Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog/ Wed, 17 Apr 2024 13:59:39 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.2 https://restaumatic-blog-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/2018/06/restlogo-ico-1.png Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog/ 32 32 Czekadełko – w jaki sposób zwiększa zyski w restauracji? https://www.restaumatic.com/blog/czekadelko-w-jaki-sposob-zwieksza-zyski-w-restauracji/ Tue, 16 Apr 2024 10:26:41 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=7073 Goście restauracji, oczekując na złożone zamówienie, powinni móc skosztować smacznej, małej przystawki, czyli czekadełka. To miły gest w kierunku klientów, który z pewnością zwiększy ich zadowolenie z jakości obsługi w lokalu. Jak powinno wyglądać czekadełko? Dlaczego jest ważne dla restauracji? Wyjaśniamy w artykule. Czekadełko w restauracji – co to jest? Czekadełko (nazywane też amuse-bouche) ma …

Przeczytaj całość "Czekadełko – w jaki sposób zwiększa zyski w restauracji?"

The post Czekadełko – w jaki sposób zwiększa zyski w restauracji? appeared first on Restaumatic.

]]>
Goście restauracji, oczekując na złożone zamówienie, powinni móc skosztować smacznej, małej przystawki, czyli czekadełka. To miły gest w kierunku klientów, który z pewnością zwiększy ich zadowolenie z jakości obsługi w lokalu. Jak powinno wyglądać czekadełko? Dlaczego jest ważne dla restauracji? Wyjaśniamy w artykule.

Czekadełko w restauracji – co to jest?

Czekadełko (nazywane też amuse-bouche) ma formę niewielkiej przystawki (startera), którą gość może spożyć jednym kęsem. Podając gościom takie niewielkie danie na początek, pobudzamy ich apetyt i przygotowujemy na kolejne doznania. Możemy podawać je przed obiadem albo przed serwowaniem wina.

Czekadełko z pewnością umili gościom czas oczekiwania na zamówienie potrawy.

Jakie powinno być czekadełko?

Czekadełko w restauracji powinno być: małe i smaczne. Niech ten delikatny, minimalistyczny starter będzie próbką kulinarnych umiejętności kucharza. 

Amuse-bouche w oryginalnej kompozycji sprawdzi się nie tylko wykwintnej restauracji, ale także w lokalach gastronomicznych o luźniejszym charakterze. Czekadełkiem w meksykańskiej restauracji może być np. jeden kawałek nachos polany dipem serowym z dodatkiem autorskiego sosu i fasoli. W wielu lokalach jako czekadełko podaje się oliwę z chlebem, grzanki z pastą rybną czy małe paszteciki. 

Oto kilka propozycji na amouse-buche, które zachwycą gości w naszej restauracji:

  • Mini tatary z łososia – delikatne kawałki łososia marynowane z odrobiną sosu sojowego, oliwy z oliwek, cytryny, i podane na małym krakersie lub chlebku.
  • Mini quiche – małe, pikantne ciasteczka z różnymi nadzieniami, takimi jak: grzyby, szpinak, czy kawałki boczku, idealne do jednego kęsa.
  • Foie gras na chlebie brioche – kawałek delikatnego foie gras na małym kawałku słodkiego chleba brioche, czasem podany z odrobiną konfitury z czerwonej cebuli.
  • Croquette z serem kozim – chrupiące krokiety z miękkim wnętrzem z serem kozim, podawane z lekkim dipem ziołowym.
  • Czekoladowe trufle z solą morską – małe, intensywnie czekoladowe kuleczki z delikatnym akcentem soli morskiej na wierzchu, podkreślające głębię smaku czekolady.

Istnieje mnóstwo możliwości wykonania czekadełek w restauracji. W ich przygotowaniu nie musimy sztywno trzymać się przepisów. Pozwólmy puścić wodze fantazji szefowi kuchni!

Czekadełko w restauracji – czy zwiększa zadowolenie gości?

Serwowanie czekadełka w restauracji może zwiększyć zadowolenie gości. Dzieje się tak, ponieważ miłe gesty ze strony obsługi lokalu, sprawia, że klienci czują się zadbani, zauważeni i potraktowani wyjątkowo. 

Smaczne i ładnie podane czekadełko wpływa też na doznania estetyczne i smakowe gości w naszej restauracji. Gość od samego początku bycia przy stoliku czuje, że ma do czynienia z serwisem i kuchnią wysokiej jakości.

Jeśli chcemy zwiększyć zadowolenie klientów, możemy zdecydować się QR Waiter od Restaumatic. Usługa ta działa na zasadzie samoobsługowego stolika, dzięki któremu goście mogą od razu zamówić i dokonać opłaty za zamówienie bez potrzeby czekania na kelnera.

Czekadełka w restauracji – co warto wiedzieć?

Czekadełko nie tylko umila czas gości. Może również zachęcić do częstszych odwiedzin restauracji oraz polecania lokalu innym gościom. Stanowi więc istotny element marketingu restauracji

Czekadełka lokalu gastronomicznym mogą mieć formę wytrawnej przekąski albo słodkiego deseru, który goście zjedzą przed podaniem dania głównego. Przygotowanie tego rodzaju startera nie generuje dodatkowych kosztów. Często możemy go wykonać z produktów, które zostały po przygotowaniu innych dań.

Forma podawanego czekadełka zawsze powinna wpisywać się w ogólny charakter lokalu. Jeśli prowadzimy elegancką restaurację, powinno ono być wykonane z luksusowych składników (np. pasty truflowej). W lokalu gastronomicznym o mniej formalnej atmosferze pozwólmy sobie na większą swobodę (chips ziemniaczany polany sosem albo mała grzanka z serem kozim powinny być wystarczające).

Zasada jest jedna – czekadełko w restauracji ma myć małe, smaczne i przyciągające uwagę gości.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Czekadełko – w jaki sposób zwiększa zyski w restauracji? appeared first on Restaumatic.

]]>
Jak zadbać o bezpieczeństwo żywności w restauracji? https://www.restaumatic.com/blog/jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-zywnosci-w-restauracji/ Mon, 15 Apr 2024 12:04:02 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=7047 W lokalu gastronomicznym musimy zadbać nie tylko o jakość serwowanych dań. Podstawą w utrzymaniu wysokich standardów w restauracji czy barze szybkiej obsługi jest prawidłowe przechowywanie towarów. Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa żywności w lokalu? Wyjaśniamy w artykule. Zasada „first in, first out” Jeśli chcemy utrzymać bezpieczeństwo i higienę żywności na wysokim poziomie, stosujmy zasadę FI-FO. …

Przeczytaj całość "Jak zadbać o bezpieczeństwo żywności w restauracji?"

The post Jak zadbać o bezpieczeństwo żywności w restauracji? appeared first on Restaumatic.

]]>
W lokalu gastronomicznym musimy zadbać nie tylko o jakość serwowanych dań. Podstawą w utrzymaniu wysokich standardów w restauracji czy barze szybkiej obsługi jest prawidłowe przechowywanie towarów. Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa żywności w lokalu? Wyjaśniamy w artykule.

Zasada „first in, first out”

Jeśli chcemy utrzymać bezpieczeństwo i higienę żywności na wysokim poziomie, stosujmy zasadę FI-FO. O czym ona mówi? W praktyce zapasy (produkty), które przyjęliśmy jako pierwsze na magazyn, powinny zostać użyte w pierwszej kolejności. Dzięki temu ograniczamy ryzyko, że przechowywany towar straci swoją datę zdatności do spożycia.

Zasada FI-FO przyczynia się do ograniczenia marnowania żywności w lokalu. W ten sposób optymalizujemy koszty prowadzenia restauracji. Im mniej wyrzucamy, tym mniej wydajemy na zakup produktów żywnościowych.

Aby zapobiec marnowaniu żywności, warto regularnie kontrolować termin przydatności do spożycia poszczególnych produktów. Możemy do tego wykorzystać system do zarządzania restauracją RePOS od Restaumatic. Dzięki niemu restaurator może na bieżąco kontrolować stany magazynowe czy sprawdzać, jakie produkty (dania) cieszą się dużą popularnością wśród gości i są najczęściej wydawane, a jakie zalegają w magazynie.

Pilnowanie terminu ważności produktów

Należy regularnie kontrolować terminy ważności wszystkich produktów żywnościowych. Warto tego pilnować już na etapie przyjmowania ich na zaplecze kuchenne. 

