaczne posiłki.

The post Zdrowe jedzenie w restauracji – jak dostosować menu do oczekiwań klientów appeared first on Restaumatic.

]]>
Jak zwiększyć lojalność klientów w restauracji? Praktyczne wskazówki i strategie https://www.restaumatic.com/blog/jak-zwiekszyc-lojalnosc-klientow-w-restauracji-praktyczne-wskazowki-i-strategie/ Tue, 07 Mar 2023 11:29:29 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5607 W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku gastronomicznym jest ogromna. Restauracje muszą podejmować dodatkowe wysiłki, aby przyciągnąć i zatrzymać gości. Jednym z kluczowych elementów sukcesu jest zbudowanie lojalności klientów. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek i strategii, które pomogą w zwiększeniu zaangażowania klientów i budowaniu długotrwałych relacji. Dostosuj ofertę do potrzeb klientów Każdy klient ma …

Przeczytaj całość "Jak zwiększyć lojalność klientów w restauracji? Praktyczne wskazówki i strategie"

The post Jak zwiększyć lojalność klientów w restauracji? Praktyczne wskazówki i strategie appeared first on Restaumatic.

]]>
W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku gastronomicznym jest ogromna. Restauracje muszą podejmować dodatkowe wysiłki, aby przyciągnąć i zatrzymać gości. Jednym z kluczowych elementów sukcesu jest zbudowanie lojalności klientów. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek i strategii, które pomogą w zwiększeniu zaangażowania klientów i budowaniu długotrwałych relacji.

Dostosuj ofertę do potrzeb klientów

Każdy klient ma różne potrzeby i oczekiwania. Ważne jest, aby restauracja dostosowała swoją ofertę do ich wymagań. Zwróć uwagę na preferencje kulinarne, alergie i nietolerancje pokarmowe. Dostępność opcji wegetariańskich lub bezglutenowych w menu może przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć ich lojalność. 

Technologie restauracyjne pozwalają na jeszcze dokładniejsze dopasowanie oferty do potrzeb klientów. Dzięki systemom zamówień online lub aplikacjom mobilnym, restauracja może zbierać informacje o preferencjach kulinarnych swoich klientów oraz ich historii zamówień. Na tej podstawie, można dostosować ofertę lub przygotowywać rekomendacje dań, które mogą przypaść do gustu klientom. 

Zapewnij wysoką jakość obsługi

Jakość obsługi w restauracji jest równie ważna, co jakość jedzenia. Klienci doceniają uprzejmość, szybkość obsługi i troskę o ich potrzeby. Dlatego warto zainwestować w szkolenie personelu, aby zapewnić im odpowiednie umiejętności i wiedzę na temat obsługi klienta. Warto też pamiętać o nowych trendach technologicznych, takich jak kioski samoobsługowe lub systemy QR, które pozwalają na szybsze i bardziej wygodne zamawianie jedzenia bez potrzeby kontaktu z kelnerem. Dzięki takim rozwiązaniom, klient może zamówić dokładnie to, czego potrzebuje, bez zbędnych pytań lub nieporozumień, a to zwiększa jego zadowolenie i chęć powrotu do restauracji. 

Prezentacji działania QR waitera

Stwórz atmosferę

Atmosfera w restauracji ma duże znaczenie dla klientów. Odpowiednie oświetlenie, muzyka i wystrój mogą stworzyć wyjątkową atmosferę, która zapadnie w pamięci gości. Ważne jest również, aby stół był dobrze przygotowany, a jedzenie i napoje serwowane w odpowiedni sposób. 

Nagradzaj lojalnych klientów

Ważnym elementem w budowaniu lojalności gości restauracji jest nagradzanie ich za ich zaangażowanie. Oferta specjalnych zniżek, rabatów lub programów lojalnościowych może przyciągnąć nowych klientów i zachęcić obecnych do powrotu. Warto również zainwestować w programy partnerskie z innymi firmami, które mogą oferować dodatkowe korzyści dla klientów. 

Nie można też zapomnieć o nowoczesnych systemach lojalnościowych, które są w stanie monitorować zachowania klientów i proponować im indywidualne oferty i rabaty, na podstawie ich historii zamówień. Dzięki temu, klienci czują się docenieni i mają większą motywację do powrotu do restauracji, co zwiększa ich lojalność i zaangażowanie. 

Karta lojalnościowa podawana przez klienta

Stwórz obecność w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach media społecznościowe są nieodłącznym elementem biznesu. Restauracja powinna mieć aktywną obecność w sieci, aby dotrzeć do większej liczby klientów i zbudować swoją markę. Regularne publikowanie zdjęć jedzenia, krótkich filmów video, aktualizacji menu i recenzji klientów może przyciągnąć uwagę i zwiększyć zaangażowanie klientów. Jeśli nie masz czasu na prowadzenie swojego profilu, zgłoś się do nas! Pomożemy poprowadzić media społecznościowe Twojej restauracji. 

Podsumowanie

Budowanie lojalności klientów w restauracji jest kluczowym elementem sukcesu. Dostosowanie oferty do potrzeb klientów, zapewnienie wysokiej jakości obsługi, stworzenie wyjątkowej atmosfery, nagradzanie lojalnych klientów oraz aktywna obecność w mediach społecznościowych to tylko niektóre ze strategii, które pomogą w zwiększeniu zaangażowania klientów i budowaniu długotrwałych relacji.
Pamiętaj, że zadowolony klient to najlepsza reklama dla Twojej restauracji. Dlatego warto inwestować w rozwój i ciągłe doskonalenie swojego biznesu, aby przyciągnąć nowych klientów i zatrzymać tych, którzy już nas odwiedzili.

The post Jak zwiększyć lojalność klientów w restauracji? Praktyczne wskazówki i strategie appeared first on Restaumatic.

]]>