Układajmy produkty (na półkach lub zamrażarce) w taki sposób, aby te z krótką datą mogły być użyte w pierwszej kolejności. Takie warunki przechowywania żywności w magazynie zmniejszają ryzyko psucia się produktów i marnowania żywności.

Właściwe przechowywanie produktów

Zasady przechowywania produktów spożywczych obejmują m.in. kwestie temperatury oraz poziomu zaciemnienia pomieszczeń magazynowych. [1]

Wszystkie produkty żywnościowe przechowujemy zgodnie z wytycznymi na etykiecie dołączonej do opakowania. Towary znajdujące się na zapleczu kuchennym nie mogą ulec przegrzaniu. Unikajmy więc  składowania żywności przy źródłach ciepła. 

Produkty takie jak: mięso, ryby i nabiał muszą być przechowywane w specjalnych komorach chłodniczych w temperaturze od -2 do +4 °C.  Jeżeli jest to wymagane, powinny znaleźć się w komorach mroźniczych, w których panuje temperatura od -18 do -24°C

Soki i inne światłoczułe produkty należy magazynować w suchych, chłodnych miejscach bez dostępu światła słonecznego. Zalecana temperatura składowania napojów, soków i wód wynosi od 5º do 25ºC. Jeżeli jednak specyfikacja wyrobu gotowego stanowi inaczej, zalecenia producenta są nadrzędnymi wytycznymi dotyczącymi składowania i przechowywania produktu. [2]

Mleko spożywcze, śmietankę, mleka skondensowane sterylizowane metodą UHT należy przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25ºC i nie dłużej niż do podanej na opakowaniu daty minimalnej trwałości. [3]

Produkty zbożowe, kasze, makarony, ryż lub inne sypkie produkty (np. sól lub cukier), które mają długi termin przydatności, powinniśmy przechowywać w hermetycznych, atestowanych opakowania. Ponadto świeże produkty również muszą się znaleźć w odpowiednich pojemnikach. 

W jednym miejscu nie możemy także trzymać artykułów gotowych do spożycia z produktami o specyficznym zapachu – warzywa czy owoce powinny być przechowywane np. z dala od ryb. Pamiętajmy, że półprodukty oraz surowce należy trzymać oddzielnie

Magazyny należy wyposażyć w urządzenia do monitorowania i rejestracji temperatury i wilgotności powietrza. Zaleca się, by urządzenie monitorujące było umieszczone w okolicy przechowywania produktów najbardziej wrażliwych na te czynniki. [4]

Odpowiednia higiena pracowników

Pracownicy lokalu gastronomicznego muszą m.in.: 

  • zachować czystość całego ciała,
  • mieć krótko obcięte paznokcie.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie posiłków muszą myć ręce po każdym wejściu na zaplecze kuchenne. Na czas pracy w restauracji muszą również zdjąć biżuterię. Dodatkowo pracownicy naszej restauracji powinni mieć aktualną książeczkę zdrowia. 

Wszystkie narzędzia pracy po zakończonym dniu muszą zostać zdezynfekowane i umyte. Zapobiegniemy w ten sposób rozwojowi bakterii i grzybów oraz gwarantujemy bezpieczeństwo żywności.

Regularne usuwanie śmieci

Podstawowe zasady przechowywania żywności w gastronomii dotyczą też cyklicznego wywozu śmieci.  Odpadki muszą być usuwane we właściwie, czyli w sposób higieniczny, z poszanowaniem zasad ochrony środowiska. Nie mogą stwarzać zagrożenia ludzi i natury ani być źródłem zanieczyszczeń. 

Sanepid pozwala na wyrzucanie odpadów gastronomicznych wraz z odpadami komunalnymi, pod warunkiem że nie zawierają one niebezpiecznych odpadów. [5], [6]

Dbajmy też o czystość zaplecza kuchennego, np. blatów i podłóg. Dzięki temu zapobiegniemy gromadzeniu się na nich odpadów czy zabrudzeń. W ten sposób zmniejszamy również w ryzyko występowania szkodników, żerujących na resztkach żywności (np. karaluchów) i ograniczamy powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Zadbanie o odpowiednie szkolenia dla pracowników

Aby zadbać o bezpieczeństwo żywności, szkolenie pracowników w jej zakresie jest niezbędne. Taki kurs doszkalający pomoże naszemu personelowi zrozumieć podstawowe zasady bezpieczeństwa i warunki przechowywania żywności.

Pracownicy restauracji musi być świadomy zagrożeń, wynikających z błędów w przechowywaniu produktów żywnościowych. Inwestując w szkolenia pracownicze, realnie poprawiamy jakość serwowanych potraw i poziom obsługi gości w lokalu.

Bezpieczeństwo żywności w restauracji – podsumowanie

Prowadząc restaurację, powinniśmy stosować  wymagane prawnie zasady magazynowania produktów żywnościowych. Unikniemy w ten sposób niezadowolenia gości, a także ryzyka zepsucia się produktów przyjętych na zaplecze kuchenne

W celu utrzymania odpowiednich warunków przechowywania żywności należy stosować pełną dokumentacją GHP/GMP i reguł HACCP

Po wprowadzeniu podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności możemy swobodnie działać w branży gastronomicznej – z gwarancją bezpieczeństwa dla wszystkich gości naszego lokalu.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic


Źródło:

[1], [2], [3], [4] https://www.gov.pl/web/psse-janow-lubelski/zasady-przechowywania-produktow-spozywczych, dostęp z dnia 15.04.2024 r.
[5] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000021/T/D20130021L.pdf, dostęp z dnia 15.04.2024 r.
[6] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32009R1069, dostęp z dnia 15.04.2024 r.

The post Jak zadbać o bezpieczeństwo żywności w restauracji? appeared first on Restaumatic.

]]>
Nowości w produktach Restaumatic – Napiwki https://www.restaumatic.com/blog/nowa-funkcja-restaumatic-napiwki/ Thu, 11 Apr 2024 07:57:00 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=7026 Od 15 kwietnia będzie możliwe dodawanie napiwków do zamówień online. Klienci Twojej restauracji mogą dodać napiwek w wysokości 5%, 10% lub 15%. Mogą też ręcznie wpisać wybraną przez siebie kwotę. Propozycja dodania napiwku pojawi się na stronie WWW restauracji w kasie, zaraz po wyborze metody płatności. Funkcja jest bardzo prosta i daje Twoim klientom większą …

Przeczytaj całość "Nowości w produktach Restaumatic – Napiwki"

The post Nowości w produktach Restaumatic – Napiwki appeared first on Restaumatic.

]]>
Od 15 kwietnia będzie możliwe dodawanie napiwków do zamówień online.

Klienci Twojej restauracji mogą dodać napiwek w wysokości 5%, 10% lub 15%. Mogą też ręcznie wpisać wybraną przez siebie kwotę.

Propozycja dodania napiwku pojawi się na stronie WWW restauracji w kasie, zaraz po wyborze metody płatności.

Funkcja jest bardzo prosta i daje Twoim klientom większą swobodę w docenianiu Twojej załogi.

Widok napiwków w kasie zakupowej.

Jak to wygląda w praktyce? Zobacz wideo

Kluczowe informacje o funkcji napiwków:

  • Od napiwków nie musisz płacić podatku VAT – pod warunkiem że w całości przekażesz je pracownikom.
  • Napiwek nie jest pozycją na paragonie – jest umieszczony jako informacja na samym dole paragonu.
  • Dostępność w raporcie sprzedaży – umożliwi to szczegółowe śledzenie kwot napiwków.
  • Prowizja od całkowitej kwoty – naliczana od sumy zamówienia wraz z napiwkiem.
napiwki raport

Aby móc korzystać z funkcji napiwków, restauracja musi mieć wdrożony Nowy System Zamówień. Ten nowy system przynosi wiele ulepszeń, takich jak łatwiejsze wprowadzanie zmian w menu, nowy wygląd koszyka i kasy, oraz możliwość wprowadzania przyszłych aktualizacji.

Czy muszę włączać funkcję napiwków?

Funkcja napiwków będzie domyślnie włączona w każdej restauracji, jest to tradycyjny sposób, by klienci mogli wyrazić swoje zadowolenie z obsługi. 

Wprowadzenie tej opcji w Twoim systemie zamówień online nie tylko podnosi satysfakcję klientów, ale również motywuje pracowników do świadczenia usług na najwyższym poziomie. Ponadto zwiększa to poczucie zaangażowania i przynależności załogi do restauracji, gdyż bezpośrednio odzwierciedla ich ciężką pracę w postaci dodatkowych pieniędzy.

Jak wyłączyć funkcję napiwków?

Funkcję można łatwo wyłączyć w Panelu Restauratora, wchodząc w zakładkę „Ustawienia”, a następnie przewinąć w dół i odhaczyć „Włącz napiwki (5%, 10%, 15%)”

wyłączenie napiwków

Co jeśli w mojej restauracji nie uruchomiono napiwków?

W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie uruchomić nowej funkcji napiwki ze względów technicznych. Z takimi restauracjami Dział Obsługi Klienta będzie kontaktował się osobno. Jeśli potrzebujesz pomocy, zachęcamy do samodzielnego kontaktu. 


Dbaj o zadowolenie swoich klientów i pracowników, wykorzystując nowoczesne rozwiązania oferowane przez Restaumatic. Razem tworzymy przyszłość branży gastronomicznej! Jeżeli jeszcze nie masz naszego systemu, skontaktuj się z nami.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Nowości w produktach Restaumatic – Napiwki appeared first on Restaumatic.

]]>
Zastawa stołowa do restauracji – jakie naczynia i sztućce wybrać do lokalu gastronomicznego https://www.restaumatic.com/blog/zastawa-stolowa-do-restauracji-jakie-naczynia-i-sztucce-wybrac-do-lokalu-gastronomicznego/ Wed, 10 Apr 2024 07:52:52 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=7030 Zastawa stołowa stanowi ważny elementu lokalu gastronomicznego. Odpowiednio dobrane naczynia i sztućce uzupełniają wizualną stronę serwowanych potraw oraz wpływają na jakość obsługi gości. Na co zwrócić uwagę, wybierając zastawę do swojej restauracji? Jakie naczynia będą niezbędne w restauracji? Naczynia, które wchodzą w skład niezbędnego wyposażenia kuchni gastronomicznej i są częścią zastawy stołowej, to m.in.: Półmiski …

Przeczytaj całość "Zastawa stołowa do restauracji – jakie naczynia i sztućce wybrać do lokalu gastronomicznego"

The post Zastawa stołowa do restauracji – jakie naczynia i sztućce wybrać do lokalu gastronomicznego appeared first on Restaumatic.

]]>
Zastawa stołowa stanowi ważny elementu lokalu gastronomicznego. Odpowiednio dobrane naczynia i sztućce uzupełniają wizualną stronę serwowanych potraw oraz wpływają na jakość obsługi gości. Na co zwrócić uwagę, wybierając zastawę do swojej restauracji?

Jakie naczynia będą niezbędne w restauracji?

Naczynia, które wchodzą w skład niezbędnego wyposażenia kuchni gastronomicznej i są częścią zastawy stołowej, to m.in.:

  • Półmiski – w różnych rozmiarach i stylach, w zależności od rodzaju serwowanych dań.
  • Sztućce gastronomiczne – widelce, noże, łyżki, łyżeczki, zestawy do deserów.
  • Naczynia – talerze do różnych dań (głębokie, płaskie, na przystawki, na deser).
  • Szklanki i kieliszki – do wody, napojów, wina, piwa, drinków.
  • Filiżanki i kubki – do kawy, herbaty.
  • Dzbanki i karafki – do wody, soków, napojów.
  • Przyprawniki – solniczki, pieprzniczki, pojemniki na oliwę i ocet.

Innymi ważnymi elementami zastawy stołowej są dodatki w postaci serwetek i obrusów (materiałowych lub jednorazowych) oraz tace kelnerskie (na których podaje się dania do stolika). Nie są to co prawda restauracyjne naczynia, ale piękny obrus albo wysokiej jakości taca z pewnością podniesie jakość obsługi i świetnie uzupełni komplet talerzy, sztućców lub kieliszków, z których korzystają goście.

Zastawa do restauracji a styl wnętrza i typ serwowanej kuchni

Zastawa stołowa w restauracji musi być dopasowana do typu lokalu oraz rodzaju wydawanych dań. Sztućce i naczynia powinny nawiązywać do krajów (miejsc), zwyczajów czy tradycji, z których wywodzą się dane potrawy. Takie rozwiązanie podkreśla charakter serwowanej kuchni i wskazuje na znajomość regionów, z jakich restauracja czerpie kulinarne inspiracje.

W myśl tej zasady polskie, tradycyjne dania kuchni góralskiej (np. kwaśnica) powinny być podane w naczyniach ozdobionych regionalnym wzorem (podhalańskim haftem).

zastawa w restauracji

Restauracja à la carte 

Z kolei w restauracji à la carte kładzie się nacisk na luksus i wyrafinowanie. Zastawa stołowa jest zazwyczaj wykonana z materiałów takich jak: porcelana lub szkło kryształowe. Powinna być stonowana, elegancka, minimalistyczna z delikatnymi zdobieniami. 

W tego typu lokalu goście posługują się wysokiej jakości sztućcami – zwykle są wykonane ze srebra lub wysokiej jakości stali nierdzewnej. Kształt kieliszków do wina także współgra z rodzajem serwowanego trunku. Do białego wina służą kieliszki z dłuższą nóżką o węższej czasze w kształcie tulipana, do czerwonego – kieliszki z krótszą nóżką i szerszą, pękatą czaszą. Serwis kawowy i herbaciany jest także bardzo elegancki (może być wykonany z pięknie zdobionej porcelany).

Restauracja w stylu śródziemnomorskim

Restauracja w stylu śródziemnomorskim (np. włoska) powinna swoim wystrojem, zastawą i (oczywiście) serwowaną kuchnią – nawiązywać do regionów pełnych słońca i domowej atmosfery.

Taki lokal warto zaopatrzyć w kolorowe naczynia i dodatki, zdobione motywami roślinnymi lub scenami np. z włoskiego krajobrazu. Ręcznie malowana ceramika podkreśla lokalny charakter podawanych potraw. 

Sztućce w restauracji śródziemnomorskiej mają być proste, ale solidne. Szkło na napoje powinno być grubsze, minimalistyczne, dopasowane do luźnego stylu serwowania orzeźwiających trunków lub domowego wina. Na stołach powinny się również znaleźć dozowniki do aromatycznych przypraw i karafki na oliwę z oliwek.

Restauracja w stylu azjatyckim

Zastawa stołowa w lokalu specjalizującym się w serwowaniu dań kuchni azjatyckiej charakteryzuje prostota i elegancja. Zazwyczaj wykonana jest z materiałów, takich jak: drewno, bambus czy ceramika zdobiona w tradycyjne wzory (np. chińskie lub japońskie). 

Goście powinni otrzymywać dania w bambusowych lub porcelanowych naczyniach. Jeżeli chodzi o sztućce, to oczywiście nie może zabraknąć bambusowych pałeczek. Na stołach powinny znaleźć się również talerzyki i miseczki na sos sojowy, marynowany imbir czy wasabi.

Restauracja meksykańska

Zastawa stołowa lokalu w stylu meksykańskim powinna wpisywać się w kolorowe i aromatyczne potrawy, które są charakterystyczne dla tego kraju. Zazwyczaj jest ona wykonana z wielobarwnej ceramiki. W tego typu restauracji używa się glinianych dzbanów (Cantaro), a także mis do salsy i guacamole.

sztućce w restauracji

Rodzaje naczyń do restauracji: porcelana, szkło, ceramika

Na co zwrócić uwagę przed wyborem naczyń do swojej restauracji? Ważne są materiały, z jakich może być wykonana restauracyjna zastawa. Oto kilka ich przykładów:

  1. Porcelana – charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowania. Idealna do eleganckich kolacji i przyjęć, w których liczy się estetyczna prezentacja potraw.
  2. Szkło – zastawa w gastronomii raczej nie powinna być w całości szklana. Wybierajmy ten materiał na szklanki, kieliszki oraz miseczki np. na salsę lub sos. Szkło to świetny wybór dla serwowania zimnych napojów czy deserów, które  idealnie prezentują się np. w szklanych pucharkach.
  3. Ceramika – ten materiał ma wszechstronne zastosowanie. Wykazuje mniejszą odporność na uszkodzenia niż porcelana, za to wyroby ceramiczne są często tańsze od tych porcelanowych. Świetnie się sprawdzą w serwowaniu gorących potraw i napojów. Ceramiczne naczynia harmonijnie współgrają z ciepłym, domowym charakterem lokalu (np. w restauracjach włoskich, meksykańskich czy barach bistro).

Jak dbać o zastawę w restauracji?

Zastawę stołową i sztućce gastronomiczne myjemy w pomieszczeniach oddzielonych od pozostałej części lokalu. Zgodnie z przepisami BHP i higieny pracy naszego lokalu musimy mieć: dwukomorowy zlewozmywak, dopływ gorącej i zimnej wody, stół ociekowy i wyparzacz.

Aby utrzymać zastawę stołową w restauracji w czystości, dbajmy o:

  • regularne mycie naczyń i sztućców,
  • cykliczną kontrolę stanu technicznego naczyń,
  • wyparzanie naczyń i sztućców w wysokich temperaturach.

Nigdy nie zostawiajmy też zastawy nieumytej przez dłuższy czas – zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i utrudnia jej wyczyszczenie. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniej zastawy stołowej i sztućców przyczyni się do odpowiedniego zarządzania lokalem i wykorzystania budżetu. Naczynia wysokiej jakości, właściwie użytkowane, mogą bowiem służyć przez długi czas.

Numer telefonu: +48 732-081-111

E-mail: contact@restaumatic.com

Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Zastawa stołowa do restauracji – jakie naczynia i sztućce wybrać do lokalu gastronomicznego appeared first on Restaumatic.

]]>
Kuchnia wegańska a wegetariańska – wpływ na branżę gastronomiczną https://www.restaumatic.com/blog/kuchnia-weganska-i-wegetarianska-w-restauracji/ Fri, 05 Apr 2024 07:07:55 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=7021 Weganizm i wegetarianizm zyskuje w naszym kraju na popularności na przestrzeni ostatnich lat. Według raportu „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2021”1 już nawet 10% Polaków jest wegetarianami, natomiast 6% to weganie. Jak te trendy żywieniowe wpływają na branżę gastronomiczną? Czy opłaca się wprowadzić do restauracji menu wegetariańskie lub wegańskie? Rozwój kuchni wegańskiej i …

Przeczytaj całość "Kuchnia wegańska a wegetariańska – wpływ na branżę gastronomiczną"

The post Kuchnia wegańska a wegetariańska – wpływ na branżę gastronomiczną appeared first on Restaumatic.

]]>
Weganizm i wegetarianizm zyskuje w naszym kraju na popularności na przestrzeni ostatnich lat. Według raportu „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2021”1 już nawet 10% Polaków jest wegetarianami, natomiast 6% to weganie. Jak te trendy żywieniowe wpływają na branżę gastronomiczną? Czy opłaca się wprowadzić do restauracji menu wegetariańskie lub wegańskie?

Rozwój kuchni wegańskiej i wegetariańskiej

Liczba działających restauracji wegańskich i wegetariańskich rośnie w Polsce z roku na rok. Najwięcej z nich znajdziemy w Warszawie. Według raportu HappyCow’s Top 102 w 2022 r., w stolicy otworzyło się aż ponad 60 restauracji wegańskich i ponad 30 lokali wegetariańskich. 

Inne dane wskazują, że Poznań był miastem najbardziej przyjaznym dla wegan i wegetarian pod względem liczby restauracji, przypadających na 10 tys. mieszkańców w 2021 roku. Za nim uplasowały się Kraków i Gdańsk3

Co z tego wynika? Ten rodzaj diety staje się powszechnie akceptowany i lubiany. Konsumenci w Polsce coraz chętniej wybierają dietę bezmięsną i pozbawioną produktów odzwierzęcych. Zgodnie z tym trendem rośnie również liczba lokali gastronomicznych dostosowanych do takich preferencji żywieniowych klientów. 

Roślinne jedzenie nie jest wybierane wyłącznie przez osoby, które zdecydowały się nie spożywać mięsa i produktów odzwierzęcych np. względów etycznych. Coraz więcej konsumentów decyduje się na taki model żywienia z troski o własne zdrowie, a także ze względu na nietolerancję np. laktozy (białka mleka krowiego).

Dania wegańskie i wegetariańskie spotkamy w restauracjach hotelowych, lokalach w przestrzeni miejskiej, w pizzeriach oraz fast foodach. Śmiało można stwierdzić, że tego rodzaju menu zajmuje silną pozycję na gastronomicznej mapie Polski.

Wegetariańska sałatka z menu restauracyjnego.

Jak kuchnia wegańska i wegetariańska wpływa na menu restauracji?

Kuchnia wegańska oraz wegetariańska wpływają na menu restauracji, zarówno pod względem stosowania składników, jak i sposobu przygotowania potraw. 

Chcąc oferować gościom menu wegetariańskie lub wegańskie, restaurator powinien uwzględnić w nim szeroki wybór warzyw, owoców, zbóż, orzechów i nasion jako składników bazowych. Musi także zadbać obecność produktów roślinnych, takich jak: tofu, seitan, tempeh czy produkty sojowe, które mogą zastąpić białko mięsne.

Ważne jest też odpowiednie oznaczenie dań wegańskich i wegetariańskich w menu. Gość zamawiający jedzenie online lub stacjonarnie powinien móc znaleźć w karcie dań czytelne informacje dotyczące zawartości wybranego dania.

Konieczne jest również przeszkolenie personelu kuchennego w zakresie technik gotowania wegańskiego i wegetariańskiego. Kucharze muszą wiedzieć, że potrawy wegańskie (np. roślinne kotlety) nie powinny być smażone na tłuszczu zwierzęcym. Warto również, aby obsługa lokalu potrafiła udzielić klientowi wegańskiemu lub wegetariańskiemu wyczerpującej odpowiedzi na temat sposobu przygotowania potraw. 

Według raportu „Rynek dostawców HoReCa w Polsce”4 z 2022 roku ulubione dania kuchni wegetariańskiej lub wegańskiej, które możemy wprowadzić do menu lokalu, to:

  • wegański kebab,
  • wegański burger,
  • wegetariańskie nuggetsy.

A jak może wyglądać zestaw różnych dań w menu restauracji wegetariańskiej? Oto przykład:

  • zupa-krem z korzenia pietruszki i gruszek,
  • wegetariańskie spaghetti z bazylią,
  • roślinny stek z tofu z sosem BBQ i frytkami z batatów,
  • tatar ze śledzia z parmezanem i rukolą i sosem sojowym5.

Składniki dań wegetariańskich lub wegańskich są ogólnodostępne i możemy je wykorzystać do stworzenia wielu, różnorodnych potraw. Dzięki ich wszechstronności kucharz ma szansę kreować nowe smaki w lokalu i w prosty sposób eksperymentować z roślinnymi wersjami mięsnych dań. Może np. wprowadzić do menu klopsy z marchewki i cukinii – i serwować je zamiast klopsów wieprzowych.

Bazę kuchni roślinnej stanowią warzywa, owoce (świeże i suszone), nasiona roślin strączkowych (fasola, soczewica, groch, ciecierzyca, soja), pełne ziarna zbóż i produkty zbożowe (kasze, ryż, makaron, pieczywo), orzechy i nasiona (pestki dyni, słonecznika), zamienniki mięsa np. w postaci tofu. 

Warto również wprowadzić do menu wegetariańskiego lub wegańskiego gotowe (roślinne) zamienniki mięsa, takie jak burgery, kiełbaski i wędliny. Poza tym w roślinnych potrawach wykorzystuje się wszelkiego rodzaju napoje roślinne (zamiast mleka – np. sojowe, kokosowe, ryżowe, owsiane, migdałowe), masła orzechowe, śmietanki roślinne, gorzkie czekolady, całą gamę przypraw i ziół oraz oleje6.

Wegańska kanapka z burgerem z soczewicy.

Korzyści z wprowadzenia wegańskich i wegetariańskich opcji do menu

Prowadzenie restauracji z wegańskim lub wegetariańskim menu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Jeśli będziemy oferować tego typu dania w lokalu, możemy m.in.:

  1. Zoptymalizować firmowy budżet – przygotowywanie dań wegańskich i wegetariańskich jest niejednokrotnie tańsze w porównaniu do dań mięsnych. Przykładowo: przygotowanie steku z kalafiora to koszt kilkunastu złotych, a z antrykotu może kosztować nawet ponad 100 złotych.
  2. Zwiększyć dochody ze sprzedaży – dania wegańskie i wegetariańskie sprzedają się coraz lepiej, ponieważ rośnie liczba konsumentów chcących jeść w ten sposób. Im więcej osób stawia na roślinną kuchnię, tym zwiększa się szansa na lepszą sprzedaż w restauracji.
  3. Poprawić wizerunek restauracji – lokal oferujący menu wegetariańskie lub wegańskie może być postrzegany jako dbający o środowisko naturalne. Roślinne potrawy są postrzegane jako te przygotowywane w zgodzie ze zdrowiem, środowiskiem i dobrostanem zwierząt7. Oferowanie zdrowych opcji wegetariańskich może też przyczynić się do postrzegania restauracji jako miejsca, które dba o zdrowie i dobre samopoczucie swoich klientów i podąża za nowoczesnymi, ekologicznymi trendami w gastronomii.

A zatem poprzez wdrożenie wegańskiej kuchni do menu restauracji możemy realnie zwiększyć zainteresowanie ofertą potencjalnych gości i umocnić pozycję lokalu na rynku.

Przyszłość kuchni wegańskiej i wegetariańskiej w gastronomii

Biorąc pod uwagę aktualne trendy w gastronomii i zachowania konsumentów – kuchnia roślinna będzie nadal zyskiwała na popularności.

Wprowadzenie kuchni roślinnej do restauracji to świetny sposób na pozyskanie nowych klientów stacjonarnych, jak i tych zamawiających posiłki online. Pozycje roślinne spowodują, że przykujemy uwagę potencjalnych gości, a stałym klientom damy większe możliwości kulinarnego wyboru.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic


1 https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2021/12/Tygodnik-Gospodarczy-PIE_52-2021.pdf
2 https://www.happycow.net/blog/the-growth-of-vegan-restaurants-in-europe-2022
3 https://www.statista.com/statistics/1280453/poland-vegan-friendly-cities-by-number-of-restaurants/
4 https://issuu.com/brogmarketing/docs/raport_dostawc_w_horeca_2022
5 https://chefsforchange.pl/wp-content/uploads/2020/06/guidebook_chefsforchange.pdf
6 Ibidem
7 Ibidem

The post Kuchnia wegańska a wegetariańska – wpływ na branżę gastronomiczną appeared first on Restaumatic.

]]>
Cofnięcie koncesji na alkohol w restauracji – co robić? https://www.restaumatic.com/blog/cofniecie-koncesji-na-alkohol/ Tue, 26 Mar 2024 14:16:20 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6961 Prowadząc własny lokal gastronomiczny, możemy zarabiać nie tylko na sprzedaży dań. Spore zyski wygenerujemy też ze sprzedaży napojów alkoholowych. W Polsce do legalnego prowadzenia restauracji, w której serwujemy napoje alkoholowe, potrzebujemy stosownej koncesji na sprzedaż detaliczną. W przeciwnym razie narażamy się na wysokie kary finansowe, a nawet karę pozbawienia wolności. Czy cofnięcie koncesji na alkohol …

Przeczytaj całość "Cofnięcie koncesji na alkohol w restauracji – co robić?"

The post Cofnięcie koncesji na alkohol w restauracji – co robić? appeared first on Restaumatic.

]]>
Prowadząc własny lokal gastronomiczny, możemy zarabiać nie tylko na sprzedaży dań. Spore zyski wygenerujemy też ze sprzedaży napojów alkoholowych. W Polsce do legalnego prowadzenia restauracji, w której serwujemy napoje alkoholowe, potrzebujemy stosownej koncesji na sprzedaż detaliczną. W przeciwnym razie narażamy się na wysokie kary finansowe, a nawet karę pozbawienia wolności. Czy cofnięcie koncesji na alkohol w restauracji da się przywrócić? Kiedy powinniśmy ubiegać się w urzędzie o przyznanie koncesji na sprzedaż alkoholu w lokalu gastronomicznym? Wyjaśniamy.

Kiedy może zostać cofnięta koncesja na sprzedaż alkoholu?

Prowadzenie restauracji, w której są serwowane napoje alkoholowe, wiąże się z posiadaniem koncesji, zezwalającej na legalną sprzedaż piwa, wina czy napojów wysokoprocentowych bezpośrednio w lokalu.

Nawet jeśli mamy aktywną koncesję na alkohol, są pewne sytuacje, w których może dojść do jej cofnięcia. Sytuacje, w których urząd może wycofać uprawnienia restauratora to:

  • otrzymanie prawomocnego orzeczenia zakazującego przedsiębiorcy wykonywania działalności koncesjonowanej,
  • niepodjęcie działalności objętej koncesją w terminie wyznaczonym przez urząd,
  • sprzedawanie napojów alkoholowych niezgodnie z przepisami,
  • wprowadzenie do sprzedaży alkohol pochodzący z nielegalnych źródeł,
  • zaprzestanie wykonywania działalności objętej koncesją na sprzedaż detaliczną alkoholu.
koncesja na alkohol
Zobacz, jak ją odzyskać?

Organy koncesyjne mogą też dokonać cofnięcia koncesji na alkohol dla lokalu gastronomicznego w takich sytuacjach, jak: rażące naruszenie warunków koncesji albo innych warunków wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej. Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu ma też miejsce, jeśli nasza działalność wpływa na bezpieczeństwo obywateli.

Szczegółowe przepisy dotyczące procedury cofnięcia koncesji na alkohol znajdziemy w Ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. [1]

Czym skutkuje utrata koncesji na alkohol?

Kiedy dopuścimy się naruszeń w swojej restauracji, musimy liczyć się z tym, że może dojść do cofnięcia koncesji na sprzedaż alkoholu w naszej restauracji. To spory problem, który powoduje, że obroty z biznesu mogą drastycznie się zmniejszyć.

Skutki cofnięcia koncesji na alkohol to:

  1. Brak możliwości sprzedaży napojów alkoholowych w lokalu – nie możemy wtedy podawać gościom na sali restauracyjnej trunków, które umilają czas i niekiedy zachęcają gości do zamawiania kolejnych potraw.
  2. Wysokie kary finansowe – zgodnie z art. 43 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi maksymalna kara za brak aktualnego zezwolenia na sprzedaż alkoholu może wynieść nawet do 720 tysięcy złotych. Dodatkowo sąd może wydać orzeczenie o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej. [2]
  3. Wysokie koszty obsługi prawnej – kiedy narazimy się na cofnięcie koncesji na alkohol, musimy nawiązać współpracę z kancelarią prawną, która pomoże nam w wyjściu z trudnej sytuacji i rozwiązaniu problemu z jak najmniejszymi konsekwencjami dla przedsiębiorstwa.
  4. Utrata reputacji lokalu i klientów – kiedy goście restauracji dowiedzą się, że straciliśmy koncesję na alkohol, prawdopodobnie nasza restauracja straci na wizerunku.
  5. Mniejsze przychody – to bezpośredni skutek cofnięcia koncesji na sprzedaż detaliczną alkoholu w restauracji. Przychody zmniejszą się też wtedy, kiedy nasza restauracja straci swoją reputację w wyniku cofnięcia koncesji przez urząd.

Istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na lokal gastronomiczny w wyniku cofnięcia koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych. Jeśli dopuścimy się jakichkolwiek nieprawidłowości, musimy liczyć się z tym, że przestaniemy mieć możliwość sprzedaży alkoholu w naszym lokalu.

 skutki utraty koncesji na alkohol

Co zrobić z pozostałymi zapasami alkoholu?

Po utracie koncesji na sprzedaż alkoholu i w przypadku pozostałych zapasów alkoholu mamy możliwość wystąpienia o zezwolenie na wyprzedaż tych zapasów.

Szczegóły dotyczące tej procedury znajdziemy w art. 184 ust. 1 Ustawy, która umożliwia nam (po wygaśnięciu lub cofnięciu koncesji) wystąpienie do organu zezwalającego o wydanie zezwolenia na wyprzedaż posiadanych, zinwentaryzowanych zapasów napojów alkoholowych.

Opłata za wydanie zezwolenia na wyprzedaż zapasów alkoholowych jest wnoszona na rachunek gminy i wynosi:

  • 1,4% wartości sprzedaży zinwentaryzowanych napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa,
  • 1,4% wartości sprzedaży zinwentaryzowanych napojów zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
  • 2,7% wartości sprzedaży zinwentaryzowanych napojów zawierających powyżej 18% alkoholu​.

Termin na wyprzedaż określony w zezwoleniu nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia zezwolenia​. [3]

Ponowne wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Zgodnie z aktualnymi przepisami wynikającymi z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jeśli urząd cofnie nam koncesję na sprzedaż alkoholu, w wyniku upływu terminu ważności, wtedy musimy liczyć się z tym, że ponowny wniosek o wydanie pozwolenia złożymy dopiero po upływie 6 miesięcy od uprawomocnienia się wcześniejszej decyzji.

Co więcej, każdy przedsiębiorca jest zobligowany do tego, aby do 31 stycznia każdego roku składać oświadczenie o ilości sprzedanych rodzajów napojów alkoholowych. [4] Na tej podstawie obliczamy roczną opłatę za korzystanie z koncesji na alkohol w restauracji.

Trzy lata przerwy

Pamiętajmy, że jeśli cofnięto nam zezwolenie na sprzedaż alkoholu z powodu rażących naruszeń, możemy ubiegać się o ponowne pozwolenie dopiero po 3 latach od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu. [5] Niestety nie ma możliwości skrócenia tego terminu. Dodatkowo w razie cofnięcia koncesji na alkohol nie możemy ubiegać się o zwrot zapłaconej składki rocznej.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic


1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19820350230, dostęp dnia 26.03.2024
2 https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/wychowanie-w-trzezwosci-i-przeciwdzialanie-alkoholizmowi-16791032/art-43, dostęp dnia 26.03.2024
3 https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/289, dostęp dnia 26.03.2024
4, 5 https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/280, dostęp dnia 26.03.2024

The post Cofnięcie koncesji na alkohol w restauracji – co robić? appeared first on Restaumatic.

]]>
Jedzenie na dowóz – Top 5 korzyści dla restauracji ze sprzedaży jedzenia online https://www.restaumatic.com/blog/jedzenie-na-dowoz-5-korzysci-dla-restauracji/ Thu, 21 Mar 2024 14:13:39 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6922 Wprowadzenie zamawiania jedzenia na dowóz to jeden ze sposobów na zwiększenie zysków w restauracji. Takie rozwiązanie jest wygodne dla stałych klientów, którzy za pomocą kilku kliknięć w telefonie mogą otrzymać wybrany posiłek. Dzięki realizacji tej usługi przyciągniemy również uwagę potencjalnych gości. Kiedy powinniśmy zdecydować się na uruchomienie opcji – „jedzenie na dowóz”? Jak się do …

Przeczytaj całość "Jedzenie na dowóz – Top 5 korzyści dla restauracji ze sprzedaży jedzenia online"

The post Jedzenie na dowóz – Top 5 korzyści dla restauracji ze sprzedaży jedzenia online appeared first on Restaumatic.

]]>
Wprowadzenie zamawiania jedzenia na dowóz to jeden ze sposobów na zwiększenie zysków w restauracji. Takie rozwiązanie jest wygodne dla stałych klientów, którzy za pomocą kilku kliknięć w telefonie mogą otrzymać wybrany posiłek. Dzięki realizacji tej usługi przyciągniemy również uwagę potencjalnych gości. Kiedy powinniśmy zdecydować się na uruchomienie opcji – „jedzenie na dowóz”? Jak się do tego przygotowywać?

Jedzenie na dowóz – na czym polega ta usługa w restauracji?

Realizacja dań zamawianych przez internet w lokalu gastronomicznym polega m.in. na przygotowaniu potraw i dostarczeniu ich w taki sposób, aby dojechały w nienaruszonym stanie do zamawiającego – zarówno do domu, jak i do miejsca pracy.

Z perspektywy restauratora dostawa jedzenia online przebiega w kilku krokach:

  1. Przyjmujemy zamówienie telefoniczne lub z poziomu strony internetowej.
  2. Przygotowujemy potrawy i pakujemy je w odpowiednio zabezpieczone opakowania.
  3. Realizujemy dostawę do klienta we wskazane miejsce.

Kluczem do sukcesu podczas prowadzenia restauracji oferującej jedzenie na dowóz jest skrócenie czasu realizacji zamówienia do minimum. Im szybciej dostarczymy z niej dania, tym większa szansa, że klient będzie zadowolony i wystawi pozytywną ocenę naszemu lokalowi.

Kurier dostarcza jedzenie na dowóz klientowi restauracji.

Jak usprawnić sprzedaż jedzenia przez internet w restauracji?

Kiedy oferujemy jedzenie przez internet bezpośrednio z naszego lokalu gastronomicznego, powinniśmy przede wszystkim:

  • udostępnić menu restauracyjne w wersji elektronicznej, np. poprzez stronę internetową lub aplikację mobilną,
  • realizować zamówienia w jak najkrótszym czasie,
  • dbać o prawidłowe zapakowanie przygotowanych potraw – najlepiej, aby jedzenie na dowóz było dostarczane ciepłe i w nienagannym stanie.

Jeśli oferujemy zamawianie jedzenia przez internet w restauracji, powinniśmy inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które pozwolą nam na rozwój naszego biznesu. Takim rozwiązaniem jest system zamówień online od Restaumatic. Jakie korzyści oferuje takie oprogramowanie?

System zamówień online  

Nowoczesny system zamówień online od Restaumatic to niezwykle przydatne rozwiązanie, jeśli zamierzamy sprzedawać jedzenie z dowozem do klienta. Oprogramowanie sprawdza się zarówno w przypadku małego lokalu gastronomicznego, jak i większej restauracji, która działa w obrębie dużego miasta. 

Co możemy zyskać dzięki temu systemowi?

  • nowoczesną i sprawną stronę WWW dla naszego lokalu wraz z edytowalnym menu – jeśli chcemy otrzymać oprogramowanie razem z witryną internetową,
  • integrację oprogramowania z istniejąca stroną internetową restauracji za pomocą wtyczki Aktywne Menu – jeśli nie czujemy potrzeby posiadania nowej strony, ale chcemy korzystać z funkcji zamówień online.

Dzięki systemowi zamówień online od Restaumatic obsługa zamówień przebiega sprawniej. A takie elementy wpływają na zadowolenie klientów.

Strona WWW z aktywnym systemem do zamawiania online od Restaumatic.

Program lojalnościowy 

Kolejna ciekawa opcja na zwiększenie sprzedaży jedzenia na dowóz przez internet to uruchomienie programu lojalnościowego. Dzięki niemu klienci mogą korzystać z licznych benefitów, np. rabatów na serwowane dania, darmową dostawę, a także możliwość zbierania punktów wymiennych na kody promocyjne. Można wykorzystać je do promocji lokalu w specjalne dni i święta.  Ją również znajdziecie w ofercie Restaumatic.

To rozwiązanie sprzyja ja budowaniu lojalnej grupy klientów, którzy poczują się docenieni i z chęcią będą wracać do lokalu oraz polecać go innym.

Szybka dostawa

Ekspresowa dostawa jest jednym z wielu czynników determinujących sukces prowadzenia sprzedaży jedzenia z dowozem w lokalu gastronomicznym. Im szybciej przetwarzamy i dostarczamy zamówienia, tym wyższy poziom zadowolenia klienta oraz realna szansa na wzrost sprzedaży.

Sprzedaż jedzenia online w lokalu gastronomicznym – korzyści i zalety

Prowadzenie sprzedaży internetowej jedzenia na dowóz niesie ze sobą szereg korzyści. W ten sposób nie tylko możemy nie tylko realnie zwiększyć dochody w restauracji. Dodatkowo:

  • zwiększamy realny zasięg oferty lokalu gastronomicznego – docieramy do szerszego grona gości,
  • ułatwiamy proces zamawiania dań, a to przekłada się na zadowolenie klientów,
  • personalizujemy metody zamawiania jedzenia z dowozem, dzięki czemu klient może dowolnie wymieniać składniki, ustalać termin dostawy oraz wybrać opcję odbioru osobistego.

Sprzedaż dań przez internet daje nam też możliwość oferowania atrakcyjnych zniżek dla stałych klientów.

Restauracja online – podsumowanie

W dzisiejszych czasach jedzenie z dowozem cieszy dużą popularnością. Klienci cenią sobie możliwość zamówienia pysznych dań bez potrzeby wychodzenia z domu lub z biura. Powinniśmy więc dbać o rozwój swojego lokalu gastronomicznego i inwestować w rozwiązania, dzięki którym efektywniej będziemy sprzedawać jedzenie na dowóz.

Zachęcamy do kontaktu z Restaumatic przez stronę WWW. Doświadczeni specjaliści przedstawią zasady wdrożenia i działania systemu zamówień online, a także podpowiedzą rozwiązania, które pozwolą na maksymalizację zysków oraz skuteczne zarządzanie lokalem. Możesz również wybrać dowolną inną formę kontaktu!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Jedzenie na dowóz – Top 5 korzyści dla restauracji ze sprzedaży jedzenia online appeared first on Restaumatic.

]]>
Materiały na FB | 31.03.2024 | Wielkanoc https://www.restaumatic.com/blog/darmowe-materialy-na-fb-wielkanoc/ Wed, 20 Mar 2024 12:32:16 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6912 Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji grafik i postów na Facebooka. Przygotowaliśmy grafiki i treści postów na Święta Wielkanocne, możesz je wykorzystać w swoich mediach społecznościowych. Przy okazji życzymy wszystkiego najlepszego w okresie Świąt Wielkanocnych. Dla korzystających z Restaumatic przypominamy również o konieczności ustawienia przerw w pracy podczas kiedy lokal nie będzie obsługiwał zamówień – Zobacz …

Przeczytaj całość "Materiały na FB | 31.03.2024 | Wielkanoc"

The post Materiały na FB | 31.03.2024 | Wielkanoc appeared first on Restaumatic.

]]>
Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji grafik i postów na Facebooka.

Przygotowaliśmy grafiki i treści postów na Święta Wielkanocne, możesz je wykorzystać w swoich mediach społecznościowych. Przy okazji życzymy wszystkiego najlepszego w okresie Świąt Wielkanocnych.

Dla korzystających z Restaumatic przypominamy również o konieczności ustawienia przerw w pracy podczas kiedy lokal nie będzie obsługiwał zamówień – Zobacz instrukcję

  • Wskazówka 1 – Jak pobrać grafikę: Kliknij wybraną grafikę, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w tę grafikę i wybierz „Zapisz grafikę jako…”.
  • Wskazówka 2 – Teksty: Propozycje tekstów do postów znajdują się na dole wpisu.

Propozycja 1

🌷 Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam spokój, radość i wspólne chwile przy świątecznym stole. A kiedy zabraknie Wam pomysłów na wielkanocne potrawy, pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na nasze kulinarne inspiracje. 🐣

Smacznego świętowania i dużo zdrowia! 🙌🏻

Propozycja 2

🌸 Szczęśliwej Wielkanocy!

Niech ten wiosenny czas będzie pełen miłości, nadziei i nowych możliwości. Niech Wasze domy wypełnią się ciepłem i radością, a nasze dania dodadzą smaku tym wyjątkowym momentom. 🐰

Życzymy Wam pysznych i spokojnych Świąt! 🩷

Propozycja 3

🐣 Wesołego Alleluja!

Życzymy, aby te Święta Wielkanocne były pełne wiary, nadziei i miłości. Niech przyniosą spokój i odpoczynek, a nasze specjalne świąteczne menu będzie wspaniałym dodatkiem do Waszych rodzinnych spotkań. 👨‍👩‍👧‍👦

Najserdeczniejsze życzenia od całego zespołu [NAZWA RESTAURACJI]! 💕

Propozycja 4

Świąteczne życzenia od naszej restauracji! 🐰

Niech magia Wielkanocy wniesie do Waszych domów światło i ciepło, a rodzinne spotkania upłyną w atmosferze miłości i zrozumienia. Do tych wyjątkowych dni dodajemy od siebie szczyptę kulinarnego uroku – nasze dania gotowe są umilić każde świąteczne spotkanie. 🌷

Wszystkiego pysznego i radosnego! ✨

Propozycja 5

🐥 Z okazji Świąt Wielkanocnych

Życzymy Wam, aby te święta były czasem radosnego świętowania, odpoczynku i ładowania baterii na nowe wyzwania. Niech będzie to czas wypełniony miłością, ciepłem i smakiem, a nasza kuchnia doda magii tym wyjątkowym chwilom. 🌿

Wesołych Świąt od całego naszego zespołu! 💚


Potrzebujesz spersonalizowanych grafik i tekstów na Facebooka i Instagrama?
Zamów je wysyłając maila na adres: marketing@restaumatic.com

The post Materiały na FB | 31.03.2024 | Wielkanoc appeared first on Restaumatic.

]]>
Kuchnia bez glutenu – zasady przygotowywania dań bezglutenowych https://www.restaumatic.com/blog/kuchnia-bez-glutenu/ Mon, 18 Mar 2024 14:13:30 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6873 Restauracja serwująca bezglutenowe jedzenie świetnie wpisuje się w potrzeby klientów, którzy z różnych powodów wybierają tego rodzaju kuchnię. Chcąc prowadzić lokal z bezglutenowym menu, powinniśmy zadbać o wiele kwestii – nie tylko o dostawy produktów żywnościowych oznaczonych jako bezglutenowe. Co jeszcze jest ważne i o czym musimy pamiętać? Jak powinniśmy zarządzać restauracją, w której chcemy …

Przeczytaj całość "Kuchnia bez glutenu – zasady przygotowywania dań bezglutenowych"

The post Kuchnia bez glutenu – zasady przygotowywania dań bezglutenowych appeared first on Restaumatic.

]]>
Restauracja serwująca bezglutenowe jedzenie świetnie wpisuje się w potrzeby klientów, którzy z różnych powodów wybierają tego rodzaju kuchnię. Chcąc prowadzić lokal z bezglutenowym menu, powinniśmy zadbać o wiele kwestii – nie tylko o dostawy produktów żywnościowych oznaczonych jako bezglutenowe. Co jeszcze jest ważne i o czym musimy pamiętać? Jak powinniśmy zarządzać restauracją, w której chcemy serwować takie menu?

Co to znaczy, że kuchnia jest bezglutenowa?

Gluten to odmiana białka, którą znajdziemy przede wszystkim w nasionach zbóż. To oznacza, że w kuchni bezglutenowej nie powinniśmy wykorzystywać do przygotowywania potraw składników z jego zawartością np. takich jak: pszenica, żyto, jęczmień, owies. Dodatkowo taka kuchnia musi spełniać inne, ważne wytyczne, jakie koniecznie musimy znać.

Zasady bezpieczeństwa w kuchni bezglutenowej

Aby móc zaoferować gościom restauracji bezglutenowe menu, powinniśmy stosować się do kilku, istotnych zasad. Przede wszystkim musimy dbać o prawidłowy sposób przechowywania żywności bezglutenowej. Należy pamiętać, że nie możemy doprowadzić do tego, by została ona zanieczyszczona glutenem.

Lokal gastronomiczny powinien też regularnie monitorować i kontrolować procedury przygotowywania potraw bezglutenowych, aby ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia ich glutenem. Ponadto produkty z jego zawartością należy trzymać w innych miejscach niż te bez niego.

Przed wprowadzeniem dań bezglutenowych do menu restauracji powinniśmy poznać zasady żywienia bezglutenowego, a także przeszkolić personel kuchenny z zakresu przygotowywania obróbki i serwowania tego rodzaju potraw. 

Personel restauracji powinien być gotowy odpowiedzieć na pytania klientów, dotyczące składników potraw oraz sposobu ich przygotowania pod kątem obecności glutenu.

Dodatkowo produkty bezglutenowe muszą mieć odpowiednie oznakowanie, aby żaden z pracowników restauracji nie doprowadził do pomyłki i łatwo je rozpoznał. Nawet niewielkie ilości glutenu mogą być szkodliwe dla osoby, której organizm jego nie toleruje1. W menu należy odpowiednio oznaczyć dania bezglutenowe, aby goście z nietolerancją glutenu lub celiakią mogli łatwo je zidentyfikować.

Pieczywo bezglutenowe przygotowane w restauracji.

Jak przygotować bezglutenowe posiłki: produkty bezglutenowe

Prowadzenie restauracji z bezglutenową kuchnią wiąże się z wieloma obowiązkami zarówno dla restauratora, jak i pracowników lokalu. Jeśli chcemy podawać dania bez glutenu w menu restauracji, powinniśmy m.in. zadbać o ich prawidłowe przygotowywanie.

Ważne kwestie, o których należy pamiętać to np.:

  • dokładne mycie powierzchni, na jakich przygotowujemy posiłki dla gości restauracji,
  • wybieranie produktów oznaczonych jako bezglutenowe.

Podczas przygotowywania posiłków w restauracji dla osób uczulonych na gluten nie możemy wykorzystywać tego samego wyposażenia kuchni, które zostało już użyte, np. do smażenia produktów zawierających ten związek. W myśl tej zasady kucharze powinni unikać obróbki cieplnej produktów glutenowych i bezglutenowych jednocześnie na tych samych patelniach czy też serwowania ich na jednym talerzu. Trzeba też pamiętać, że powierzchnie do przygotowywania potraw z menu bezglutenowego nie mogą mieć styczności z glutenem.

Istnieje też kilka, innych zasad, które powinniśmy przestrzegać, aby kuchnia bezglutenowa w naszej restauracji działała prawidłowo. Przykładowo: podczas korzystania z piekarnika i foremek do pieczenia, powinniśmy usunąć wszelkie zanieczyszczenia po glutenie. Co więcej, jeśli np. podajemy śniadania z tostami – toster powinien być przeznaczony do pieczywa bezglutenowego.

Pamiętajmy, że przygotowywanie dań glutenowych nawet w niedalekiej odległości od dań z glutenem może przedostaniu się śladowych ilości glutenu do potraw.

Szkolenie personelu do pracy w kuchni bezglutenowej

Szkolenia pracownicze są niezwykle istotne – szczególnie jeśli wprowadzamy do menu restauracji produkty bezglutenowe. Każdy z pracowników zaplecza kuchennego i kelnerzy powinien zostać przeszkolony z zakresu: podawania dań bezglutenowych, przygotowywania takich potraw, a także podstawowych zasad, jakimi muszą się kierować podczas obsługi kuchni bez glutenu.

W trakcie takiego szkolenia pracowniczego powinniśmy uwzględnić bloki tematyczne, takie jak m.in.:

O czym jeszcze dobrze jest pamiętać? Chcąc sprawnie prowadzić kuchnię bezglutenową w lokalu, warto zdecydować się na system RePOS od Restaumatic. Oprogramowanie daje nam dostęp m.in. do KDS –system ekranów kuchennych, dzięki którym kucharze natychmiast widzą złożone zamówienie i jego rodzaj. 

Obsługa restauracji przyjmuje zamówienie za pomocą systemu POS.

Takie rozwiązanie zapewnia szybką i bezbłędną obsługę zamówień. Zmniejszenie ryzyka pomyłek w realizacji zamówień jest szczególnie ważne przy wydawaniu potraw dla osób nietolerujących glutenu.

Dzięki systemowi POS od Restaumatic zyskujemy też możliwość śledzenia raportów i statystyk ze sprzedaży dań (w tym oczywiście tych bezglutenowych). Taka opcja pozwala nam ocenić popularność i popyt na  tego rodzaju kuchnię w naszym lokalu, co pozwala nam na wprowadzenie w ewentualnych zmian w menu.

Wybierając Restaumatic mamy realną szansę na poprawę jakości obsługi oraz efektywności działania naszej kuchni serwującej bez glutenu.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic


1 https://www.gov.pl/web/gis/wymagania-dla-zywnosci-znakowanej-jako-bezglutenowa-lub-o-bardzo-niskiej-zawartosci-glutenu–informacje-dla-konsumentow-i-obowiazki-przedsiebiorcy

The post Kuchnia bez glutenu – zasady przygotowywania dań bezglutenowych appeared first on Restaumatic.

]]>
Menu online – jak powinno wyglądać elektroniczne menu restauracji? https://www.restaumatic.com/blog/menu-online-w-restauracji/ Tue, 12 Mar 2024 08:57:59 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6859 Rynek gastronomiczny jest wymagający – goście lokalu chcą być sprawnie, szybko i bezbłędnie obsłużeni. Jeśli zamierzamy rozwijać swoją działalność i przyciągać uwagę potencjalnych klientów, powinniśmy dopasować sposób działania restauracji do ich potrzeb. Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań może być wprowadzenie menu online. Co to takiego i jak uruchomić elektroniczne menu dostępne dla gości? Czym …

Przeczytaj całość "Menu online – jak powinno wyglądać elektroniczne menu restauracji?"

The post Menu online – jak powinno wyglądać elektroniczne menu restauracji? appeared first on Restaumatic.

]]>
Rynek gastronomiczny jest wymagający – goście lokalu chcą być sprawnie, szybko i bezbłędnie obsłużeni. Jeśli zamierzamy rozwijać swoją działalność i przyciągać uwagę potencjalnych klientów, powinniśmy dopasować sposób działania restauracji do ich potrzeb. Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań może być wprowadzenie menu online. Co to takiego i jak uruchomić elektroniczne menu dostępne dla gości?

Czym jest menu online w restauracji?

Elektroniczne menu online to nowoczesna forma przedstawienia oferty kulinarnej lokalu gastronomicznego. Takie menu możemy udostępnić w miejscach takich jak: 

Propozycję naszych dań możemy też udostępnić poprzez kod QR (dostępny na każdym stoliku w lokalu). Dzięki temu potencjalni klienci zeskanują kod za pomocą telefonu, a następnie uzyskują dostęp do elektronicznego menu restauracji.

Jakie korzyści daje cyfrowe menu w restauracji?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wybór elektronicznego menu restauracji. Dzięki niemu mamy szansę przyciągnąć uwagę większej liczby gości i zbudować pozytywny wizerunek w branży. Na tym jednak nie koniec.

Zwiększenie sprzedaży

Dzięki menu online zyskujemy realną szansę na zwiększenie zysków ze sprzedaży w naszej restauracji. Takie rozwiązanie zapewnia klientom łatwy dostęp do różnych informacji o serwowanych daniach i napojach w dowolnym miejscu i czasie (za pośrednictwem sieci internetowej). Wystarczy kilka kliknięć w telefonie lub tablecie, aby zamówić i otrzymać pyszne jedzenie. Proste i szybkie zamawianie oraz łatwy dostęp do oferty lokalu zachęca klientów do podjęcia decyzji zakupowej.

Dodatkowo obsługa restauracji może łatwo aktualizować menu online, co pozwala na bieżąco informować klientów o nowych daniach, promocjach lub zmianach cen. Menu online to również skuteczny sposób na wyeksponowanie sezonowych potraw lub specjalnych ofert i zmniejszenie kosztów związanych z drukowaniem nowych menu w tradycyjnej formie. 

Menu online restauracji widok na laptopie.

Pełne informacje o daniach

Internetowe menu to doskonała opcja, aby przekazać więcej danych o daniach niż w przypadku klasycznego menu restauracji. Wirtualna karta dań pozwala na uwzględnienie szczegółowego składu, wartości odżywczych czy kaloryczności. Daje to klientowi pełną kontrolę nad tym, co chce zamówić i ułatwia wybór.

Dostępność 24/7

Niepodważalnym atutem menu elektronicznego dla restauracji jest dostępność oferty przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. To oznacza, że nawet jeśli nasz lokal jest nieczynny, potencjalni goście mogą sprawdzać jego ofertę i zastanowić się wcześniej nad wyborem dań.

Analiza danych

Elektroniczne menu lokalu gastronomicznego z systemem zamówień online umożliwia zbieranie informacji o preferencjach i wyborach naszych gości. To bardzo ważna i przydatna funkcja. Dzięki niej możemy łatwiej dopasować menu restauracji do potrzeb potencjalnych i stałych klientów, a także poprawić ofertę promocyjną oraz cenową. Takie działania sprzyjają zwiększeniu zysków ze sprzedaży i budowaniu długofalowych relacji z gośćmi.

Jak powinno wyglądać menu elektroniczne restauracji?

Cyfrowe menu powinno być przede wszystkim przejrzyste i czytelne. Im łatwiejsza nawigacja w wirtualnej karcie dań (np. na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej), tym większa szansa, że potencjalni goście częściej będą składać zamówienia.

W menu powinniśmy umieścić elementy, takie jak m.in.:

  • nazwę serwowanych dań,
  • zdjęcia poglądowe – każda potrawa powinna być ilustrowana wysokiej jakości, apetycznym i estetycznym zdjęciem, które zachęca klienta do zamówienia,
  • ceny – każde danie powinno mieć podaną cenę, aby klienci mieli pełną świadomość kosztów ich zamówienia,
  • skład i informacje o alergenach,
  • gramatura i kaloryczność.

Pamiętajmy, że atrakcyjne oraz funkcjonalne menu online wpływa na jakość obsługi klientów, przyczyniając się przez to do wzrostu sprzedaży.

Przykładowe menu online restauracji w widoku na stronie www, aplikacji mobilnej i na tablecie.

Podsumowanie

Gdy zależy nam wzroście sprzedaży dań w restauracji, pozyskaniu nowych klientów oraz budowaniu pozytywnego wizerunku lokalu, to zdecydowanie powinniśmy inwestować w rozwiązania, takie jak elektroniczne menu. 

We wdrożeniu menu online do naszej restauracji pomogą specjaliści z Restaumatic. Na nasze życzenie przedstawią oni zasady jego działania i obsługi, także zaproponują inne rozwiązania, dopasowane do potrzeb naszego lokalu.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Menu online – jak powinno wyglądać elektroniczne menu restauracji? appeared first on Restaumatic.

]]>